لفاظی کافی نیست، آمریکا باید درباره سوریه مدرک غیر قابل انکار به شورای امنیت ارائه کند

اوباما به عنوان برنده جایزه صلح نوبل به دنبال حمله نظامی به سوریه است!

اوباما به عنوان برنده جایزه صلح نوبل به دنبال حمله نظامی به سوریه است!

دولت اوبامای برنده جایزه «صلح» نوبل، با لفاظی فراوان و با کمک شبکه رسانه ای گسترده آمریکا به دنبال توجیه دخالت نظامی دیگری در منطقه خاورمیانه است. این در حالی است که طبق نظرسنجی ها، اکثریت مردم آمریکا با دخالت نظامی در سوریه مخالفند و علاوه بر این دولت آمریکا تاکنون کوچکترین مدرکی دال بر دست داشتن دولت سوریه در بمباران شیمیایی در حومه دمشق منتشر نکرده است.

شکی وجود ندارد که بشار اسد یک دیکتاتور سرکوبگر است که با بی درایتی در سرکوب اعتراض های مسالمت آمیز ۲ سال پیش مردم سوریه، زمینه به خشونت کشیده شدن اعتراض ها را فراهم کرد و سوریه را به ورطه جنگی داخلی انداخت که تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در آن کشته و بیش از ۲ میلیون نفر را آواره کرده است. لذا بشار اسد و عملکرد او در ۲ سال گذشته به هیچ وجه قابل دفاع نیست. اما موضوع این است که با عقل و منطق جور در نمی آید که حکومتی که در ماههای گذشته دست بالاتر را داشته و در حال پیروزی در میدان جنگ داخلی بوده و نیروهای مخالف اسلامگرا را مرتبا به عقب رانده است، به یکباره به حرکتی افراطی مثل بمباران شیمیایی توسل بجوید، آن هم درست زمانی که بازرسان سازمان ملل در این کشور حضور داشته و در حال سرکشی از منطقه بوده اند!

هرکسی میتواند به راحتی متوجه بشود که حمله شیمیایی در سوریه تنها به نفع گروههای مخالف دولت بوده است زیرا این گروهها در ۲ سال گذشته همواره به دنبال افزایش حمایت نظامی خارجی از خود بوده و همواره به دنبال راهی برای بازکردن پای خارجی ها به خصوص نظامیان آمریکایی به سوریه بوده اند چون می دانند که به تنهایی توانایی به زیر کشیدن بشار اسد مورد حمایت ایران و روسیه را ندارند. از سوی دیگر به نظر نمی رسد دولت سوریه اینقدر احمق باشد که به این راحتی و با استفاده از سلاح های کشتار جمعی چنین بهانه ای را به اسلامگرایان مخالف خود داده باشد. لذا این احتمال به هیچ وجه دور از ذهن نیست که گروههای مخالف دولت اسد به انبارهای سلاح های شیمیایی دست یافته و از آنها استفاده کرده باشند تا بدین ترتیب زمینه دخالت نظامی غرب را در سوریه فراهم کنند، زیرا آنها به خوبی می دانستند که اوباما ۱ سال پیش هشدار داده بود که استفاده از سلاح شمیایی، «خط قرمز» آمریکاست و رویکرد نظامی آمریکا در سوریه را به دنبال خواهد داشت.

شکی نیست که این احتمال هم وجود دارد که دولت سوریه یا بدنه ای از ارتش سوریه به طور خودسر دستور حمله شیمیایی را داده باشد اما موضوع این است که آمریکا باید به شورای امنیت مدرک ارائه کند همانطور که ایران و روسیه اگر معتقدند که گروههای مخالف اسد دست به این حمله زده اند باید مدرک ارائه کنند تا حرفشان قابل پذیرش باشد! تا اینجای کار هر دو طرف تنها به حرف زدن بسنده کرده اند و هیچ مدرکی در کار نیست! در این حالت از نظر منطقی به نظر میرسد که دولت سوریه هیچ سودی از حمله شیمیایی نمی برده است و تنها اسلامگرایان مخالف دولت بوده اند که از این حمله سود برده و زمینه دخالت نظامی خارجی را می توانسته اند فراهم کنند!

سیاستمداران و سرویس های امنیتی و جاسوسی آمریکا در ماجرای حمله آمریکا به عراق ثابت کردند که میتوانند به راحتی دروغ بگویند، به راحتی مدرک سازی کنند و به بهانه وجود سلاح کشتار جمعی در عراق، به این کشور حمله کنند. دقیقا به دلیل همین سابقه بد است که افکار عمومی جهانی و حتی افکار عمومی آمریکا با حمله نظامی به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شمیایی مخالف هستند و پیش از هرگونه تصمیمی، خواستار ارائه مدارک متقن و غیر قابل انکار به شورای امنیت و تصمیم گیری از طریق این شورا می باشند. مطمئنا ارائه مدرک درباره دخالت دولت سوریه نه تنها موجب تقویت موضع آمریکا و مدافعان دخالت نظامی در سوریه می شود که میتواند جایگاه ایران و روسیه به عنوان حامیان دولت اسد را تضعیف نماید، لذا مشخص نیست چرا آمریکا از ارائه مدرک طفره میرود!

7 پاسخ به “لفاظی کافی نیست، آمریکا باید درباره سوریه مدرک غیر قابل انکار به شورای امنیت ارائه کند

 1. reza سپتامبر 6, 2013 در 7:27 ب.ظ.

  اصلا فرض میکنیم بشار اسد جنایتکار شیمیایی استقاده نکرده است . این جنایتکار صد هزار نفر را تا حال کشته است. چه اشکالی دارد امریکا به بهانه سلاح شیمیایی این جنایتکار را نابود کند؟

  • farzin سپتامبر 7, 2013 در 8:10 ب.ظ.

   خیلی اشکال داره کسی که اونجوری قلب سرباز ارتش رو میکشه بیرون وزنده زنده میخوره وتمام سربازان ارتش سوریه را تهدید به این کار میکنه یا اون کلیپی که من امروز تویه سایت خبرگزاری امریکایی دیدم که سربازها رابعد از تسلیم شدن به طرز وحشیانه ای تیر خلاص به سرشون زدن وداخل گور دسته جمعی دفن کردن این جونور ها حتی اگه 1 میلیون نفر هم باشند باید بمیرن چه برسه به 100 هزار تا .اگه جلوی این وهابی های وحشی گرفته نشه دارم روزی رو می بینم که این جانوران وهابی در ایران هم دست به جنایت های هولناک تر از این بزنند شاید به بهانه ازاد کردن جنوب ایران.امریکا اشتباه بزرگی داره می کنه از ترس ایران وحزب الله که دشمنان عاقل تری هستند داره با دست خودش علیه اسراییل دشمنی متل طالبان تو افغاتستان درست می کنه. یادمون نرفته که پر وبال دادن به اسلام گراهای افراطی از ترس کمونیست در افغانستان هم باعث ایجاد طالبان شد که خودش تبدیل به معضل برای ایالات متحده شد.البته اگه از جهت دیگه نگاه کنیم شاید با درست شدن این گروه یعنی طالبان سوریه ودر اختیار گرفتن احتمالی حکومت توسط انها راه برای اجرای تقشه هایی که امریکاییها برای خاور میانه وکشور های ان کشیده اند باز بشه.

 2. نعیما سپتامبر 8, 2013 در 12:46 ق.ظ.

  امروز لینک تهدید دختر اوباما به تجاوز توسط فرماندار سابق کیش جز بهترین لینکهای بالاترین بود و همه بدرستی آن را سرزنش میکردند و بر روی تهدید کننده تف نثار میفرمودند اما این موضوع زشت غیراخلاقی گاها استثناهایی هم می تواند داشته باشد.مثلا اگر فرماندار سابق انتاریو نتیجه امام که فرزند زندانی سیاسی میباشد را تهدید به تجاوز میکرد قطعا امروز بعنوان قهرمان ملی مورد تشویق همگان در بالاترین قرار میگرفت.
  فوتو شاپو بی‌خیال ،ذلیل مرده رفته کانادا چیکار؟
  http://www.balatarin.com/search?q=%D9%86%D8%B9%DB%8C%D9%85%D8%A7
  عکسهای ملیکا اشراقی نتیجه خمینی

 3. مهران سپتامبر 8, 2013 در 4:42 ق.ظ.

  دوست گرامی این حرف ها را برای که می نویسی؟ خداییش ملت ایران شعور درک این مسایل را دارند؟ یک نگاه به بالاترین و کاربران وزینش بیاندازید چقدر کف و سوت می زنند برای حمله به سوریه…. مشت نمونه ی خروار ! با ایرانی جماعت صحبت می کنید «منطق» را کنار بگذارید… از من به شما نصیحت !

 4. siavash سپتامبر 9, 2013 در 12:07 ق.ظ.

  ye eshal talab khat emami ke khodesh ro baraye nave natije khomeyni bi sharaf jer mide bayad ham narahat nabudi asad vahshi bashe
  ridam be dahan har chi eshal talab harum zadeh

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: