تا حالا: رای به روحانی درست بود!

درسته که هنوز هم مثل قبل شاهد اعدام و زندان و گشت ارشاد و اینها هستیم اما نمیتوان از یک طرف باز شدن نسبی فضای فرهنگی – اجتماعی در داخل کشور و از طرف دیگر رخت بر بستن گنده گویی و حریف طلبیدن در سیاست خارجی و عزم دولت جدید برای کاهش تنش با کشورهای دیگر را نادیده گرفت. به نظر من قابل تصور نبود که با رییس جمهور شدن جلیلی یا حتی قالیباف خانه سینما به این سرعت بازگشایی بشود، به جای انکار هولوکاست، سال نو به یهودیان تبریک گفته بشود، به چندین روزنامه جدید مجوز انتشار داده بشود و بر خلاف سیاست دروغ گویی دولت احمدی نژاد، نرخ واقعی تورم بدون پرده پوشی در تلویزیون اعلام بشود! تا اینجای کار به نظر میرسد که رای دادن به روحانی کار درستی بوده است. درسته که روحانی «ایده ال» نیست اما در میان کاندیدهای تایید صلاحیت شده قطعا از همه بهتر بود، حداقلش این است که حالا دیگر سایه شوم جنگ و حمله نظامی به طور کامل از ایران دور شده و از روند شتابان سقوط ارزش ریال به طور جدی کاسته شده است!

البته ما نباید به این چیزها بسنده کنیم، انتظارات ما بیشتر از این حرفهاست. باید موسوی و کروبی و دیگر زندانیان سیاسی آزاد بشوند، باید تحریم ها با افزایش شفافیت فعالیت هسته ای ایران و موافقت حکومت با نظارت بیشتر آژانس و با دیپلماسی قوی کاهش و نهایتا لغو بشوند و مهمتر از همه موازین حقوق بشر در کشور اجرایی بشود. اما در شرایطی که فعلا امکان تغییر نظام در آینده نزدیک وجود ندارد و جایگزینی پراکتیکال برای آن متصور نیست، و از طرف دیگر با علم به اینکه اولویت مردم تحت فشار شدید اقتصادی نه آزادی و دموکراسی و مسائل این چنینی که رفع مشکلات اقتصادی روزمره است، به نظر میرسد که بهترین کار همین انتخاب گزینه ای بود که با زبان نرم و دیپلماسی آشتی جویانه خطر جنگ را از کشور دور و به سمت کاهش تحریم ها حرکت کند.

به نظر میرسد که دولت و در مقیاس بزرگتر حکومت دریافته است که با وجود این تحریم ها و عدم امکان انتقال درآمد ارزی حاصل از فروش نفت به داخل، امکان رونق اقتصادی و کاهش تورم و بیکاری وجود نخواهد داشت و در نتیجه عزم خود را جزم کرده اند که تحریم ها را کاهش بدهند، گرفتن مسئولیت مذاکرات اتمی از آدم تندرو و افراطی مثل جلیلی و انتقال آن به دیپلمات پراگماتیک و باتجربه ای مثل ظریف نشان دهنده همین واقعیت است.

در کل من به آینده امیدوار هستم! در ضمن امیدوارم در حاشیه جلسه ۱۰ روز دیگر سازمان ملل، روحانی یا ظریف با اوباما یا جان کری دیداری حتی شده غیر رسمی و کوتاه، حتی شده در راهروهای سازمان ملل داشته باشند، امیدوارم مثل خاتمی نروند در توالت سازمان ملل قایم بشوند که با آمریکایی ها دست ندهند!! چنین دیداری و چنین مکالمه ای بین مقام های ارشد ایرانی و آمریکایی بعد از ۳۴ سال قطعا موجب کاهش محسوس تنش ها میان دو کشور خواهد شد؛ چیزی که بر کاهش و نهایتا حذف تحریم ها که فشار شدیدی را بر ایرانیان وارد کرده است، تاثیر شدیدی خواهد داشت.

در همین زمینه:

چرا به روحانی رای می دهم؟

5 پاسخ به “تا حالا: رای به روحانی درست بود!

 1. آواره در آمستردام سپتامبر 16, 2013 در 12:56 ق.ظ.

  اينها همه درست ، ولى به نظرم همه ى اينها برنامه ريزى بوده و قرار بوده كه روحانى بياد،.

 2. keyumars123 سپتامبر 16, 2013 در 9:21 ق.ظ.

  آقا نمی دونید از زمانیکه اوباما و روحانی نامه نگاری کردند، مثل خر دارم کیف میکنم انگار چه خبر شده ! :))

 3. مردم سپتامبر 16, 2013 در 12:59 ب.ظ.

  من معتقدم روحانی تمام امکانات لازم برای بهبوداوضاع رونداره
  همینکه بتونه شیب تند خرابیها و بدبختیها روکمی کمترکنه خیلی خوبه
  ولی اگه دقت کنی میبینی که چقدر آروم و با پنبه سر سپاه رو داره میبره
  جوری که تنش ایجادنکنه سپاه رو سرجاش مینشونه

 4. مهرداد سپتامبر 17, 2013 در 9:16 ب.ظ.

  باندهای تبهکار و تاراجگر رژیم مومنان جنایتکار اسلام سیاسی نه تنها فرقی با یکدیگر ندارند, بلکه در هیبت های اصولگرا و ملی مذهبی و اصلاح طلب تفاله رژیم اسلام سیاسی و جک و جانوران دیگر در جنگ تبهکارانه و بی امان در تاراج ثروت ملی گوی سبقت از یکدیگر میربایند!
  این جک و جانوران متلون اسلام سیاسی اهداف تبهکارانه یکسانی دارند ,آنکه ضمن به یغما بردن انحصاری و باندی ثروت ملی توسط عده ایی تفاله های اسلام سیاسی, این پدیده شوم و نکبت و دستساز کنفرانس گوادالوپ, بقای رژیم انباشته از چرک و خون و کثافات مومنان اسلام سیاسی را «تضمین؟؟؟!!!» میکنند! زهی خیال باطل!
  رژیم اسلام سیاسی, رژیم باندهای تبهکار و تاراجگری است که تن فروشی را به 11 سال رسانده است, رژیمی که مواد مخدر و اعتیاد در آن بیداد میکند, رژیم انبوه سیاه فقر در کنار بادمجان دورقابچین های صاحب اتومبیل های بوگاتی و و… رژیمی که فروش کلیه برای بقا به امر معمول توده مردم تبدیل شده است. علی الظاهر در رژیم تحت سیطره اسلام سیاسی گونه ایی جدید از اعقاب هموساپینس تک کلیه ایی تکامل یافته است!!!! رژیم اسلام سیاسی, یعنی تاراجگران بی همتای سراسر تاریخ بشر که فقط یک قلم از غارت های بی امان این جماعت جنایتکار یعنی اختلاس سه میلیارد دلاری 2011 هزار برابر آخرین اختلاس سه میلیون دلاری سال 2009 آمریکا میباشد, ضمن آنکه صحبت از اختلاس 10 میلیارد دلاری موسسه سایپا به میان امد و توسط ولایت جنایتکاران کشش ندادن! و و و و و ……….
  اسلام سیاسی یکی از گونه های بی همتای توحش استثمار طبقاتی است! بربریت اسلام سیاسی بیانگر آنست که کاپیتالیسم اواخر قرن بیستم سیستمی به غایت محتضر و میرنده است و بر خلاف ابتدای ظهورش در اوان قرن هیجدهم که بارقه هایی از ترقیخواهی با خود داشت, به ارتجاع محض دگردیسی یافته و گند و کثافات اسلام سیاسی را برای حکومت کردن به باور آورده است! یادمان باشد که این کنفرانس گوادالوپ بود که نکبت اسلام سیاسی را برای بقای سرمایه داری و تضمین سود آن به منطقه تحمیل نمود!
  متحدا علیه گنداب مهوع وجود شوم جک و جانوران ارتش سایبری امام زمان و چکمه لیسان نستوه اشان یعنی شارلاتان های ملی مذهبی و اصلاح طلبان تفاله حکومت مومنان تبهکار اسلام سیاسی در همه جا موضع بگیریم و چهره انباشته از چرک و کثافت و ریاکاریشان را افشا نماییم! موفق باشید!

 5. مهرداد سپتامبر 17, 2013 در 9:17 ب.ظ.

  کابینه و مجلس و قوه قضائیه و و …. اسلام سیاسی از میان تبهکاران و باندهای متلون غارتگران و قوادان بارگاه ولایت انباشته از تبهکاری انتخاب میشوند! اگر به طور واقعی به زندگی شوم و نکبت بار این جماعت بربر نگاهی افکنده شود, گوی سبقت را در تیر خلاص زنی و تاراج ثروت ملی و پاندازی درگاه ولایت تبهکار را از هم ربوده اند!
  باندهای تبهکار و تاراجگر رژیم مومنان جنایتکار اسلام سیاسی در کابینه و مجلس و قوه قضائیه و و …. نه تنها فرقی با یکدیگر ندارند, بلکه در هیبت های اصولگرا و ملی مذهبی و اصلاح طلب تفاله رژیم اسلام سیاسی و جک و جانوران دیگر در جنگ تبهکارانه و بی امان در تاراج ثروت ملی گوی سبقت از یکدیگر میربایند!
  این جک و جانوران متلون اسلام سیاسی اهداف تبهکارانه یکسانی دارند ,آنکه ضمن به یغما بردن انحصاری و باندی ثروت ملی توسط عده ایی تفاله های اسلام سیاسی, این پدیده شوم و نکبت و دستساز کنفرانس گوادالوپ, بقای رژیم انباشته از چرک و خون و کثافات مومنان اسلام سیاسی را «تضمین؟؟؟!!!» میکنند! زهی خیال باطل!
  رژیم اسلام سیاسی, رژیم باندهای تبهکار و تاراجگری است که تن فروشی را به 11 سال رسانده است, رژیمی که مواد مخدر و اعتیاد در آن بیداد میکند, رژیم انبوه سیاه فقر در کنار بادمجان دورقابچین های صاحب اتومبیل های بوگاتی و و… رژیمی که فروش کلیه برای بقا به امر معمول توده مردم تبدیل شده است. علی الظاهر در رژیم تحت سیطره اسلام سیاسی گونه ایی جدید از اعقاب هموساپینس تک کلیه ایی تکامل یافته است!!!! رژیم اسلام سیاسی, یعنی تاراجگران بی همتای سراسر تاریخ بشر که فقط یک قلم از غارت های بی امان این جماعت جنایتکار یعنی اختلاس سه میلیارد دلاری 2011 هزار برابر آخرین اختلاس سه میلیون دلاری سال 2009 آمریکا میباشد, ضمن آنکه صحبت از اختلاس 10 میلیارد دلاری موسسه سایپا به میان امد و توسط ولایت جنایتکاران کشش ندادن! و و……….
  اسلام سیاسی یکی از گونه های بی همتای توحش استثمار طبقاتی است! بربریت اسلام سیاسی بیانگر آنست که کاپیتالیسم اواخر قرن بیستم سیستمی به غایت محتضر و میرنده است و بر خلاف ابتدای ظهورش در اوان قرن هیجدهم که بارقه هایی از ترقیخواهی با خود داشت, به ارتجاع محض دگردیسی یافته و گند و کثافات اسلام سیاسی را برای حکومت کردن به باور آورده است! یادمان باشد که این کنفرانس گوادالوپ بود که نکبت اسلام سیاسی را برای بقای سرمایه داری و تضمین سود آن به منطقه تحمیل نمود!
  متحدا علیه گنداب مهوع وجود شوم جک و جانوران ارتش سایبری امام زمان و چکمه لیسان نستوه اشان یعنی شارلاتان های ملی مذهبی و اصلاح طلبان تفاله حکومت مومنان تبهکار اسلام سیاسی در همه جا موضع بگیریم و چهره انباشته از چرک و کثافت و ریاکارشان را افشا نماییم! موفق باشید!

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: