رضا شاه ثروتمندترین «پناهنده» جهان؛ تصویری از مقاله ۷۲ سال پیش واشنگتن پست

درباره رضا شاه مطلب زیاد نوشته شده است، اما اغلب با نگاهی سیاه و سفید! اخیرا مطالب زیادی در تمجید و تملق بی حد و اندازه از او و پسرش در فضای مجازی منتشر میشود به گونه ای که به نظر میرسد با توجه به اوج ستم و فساد جمهوری اسلامی، بازماندگان رژیم سابق و نیز برخی تلویزیونهای خاص تلاش میکنند تا هرآنچه پیش از رژیم کنونی و در دوران دیکتاتوری پهلوی از سوی حکومت اتفاق افتاده بوده است را جملگی خوب و عالی نشان بدهند و محمد رضا و رضا شاه را بدون نقص و ایراد معرفی نمایند.

اگرچه رضا شاه خدمات قابل توجهی به ویژه در بعد سخت افزاری مدرنیته و حفظ یکپارچگی ایران داشته است، اما فساد شدید و سرکوب سیستماتیک مخالفان در دوران حکومت وی، غیر قابل انکار است. دراین راستا تصمیم گرفته ام که چند مطلب درباره فساد و زمین خواری رضا شاه تهیه و در وبلاگ منتشر نمایم.

در این مطلب ابتدا نسخه ای از مقاله روزنامه واشنگتن پست آمریکا -مربوط به ۷۲ سال پیش (اول اکتبر ۱۹۴۱) یعنی اندک زمانی پس از فرار رضا شاه از ایران- را منتشر مینمایم که به ثروت رضا شاه اشاره دارد و سپس با اشاره به منابع موجود به بررسی موجودی حسابهای بانکی رضا شاه در تهران و سپس گستردگی زمینهای تصاحب شده توسط وی اشاره میشود.

ابتدا مقاله واشنگتن پست درباره رضا شاه که توسط دانیل دلوس (Daniel DeLuce) خبرنگار آسوشیتدپرس نوشته شده است را در زیر ملاحظه مینمایید. گفتنی است که این نویسنده برنده جایزه ادبی بسیار معتبر پولیتزر (Pulitzer Prize) نیز شده است.

Washington Post on Reza shah's bank account

مقاله ۷۲ سال پیش روزنامه واشنگتن پست درباره فرار رضا شاه از ایران و ثروت هنگفت او

ترجمه قسمتهای اصلی مقاله:

هنگامی که کشتی کوچک انگلیسی «باندرا» خلیج خلوت ایران را ترک میکرد، مهمترین مسافرش شاه سابق ایران (رضا شاه) بود. او میتوانست به سلطنت از دست رفته خود فکر کند که یک شبه و تنها در اثر یک برداشت اشتباه از دست رفته بود و یا به آینده ای خیره شود که دوران تبعید خود را در جهان جدید و با میلیونها دلار ثروت اندوخته سپری میکند. ثروتی که با آن میتواند تقریبا به هر خواسته ای -البته به جز داشتن کشوری دیگر برای سلطنت – دست یابد.

میان خانواده های سلطنتی پناهنده شده و تبعید شده قرن بیستم، احتمالا رضا شاه با بزرگترین سرمایه فرار کرد. برآوردها از موجودی حسابهای بانکی او در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا و بانکهای آمریکای جنوبی از رقمی بین ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار حکایت دارد.

پیش از فرار از ایران، رضا تحت فشار روانی مجبور شد که نامه ای را امضاء کند و دارایی هایش را به شاه جدید یعنی پسرش ببخشد که قول داده است همه اموال او را به حکومت برگرداند. اگرچه نمایندگان مجلس ایران اعلام کرده اند که سند امضا شده در صورتی که دولت بخواهد دارایی های رضا شاه در خارج از ایران را به ایران بازگرداند، بی اعتبار است.

هنگامی که نمایندگان جناح های مختلف در پارلمان ایران در حال مطرح کردن تقاضا برای بررسی اتهام ها درباره سوء استفاده رضا شاه از قدرت برای دستیابی به ثروت نامشروع بودند و اینکه او طلا و جواهرات سلطنتی را تصاحب کرده بوده است، رضا سوار بر یک دستگاه لیموزین از راه اصفهان به بندر شرجی عباس در جنوب ایران فرار کرده بود تا خیلی راحت و بی دغدغه سوار بر یک کشتی انگلیسی شود و از ایران خارج گردد. … سفارت بریتانیا در ایران که یکی از اصلی ترین عوامل سقوط رضا بود، ترتیب جزییات فرار و خروج او از ایران را داده بود. …

شاه سابق عاشق اسب های مسابقه، متخصص بازار سهام، میزبانی پولدار و سخاوتمند و البته اندکی معتاد به تریاک میباشد و نزدیکان سابق او انتظار دارند که خارج از ایران خیلی زود سرگرمی های جدیدی برای پرکردن اوقات فراغت خود پیدا کند. اوقات فراغتی که زمانی با اداره امور شرکت عظیم تک نفریش- یعنی امپراتوری ایران-، اشغال شده بود.

یکی از اتهام های اصلی مخالفین شاه سابق به او همواره این موضوع بوده است که او به شدت حریص و پولدوست میباشد. رضا در ابتدای سلطنتش تحت تاثیر دیدگاههای مذهبی، جلوی عموم اعلام کرد که «فقیر بودن بهتر از پولداربودن است، بهتر است که انسان هرچه دارد به حکومت بدهد تا اینکه برای خودش نگه دارد». این اصول مغفول مانده در پی درخواست دولت، توسط شاه جدید بار دیگر مطرح شده است. شاه جدید [برای نشان دادن حسن نیت] حدود ۶ میلیون دلار از ثروت به ارث برده از پدرش را  به خیریه ها بخشیده است. اگرچه طبق مدارک ارائه شده از سوی پارلمان ایران، او نزدیک به ۳۲ میلیون دلار تنها از حسابهای بانکی پدرش در تهران به ارث برده است.

شاه سابق فردی مغرور، حساس و انتقاد ناپذیر بود که شغل خود را به دلیل برداشت غلط از انگلیسی ها از دست داد. او دو مرتبه در سالهای اخیر در بازی قدرت با انگلیسی ها سرشاخ شده بود. آخرین مرتبه مربوط به یک سال پیش بود که از انگلیسی ها خواسته بود که سهم ایران از فروش نفت را از سالانه ۱ میلیون پوند به ۴ میلیون پوند افزایش دهد. مرتبه دوم زمانی بود که علیرغم فشار بریتانیایی ها و روسها به ایران برای اخراج آلمان ها از کشور، شاه سابق اجازه داد که وزرایش به چانه زنی بپردازند، ظاهرا با این خیال خام که میتواند یک متحد را علیه متحد دیگر بازی دهد و امتیاز بگیرد. اگرچه رضا شاه بالاخره متوجه اشتباه خود در محاسبه شد و به دیپلماتهای بی طرف گفت که به بریتانیا بگوید که «هرچه بخواهند انجام خواهم داد»، اما دیگر خیلی دیر شده بود زیرا متفقین به ارتش های خود دستور داده بودند که به سمت تهران حرکت کنند و در نتیجه زمینه برای کناره گیری رضا از قدرت فراهم شده بود.

 در هنگام فرار، اگرچه صدها دشمن شاه سابق سوگند خورده بودند که از او انتقام خواهند گرفت اما رضا سوار بر بر لیموزین خیلی راحت همچون کسی که در روز تعطیل به پیک نیک رفته است، از میان بیابانهایی که حوزه نفوذ قبایلی بود که روسای آنها توسط رضا کشته شده بودند، عبور کرد و هیچ تلاش جدی برای متوقف کردن وی صورت نگرفت. [احتمالا با هماهنگی بریتانیایی ها]

همانطور که در این مقاله آمده، ثروت رضا شاه در کل جهان بین ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. این رقم با توجه به حدودا ۱۸ برابر شدن اندکس قیمت مصرف کننده در آمریکا در بازه زمانی سالهای ۱۹۴۰ تا ۲۰۱۲ (یعنی اینکه ارزش هر دلار ۷۰ سال پیش حدودا ۱۸ برابر الان بوده است)، رقم بسیار بزرگی میشود. برای رسیدن به عدد واقعی در زمان حال باید آن اعداد را در عدد ۱۸ ضرب کرد.

US consumer price index

تغییرات اندیس قیمت مصرف کننده در آمریکا (نمودار آبی رنگ) معیار مناسبی است برای نشان دادن تغییرات ارزش دلار در طول زمان. این اندیس از حدود ۱۴ در ۷۰ سال پیش به حدود ۲۵۰ در سال ۲۰۱۲ رسیده است که تغییری ۱۸ برابری را نشان میدهد. یعنی اینکه ارزش یک دلار آن زمان، معادل ۱۸ دلار امروز بوده است.

همانطور که در مقاله واشنگتن پست آمده است، صرفنظر از حسابهای بانکی رضا شاه در خارج از ایران، طبق گزارش ارائه شده از سوی پارلمان ایران، حدودا ۳۲ میلیون دلار تنها در حسابهای بانکی رضا شاه در تهران موجود برده است. «محمد قلی مجد» در یکی از کتابهای خود (با نام مقاومت در برابر شاه) عدد مشابهی را ذکر میکند و مینویسد در حالیکه کل درآمد غیر نفتی ایران در سال ۱۳۱۷-۱۳۱۶، حدودا ۸۰ میلیون دلار (۱۲۵۰ میلیون ریال) بوده است، تنها در حسابهای بانکی رضا شاه در تهران ۶۰۰ میلیون ریال (۴۲ میلیون دلار) وجود داشته است! یعنی حدودا ۵۰ درصد کل درآمد غیر نفتی ایران در حسابهای رضا شاه در تهران بوده است.

Resistance to the Shah - Landowners and the Ulama in Iran

موجودی حساب های بانکی رضا شاه در تهران، کل درآمد غیر نفتی ایران، نرخ برابری دلار و ریال در این عکس مشاهده میشود. صفحات ۳۷۴ و ۳۷۵ کتاب «مقاومت نسبت به شاه» نوشته محمد قلی مجد – Resistance to the Shah: Landowners and the Ulama in Iran ، Mohammad Gholi Majd

ثروت رضا شاه تنها محدود به پول های خوابیده در بانکهای داخلی و خارجی ایران نبوده بلکه شامل زمین نیز می شده است.

«یرواند آبراهامیان» مورخ برجسته تاریخ ایران در کتاب خود با نام «تاریخ ایران مدرن»، نوشته که رضا شاه حدود یک و نیم میلیون هکتار زمین حاصلخیز به ویژه در مازندران را تصاحب کرده بوده است. به گفته این نویسنده این زمینها بخشی از طریق مصادره مستقیم به نفع شاه و قسمتی از طریق مجبور کردن مالک به فروش به دست آمده بوده است.

reza shah-abrahamian

رضا شاه تا زمان فرار از ایران بیش از ۱ و نیم میلیون هکتار زمین را صاحب شده بوده که البته اغلب در منطقه حاصلخیز مازندران قرار داشته است. صفحه ۱۳۹ کتاب «تاریخ ایران مدرن» – اثر یرواند آبراهامیان

اینکه چگونه فردی بی سواد (رضا شاه تا سن ۳۰ سالگی سواد خواندن و نوشتن هم نداشته است)، از خانواده ای کشاورز، در مدت ۲۰ سال از قشو کردن و نگهداری اسبها، به چنین ثروت هنگفتی رسیده و صاحب بیش از ۱ و نیم میلیون هکتار زمین شده است، خود حکایت از فساد بسیار زیاد رضا شاه و حرص زیاد او برای مال اندوزی دارد. شکی نیست که قسمت عمده این پولها از درآمد نفتی ایران بوده است.

در مطالب بعدی مدارک و اسناد بیشتری منتشر خواهم نمود.

در همین زمینه:

تاریخ را سیاه و سفید نگاه نکنیم!

تحریفهای تاریخی در پیام اخیر رضا پهلوی به مناسبت سالگرد انقلاب مشروطه

36 پاسخ به “رضا شاه ثروتمندترین «پناهنده» جهان؛ تصویری از مقاله ۷۲ سال پیش واشنگتن پست

 1. مهرداد آوریل 29, 2013 در 12:44 ق.ظ.

  شاه و شیخ پساب های متعفن تاریخند!
  رضا پهلوی یک لاشه گندیده و متعفن از تفاله های تاریخ و دوران بربریت است !
  پدر و پسر بربر و خون آشام پهلوی موجب ننگ و رسوایی انسان ایرانی بوده و هستند!
  سلطنت متعلق به عصر سیطره پریمات ها است, یعنی دورانی که پریمات های انسان نمایی مثلا هیکل گنده تری داشتند و یا از چنگال های تیزتری برخوردار بودند و دندان های برنده تری داشتند و بهتر میتوانستند که چنگ بزنند و گاز بگیرند, لذا شاه بوزینه ها میشدند! این نظام به غایت ارتجاعی و گندیده به هیچ وجه ربطی به عصر نوین و به ویژه عصر دوران پس از روشنگری نداشته و ندارد و فقط به ضرب و زور و زر و سرنیزه و نادانی و عقب ماندگی بخشی از توده مردم نفس های وحش احتضار سر میداد و میدهد, یعنی به همان دلایلی که مذهب نفس های مقدس واپسین زهرآگینش را میکشد!!!
  مردم ایران سلطنت ننگین و تبهکار پهلوی را در سال 1357 استفراغ کردند و به هیچ وجه قرار نیست آنرا دوباره قورت دهند!
  قر و اطوارهای به غایت مضحک و مشمئز کننده «وطن پرستانه؟!» نوه منگل پهلوی به راستی مایه جک و خنده مردم ایران است. رضا پهلوی به جای قر و اطوارهای مضحک «وطن دوستی اش؟!» در صدد آن باشد تا ثروت غارت شده چند ده میلیارد دلاری را که پدر و پدر بزرگ تبهکار و خون آشامش از مردم ایران به تاراج برده است را به مردم برگرداند!
  ننگ و نفرت بر تمام بقایای ننگین ارتجاع پادشاهان که توسط غارتگر متجاوزی به نام کورش در سرزمین ایران پایه گذاری گردیده بود!
  نام آورانی همتراز مانی و مزدک و بابک و حسن صباح یعنی انقلابیون و کوشندگان در راه حقوق مردم مایه افتخار ایرانیان میباشد, نه حیوانات درنده ایی از قماش کورش و انوشیروان و شاهان دیگر و مغان و شیوخ که موجب رنج و عذاب و فلاکت و بردگی و استثمار وحشیانه توده کار و زحمت ایرانی بودند!
  سلطنت طلبان قسم به روح کوروش مورشتان و تمام من درآوردی های در پیتی چاخان پاخان هایتان بهتر است, دست از شامورتی بازیهای بی پایان بردارید! فقط عرض خود میبرید و زحمت ما میدارید!

  • میرزا فریدون دولو آوریل 29, 2013 در 10:34 ق.ظ.

   این موضوع بهیچ وجه درست نیست و آن مقاله در روزنامه امریکای هم انگلیس ها ترتیب انتشارش را داده بودن , این موضوع داشتن پول در خارج(سویس ) ابتدا و بکرات رادیو بی بی سی اعلام می کنه و تقریبا همه باور می کنند , حتی مرحوم فروغی و بعد از تبعید رضا شاه مرحوم فروغی به سفیر انگلیس می گویید الان خزانه ما وضع مناسبی نداره بگویید ان پولهای که اعلام کردید در کدام بانک هست که به خزانه برگردانیم ولی جواب سفیر خنده بوده و میپرسه اقای فروغی شما هم باور کردید , این فقط تبلیغ بود علیه رضا شاه و خانمی که برای بی بی سی مطلب می نوشت این را نوشته . رضا شاه 30دلار در سویس داشته که مروحوم نفیسی سرپرست ولیعهد می توانسته برداشت کند این 30دلار هم باقی مانده از حساب مذبور بوده.

  • غریب آشنا آوریل 29, 2013 در 11:56 ب.ظ.

   بوی تعفن مکتب سرخ از کامنتت استشمام می شود
   تف به قبر پدر شاه و شیخ اما جنابعالی که به درستی از عدم بلع مجدد «استفراغ» دم میزنی، سامانه ما خلق الله‌ت بر کدامین مبنا استوار است که چنین با ولع، مشتاق سر کشیدن مدرسه ای قی شده هستید؟
   کدامین باغ عدن و سرزمین موعود را با توسل به آرمان نخ نمایتان وعده می دهید؟ کوبا یا کره شمالی؟

  • babak آوریل 30, 2013 در 1:37 ب.ظ.

   مهرداد فقط میشه به تو یه کلمه گفت: لاکن خفه

  • نواب آگوست 6, 2018 در 2:20 ق.ظ.

   اگاهی خود را بالا ببر و بیشتر به دنبال حقایق باش این گونه که شما نوشته ای دروغ و فرافکنی است و صحت ندارد نمی دانم شاید سرت در اخور ملایان باشد.

 2. وحید آوریل 29, 2013 در 1:45 ق.ظ.

  ممنون از مقاله جالبتون
  من درست نمیدانم شما از به اشتراک گذاشتن این مقاله چه هدفی را دنبال میکنید . ولی باید خدمتتون عرض کنم که رضاشاه پهلوی اگر خورد و برد ولی در عوض ایران نوین را ساخت . ارتش ، دانشگاه ، نیروی هوایی ، نیروی زمینی ، راهها ، راه آهن و بسیاری دیگر از خدمات غیر قابل شمارشش . به نظرم امروز مردم به این شعر زیبای مهدی اخوان ثالث رسیده اند که «هر که آمد ، بار خود را بست و رفت » دوست خوبم امیدوارم که کسی در ایران روی کار بیاید کع چندین برابر رضاشاه پهلوی دزدی و غارت داشته باشد ولی حداقل به اندازه یک چهارم رضا شاه برای مردم کار کند . در طول 12 سال بدون درآمد نفت و ایران مقروض قاجاریه ایران را متحول کرد . شما بروید از کسانیکه پول نفت ، گاز ، مس ، آهن و سایر منابع معدنی ایران را میخورند و در مقابلش فقط و فقط حرف مفت تحویل مردم میدهند حساب پس بگیرید .
  هیچکس در ایران منکر خدمات رضاشاه نمیتواند بشود ولی رضا شاه هم مانند سایر حاکمین دارای نقایصی بوده است که آنها نیز غیر قابل انکارند . من تاریخ ایران را بسیار مطالعه کردم و به نظرم رضاشاه پهلوی بهترین پادشاه پس از اسلام ایران است . حتا از نادر شاه با آنهمه پیروزیها و از کریمخان زند با آنهمه افتادگی و وقار . کسی که لا دست خالی کشوری را بازسازی میکند و ایرانی نوین برای امروز و فردای ما میسازد .
  زنده باد رضاشاه و زنده باد ایران

 3. Alireza آوریل 29, 2013 در 3:13 ق.ظ.

  دوست عزیز، منابع شما مغرضانه اند. کافیست توجه کنید که این اعداد با هم نمیخوانند: ۲۰-۳۰۰ میلیون دلار در خارج + ۳۲ میلیون دلار در تهران = بین ۵۲ تا ۳۳۲ میلیون دلار نقد، که با رقم تنها ۳ میلیون پوند آقای آبراهامیان بسیار متفاوت هست. منابع شما دو اشکال دارند: (۱) مغرضند (مجد و آبراهامیان از مخالفان سر سخت دوران پهلوی میباشند)، و (۲) مدرکی‌ برای گفتار خود ارائه نمیدهند. البته اینکه رضا شاه دست روی زمینهای مردم می‌گذاشت باور کردنی تر است زیرا نویسنده بسیار درستی‌ مثل کسروی از آن سخن میگوید.

  در ضمن، بهنگام امضا سند انتقال اموال رضا شاه به پسرش، همراه رضا شاه از او راجع به دارایی او در خارج می‌پرسد، و او پاسخ میدهد که تنها حسابی‌ که او در خارج دارد حسابیست برای تحصیل پسرش در سوئیس که در آن فقط مبلغ ناچیزی مانده است. شرح این ماجرا‌ در اینترنت از قول همراه رضا شاه موجود است.

  شما باید بدانید که به نویسندگان ایرانی‌ بدون مدرک نمیشود اطمینان کرد، زیرا اکثرا اسیر احساسات بوده و جأعلان ماهری هستند. انقلاب ۱۳۵۷ و دروغ‌های مداوم دشمنان پهلوی این را باید به ما آموخته باشد. دروغ گویی به اندازه کافی‌ به ما صدمه زده است!

  • گاه نوشته های آلفرد آوریل 29, 2013 در 4:50 ق.ظ.

   ۱- شما باید در نظر داشته باشی که درآمد نفتی ایران سالانه حدود ۴ میلیون پوند بوده که با پول آن زمان معادل ۲۰ میلیون دلار بوده. در ضمن درآمد غیر نفتی ایران سالانه حدودا ۱۲۵۰ میلیون ریال بوده که معادل ۸۰ میلیون دلار میشده. پس وجود رقم های بالا در حسابهای رضا به هیچ وجه غیر ممکن نیست.
   ۲- علت اختلاف رنج زیاد در اعداد ذکر شده این هست که بسیاری از حسابهای رضا به شکل شخصی و در خارج از کشور در جاهای مختلف دنیا و از جمله در سوییس بوده که گرفتن اطلاعات درباره اش بسیار دشوار بوده اگر نگوییم غیر ممکن! منبع اصلی این گزارش ها درباره ثروت رضا در خارج از ایران از جمله همین نوشته این خبرنگار آمریکایی و نیز کتاب آقای مجد، گزارش ۷ ژوئن ۱۹۴۱ خزانه داری آمریکاست.
   ۳- منبع موجودی حساب شخصی رضا در تهران که معادل ۶۰۰ میلیون ریال (۴۰ میلیون دلار) بوده، گزارش آن زمان مجلس شورای ملی هست. محمدعلی فروغی نخست وزیر رضا و محمد رضا هم اقرار کرده است که چنین پول هنگفتی در داخل حسابهای رضا وجود داشته.
   دکتر عباس میلانی به نقل از فروغی میگوید که بیش از ۴۰ درصد کل نقدینگی کشور (معادل حدودا ۴۰ میلیون دلار) در حسابهای رضا در بانک های تهران خوابیده بوده است!! اینها در کنار بالاکشیدن ۱ و نیم میلیون هکتار زمین توسط رضا، همگی نشان دهنده فساد شدید اوست که غیر قابل انکار است.
   صحبتهای دکتر میلانی در اینباره را هم میتوانید اینجا بشنوید (دقیقه ۴ و ثانیه ۱۲):

   • Alireza آوریل 29, 2013 در 6:04 ق.ظ.

    دوست عزیز، من تخصصی و تحقیقی در دارایی رضا شاه ندارم، اما میدانم که دروغ سازی بر علیه پهلوی‌ها شیوه کار مخالفان پهلوی بوده است. البته درک من این است که بسیار متاسفانه رضا شاه در برهه ای‌ به جمع آوری زمین (و شاید پول نقد) دست میزند، ولی‌ ما باید به نویسندگان ایرانی‌ بسیار بسیار با تردید نگاه کنیم زیرا آنها اسیر دنیای خیالی ایدئولوژیک خود هستند. ما «باید» مدرک موثق بخواهیم و بدون آن گفتار امثال مجد را قبول نکنیم. تنها مدرک موثقی که «من» دیده‌ام (یا شنیده ام)، گفتار چندی پیش رضا پهلوی است که اذعان دارد که شاه هنگام خروج از ایران ۶۲ میلیون دلار پول داشته است.

    دوست عزیز بیاد دارید که مخالفان رژیم پهلوی تعداد اعدامیان دوران شاه را ۶۰۰۰۰ نفر ذکر میکردند و بر اساس آن آیت‌الله خمینی میگفت که «شاه قبرستان‌ها را آباد کرده است»؛ دو دهه بعد سر پرست بنیاد شهید، عمادالدین باقی‌، تعداد اعدامیان رژیم شاه را، بر اساس مدارک ساواک که او بر رسی‌ کرده بود، حدود ۸۸ تن‌ ذکر می‌کند (بین خرداد ۱۳۴۲ تا انقلاب). بهمچنین، پیشتازان انقلاب ثروت شاه را ابتدا ۵۶ میلیارد دلار ذکر میکردند و آنرا وسیله تحریک مردم بر ضّد شاه قرار دادند. اندکی‌ بعد، آن را به ۲۰ میلیارد دلار کاهش دادند، و اندکی‌ بعد تر آنرا به ۶ میلیارد دلار تغییر دادند. بازماندگان شاه را در دادگاه‌های بسیاری تعقیب کردند تا ۵۶ یا ۲۰ یا ۶ میلیارد دلار او را پس بگیرند ولی‌ دیناری عاید‌شان نشد.

    البته، آنچه من میگویم در دفاع از دستبرد به جان و مال مردم ایران نیست، بلکه یادآوری انست که روش ما در گذشته بر اساس باور افسانه پردازی دروغ گویان بوده است و باید به اینگونه گفتار‌ها با دید تردید نگریست.

    • گاه نوشته های آلفرد آوریل 29, 2013 در 11:43 ق.ظ.

     مدارل زیادی وجود داره، منتظر مطالب بعدی باشید، نمیخواستم همه عکسها را در یک مطلب بگذارم. برای یک مطلب همین میزان کفایت میکرد.

     • Alireza آوریل 29, 2013 در 4:10 ب.ظ.

      دوست عزیز، ممنون از اطلاعات شما. تناقض بین این ارقام نشان از آن دارد که شاید همگی‌ بر اساس حدس و گمان باشند. بزرگی‌ عدد، نه بر اساس سند، بلکه بر اساس شدت و حدت دشمنی نویسنده با خاندان پهلوی است. اطلاعات دقیق تری حتما در اسناد وزارت خانه‌های ایران موجود است که روزی در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. البته رقم ۴ میلیون پوند شما بر اساس این سند ( http://1.bp.blogspot.com/-xl8as8k2Prw/UW7O5oBKVoI/AAAAAAAAAq8/uvJlwAuG2xI/s1600/oil+payment.jpg ) فقط در یکی‌ دو سال آخر سلطنت رضا شاه صدق می‌کند.

   • ss آوریل 29, 2013 در 4:28 ب.ظ.

    آلفرد خان به فرض همه مفروضات شما قبول ولی‌ الاغ جون تو که بیشتر کردیت میدی به پهلوی آقای عزیز کل عمر سلطنت رضا شاه ۱۶ سال بوده در امدهای نفتی‌ ایران از زمان مظفر الدین شاه و استخراج نفت وجود داشته حال سوال اینجاست انقلاب مشروطه که حکومت عدل را به ارمغان اورد و به قول شما رضا شاه اون دمکراسی را ویران کرد ۴ دوره مجلس مشروطه وجود داشته و نمایندگان مردم حالا درامدهای نفتی‌ و غیره نفتی‌ ایران در اون ۴ دوره کی‌ هاپولی کرده در اون دوره مشروطه قبل از رضا شاه که عمرش بیشتر از دوره رضا شاه بوده شما نمونه از هزینههأی که دولت در جهت زیر ساختها و سازندگی از در امدها کرده نشون بده به قول همون مجد که تا قبل از رضا شاه جمعیت ایران به خاطر قحطی و مریضی نصف میشده از جمله در همان دوره مشروطه امان از شما آیکیو وزغ‌های مغرض که حتا قدرت حل یک معادلهٔ یک مجهولی را هم ندارید لول

 4. حمید رییسی آوریل 29, 2013 در 4:36 ق.ظ.

  نه متن و نه توضیحات شما هیچ ارزش اسنادی و تحقیقی ندارد. بین 20 تا 300 میلیون دلار خیلی تفاوت احمقانه ای است که از دروغ بودن کل داستان خبر می دهد. بعد در همان کتاب آبراهامیان نوشته که 3 میلیون پوند. شما حتما فرق 3 میلیون پوند و 20 میلیون و 300 میلیون دلار را نمی دانید. بعد می گویید که کشور 80 میلیون دلار درآمد داشته (که طبق اسناد نداشته) و رضاخان 42 میلیونش را برای خودش برداشته. اگر اینجور که شما می گویید که رضاخان سالی 30 میلیون هم بر می داشته باید در حساب بانکی اش پس از 15 سال 450 میلیون دلار می بوده است. بعد لابد برای آنهمه ساخت و ساز و کارهای زیربنایی در آن روزگار را مردم ایران به جای دلار به شرکت های خارجی «ماچ» می داده اند. مثلا شاید از نظر شما یک 10-15 میلیون نفر ایرانی به سفیر امریکا آلمان ماچ می داده اند تا آنها ارتش ایران را آموزش کرده و تجهیز کنند. متاسفم که راه و رسم شرافت و راستگویی و درست اندیشی را از یاد برده اید.
  {در ضمن، من نه سلطنت طلب و نه هیچ کوفت دیگری نیستم، اگر چه همین الان که این را نوشته ام از نظر شما به یک سلطنت طلب و یا یک کوفت دیگر تبدیل شده ام}.

  • Alireza آوریل 29, 2013 در 5:04 ق.ظ.

   دوست عزیز، شما باید در نظر داشته باشید که ما‌چ‌های رضا شاه خیلی‌ گران بوده و خواستار داشته. اگر هر ما‌چ او را ۱۰۰ میلیون دلار حساب کنیم، با یک حساب سر انگشتی (مثل حساب‌های بالا) با یک دوجین ما‌چ آبدار همه کشور را میتوانسته آباد کند!

   • حمید رییسی آوریل 29, 2013 در 7:12 ق.ظ.

    ما هم که همین را می گوییم که شما می گویید. کشوری که با ماچ آباد می شود و ماچ پادشاهش انقدر طالب داشته، آن پادشاه چه نیازی اصلا به دلار و پوند داشته؟ احتمالا واحد پول آن موقع ایران (از نظر تاریخ نویسی حزب توده ای) «ماچ» بوده است. بعدا فداییانِ چریکِ اکثریتِ نهضتِ آزادیِ مجاهدینِ اقلیتِ خلق و شرکا این را کشف می کنند. آن بنده خدا که دیکتاتور و جاسوس انگلیس و قلدر و بی سواد و زورگو بود، ماچ می داده و مملکت آنجور آباد شده، حالا حسابش را بکنید اگر مخالفان او و روشنفکر (که همه فرشته و بی گناهند) ماچ و غیر از ماچ بدهند مملکت چه پروگرس بزرگی خواهد کرد.

  • جانی آوریل 28, 2018 در 5:46 ب.ظ.

   مرد حسابی این مطلب ترجمه مقاله یک نشریه امریکایی است . نویسنده مقاله یک شخص دیگریست .

 5. حسنا آوریل 29, 2013 در 9:02 ق.ظ.

  به هر حال حاکمیت روحانیون به همه ایرانیان عملا نشان داد که حکومت دینی بدترین نوع حکومت است. چیزی که 40 سال پیش مرحوم شریعتی فریاد زده بود. از آن گذشته.رفتار مراجع حکومتی و تازه بدوران رسیده چنان بود که روی تمامی دیکتاتورهای جهان را سفید کرد. اگر در مقایسه با جمهوری اسلامی از عدل رضا شاه و محمد رضا شاه گفته شود سخنی گزاف نیست.

 6. babak آوریل 29, 2013 در 11:00 ق.ظ.

  به قول قدیمی ها خلایق هرچه لایق. لیاقت این مردم هم همون قاجار و دودمان همونها بود. امثال شما با تلاش رضا شاه دارای دانشگاه شدید به مطبوعات دسترسی پیدا کردید رادیو دار شدید تا یاد بگیرید چطور می شود بر علیه این انسان بزرگ که در زمانی کمتر از 16 سال بزرگترین زیر ساخت را برای کشور بسازد هجویات بگویید. به جای این امور بی ربط لطفا تحقیق کنید که چرا دولتهای غربی این فرد را به زیر کشیدند و بر علیه او چنین مطالبی را انتشار دادند.نمی دانم چطور شما به اسنادی استناد می کنید که انتشار دهنده آنها در همان جنگ جهانی کشور را اشغال کردند و موجب شدند نیمی از این مردم از گرسنگی جان دهند اما به گفته حاکم کشور خودتان که برای کشور شما امنیت و آبادانی به ارمغان آورد اعتماد نمی کنید؟ به قول نیما: غم این خفته چند خواب در چشم ترم می شکند

  • omid masoudi آوریل 29, 2013 در 12:13 ب.ظ.

   البته در خیانت خاندان پهلوی جای هیچ شک و تردیدی نیست استبداد سیاه شاه باعث روی کار آمدن جمهوری اسلامی شد شاه با باستان فضای سیاسی و کشتار مخالفان زمینه های به قدرت رسیدن آخوند ها رو فراهم کرد در مورد دزدی های خاندان پهلوی حرف و حدیث بسیار است و این خاندان از اول به دزدی و مفت خوری عادت کردند مثل آخوند ها …. یک سوال دارم ٣٤ سال است که رضا پهلوی فرح دیبا از کجا میخورند آدم ١ روز کار نکند میمیرد والی این ها نه تنها ٣٤ سال است که مفت میخورند بلکه شکم سایر مفت خران را هم پور میکنند وقاحت هم حدی دارد !!!! همین دزدی از پول مردم باعث شد که ٢ بچه شاه در ان حال بمیرند این خاندان باید تاون گناهانشان را پس بدهند

   • babak آوریل 30, 2013 در 1:20 ب.ظ.

    امید خان. اگر پدر شما یک کارمند ساده بازنشسته باشد بعد از مرگ او تا ابد از حقوق بازنشستگی او خواهید خورد. حال اگر پدر و پدربزرگ شما شاه باشد دیگر این افکار پوچ و بی معنی است که این افراد از کجا در می آورند. درضمن لطف بفرمائید بگویید اگر خاندان پهلوی به این کشور خیانت کرد کدام پادشاه به این کشور خدمت کرد. لطفا همانند طوطی تکرار نکنید کورش کبیر!

 7. جهان آوریل 29, 2013 در 3:14 ب.ظ.

  من تنها به یک نکته اشاره میکنم در زمان کنفرانس گروهی از ایرانیان در پاریس بر علیه حکومت ضحاکیا ن در پاریس ، هم زمان با فساد میلیارد دلاری و حلقه مفود ه ۷۵۰ میلیارد نبود شده در ۸ سال گذشته ، قاچاق ۲۰ میلیاردی دلار و طلا به ترکیه و حد اقل ۶۰%تورم در ۸ سال دولت احمدی نژاد سخن از رضا شاه و اموال او به میان میاید ، باز هم ما را سر کار گذشته اند ، داستان ملا ناصرالدین و دزد است و ….. صبح از ماجرا با خبر خواهیم شد

 8. جهان آوریل 29, 2013 در 3:16 ب.ظ.

  من تنها به یک نکته اشاره میکنم در زمان کنفرانس گروهی از ایرانیان در پاریس بر علیه حکومت ضحاکیا ن ، هم زمان با فساد میلیارد دلاری و حلقه مفود ه ۷۵۰ میلیارد نابود شده در ۸ سال گذشته ، قاچاق ۲۰ میلیاردی دلار و طلا به ترکیه و حد اقل ۶۰%تورم در ۸ سال دولت احمدی نژاد سخن از رضا شاه و اموال او به میان میاید ، باز هم ما را سر کار گذشته اند ، داستان ملا ناصرالدین و دزد است و ….. صبح از ماجرا با خبر خواهیم شد

 9. fuckerman آوریل 29, 2013 در 3:43 ب.ظ.

  آلفرد گور پدر رضا پالانی
  ولی خداییش بابت این پست چقدر گرفتی؟
  جان مادرت پاک نکن.

 10. Tanhaay e gharib آوریل 29, 2013 در 8:01 ب.ظ.

  یک مقاله خوب ازت خوندیم اونم درباره شرکت نکردن تو انتخابات بود که حتا اگه همه مادرای شهید همه بیان بگن این کارو نمی‌کنیم.. اما دیگه اینا چیه که سر هم کردی و نوشتی‌؟ برای نشون دادن اینکه یه جریان غلطه نباید به منابع دروغ و درم رو آورد که دوست من.. آخه از کی‌ تا به حالا واشنگتن پست و غیره دلسوز پول مردم ایران شدن؟
  این شازده خان هم بی‌ خودی داره دست و پا میزنه، نگران نباش.. اما رضا شاه اگه نقصی هم داشت، خدماتی هم به ایران کرد که قرن‌ها بی‌ نظیر بود و هست…

 11. a آوریل 29, 2013 در 8:36 ب.ظ.

  در آن زمان ، سرمایه های هنگفت اربابان تحمیلی جهان(از جمله یهودیت بین الملل) سربه فلک کشیده شده بود آنوقت سرمایه رضا شاه بیشترین مقدار بود؟؟؟؟؟؟!!!!!!

 12. Misagh آوریل 29, 2013 در 8:37 ب.ظ.

  مشکل ملت ما بی لیاقتی و کم لطفی هست. بله ادمین جان حکومت پهلوی نقص داشته قبول شما به من یک حکومت بی نقص نشون بدید. شما یک مثال از کشوری بیار که دولتش هیچ مشکلی نداره. این ایراد های ریز و قابل چشم پوشی رو از کسی میگیریم که عاشقادنه به این مملکت خدمت کرد. لیاقت ملت ما از جمهوری اسلامی پست تر هست!

 13. سیدجلال بی گناه آوریل 29, 2013 در 8:38 ب.ظ.

  اقای الفرد هر کامنتی را خواندم برخلاف نظرشما از رضاشاه تمجید کرده است. مثل اینکه اسبت را بد جائی بسته ای. این مقاله نویس واشنگتن پست ایا به همراه مقاله اش سند بانکی هم ارائه داده یا نه فقط باد هوا است.میگویند نمایندگان مجلس درهنگام خروج رضاشاه ازایران سروصدا میکردند که چمدانهای اورا بازرسی کنید چون او(رضاشاه)قصد دارد جواهرات سلطنتی را با خود ببرد. چمدانها را وارسی کردند چیزی نیافتند . گفتند جیب های اورا ببینید. درجیب هایش (به گردن راوی) میگویند یک کیسه ای بود که در ان مقداری خاک ایران وجود داشت.

 14. ر. حسابی‌ آوریل 30, 2013 در 5:11 ق.ظ.

  آدم تازه میفهمد چرا امثال خامنه ای‌‌ روی زمین می‌‌نشینند و امثال احمدی نژاد با جوراب و کاپشن پاره در انظار ظاهر میشوند. کلید این معمّا در همین مطلب است که حتا اگر سیاستمداری مملکتی را از قعر فلاکت و بدبختی و کچلی عهد قاجار به سرآمد منطقه تبدیل کند اما پول داشته باشد مستوجب نفرین است و آن که بر زمین می‌نشیند و خرما می‌خورد و میلیارد میلیارد پول مردم را به باد فنا میدهد مستوجب التماس برای تأیید صلاحیت و اجازه در شرکت در انتخابات.

 15. سیاوش آوریل 15, 2014 در 6:40 ق.ظ.

  درود بر رضا شاه بزرگ، فوق لیسانس مدیریت بازرگانی هستم بیشتر کتابهای بازاریابی و بازرگانی ارجینال و… رو خوندم متولد سال 60 هستم و تا الان که 32 سالمه فقط 24 ماه از کل زندگیم حقوق داشتم و استخدام بودم اگه زمان شاه بود در بهترین کشورهای خارجی بورس تحصیلی میشدم اما متاسفانه اینم شده سرنوشتی که کمونیستها و اسلامیها برای من و میلیونها آدم مثه من ساختن من میخوام بپرسم آقایون منتقد شاه من چجوری باید تشکیل زندگی بدم خداگواهه که از حرص و جوش دارم سکته میزنم که مملکت رو با همین استبداد استبداد به سیه روزی انداختین خداگواهه این قصه زندگی منه واقعا دیگه جایی مونده واسه ایراد گرفتن به رضا شاه بزرگ و دودمان پهلوی؟ درود بر رضا شاه و محمد رضاه پهلوی لعنت خدا به اونهایی که ما رو به این فلاکت و خاک سیاه نشوندن

 16. ali ژوئیه 13, 2017 در 2:57 ق.ظ.

  محمد رضا پهلوی نوکر بیگانه و کودن

  در زمان محمد رضا شاه پهلوی بحرین از ایران جدا شد، ایران از آب هیرمند محروم شد، بزرگترین فاحشه خانۀ دنیا بنام «شهر نو » در طهران دایر شد، مزدوری، روسپیگری و مصرف مواد مخدر در ایران فرهنگ شدند. شعار محمد رضا شاه » حزب فقط رستاخیز و رهبر فقط محمد رضا » بود همچنین نصف طهران را حلبی آباد ها تشکیل می دادند هر اتباع غربی که وارد ایران می شد، از دولت ایران حق توحش دریافت می کرد و اگر در سال 1357 انقلاب نشده بود حالا مهاجرین افغانی مقیم ایران هم از دولت ایران حق توحش دریافت میکردند. شاه بی سواد و نوکر بیگانه با کودتای 28 مرداد 32 به ایرانی ها تحمیل شده بود. در جریان انقلاب 1357 ارتش محمد رضا شاه 134 هزار انسان بی گناه را قتل عام کرد

 17. جانی آوریل 28, 2018 در 5:41 ب.ظ.

  من راجع به حساب بانکی مرحوم رضا شاه چیزی نمیدانم.شاید دروغ باشه .اما سند عرصه منزل پدری من و تمام آن شهرستان و حتی چند شهر و تمام قرا به نام آن مرحوم است که الان بنیاد مستضعفان جانشین آن شده و پدرم مجبور شد برای خرید زمینی که خانواده اش حتی قبل از تولد مرحوم آنجا ساکن بودند ،پرداخت کنه . همه میدانند که غضب زمینهای مردم توسط آن مرحوم واقعیت داره اما بدتر از همه این بود که اون زمان پدر بزرگم که فهمیده بود شاه چه قصدی داره ،ناشی گری کرد و به دربار تلگرام زد که حاضربه باکمال میل نصف املاکش رو به ولیعهد وقت قانونا هبه یعنی کادو کنه بشرط اینکه به نصف دیگرش کاری نداشته باشند. به خاطر این جسارت دستگیر وبه زندان قصر منتقل شد. چند سال زندانی بود وتو زندان سل گرفت .بعد تبعید و تحت نظر بود . بعد از ورود متفقین چنان شادی میکرد که میگفته این روسها برای نجات من اومدند . بعد از جنگ برای معالجه رفتتروپا .اما هیچوقت خوب نشد. خیلی از ادمهای محترم وضعیت فلاکتبارتری داشتند و علاوه بر اموال به دست امثال پزشک احمدی و عباس شش انگشتی کشته شدند. شاه جوان برای عذر خواهی، دادگاه استرداد املاک تشکیل داد وموقتا املاک رو برگردوند اما چون قانونا ملک در دفاتر املاک به نام رضا شاه است و جانشین وی بنیاد پهلوی و سپس مستضعفان میباشد، از نظر قانون ،آنها مالک رسمی میباشند. حتی هنوز یک دعوی بزرگ بین وراث و بنیاد سر همین زمین ها در جریان است .اما چیزی که واقعا رنج آور وناامید کننده است میزان جعل ،بی اطلاعی از حقایق بدیهی در بین ایرانیان است.گویی این مردم متعلق به زمان قاجارند .اینکه بعد از این همه تجربه تاریخی به جای امید به یک دمکراسی و یک دولت درستکار، امید به یک دیکتاتوری بستند که کم بدزد و به آنها رحم کنه، هر نوع امیدی رادر من نسبت به آینده ایران از بین میبره. آیا متوجه نیستند که جمهوری اسلامی فرزند ونتیجه طبیعی دیکتاتوری رضا شاه است واینکه وقتی یک دیکتاتور به قدرت برسه ،فساد قابل کنترل نیست و نمیتوان از دیکتاتور درخواست ترحم کرد.با این افکار عمومی، تنها امیدم اینه که به محض مساعد شدن اوضاع ،هرچی در ایران دارم بفروشم و هرگز دیگر یادی از ایران نکنم. در کمال تاسف از ملیت خودم شرمنده ام . حتی اگه حکومت عوض بشه، هیچ امیدی برای مملکتی نیست که مردمش به جای دمکراسی دیکتاتوری ارزو میکنند .

 18. نواب آگوست 6, 2018 در 2:11 ق.ظ.

  این چند جمله رو درباره شما اینگونه بیان می کنم یا واقعا حماقت از سر و رویتان می بارد که این چنین چرت و پرت هایی رو به پادشاهان با شرف پهلوی می دهید یا واقعا به دنبال منافعی هستین دگر اینکه منافعی دارین و می ترسین به خطر بیفتد
  پادشاهان پهلوی خدماتی به ایران کردند که هیچکس نکرد زیرا انها ارق ملی داشتند چرا به دروغ می گویین اخه کسی که به دنبال خرابی دزدی و دگر کار بد است اباد می کند این قدر خر و کودن هستین بدانید روزی خواهد رسید که مردم ایران می فهمند چه کسانی در طول تاریخ به انها خوبی کرده است و شاید در ان روز شما یا نوادگانتان پشیمان خواهی شد و این را بدانید ماه هیچ وقت پشت ابر نمی ماند والسلام………..

 19. نواب آگوست 6, 2018 در 2:17 ق.ظ.

  در مورد بحرین بهترین راه همین بود زیرا موقعیت استراتژیک خوبی برای ایران نداشت و انگلیس مشکلاتی برای پادشاه ایران بوجود اورد و بهترین راه این بود که بحرین را بدهد و تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را بگیرد چون به ایران نزدیک تر بود و از لحاظ استراتژیک منافع بیشتری برای ایران داشت.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: