ادعای تقلب در پایان نامه حسن روحانی و عکس العمل دانشگاه اسکاتلندی به این موضوع

سایت خودنویس و سپس سایت آمریکایی سیاست خارجی (Foreign Policy) در بخش «دیدگاه ها» به نقل از خودنویس مطلبی را منتشر کرده و مدعی شده اند که در نسخه اینترنتی چکیده پایان نامه دکتری حسن روحانی (فریدون) که بر روی سایت کتابخانه دانشگاه گلاسکو کالدونیان قرار گرفته است، چند جمله یافته اند که قبلا همان جملات عینا در کتاب «اصول قوانین اسلامی» نوشته محمد هاشم کمالی نویسنده افغان دانشگاه مالزی در سال ۱۹۹۱ هم نوشته شده بوده است. با ذکر این موضوع ادعا شده است که روحانی مرتکب دزدی ادبی (plagiarism) شده است.

نشریه انگلیسی زبان در ادامه بررسی های خود با دانشگاه اسکاتلندی در این ارتباط مکاتبه کرده است، سخنگوی دانشگاه در ابتدا به آنها پاسخ داده است که در هر حال حاضر نمیتوانند در این زمینه نظری بدهند زیرا باید نسخه کامل پایان نامه ۵۰۰ صفحه ای روحانی که به شکل فایل الکترونیکی هم نیست را بررسی کنند. پس از آن مدیر ارتباطات دانشگاه (Charles McGehee) با نشریه مذکور مجددا تماس گرفته و از قول کتابخانه دانشگاه تایید کرده که از کتاب «اصول قوانین اسلامی» و نویسنده آن هم در داخل متن پایان نامه و هم در لیست مراجع در انتهای پایان نامه به عنوان منبع برای نوشتن پایان نامه نام برده شده است. با این پاسخ به نظر میرسد که دانشگاه انگلیسی به طور ضمنی موضوع ادعای تقلب ادبی که اول بار توسط سایت خودنویس مطرح شد را عملا رد کرده است!

fd

 لینکها: خودنویس ، نشریه Foreign Policy

16 پاسخ به “ادعای تقلب در پایان نامه حسن روحانی و عکس العمل دانشگاه اسکاتلندی به این موضوع

 1. هومن (@hooman_y) جون 25, 2013 در 8:40 ب.ظ.

  این سعیتون بر ماله کشیدن قابل تقدیره، ولی اگر شما هم پایان‌نامه ای رو کار کرده باشید در زندگیتون و یا مقاله علمی ای نوشته باشید- که امیدوارم اینطور باشه – مطمئنا تفاوت متن نقل قول شده و متن خود نویسنده – که نویسنده ادعا میکنه صحبت‌های خودشه و نه نقل قول از جایی – رو میدونید : )

 2. ali جون 25, 2013 در 8:50 ب.ظ.

  تازه من شنیدم این روحانی نه تنها موافق آزادی زندانیان سیاسی نیست بلکه تو جیبش یه کشمش پیدا شده که از زندانی ها کش رفته بوده!

 3. dfwws جون 25, 2013 در 9:42 ب.ظ.

  معلوم میشه خود دانشگاه گلاسکو هم با روحانی دستش توی یه کاسه است

 4. محسن جون 25, 2013 در 9:57 ب.ظ.

  دوست عزیز، در نوشتن یک مقاله علمی یا پایان نامه نویسنده در صورت استفاده از کار علمی یا سخن شخص ثالث باید در همان جا (جمله یا پاراگراف مربوطه) به نحوی که آشکار باشد که مطلب دیگری را مطرح می کنیم ارجاع مناسب داده شود.
  علاوه بر این استفاده از عین کلمات متن اصلی حتی با ارجاع ایراد دارد و اصطلاحا باید re-phrase (تغییر جمله بندی) انجام شود مگر در موارد ضرورت آن هم با قرار دادن متن درون علامت نقل قول (» «).
  در نهایت به دلیل لزوم ارجاع معمولا در چکیده از استفاده از سخن یا مقاله شخص ثالث توصیه نمی شود. در صورت این کار حتما باید ارجاع طبق توضیح انجام شود.
  متاسفانه در ایران ما، مساله حقوق مولف بسیار زیر پا گذاشته می شه و این امر برای خیلی از ما بسیار عادی و کم اهمیت شده.

  • مهران جون 26, 2013 در 2:49 ق.ظ.

   «علاوه بر این استفاده از عین کلمات متن اصلی حتی با ارجاع ایراد دارد و اصطلاحا باید re-phrase (تغییر جمله بندی) انجام شود مگر در موارد ضرورت آن هم با قرار دادن متن درون علامت نقل قول (» «).»

   شاید توی دارغوزآباد کتول که شما درس خواندی اینطوری باشد. حداقل می دانم در UCLA اینطوری نیست آقای «پروفسور». ببینم مثلا شما تا حالا survey خواندی؟! هرکی survey نوشت دزد شد دیگه؟!

   • محسن جون 26, 2013 در 3:31 ق.ظ.

    نه تنها تو دارغوزآباد كتول بلكه در سرشناس ترين دانشگاه ها اين رسم شناخته شده هست كه جملات چه در «چكيده مقاله يا تز» چه در متن اصلى بايد نوشته صاحب اثر باشد و جمالت ديگران يا با تغير توسط نويسنده (و البته با ذكر منبع) و يا قراردادن در گيومه استفاده ميشود. استناد شما به survey هم بى ارتباط هست چرا كه قانون بالا (هر چند كمى خفيف تر) در اين قسمت هم لازم هست اما مهمتر آنكه اين قسمت اصلا براى بررسى كارهاى ديگران هست و خواننده با اين ذهنيت با مطلب روبرو ميشود و ميداند كه مطالب اين قسمت «كار» نويسنده نيست بلكه «گردآورى» و «دسته بندى» شده توسط نويسنده است. تجربه تحصيل و تدريس من در دانشگاههاى كانادا، متن انتشار يافته «چكيده» تز ايشان (در صورت درستى مدارك) حتما «دستبرد ادبى» (plagiarism ) هست.

   • test جون 26, 2013 در 9:31 ق.ظ.

    من survey زیاد خوندم ولی هیچ وقت کپی-پیست مقاله های دیگه رو توی abstract (تازه اونهم بدون علامت نقل قول) ندیدم. شما که UCLA هم رفتین، تا بحال abstract خوندین؟
    اگر فکر میکنید اشتباه میکنم، فقط یک نمونه survey (طبیعتا معتبر) به من نشون بدین که متن از جایی کپی پیست کرده و من قبول میکنم که اشتباه کرده بودم. من که تا بحال چنین چیزی ندیدم.

 5. مهران جون 26, 2013 در 2:46 ق.ظ.

  آقای نیک آهنگ کوثر بنده خدا خودش تا حالا پایان نامه ننوشته فکر کرده اگر جمله ای از جایی بنویسی «تقلب» کردی ! خیلی هم با افتخار اول متن «خبر» این را ذکر کرده !

  یک مشت احمق بعد از شکست در «تحریم» انتخابات با طرفداران جلیلی و سید مجتبی خامنه ای یک صدا شده اند که روحانی را به زیر بکشند… چشم همگی کور من توی لس آنجلس رای دادم خانوده و فامیلم هم رای دادند همه هم به روحانی رای دادیم پشتیبانش هم هستیم. حالا هرچی می خواهید زرت و پورت کنید.

  • test جون 26, 2013 در 9:33 ق.ظ.

   احمق واقعی اون کسی هست که حرف منطقی رو بجای منطق با «چشم همگی کور» جواب میده.

  • علی جون 26, 2013 در 3:32 ب.ظ.

   دوست عزیزی که از UCLA مثال میزنید، لطف کنید توضیحات زیر Plagiarism رو در لینک زیر (از دانشگاه خودتون!) بخونید:
   http://www.oid.ucla.edu/publications/teachersguide/policies/dishonesty/dishonest
   نوشته که جا زدن نوشته یا ایده دیگران بجای نوشته یا ایده خودتون دزدی ادبی هست (کاری که اینجا آقای روحانی انجام داده).
   شما هم اگر دانشجوی UCLA هستید، بهتر هست که قوانین دانشگاه رو دوباره بخونید. ترجیجا قبل از اینکه آبروی خودتون (و در نتیجه دانشجویان ایرانی) رو ببرید.

 6. اسنودن جون 26, 2013 در 3:51 ق.ظ.

  پیشنهادمیکنم راجع به رسوایی جدید CIA درمورد ادوارد اسنودن موضوع داغ بزنید
  http://www.balatarin.com/permlink/2013/6/25/3344362

 7. مهدی بنی هاشمی جون 26, 2013 در 10:35 ق.ظ.

  در خصوص همه بزرگان چنین ادعاهایی هست می گویند اشعار حافظ مال خود اونیست و یا شعر شهریار مال شاعری همدانی است . مهم این است که دانشگاه پایان نامه را پذیرفته و اساسا هر مطلب علمی رو می توان مشابهاتی از آنرا در جاهای دیگر یافت تازه این مقاله که میگن اصلش کجاست یادمان نرود ما ایرانیها معتقدیم همه کشفیات انیشتن و نیوتن و گالیله و…. قبلا دانشمندای ما کشف کرده بودند .علم آنقدر وسیع است که مانند دریا جاهای مشابه زیاد دارد

 8. دکتر مهشید جون 26, 2013 در 3:14 ب.ظ.

  حالا که یک فرد میانه رو در این حکومت پیدا شده و روزنه‌ی امیدی برای ما مردم داخل ایران باز شده تندروهای اون ور آب با تندروهای امنیتی ایران که چهار تا سایت و وبلاگ مثل خودنویس رو در خارج و داخل کشور با هزینه‌های کلان اداره میکنن برای بازگشت تندروی گیر دادن به مدرک روحانی.

  • محسن جون 26, 2013 در 11:37 ب.ظ.

   بنظر من اين مغلطه هستش كه شما ميفرماييد. درست كه ميانه روى و دور كردن ايران از عمق مشكلات و گرفتاريها آرزوى همه ما هست، و اميد ميره (و شايد هم حقيقت باشه) روحانى بعنوان گزينه بهتر در بين ديگر نامزدها باشه كه بتونه اين كار را انجام بده، اما اين نبايد جلوى نقد و حساب كشيدن از وى را بگيره. شما اگر بهترين مدير را هم براى اداره كشور انتخاب كرديد، نبايد از حساب كشى ازش غافل باشى. من باور دارم كه تندروهاى جهانى شامل آنها كه در آمريكا و اسرائيل براى جنگ و رسيدن به منافع مالى يا ايدئولوژى لحظه شمارى ميكنند از انتخاب روحانى ناراحت هستند و هر كارى ميكنند كه جلوى تاثير مثبت انتخاب روحانى را بگيرند، با اين حال باور دارم هيچ مديرى «مقدس» نيست و بايد همه، و بخصوص مديران ارشد كشور، حسابرسى بشند و اگر لغزش و اشتباهى انجام دادند پوزش بخواهند. فكر نكنم قصد افرادى كه پيگير اين ماجرا هستند كنارگيرى روحانى باشه و شايد يك اعتراف به خطا همه را راضى كنه و قدمى باشه برا رشد جامعه در مسير مردمسالارى بجاى يكه سالارى.

 9. علی جون 28, 2013 در 2:53 ب.ظ.

  هشدار امنیتی

  دوستان! توجه کنید اکثر لینک‌هایی که علیه روحانی است توسط ارتش سایبری ایران و نهادهای تندرو امنیتی تحت نظر سپاه و جلیلی ایجاد شده تا با تخریب چهره روحانی به شکلهای مختلف روحانی را فردی کریه تر از احمدی نژاد و جلیلی نشان دهند.همچنین سایت خودنویس یک سایت امنیتی است و مجهز به بدافزارهای امنیتی است. هک سایت خودنویس یک اقدام هماهنگ شده با ستاد داخل کشور بود تا فعالیت آقای نیک آهنگ و سایت خودنویس، عادی سازی شود. لطفا از سایت خودنویس تحت هیچ عنوان فایلی را دانلود نکنید.

 10. نمت جون 30, 2013 در 7:07 ب.ظ.

  مموشیتو بخورم

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: