فیلم یک طرفه «من و تو» درباره رضا شاه

reza shahفیلم سفارشی من و تو با نام «رضا شاه» را دیدم. این هر چیزی بود به جز مستند. مستند تعریف و مشخصات خاصی دارد، کل منابع استفاده شده که در پایان فیلم ذکر شده بود ۴ تا کتاب اکثرا خاطرات نزدیکان و خانواده پهلوی بوده است!! بد نیست یک کسی به مسئولان «من و تو» گوشزد کند که مستند چیست و این چیزی که اینها ساخته اند و البته قبلا هم به همت رها اعتمادی برای محمد رضا شاه ساخته بودند (از تهران تا قاهره)، اسمش مستند نیست! حداکثر یک روایت تاریخی است که یک گروه خاص (طرفداران دیکتاتوری پهلوی) ارائه میکنند! مستند چیزی است که بر اساس مدارک و شواهد مورخان و تاریخ دانان معتبر و بی طرف ساخته میشود و از آن مهمتر نظر هر دو گروه طرفدار و مخالف به شکل بی طرفانه شنیده و آنهایی که واقعیت است بدون کم و کاست بازتاب داده میشود.

در این فیلم تنها به دستاوردهای دوران سلطنت رضا شاه پرداخته شده بود و کوچکترین اشاره ای به فساد دربار و شخص شاه، استبداد رضا شاه، و سرکوب وحشتناکی که بر کلیه اشخاص و گروههای منتقد و مخالف در دوران او و به ویژه از ۱۳۱۱ به بعد صورت گرفت، نشده بود! حالا بنده یک سوالی دارم! مگر فقط دستاوردهای مادی و راه و جاده و اینها ملاک است؟! اگر اینگونه است که همین آخوندهای متحجر و وحشی حاکم بر ایران هم کم خدمات نداشته اند! مگر در همین حکومت آخوندی کم سد و جاده و بزرگراه و دانشگاه و کارخانه صنعتی و اینها ساخته شده؟ مگر نه اینکه تقریبا به همه ایران، برق و آب و گاز و تلفن رسانده شده است؟! مگر نه اینکه میلیونها نفر دانشجو داریم؟! پس لابد بر طبق منطق مسئولان من و تو، آخوندها هم «پدر ایران مدرن» در دهه های اخیر هستند!! آخه این چه منطقیه؟! مگر میشود جنایتها و سرکوبها و زندانها و شکنجه ها و فسادها و دزدی ها و رشوه ها و حق خوری ها را ندید و فقط راه و جاده و راه آهن و ظواهر پیشرفت را دید؟!

یرواند آبراهامیان تاریخ دان برجسته دانشگاه های پرینستون و آکسفورد در صفحه ۱۳۹ کتاب «تاریخ ایران مدرن»» به یک نمونه از فساد رضا شاه اشاره میکند. او به نقل از یکی از مورخان هوادار رضا شاه (تاکید میکنم هوادار!) مینویسد که هنگام مرگ، رضا شاه حدود ۳ میلیون پوند پول ثروت داشته و حدود ۱ و نیم میلیون هکتار زمین حاصلخیز به ویژه در مازندران را در دوران سلطنت خود تصاحب کرده بوده است!! بماند که روزنامه واشنگتن پست آمریکا موجودی حسابهای رضا شاه در خارج از ایران را دستکم ۲۰ میلیون دلار برآورده کرده بوده است! رقمی که با توجه به ۱۸ برابر بودن ارزش دلار ۷۰ سال پیش نسبت به حال حاضر، به رقم نجومی ۳۶۰ میلیون دلار فعلی میرسد! (اسناد مربوطه و اطلاعات بیشتر در این لینک)

درباره سرکوب شدید مخالفان و منتقدان توسط رضا شاه هم که اسناد و مدارک غیر قابل انکاری وجود دارد. اکثرا یا زندانی شدند یا کشته شدند یا به مناطق دورافتاده تبعید شدند! حتی همین اطرافیان رضا شاه مثل تیمورتاش و داور و بسیاری دیگر که اسمشان در این فیلم هم آمد و جزو افراد بسیار نزدیک به شاه و در زمره معتمدان او بودند هم در سالهای پایانی مورد غضب شاهِ تمامیت خواه قرار گرفتند و یا ترور شدند یا به زندان افتادند و یا به شکل مرموزی سر به نیست شدند! این فیلم سفارشی به هیچ کدام از اینها اشاره نمیکند!

در ضمن در ابتدای این فیلم در ۲ قسمت به دکتر محمد مصدق -اولین دارنده دکترای حقوق در ایران- اشاره شد. جالب است بدانید که مصدق در دوران سلطنت رضا شاه تنها به صرف اینکه حاضر به پذیرش پست وزارت نشد و جزو منتقدان شاه محسوب می گردید به مدت ۱۶ سال از سال ۱۳۰۳ تا ۱۳۱۹ در حبس خانگی بود. سپس در سال ۱۳۱۹، رضا شاه حتی مصدقِ در حبس خانگی را هم نتوانست تاب بیاورد و او را برای مدت ۶ ماه به زندان انداخت. تمام اینها مستند است بروید بخش مربوط به «دکتر محمد مصدق» جلد اول کتاب Eminent Persians اثر دکتر عباس میلانی را بخوانید این موضوع در آن کتاب هم آمده است!

لازم به تاکید مجدد نیست که رضا شاه خدمات خوبی در مجهز کردن ایران به سخت افزار مدرنیته ارائه کرد اما نباید نقاط منفی او را نادیده گرفت! اصولا من معتقدم که نباید تاریخ را سیاه و سفید دید، اشکال اکثر ما ایرانی ها این است که تمایل داریم از یک فرد فرشته یا شیطان بسازیم! این چنین چیزی امکان پذیر نیست! تاریخ و شخصیت های تاریخی خاکستری اند و باید هم نقاط مثبت را دید هم عملکرد منفی را! تاریخ را سیاه و سفید نگاه نکنیم!

در پایان متاسفم که شبکه تلویزیونی پر بیننده من و تو -که من خودم هم به برنامه هایش علاقه زیادی دارم-، حاضر نشد فیلمی به معنای واقعی مستند و بی طرفانه از دوران سلطنت رضا شاه بسازد و به ارائه نمایشی سفارشی گونه که صرفا نقاط مثبت را در بر میگرفت، بسنده کرد، دقیقا شبیه فیلم قبلی با عنوان «از تهران تا قاهره» که در آن تنها از یک زاویه به قضیه پرداخته و تنها به بازتاب سخنان و درد دلهای بیوه شاه سابق بسنده شده بود!! نگویید شاید بلد نیستند مستند بسازند که اتفاقا به نظرم اگر بخواهند خیلی خوب بلدند چرا که مستند ۳۷ روز (درباره نخست وزیری زنده یاد بختیار) را خیلی خوب ساخته بودند!

26 پاسخ به “فیلم یک طرفه «من و تو» درباره رضا شاه

 1. قغ ژوئیه 28, 2013 در 5:29 ق.ظ.

  من هم با نظر شما موافقم چون تويه ايران همه يك طرفه به قاضي ميرن در صورتي كه شما موقع ساخت يك مستند به دور از طرف داري بايد تمام حقايق رو بگيد
  متاسفانه در كشور ما آزادي سياسي در طول تاريخ وجود نداشته و كساني هم كه انتقادي از شاه يا مسولين مي كنن يك راست ميرن زندان واين يك آرزوي هر ايراني كه مي خواد يك روز بهش برسه

 2. شاهین ژوئیه 28, 2013 در 5:32 ق.ظ.

  اصولا من رضا ماکسیمی را عصای دست انگلیس می دانم و چندان هم به فیلم منتشر شده در شبکه من و تو با مدیریت همچنس بازها خوشبین نیستم نقش انگلیس خبیث در ابتدا و تنتها سلطنت این مردک وصدالبته کشتار و جنایات همایونی نادیده گرفته شده. بعید هم نمی دانم که دودمان فاسد پهلوی با ضرب پول و جواهرات به تاراج برده ایران سفارش چنین فیلمی را داده باشند.

 3. محسن ژوئیه 28, 2013 در 5:39 ق.ظ.

  هرکس که به این مملکت خدمت کرده وظیفشو انجام داده و هرکس نکرده خیانت کرده. اگر این رویه رو در پیش بگیریم قدیس پرستی از این مملکت ریشه کن میشه و وظیفه شناسی جاشو می گیره.

 4. lilisa ژوئیه 28, 2013 در 6:13 ق.ظ.

  این یک طرفه رفتن درست نیوده ولی چرا شمایی که به نقد می نشینید به فکر ساخت و یا حتی پیشنهاد همکاری در همچین پروژه هایی رو نمی دهید…. همیشه همینه متاسفانه تا جایی حرکت مثبت حداقلی برای اطلاع رسانی یا هر زمینه ای صورت می گیره و با زحمت فراوان، همه شروع به نقد کوبنده می کنیم نه سازنده…

 5. keyvan ژوئیه 28, 2013 در 6:35 ق.ظ.

  نظربنده این است که وقتی قرار به بررسی سیاسیون معاصر میشود باید دید که کدامشان در زمینه های مختلف بیشترین عملکرد درست را داشته اند نه بررسی عملکرد ایده ال آنها با بررسی کلی می توان گفت که پهلوی و به خصوص رضا شاه بهترین عملکرد را در ایجاد زیر ساختهای کشور مدرن داشته است با توجه به ایرادهائی هم که داشته است

 6. دوست ژوئیه 28, 2013 در 6:37 ق.ظ.

  یکی از دلایل پسرفت مملکت ما این روشنفکران همیشه ناراضی و همیشه منتقد بودند و هستند, که همیشه نیمه ی خالی لیوان را می بینند.
  در این سی و چند سال پس از انقلاب همیشه بدی ها و نکات منفی ( که به توان n هم رسیده) گفته شده. حتی کتب تاریخی هم تحریف شده و در مدارس و دانشگاهها تاریخ را به شدت تحریف کرده اند و آنچنان بد گویی راجع به حکومت پادشاهان ایرانی کرده اند که نگو!!! این در حالی است که کشورهای دیگر هم همین نقاط منفی را در تاریخشان داشته اند ولی تاریخ را یکسره سیاه معرفی نمی کنند و چه فیلم ها و مطالبی در مدح پادشاهان خودشان تولید می کنند, مثلن همین کشور همسایه ی ما ترکیه از آن سلطان سلیمان خونخوار کشورگشا گرفته تا آتاتورک جمهوری خواه ملی گرا, ولی ما همیشه همه را می کوبیم و تف و لعنت می کنیم. از هخامنشیان تا ساسانیان تا نادر شاه تا رضا شاه, در حالی که اگر خدمات رضاشاه نبود ما الان چیزی در حد افغانستان یا بدتر از آن بودیم, چه قبول کنیم چه نه واقعیت است. ضمنن تمام حکومتها در تمام دورانها با شدت و ضعف با مخالفان و کسانی که احساس می کنند چوب لای چرخ آنها می گذارند برخورد کرده و می کنند( چه این چرخ در جهت عمران و آبادی مملکت بگردد و مخالفان ضد آن باشند, مثل حکومت رضاشاه, و چه این چرخ در جهت تخریب مملکت بگردد مثل حکومت جمهوری اسلامی) همینطور که خودت اشاره کردی حکومتها سیاه یا سفید نیستند, ترکیبی از این دو هستند , باید دید سفیدی در یک حکومت بر سیاهی می چربد یا سیاهی بر سفیدی و آنوقت قضاوت کرد.
  در پایان یادآوری می کنم ساخت و سازها و پروژه هایی که اشاره کردی در این دوران آخوندی انجام شده , همه طرح هایی بوده که از قبل وجود داشته و بدلیل انقلاب با تاخیر چندین ساله و به شکل باسماتیک اجرا شده. اگر رضاشاه نبود و مملکت را از آن حالت عقب ماندگی و فلاکت در نمی آورد و مدرسه و دانشگاه ایجاد نمی کرد همین طرح ها نیز نه به وجود می آمد نه اجرا می شد. و مثل حکومت طالبان و کشورهایی نظیر همسایه های شرقی در بیماری و بیسوادی و فقر مطلق غوطه می خوردیم .

  • گاه نوشته های آلفرد ژوئیه 28, 2013 در 5:21 ب.ظ.

   ما نگفتیم فقط نیمه خالی را ببینید، اگر مطلب را درست خوانده بودی متوجه میشدی که نوشته شده هم نکات مثبت را پوشش بدهید هم نکات منفی را ذکر کنید! علت انتقاد به این فیلم هم این است که سازنده آن یک طرفه به قاضی رفته و در آن حتی ۱ جمله هم از عملکرد رضا شاه انتقادی ابراز نشده بود!

 7. salehi ژوئیه 28, 2013 در 12:37 ب.ظ.

  جناب اقای الفرد …اولا اوضاع احوال اجتماعی مملکت را در زمانی که رضا شاه بزرگ کشور را تحویل گرفتند در نظر داشته باشید که اجداد شما هم کچل و هم از تراخم داشتند دار فانی را وداع میگفتند ..و اگر رضا شاه نبود شاید مرده بودند و شما بی شناسناسنامه مانده بودید و شما هم لابد یکی از رمالها ی کورو کچل …مرد حسابی .شما فکر میکنید جاده ها و اتوبانها ئی که دوستان حکومتی شما در جمهنوری اسلامی ساختند از ابتکارات این رژیم بوده یا همه طرح و نقشه انها از رژیم قبلیست .و..جناب 16 سال در تاریخ زمانی نیست … فساد در بار رضاشاه چه بوده که شما خبر دارید و جز جلوگیری از اجداد اخوند دزد و غارت گر تو که نه ایرانی هستی و نه تاریخ را خوانده ای . بزرگش نخوانند اهل ادب که نام بزرگان به زشتی برد … انگاری هرجا از پهلوی های ایرانساز و ایران یار و ایران دوست یاد میشود بدن شما ها کهیر میزند… لطفا خفه شید …که شماها دستتان تا ارنج در خون همه انها که در این 34 سال کشته شدن الوده است و پاک شدنی نیست …!!

 8. بزرگمهر ژوئیه 28, 2013 در 4:14 ب.ظ.

  جالب است كه سي و چهار سال عليه رضاشاه بزرگ انواع و اقسام دروغ ها و تهمت ها را بر زبان آوردند، اما يك نفر از اين سينه چاكان دروغين آزادي بيان و دموكراسي صدايش در نيامد. حالا براي ما سنگ محك انصاف و بي طرفي ديگران شده اند و بابت يك فيلم مستند خود را به در و ديوار مي كوبند! البته در تغيير 180 درجه اي افكار نويسنده مقاله هم (از آخرين باري كه مقاله اي از او خواندم تاكنون) بايد تامل كرد. اصولا اين تغييرات ناگهاني حاصل عوامل بيروني است كه همه به خوبي مي شناسند و من هم نيازي نمي بينم بيش از اين درباره اش سخن بگويم.

 9. مهرداد ژوئیه 28, 2013 در 5:36 ب.ظ.

  به نظرم انتقاد شما وارد است اما برای مردم ایران که سالهاست روایت رسمی فقط سیاه را از طریق کتاب های مدرسه و صدا و سیما خوانده و دیده اند ، حالا حالا ها باید برنامه های یک طرفه سفید پخش شود تا رنگ خاکستری مد نظر شما به دست آید

 10. babak ژوئیه 28, 2013 در 6:33 ب.ظ.

  بدبختهای عقدهای بعد از ۳۵سال دروغ‌ و تحریف و شانتاژ در سیمای میلی‌ ضرغامی حالا که ۱شبکه پیدا شده واقعیت رو به مردم نشون میده از نظر شما شد وابسته یا چون عروسک فریبا خاتمی‌ یا اکبر کوسه رو در یک برنامه طنز سیاسی‌ نشون میده شد شبکه وابسته و برنامه سخیف ولی‌ بی‌بی‌سی که یا ووا که از صبح تا شب روی گوه اسهال طلبها و خیانت کاران به ایران اسکی می‌کنه از نظر شما شبکه مستقل هست !!!!!!!!!! شما سبزلله چون به بیماری پهلوی فوبیا پیشرفته دچارید حاضرید برای کوبیدن پهلوی‌ها هر خیانتی رو در حق ایران انجام بدین شما حاضرید از تجزیه طلب دفاع کنید ولی‌ تریبون بی‌بی‌سی از دست اسهال طلبان دزد و بی‌ ناموس خارج نشه بعد اینجا ادعای وطن دوستی‌ می‌کنید فکر کردید جوانهای حالا هم مثل نسل ۵۷ چیزی حالیشون نیست شما اگر خیلی‌ دلسوز ایران و ایرانی‌ هستید اول دست از نوکری و تبلیغ برای دزدهای دونه درشت مثل اکبر کوسه بردارید بعد ز‌ر ز‌ر بکنید

 11. arsh ژوئیه 28, 2013 در 7:47 ب.ظ.

  شما که کلا به حفظ تمامیت ارزی ایران اعتقاد نداری و به لینکهای انتقادی از بی‌بی‌سی منفی میدادی باید هم از رضا شاه بزرگ کینه به دل داشته باشی‌ چون به جز ج اسهالی و زیر شاخه‌های بسیجی‌ و توده ای و خط امامیه اسهال طلب و سبزلله ،تجزیه طلبها هم از اسم اون خدا بیامرز وحشت دارن چون اون خدا بیامرز دم‌شون رو قیچی کرد… بعد از اون ۳۵ساله که ج اسهالی برای خراب کردن این مرد بزرگ از هیچ کاری مضایقه نکرده از تحریف تاریخ و دروغ‌ گرفته تا ساخت سریالهای تلوزیونی آیا شما هیچ اعتراضی کردید ؟! شما که انقدر خودتون رو روشن فکر میدونید که حتا از تجزیه طلب دفاع می‌کنید شده ۱بار از تاریخ کشورت دفاع کنی‌ و اعتراض کنی‌ ؟!اصلا اعتراض هم نه شده ۴خط در این بار بنویسی‌ ؟!یا نه کلا وظیفه داری هر از گاهی یه بهانه جور کنی‌ و به یکی‌ از افتخارات و اسطوره های ایران توهین کنی‌ ؟!! یه روز کورش یه روز سعدی یه روز رضا شاه یه روز تخت جمشید مثل فعالیت کردنت در بالاترین یه روز سبزی یه روز مشروطه خواه یه روز اصلاح طلب یه روز تجزیه طلب… همین جور بگیر برو جلو !!!

 12. arsh ژوئیه 28, 2013 در 7:50 ب.ظ.

  sansue kon agha sansur kon daghighan mesl j e

 13. ساسان ژوئیه 28, 2013 در 10:27 ب.ظ.

  شبکه من و تو توسط عباسی ها اداره می شه که دیدگاههای سلطنت طلبانه دارند شما انتظار دارید جور دیگری عمل کنند

 14. amir ژوئیه 29, 2013 در 1:31 ق.ظ.

  سوال اینجاست چرا با وجود اینکه این مستند بسیار سطحی و ناشیانه ساخته شده باز هم مورد ستایش خیلی هها از جمله تحصیل کرده ها قرار گرفته. شاید مشکل از ماست که می خواهیم همه چیز را سیاه وسفید ببینیم

 15. m ژوئیه 29, 2013 در 5:54 ق.ظ.

  دوست عزیز چراجفنگذ میگی از کدوم ساخت و ساز آخوندا حرف می زنی کدوم ساخت و ساز اینها مدرن و به درد بخور بوده لطفا به جای اراجیف گفتنت یک سر بیا ایران رو بهت کامل نشون بدم ببینی این بی ناموسا با کشورت چی کردن

 16. a ژوئیه 31, 2013 در 7:45 ق.ظ.

  من به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد دارم و این اعتقاد با تحقیق بوده. معمولا از هر دو طرف، یعنی هم طرفدارای انقلاب و هم سلطنت طلبها خیلی با افراط و بدون تحقیق و شاید با در نظر گرفتن استفاده های شخصیشون فوری اظهار نظر می کنن. این را میشه از نظراتی هم که برات گذاشتن دید. ولی خوشحالم که شما هم دنبال حق هستی و دوست داری با سند و مدرک درست باهات صحبت کنن. و باید بهت بگم که من توی جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنم و برخلاف نظر دوستان اینجا خیلی هم ساخت و سازها خوب و پیشرفت ها محسوسه. باید بگم که من یه دانشجو هستم و دارم از نزدیک می بینم که واقعا سرعت پیشرفت علم توی دانشگاهها خیلی بالاست و به تبع اون این پیشرفت ها به سطح جامعه هم کشیده شده. مشکل کشور ما پیش از اونکه بخاطر سردمداران باشه از خود مردمه. ما آدمای بی غیرتی شدیم که فقط انتظار داریم. مگه من دانشجو یا همسایه ی کارمندم یا تاکسی ران یا بقالی و … کارمون را درست انجام میدیم که انتظار داشته باشیم رئیس جمهور درست کار کنه. لااقل از نظر اخلاقی وقتی می تونیم انتقاد کنیم که خودمون تا حدودی وظیفه مون را درست انجام داده باشیم.

  • مهرشاد ژوئیه 31, 2013 در 10:36 ق.ظ.

   بخواب بابا

  • مهرشاد ژوئیه 31, 2013 در 10:57 ق.ظ.

   آقای نویسنده تحویل بگیر.شما با این آقایی که در بالا کانت داده یکی هستین؟ چرا فرصت را برای جولان دادن این قبیل افراد فراهم می کنید؟

   رضا شاه سال 1302 به قدرت رسید الان سال 1392 90 سال گذشته ببینین در کشوری مثل آمریکا که از نظر خیلی ها بالاترین آزادی را داره چجور داره دولتشون از کسی مثل ادوارد اسنودن که تنها اومده کارهای خطای دولت را برملا کرده انتقام جویی می کنه.بعد شما میاید از کسی مثل رضا شاه انتقاد می کنید که با شیخ حسن مدرس مرتجع و دیگران در 90 سال پیش چیکار کرده!اون مدینه فاضله ای که شما دنبالشین به خدا هیچ جای دنیا پیدا نمی شه.ای کاش شاه هم سال 1340 اون خمینی خبیث را می کشت تا ایران به این بدبختی دچار نمی شد.

 17. مهرشاد ژوئیه 31, 2013 در 10:14 ب.ظ.

  اگر اینگونه است که همین آخوندهای متحجر و وحشی حاکم بر ایران هم کم خدمات نداشته اند! مگر در همین حکومت آخوندی کم سد و جاده و بزرگراه و دانشگاه و کارخانه صنعتی و اینها ساخته شده؟

  منبع : بهرام مشیری

  آقا شما جملات بهرام مشیری را کلمه به کلمه حفظ می کنی؟ خوب حداقل منبعشم اعلام کن

  نکته جالب اینه که اینایی که در خارج کشور با حکومت پهلوی دشمن هستن بعد از انقلاب از ترس حکومت آخوندا به خارج از کشور پناه بردن اما در زمان پهلوی در داخل ایران زندگی می کردن و مخالف بودن.آدم اگه یه ذره منصف باشه بد نیست

 18. بازتاب: لیست تعدادی از لینک هایی که توسط سلطنت طلبان و طرفداران رضا پهلوی در سایت بالاترين فیلتر ، حذف یا مورد حمله واقع شده اند(۲) | جمهوري ايراني

 19. nima آگوست 18, 2013 در 8:21 ق.ظ.

  اقا حداقل شرم هم خوبه واسه اونهایی که توهین میکنن . یعنی ما مسلمونیم این چه لهن صهبت کردنه پشت سر یه ادم که میلیونها میگن خدا بیامرزدش . ما مسلمونیم زشته

 20. دانلود آهنگ جدید نوامبر 27, 2017 در 4:22 ب.ظ.

  ممنون لطفا توضیحات کامل تری قرار دهید

 21. Reza آگوست 11, 2018 در 6:20 ب.ظ.

  هر وقت تونستید وضع ملکت رو درست کنید اونوقت به رضا شاه بگید دیکتاتور

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: