با در نظر گرفتن احتمال تقلب مردم در ۲ حالت برد میکنند، تحریم کامل یا حضور گسترده و رای به کاندید معتدل!

n00285029-bبا نگاهی گذرا به تقلب در انتخابات سال ۸۸ و اعتراض های پس از آن در می یابیم که تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری برای نظام بسیار پرهزینه است. درست است که حکومت با دست بردن در آرا، در آن سال نگذاشت فرد مورد نظر مردم به ریاست جمهوری برسد اما ما نباید هزینه های زیادی که نظام در پی آن متحمل شد، ضربه سختی که به پیکره نظام وارد گردید و میلیونها نفری که در پی آن تقلب به جمع مخالفان خامنه ای پیوستند را نادیده بگیریم. امثال نوریزاد را نگاه کنید، ببینید چه ریزش های شدیدی در حاکمیت رخ داد. همین اتحاد جهانی که الان بر ضد حاکمیت شکل گرفته است تا میزان زیادی در نتیجه همین سرکوب های سال ۸۸ است. اگر مطابق با توصیه های ۳۵ ساله اپوزیسیون منفعل خارج نشین -که توانایی حتی ۱ ساعت نشستن دور هم را هم ندارند- کسی در سال ۸۸ رای نمیداد، آیا اساسا جنبشی اعتراضی شکل میگرفت؟! آیا اساسا این ریزش ها رخ میداد؟ آیا ماهیت نظام برای شمار بسیاری از مردم روشن میگردید؟

لذا به نظر من حضور در این انتخابات به شرطی که این حضور به شکل گسترده باشد لزوما کار اشتباهی نیست بلکه میتواند به عنوان یک حرکت استراتژیک توجیه پذیر باشد تا قشر متوسط آزادیخواه و دموکراسی طلب که در شرایط کنونی دچار فقر و مشکلات اقتصادی شده است از این مشکلات رهایی یابد تا بدنه جنبش های اعتراضی مجددا تقویت شود. با روی کار آمدن افرادی معتدل مثل روحانی یا عارف در نتیجه آرای بالای مردمی در مقابل افرادی تندرو و سپاهی مثل جلیلی یا قالیباف که مورد حمایت خامنه ای و سپاه هستند، امید به اصلاح روند کنونی و حاکمیت عقلانیت دستکم در حوضه مسائل اجرایی. اقتصاد و تا حدودی مسائل اجتماعی کشور افزایش می یابد. درست است که رییس جمهور همه کاره نیست اما هیچ کاره هم نیست، وگرنه این همه تقلا نمیکردند که عده زیادی را رد صلاحیت کنند یا در انتخابات قبلی تقلب کنند! به هر حال تفاوت عمده شرایط اجتماعی و اقتصادی در دو دوره خاتمی و احمدی نژاد در حالی که رهبر در هر دو دوره یک نفر بوده است، و در حالی که نفت در دوره خاتمی یک دهم دوره احمدی نژاد قیمت داشته است، غیر قابل انکار است.

در صورت حضور گسترده مردم، محتمل به نظر نمی رسد که نظام بخواهد بار دیگر با تقلب گسترده در انتخابات هزینه سنگینی را بر خود تحمیل کند به ویژه اینکه الان از یک طرف در سوریه در حال جنگ هستند و بعید نیست که با دخالت غربی ها به طور مستقیم به وادی جنگ بیفتند، و از سوی دیگر تحریم های شدید جهانی منابع درآمدی و ارزی رژیم را به شدت کاهش داده است و در نتیجه آنها با مشکلات متعددی درگیر هستند. حتی اگر تقلب بکنند هم باز مردم ضرر نمیکنند چون این کار تیر دیگری بر ادعای نظام بر مردمی بودن آن خواهد بود و عده بیشتری از خودی ها ریزش خواهند کرد و حلقه نظام تنگتر و تنگتر خواهد شد و فشار خارجی ها بر نظام تشدید خواهد گردید. بحث اینکه نظام از این حضور مردم به نفع خود بهره برداری تبلیغاتی میکند هم به نظر حداقل در این انتخابات توجیه زیادی ندارد چون به هر حال درصدی از مردم به ویژه در شهرهای کوچک برای انتخابات شورای شهر که به طور همزمان برگزار میشود شرکت خواهند کرد و در نتیجه خواه ناخواه حکومت از آن بهره تبلیغاتی خواهد برد و درصد مشارکت را هم بالا اعلام خواهد کرد چه مردم انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کنند و چه نکنند!

حرف آخر اینکه در ۲ صورت مردم میتوانند خواسته خود را به نظام تحمیل کنند و به هدف خود برسند، یکی تحریم کامل به گونه ای که محلهای رای گیری به طور محسوسی خالی باشد و آبروریزی بزرگی به بار بیاورد و دیگری حضور گسترده و رای دادن به کاندید معتدل! حالت اول عملا ممکن نیست چون دستکم چند میلیون وابسته به نظام هستند که همیشه شرکت میکنند. اما در صورت حضور گسترده مردم و رای به یک کاندید خاص مثل روحانی یا عارف (این ۲ حتما باید ائتلاف کنند)، احتمال اینکه نظام جرات کند بار دیگر با تقلب گسترده ریسک ماهها تنش و درگیری را برای خود بخرد، اندک است، حتی اگر این کار را بکند باز هم به دلایل ذکر شده در بالا مردم ضرر نخواهند کرد.

در همین زمینه:

سوریه باتلاق جمهوری اسلامی!

اگر دیدید عده زیادی رای دادند تعجب نکنید! اما چرا؟

حس دوگانه این روزها؛ رای بدهم یا رای ندهم؟!

نمودار جهش عظیم در «شاخص فلاکت» در ایران در ۲ سال گذشته!

هدف آمریکا از تحریم های جدید: فشار مستقیم بر ایرانیان؛ پیام تحریمها: نگذارید جلیلی رییس جمهور شود!

5 پاسخ به “با در نظر گرفتن احتمال تقلب مردم در ۲ حالت برد میکنند، تحریم کامل یا حضور گسترده و رای به کاندید معتدل!

 1. علی‌ جون 11, 2013 در 12:08 ق.ظ.

  به نظر من رای به روحانی عاقلانه‌ترین کار است چون ایشان هم مورد حمایت هاشمی و خاتمی است هم این که در این شرایط که انقلاب اسلامی مورد هجوم از طرف سلطنت طلب هاست به خوبی‌ در جریانات ۱۸ تیر نشان داده که میتواند از پس آشوب گران برآید و از سوریه ای‌‌ شدن ایران جلوگیری کند. انشا‌الله آقای خاتمی دستور برکناری عارف را به زودی خواهند داد و روحانی شانس بالایی خواهد داشت.

 2. مادر مرتضی علی جون 11, 2013 در 3:42 ق.ظ.

  پسرم 4 نکته رو توجه کن
  1.این انتخابات 88 نبود که چهره واقعی نظام رو مشخص کرد بلکه سرکوب وحشیانه معترضین بود که اندک آبروی نظام رو برد و جهت اطلاع خدمتت عرض کنم که بودند بسیاری افراد که رای ندادند ولی در اعتراضات شرکت فعال داشتند.
  2.هیچ «اتحاد جهانی بر ضد حاکمیت» در دنیا وجود نداره و این توهم ماست. بصورت خیلی ساده برات توضیح بدم: بعضی دول غربی از پررو بازیهای اوس محمود و یاران در قبال برنامه هسته ای ناخرسند هستند و اگر فردا روزی ایران عقب نشینی در برنامه هسته ای (که بسیار محتمل) است اونها باز دوست خوب ما میشن و کاری ندارند تو کشور ما فقر اعتیاد بیکاری دروغ نفاق و … بیداد میکنه.
  3. تقلب در انتخابات به خودی خود هیچ هزینه ای برای نظام نداره چون اثباتش غیر ممکنه کمانکه در همه کشورها کمابیش اتفاق میفته.
  4. مردم با این دو روشی که گفتید هیچ وقت نمیتونند خواسته خود را به نظام تحمیل کنند زیرا 1. همانطور که خودت میدونی تعداد آرا ، درصد مشارکت و رییس جمهور آینده از مدتها قبل مشخصه و شرکت کردن/نکردن تاثیری نخواهد داشت 2. شما نمیخواهید باور کنید که قریب نیمی از مردم ایران کماکان طرفدار احمدی نژاد و طرز فکر ایشان هستند و همه مثل شما فکر نمیکنند که روحانی و عارف بهترین گزینه هستند.

 3. مهدی جون 11, 2013 در 6:29 ق.ظ.

  من هم در این چند روز بین این دو انتخاب موندم ولیکن با این بحث موافقم که در دو صورت مردم ضرر نمی کنند چون این دوره به مراتب با دوره قبل فرق می کند در این دوره نظام یک تجربه بد در 4 سال پیش داشته است و خودش هم چیزی برای دفاع از دولت دست نشانده خود ندارد و نکته قابل توجه این دوره رد صلاحیت یکی از ارکان اصلی این انقلاب ونظام (رفسنجانی)به دست خود نظام است در نتیجه درصورت این شخص مترصد انجام هرگونه تخلف در انتخابات و اعتراض مردم است تا بتواند پاسخ جفای نظام را بدهد و ضربه سختی به پیکره نظام وارد کند و واضح است که این شخص نقش تک پیک دست آخر را برای اپوزیسیون میتوانند بازی کند، فقط امیدوارم عده ای از مردم دوباره دچاراحساسات نشوند و هیزم در تنور این جلادان نیندازند.

 4. آزاد جون 11, 2013 در 8:19 ق.ظ.

  ﯾﮏ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﯾﮏ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ:
  ﺗﺤﺮﯾﻢ ﻓﻌﺎﻝ ﻭ ﻫﺪﻓﻤﻨﺪ؛
  ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﮔﺰﯾﻨﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩ، ﺑﺎ ﮐﻢﺗﺮﯾﻦ ﺭﺃﯼ ﻣﻤﮑﻦ

  https://www.balatarin.com/permlink/2013/6/8/3332372

 5. hesam جون 11, 2013 در 8:34 ق.ظ.

  خیر، یک رئیس جمهور معتدل به ضرر مردم است.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: