چرا به روحانی رای می دهم؟

همایش انتخاباتی حسن روحانی در ورزشگاه شیرودی تهران

همایش انتخاباتی حسن روحانی در ورزشگاه شیرودی تهران

دروغ چرا من هم تا مدتی پیش جزو تحریمی ها بودم، تا همین چند وقت پیش بر این باور بودم که همه کسانی که از فیلتر شورای نگهبان رد می شوند با هم هیچ فرقی ندارند، حتی با نوشتن مطلبی این را بیان کردم. اما حالا وقتی دقیق تر نگاه میکنم می بینم که این حرف درست نیست، چرا که به عنوان مثال وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مملکت در دوره خاتمی با نفت بشکه ای ۹ دلار به مراتب بهتر از دوره احمدی نژاد با نفت ۱۰۰ دلاری بوده است در حالیکه مسلما هر دو نفر تایید شده همین شورای نگهبان بوده اند و رهبر هم در هر دو دوره خامنه ای بوده و سپاه هم در هر دو دوره وجود داشته و نقش ایفا میکرده است! لذا به نظرم اینکه بگوییم بین این ۶ کاندید باقیمانده تفاوتی وجود ندارد و عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت نخواهد بود واقعا درست نیست. حقیقتا نمیشود تفاوت فاحش میان دیدگاههای فردی افراطی و تندرو مثل جلیلی با فردی معتدل و میانه رو مثل روحانی با سابقه تعامل با کشورهای غربی را منکر شد.

مسلما همه این افراد در چارچوب نظام عمل خواهند کرد و نمیتوان از روحانی مثلا انتظار عملکردی خارج از نظام را داشت. روحانی نه قبله آمال است و نه منجی. رای به او به هیچ وجه به منزله تایید عملکرد او در آینده یا سوابق و کارهای او در گذشته نیست. رای به روحانی تنها به امید بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور و به ویژه طبقه متوسط با دغدغه آزادی و دموکراسی که حالا درگیر مشکلات معیشتی متعددی شده است صورت می گیرد. از سوی دیگر این رای دادن به هیچ وجه به منزله تایید جنایتها و سرکوبها و عملکرد نظام نیست بلکه یک استراتژی به منظور فراهم آوردن موقعیت برای بهبود شرایط است. مسلما میتوان در کنار این کار، همچنان به مبارزات سیاسی و اطلاع رسانی و روشنگری بر ضد رژیم ادامه داد! این ۲ عمل هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند بلکه میتوانند همزمان در کنار هم دنبال شوند!

تاریخ بارها و بارها نشان داده است ملتی که دچار مشکلات معیشتی شدید باشد، به دنبال آزادی و دموکراسی نخواهد رفت. پیشرفت و توسعه اقتصادی و وجود سطحی از رفاه و آرامش فکری در جامعه، لازمه پیدایش دموکراسی و مطرح شدن خواسته های مدنی از جمله آزادی های فردی است! من دوست ندارم با انقلاب پابرهنگان و گرسنگان، کشورم به ورطه دیکتاتوری دیگری بیفتد. از سوی دیگر هر انسان آزاده، باشرف و وطن دوستی هر چقدر هم که از جمهوری اسلامی متنفر باشد، نه تنها به دنبال سقوط نظام از طریق حمله نظامی نخواهد بود بلکه از هیچ تلاشی برای کاهش تنش و احتمال برخورد نظامی فروگذار نخواهد کرد زیرا خوب میداند که برخورد نظامی منجر به ویرانی ایران خواهد شد. پس بهترین کار تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی و دغدغه های مردم و در نتیجه فعال کردن بدنه جنبش های اجتماعی می باشد. امیدوارم این اتفاق بیفتد.

در مطلب قبلی به احتمال تقلب و پیامدهای آن هم پرداخته بودم.

در همین زمینه:

حس دوگانه این روزها؛ رای بدهم یا رای ندهم؟!

اگر دیدید عده زیادی رای دادند تعجب نکنید! اما چرا؟

با در نظر گرفتن احتمال تقلب مردم در ۲ حالت برد میکنند، تحریم کامل یا حضور گسترده و رای به کاندید معتدل!

9 پاسخ به “چرا به روحانی رای می دهم؟

 1. آواره در آمستردام جون 12, 2013 در 9:55 ق.ظ.

  من همچنان راى نخواهم داد

 2. منجی جون 12, 2013 در 10:09 ق.ظ.

  تاریخ بارها و بارها نشان داده…
  میشه چند نمونه ذکر کنید!

 3. ashkan جون 12, 2013 در 10:34 ق.ظ.

  من در سال 88 دانشجو بودم و خودم در فعالیتهای اعتراضی شرکت جستم. بنظر من اشتباهی که در محاسبات شما صورت گرفته مربوط به مقایسه جنبش سبز حامی موسوی با وضعیت اکنون روحانی است. در سال 88 اینکه آقای موسوی بعنوان رییس جمهور انتخاب میشد قطعی بود. بعلت جنب و جوشی که در جامعه و دانشگاهها ایجاد شده بود و عملکرد 4 ساله احمدی نژاد تقریبا اکثر جامعه رای آوردن موسوی را قطعی میدانستند. ولی در شرایط حاضر که بنده در ایران حضور دارم و تمایلات طیفهای گوناگون در ارتباط با انتخابات را دنبال میکنم یک جو مایوسی از بهبود وضعیت ایجاد شده است. دیگر از آن جنب و جوش و فعالیت و موج مردمی خبری نیست. همچنین حمایت رفسنجانی از روحانی که در بین عوام به اکبرشاه معروف است باعث ریزش گسترده رای او میشود. با مشاهده این وضعیت میتوان مطمئن بود در صورت انتصاب هر کسی غیر از روحانی شاهد اعتراض آنچنانی نباشیم.

 4. Rozbeh جون 12, 2013 در 10:41 ق.ظ.

  من رای نمی دهم!!!!!
  می دانی چرا رای نمی دهم پس چشمانت را باز کن و گوشهایت را هم تیز!
  من به خاطر کشتار 30 خرداد 88 رای نمی دهم یادت می آید چه روزی؟ همان روزی که ولی فقیه مسلمین در نماز جمعه معروفشان مردم را تهدید به قتل نمودند!!!
  من بخاطر کشته شدگان کهریزک و جانباختگانشان رای نمی دهم!!!!
  من بخاطر زندانیان سیاسی رای نمی دهم!!
  گویا یادت رفته است سمبل جنبش سبز ایران را همان ندا؟؟!!!!
  گویا یادت رفته است سهراب اعرابی و بقیه عزیزان را……!!!؟؟؟!!!!
  گویا یادت رفته است رای تو را ربودند؟؟؟؟؟؟
  این رای دادنمان نه برای کشورمان مفید هست نه برای اسلام و قرآن
  مان مفید و ارزنده هست دیگر عابرویی از هیچ کدوم نگذاشته اییم!
  اگر رای دادی و اینبار هم رای تو را نادیده گرفتند حق نداری اعتراض کنی
  به خداوندی خدا حق نداری!!!!!!

 5. Arash جون 12, 2013 در 12:23 ب.ظ.

  man ham chera doroogh begam, ta chand vaght pish mikhastam raay bedam, vali hala mibinam hame candida ha farghi ba ham nemikonand. hala raay nemidam.

 6. علی جون 12, 2013 در 4:38 ب.ظ.

  اصول گرایان ممکن است با افراط در ایده آ لیز م، تنگ نظری، امنیت نگری و نخبه هراسی … کشور را به ورشکستگی و جنگ بکشانند.

  قالیباف نتوانست یک مشکل ترافیک تهران را حل کند. چطور میخواهد مشکلات بغرنج کشور را حل کند؟ او گفته که دروقتش چماق بدست سوار بر موتور هزار در کف خیابان هم بوده و درزمان حمله به دانشگاه رییس انتظامی بود. ا و کاندیدای مطلوب نظامیان است. حرفهایاش در مناظره هم بیشتر شعاربود و سر و ته و انسجام و برنامه مشخص نداشت.

  جلیلی دنبال کننده سیاست های افراط درا یده آ لیزم ….مانند احمدی نژاد خواهد بود. اووهمتایانش با تکیه به اصول گرایی وا یده آ لیزم مطلق و مفرط و فراموش کردن عمل گرایی در دیپلماسی چند ین مذاکرات هسته ای را به بمب بست و صدورچند قطعنامه و تحریم کشا ندند.
  طوری که حتی ولایتی هم به او گفت مذاکرات دیپلوماتیک کلاس فلسفه که نیست، بده بستا ن است. شما یک چیز میگیری یک چیز میدهی. حضور در مجامع بین ا لمللی این نیست که آدم برود و برای نمایند گان کشورهای دیگر خطابه بخوا ند!

 7. علی جون 12, 2013 در 5:09 ب.ظ.

  به آنهایی که میگند رای ندین، اگر قرار است تقلب بشه در تعداد کل رای دهند گان هم میشه. پس بهتره از این شانس هم که شده برای بهبود وضع مردم استفاده کرد. ولی به کی رای بدیم؟
  اصول گرایان ممکن است با افراط در ایده آ لیسم، تنگ نظری، امنیت نگری و نخبه هراسی … کشور را به ورشکستگی و جنگ بکشانند

 8. محسن محسنی جون 13, 2013 در 9:12 ق.ظ.

  جناب یا سرکار ادمین شما در این میان روباه سفتی رژیم را فراموش کرده ای (سوای ددمنشی وخونخواری او) . در این چند ساله انها یاد گرفته اند که همان مثال معروفشل کن و سفت کن را به بهترین وجهه ممکن انجام بدهند. انها وقتی که مبارزات مردم در دوره» رفاه اقتصادی» و یا سیاسی!!بالا میگیرد یک دوره بعدی چنان بلائی برسرشان بیاورند که به » تب»راضی بشوند و دست از سر نظام بردارند.دوباره شل میکنند و بر فرض که شخصی مانند روحانی بیاید و مثل خاتمی عمل کند دوره بعد دوباره کسی مانند جلیلی را سر کار میاورند و دوباره پدر مردم را در میاورند تا مثلا در دوره بعدی یک کس دیگری مانن شاید هم موسوی را سر کار میاورند و الاآخر…در نتیجه شرکت در انتخابات برای ترحم به ملت همان مصداق خیانت به انهاست در دراز مدت. 50 سال دیگر نفتی از ایران باقی نمیماند و یا بسیار کم میشود انوقت است که با اقصاد ورشکسته و درهم بر هم و ثروت به باد داده توسط این رژیم دیگر چیزی برای نسلهای اینده باقی نمیماند. پسیا نابودی این رژیم بهر طریق ممکن و یا بابودی ایران و یک کشور فقیر و دیکتاتور زده ای که در ایران فردا بر جای خواهد ماند. خود دانی. ایدوارم که نوه های شما به شما ناسزا نگویند!!!1

 9. ahmad جون 13, 2013 در 11:43 ق.ظ.

  عزیز دل ، برادر، قربون این استدلالهات بشه حجت الاسلام! روحانی. شما رو که رایت رو اصلا نمیشمرن چون خودت رو هم نمیشمرن. برو رای بده عزیزم سفسطه نکن.
  راه آدمهایی مثل شما مدتهاست که از راه خانواده های دردکشیده کهریزک و….جداست.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: