در سیرک انتخاباتی حکومت شرکت نمیکنم حتی اگر همه مادران داغدار در حمایت از این سیرک نامه بنویسند! اما چرا؟

org-z1330033012d618b53e5056510f3e0ae68b38defcddb38c653eدر جمهوری اسلامی چیزی با عنوان انتخابات معنا ندارد. انتخابات در شرایطی مفهوم پیدا میکند که فضای باز سیاسی، فعالیت احزاب و اطلاع رسانی آزاد رسانه‌ها را شاهد باشیم. در شرایطی که پیش‌نیازهای اولیه انتخابات فراهم نیست، شورای نگهبانی وجود دارد که نامزدها را دست‌چین میکند و هر آنکس که رهبر میخواهد را تایید و افراد مستقل را رد میکند، انتخابات معنا ندارد، این چیزی نیست جز انتصابات! این تنها یک نمایش است.

خانم «پروین فهیمی» یکی از مادران داغدار جانباختگان اعراض‌های سال ۸۸، در نامه‌ای به محمد خاتمی از او خواسته است که «برای آزادی و نجات ایران» در انتخابات نامزد شود تا به گفته او با ریاست جمهوری مجدد خاتمی، «از افتادن کشور به دست کسانی که ابایی از جاری شدن حمام خون در ایران ندارند» و از طرف دیگر «از تهاجم نظامی بیگانگان به کشور» جلوگیری شود!!

با فرض اینکه این نامه معتبر باشد و سایت کلمه تحریفی انجام نداده باشد، چیزی که میتوان گفت این است که:

اولا: به صرف مادر جانباخته بودن دلیل بر این نیست که خانم فهیمی درست میگوید، کمااینکه حتی به صرف زندان رفتن و شکنجه شدن هم کسی را محق و سخنانش را الزاما پذیرفتنی نمیکند! ملاک، تطابق سخن با عقل و منطق است.

دوما: این توجیهاتی که ایشان مطرح کرده‌اند، حرفهای کلیشه‌ای بیش نیست که تا حالا دهها بار از سوی اصلاح طلبان و حتی شخص خامنه‌ای و نزدیکان وی برای فریفتن مردم جهت ترغیب آنها به شرکت در نمایش‌های انتخاباتی گذشته شنیده شده است.

بدیهی است که هرکسی آزاد است که نامزد بشود، رای بدهد یا رای ندهد اما من نوعی در این نمایش حکومتی شرکت نمیکنم به دلایل زیر:

۱- انتخاباتی در کار نیست، اینها انتصابات است و شرکت در آن مشروعیت بخشیدن به رژیم. ضمن اینکه هیچ نشانه‌ای از تغییر رفتار حاکمیت دیده نمیشود.

۲- حتی اگر شورای نگهبان هم نمیبود، حتی اگر تقلبی هم صورت نگیرد، باز هم شرکت در انتخابات در این حکومت با قانون اساسی فعلی مسخره و بی معناست زیرا طبق قانون اساسی فعلی، رهبر همه کاره ی مملکت است، رییس جمهور در خوشبینانه ترین حالت تنها میتواند اوامر و منویات او را اجرا کند، چه آنکه خاتمی بعد از ۸ سال و در شرایطی که در دوره‌ای پشتیبانی کامل مجلس (مجلس ششم) را هم داشت، نهایتا اعتراف کرد که رییس جمهور تنها یک تدارکاتچی است و نه بیشتر!

۳- ایشان در نامه خود به گونه‌ای صحبت کرده است که گویی اگر خاتمی بیاید همه چیز گل و بلبل میشود!! گویی خاتمی هیچ موقع رییس جمهور نبوده و امتحانی پس نداده است! نگاه کنید ببینید در آن ۸ سالی که وی رییس جمهور بود، بیخ گوش وی چه وقایعی رخ داد. مگر نه اینکه بیش از ۳۰۰ نشریه مسدود شد؟! مگر نه اینکه فجایع قتل‌های زنجیره‌ای، کوی دانشگاه و شکستن قلم نویسندگان و خفه کردن صدای دگراندیشان و سرکوب دانشجویان در آن دوران (مثل همه ۳۴ سال گذشته) اتفاق افتاد؟! مگر نه اینکه بیش از ۷۰ درصد مصوبه‌های مجلس ششم توسط شورای نگهبان رد و اصلاح قانون مطبوعات با حکم حکومتی خامنه‌ای از دستور کار خارج شد؟! من نمیگویم مقصر همه اینها خاتمی بود، چیزی که من میگویم این است که تمام اینها نشان میدهد که قدرت دولت و شخص رییس جمهور در مقایسه با رهبر و نهادهای وابسته به او بسیار محدود است و اگر رهبر با کاری موافق نباشد، رییس دولت کاری از پیش نمیبرد حتی اگر مجلس هم موافقش باشد!

۴- اما درباره حمله نظامی به کشور، اولا خطر چنین حمله‌ای در حد صفر است و دوما اینکهوقوع چنین چیزی یا تشدید تحریم‌ها به خاطر ماجراجویی‌های اتمی خامنه‌ای، مستقیما به عملکرد سیاست خارجی رژیم وابسته است. سیاست خارجی جمهوری اسلامی را هم رییس جمهور تعیین نمیکند، تعیین جهت سیاست خارجی رژیم و به ویژه اتخاذ تصمیم جدید در قبال برنامه اتمی یا بحث رابطه یا گفتگو با آمریکا، همگی مستقیما توسط شخص علی خامنه‌ای (رهبر) صورت میگردد و رییس جمهور و دولت مطلقا هیچ اختیاری در این زمینه ندارد. لذا اینکه رییس جمهور چه کسی باشد، بی اهمیت است.

نهایتا اینکه به نظر من تا زمانی که اصلاحات اساسی در قانون اساسی فعلی صورت نگرفته و «رهبری» و «نظارت استصوابی» حذف نشده است، انتخابات بی معناست. انسان عاقل از یک سوراخ چند بار گزیده نمیشود!

23 پاسخ به “در سیرک انتخاباتی حکومت شرکت نمیکنم حتی اگر همه مادران داغدار در حمایت از این سیرک نامه بنویسند! اما چرا؟

 1. آواره در آمستردام آوریل 15, 2013 در 8:40 ب.ظ.

  دقيقاً ؛ آزموده را آزمودن خطاست

 2. Dara Irani آوریل 16, 2013 در 12:34 ق.ظ.

  درود برآلفرد بسیار جالب درست و منطقی نوشته است کاش اینها که از این اصلاح طلبان حمایت می کنند این نوشته را می خواندند

  • sana آوریل 16, 2013 در 5:24 ب.ظ.

   رفتن به پایه صندوق رای مشروعیت دادن به نظام نیست، کما این که رای ۴ سال پیش ما مشروعیت یه دولت رو زیر سوال برد، آقای خاتمی اگه هیچ کار هم نتونه بکنه و فقط روند زوال رفتن کشور رو مهار کنه، بازم خدمت بزرگیه، و خوب شما دوست عزیز که با دلیل همه چیز رو بررسی‌ می‌کنید، آیا راه بهتری برای بیرون رفتن کشور از این اوضاع جز دست روی دست گذاشتن میشناسید؟!

 3. Amir آوریل 16, 2013 در 2:50 ق.ظ.

  پاسخ به آقای آلفرد

  با احترام

  حکومت حاضر نیست ابزار اقتدار خود نظیر قانون اساسی یا شورای نگهبان را از دست بدهد مگر با انقلاب ویا جنگی که در آن شکست بخورد .حوادث عراق افغانستان و سوریه در اینمورد بقدر کافی گویا میباشند . اینکه در انتخابات تقلب میشود شکی نیست ولی در قبال رأی( قاطعی) که بر خلاف خواسته حکومت باشد یا باید از آن تمکین کند مانند انتخاب آقای خاتمی در سالهای 76 و 80 یا مانند سال 88 به کودتا متوسل شود .بی عملی ،تحریم و خانه نشینی حنبش اعنراضی زمینه ساز جا انداختن عنصری مانند احمدی نژاد در سال 84 و از دست دادن فرصت دیگری برای تغییرمیشود. دوستان میتوانند به مقاله( قدرت سیاسی و چوب تر) در سایت آقای نوری زاد ویا گویای من مراجعه فرمایند

  الف صیاد

 4. سامی آوریل 16, 2013 در 4:20 ق.ظ.

  شما رای نمیدی اما یکسری کارای دیگه می کنی مثل :
  1- منتظر میشینی تا موشکهای آزادگر امریکا فرود بیاد روی سر زن و بچه مردم
  2- کمافی سابق می شینی پای کامپیوتر و در کلیه تظاهراتهای فیسبوکی و توفانهای تیوتری بصورت کفن پوش در صف اول حاضر میشی و البته در دنیای حقیقی تنها اثری که از خودت باقی میذاری اثر باسنته روی صندلی !!
  3- بفرمایش پیرمرد سیاسی های آنور آب ساعت 9 شب اتو رو میزنی به برق تا لابد بابابرقی بیاد مملکتو درست کنه
  4- زیر علم شاهزاده رضا پهلوی که هنوز نتونسته حتی هواداری خودشو هم متحد و متفق النظر کنه سینه می زنی – دقت کن هنوز از پس هواداری خودش بر نیومده ! –
  5- انقدر منفعل می مونی و تکون نمی خوری تا زیر پات علف سبز بشه بعد این علف ها نیاز به آبیاری دارن ، ساعت 9 که اتو رو زدی به برق ؛ به علفا هم آب میدی که کسی شک نکنه و کاخ ستم زیر و زبر بشه !!!
  ببین آقاجون من نمی دونم کی هستی و کجا هستی اما کم هزینه ترین راه برای رسیدن به روزهای بهتر همین اصلاحاته حتی اگر خیلی کند بنظر بیاد . ینی برای رسیدن به روزهای بهتر شده باشه از خودشون پل می سازیم برای رسیدن به روزهای بهتر . خانم فهمیمی – مادر سهراب – هم از رای دادن خاتمی دفاع کرد . امثال تاج زاده هم گفتن توی زندان ستاد انتخاباتی تشکیل میدن . می بینی ؟ بجز شما که فقط نشستی خونه و شعار می دی و می گی لنگش کن و منتظری زورو بیاد یکشبه همه چیز رو درست کنه ، هرکس که در راه آزادی هزینه داده می گه میره و رای میده . پس شما فوقش بگو رای نمیدم . مثل همه عمرت که فقط شعار دادی و تکون نخوردی . پشت سر کسایی که واسه آزادی هزینه دادن قایم نشو . ما میریم رای میدیم

  • pardad آوریل 20, 2013 در 1:34 ق.ظ.

   دوست عزیز : اگر محاسباتت اشتباه بود و با رای دادنت ، مشکلات بیشتری برای هموطنانت درست کردی ، از عهده مسئولیتش برمیایی؟ آیا آنوقت با گفتن – اشتباه کردم که رای دادم – وجدانت آرام خواهد گرفت؟

   • سامی مِی 9, 2013 در 11:42 ق.ظ.

    احتمال اینکه محاسبات من اشتباه دربیاد وجود داره اما محاسبات کسانی که فکر می کنن با خونه نشستن و اتوزدن به برق و … دیکتاتور بهش بر می خوره و دولت رو تحویل میده 100% اشتباه از آب در خواهد اومد . تاریخ نشون نداده که انفعال باعث بشه دیکتاتور تغییر رویه بده

  • ناشناس آوریل 24, 2013 در 7:41 ب.ظ.

   داداش قبول دارم حرفاتو.
   ولی آخه اصلاحات هم از خودشونه از همون اسلام درب و داغونشونه
   اصلاح طلبا واسه ایران خطرناک ترن
   میدونی چرا؟
   چون اینا مردم رو به اسلام امیدوارتر میکنن.اصلاح طلبا خیلی زیرکانه نمی ذارن که مردم چهره ی کثیف تعصب دینی رو ببینند
   اصلاح طلبا با پنبه سر میبرن
   تو فک کردی اصلاحات یعنی اینکه منکرات نیاد تو خیابون به مردم گیر بده؟
   نه برادر من اصلاح واقعی انجام نمی شه مگر با بیرون رفتن دیکتاتور هایی مثل خامنه ای.حکومت مادام العمر غلطه
   مشکل این نیست که کی حکومت می کنه
   مشکل نفهمی مردمه.مردم اگه آگاه بشن حله
   تا زمانیکه این مردم عادت دارند کس دیگه ای به جاشون فکر کنه و تز بده اوضاع همین قمر در عقربی که میبینی باقی می مونه
   مشکل واقعی مردم ایران نه شاه بود و نه خامنه ای
   مشکل مردم ایران نا آگاهی و بی سوادیه(سواد اجتماعی)

   • سامی مِی 9, 2013 در 11:47 ق.ظ.

    در اینکه مشکل اصلی مردم هستند نه نوع نظام باهاتون موافقم . نظام شاهنشاهی و حتی همین جمهوری اسلامی در سالهای اول مدلی هرچند فرومایه اما از یک حکومت آزاد بودند . اینکه چه شد که در دوره شاه حزب فقط رستاخیز شد و در این دوره حزب فقط حزب الله ! بیشتر به ما مردم که عاشق بت سازی و زندگی زیر سایه دیکتاتوری هستیم برمی گرده
    اما اینکه اصلاح طلبا از خودشونن و همه مثل همن و .. رو اصلا قبول ندارم
    گورباچف دبیرکل حزب کمونیست شوروی بود و اتفاقا تا آخرین لحظات هم زیر پرچم حزب و لنین و استالین سینه زد اما نتیجه اصلاحاتش به فروپاشی اون نظام مقتدر انجامید . اگر مردم روسیه هم مثل ما می نشستند تا یکی بیاد اول به لنین و استالین فحش بده بعد کل کمونیسم رو منکر بشه و بعد بخواد مملکت رو آزاد کنه !!! تا همین امروز داشتن حکومت کمونیستی رو تجربه می کردن .
    اصلاحات عملی ترین و کم هزینه ترین راه برای تغییر است

  • asasd مِی 8, 2013 در 12:38 ق.ظ.

   با رای دادن ,شما به حکومت چند پیام می دهید:
   -من شمارا علیرغم تمام وطن فروشیتان ونوکری روسیه و چین قبول دارم .
   -من شمارا با اوباشتان که در کهریزک وزندانها که به مردو زن تجاوز میکنند قبول دارم .
   -من شما را وکیل خود میدانم تا با حق من از ثروتهای ملی به کشورهای نفرت انگیز کمک کنید..

   • سامی مِی 9, 2013 در 11:52 ق.ظ.

    و با رای ندادن هم همین پیامها داده میشه بعلاوه ی اینکه آخر هر جمله یک عبارتی بدین شرح اضافه می شه » و ما هم حتی حال نداریم رای بدیم چه برسه به اعتراض ! »
    شما اون مملکتی رو که دیکتاتورش وقتی مردم در رای گیری شرکت نکردن از کم محلی مردم رنجید و دولت رو رها کرد به من نشون بده اونوقت من خودمم رای نمیدم !!!!!!! تاریخ در مقاطع مختلف نشون داده که راه سرنگونی دیکتاتور انفعال نیست . حالا گاهی مردم انقدر شجاع و منسجم هستند که تحت رهبری خاصی رو به اعتراضات گسترده میارن که ما مردم ایران تا وقتی هرکی رهبرمون شد – می خواد موسوی باشه یا کروبی یا خاتمی یا … – گفتیم ای بابا اینم ا زخودشونه !! اینم سال 62 فلان حرف رو زده !!!! و … ما مردم مال یه همچین حرکتهایی نیستیم . اونوقت کم هزینه ترین راه و عملی ترین راه همین اصلاحاته
    حالا شما می خوای بشینی خونه و اینجوری ریشه استبدادو بخشکونی خب بشین خونه . اتو رو هم بزن به برق که زودتر به نتیجه برسی . من نمی تونم و نمی خوام مانع شما باشم

   • سامی مِی 9, 2013 در 12:19 ب.ظ.

    چند طیف خاص هستند که با شرکت در انتخابات مخالفند :

    الف ) مخالف…ان خاتمی
    اینها سه چهار جمله معروف دارند
    1- خاتمی مگر آن هشت سال چکار کرد ؟
    2- خاتمی اول باید بگوید با اصل نظام مخالف است بعد بیاید !
    3- چرا خاتمی به عمه ی آقا سلام نمی رساند ؟

    اینها گلابی هستند . اینها درحالی از خاتمی توقع دارند که فردای تحلیف ، فیلیپینی بزند توی صورت آقا که در کل ماجرای 88 خودشان از سر کوچه شان آنورتر نرفته اند اما انتظار دارند که خاتمی مردعنکبوتی بشود و مشکلاتشان را با یدبیضا حل کند ! اصلن هم توجه نمی کنند که مردعنکبوتی معمولا از صندوق آرا بیرون نمی آید و طی یک پروسه پیچیده توسط کارگردان انتخاب می شود . اینها کوتاهی خاتمی در قبال کوی دانشگاه و 18 تیر را بخوبی بیاد می آورند اما یادشان نمی آید که آن سالها طی یک هفته ناآرامی تهران 50 نفر هم به حمایت دانشجوها بیرون نیامدند ! اینها انتظار داشتند وقتی در خانه هایشان روبروی تلوزیون لمیده اند و تخمه می شکنند ، خاتمی پنجه بوکس بپوشد و کف گرگی برود توی صورت لباس شخصی ها . اینها همانهایی هستند که اگر در روسیه بدنیا آمده بودند به گورباچف و اصلاحاتش رای نمی دادند و می گفتند اول باید بگوید مرگ بر استالین بعد وارد صحنه بشود . همانطور که نمی خواهید بدانید گورباچف دبیرکل حزب الله روسیه بود ! و اتفاقا تا لحظه فروپاشی نظام زیر همان پرچم لنین و استالین سینه می زد . البته اینکه اوضاع بعد از فروپاشی بدتر شد یا بهتر و چرا ؟ بحث جداگانه ایست که واردش نمی شویم . ما فریب نمی خوریم ، شما همین چهار خطم به امید آنکه خنده دار باشد خوانده اید .

    ب ) هواداران سلطنت
    اینها سیب زمینی هستند . اینها اگر در روسیه بدنیا می آمدند به گورباچف و اصلاحاتش رای نمی دادند و منتظر می نشستند تا الکسی رومانف از آسمانها بیاید و مشکلاتشان را حل کند . خوش شانسی اینها شاید این باشد که الکسی رومانفشان زنده است و هر از گاهی در یکی از این تلوزیون های لس آنجلسی دیده میشود ولی بدشانسیشان اینجاست که این آقای شاهزاده هنوز نتوانسته هوادارن خودش را – توجه کنید هواداران خودش را – متحد و یک کاسه کند . یکی می گوید شاهزاده را با شورای ملی فریب دادند ! آن یکی می گوید زنده باد شاهزاده و شورای ملی ! خلاصه ما هنوز نفهمیدیم بلاخره ایشان خیانت کردند یا دمشان گرم ولی این را میدانیم که کسیکه از توجیه و یک کاسه کردن هوادارن سنتی خودش هم عاجز است ، به درد مملکت داری نمی خورد . این شلم شوربای سلطنت طلبها را – فرای محتوا – مقایسه کنید با اوضاع 57 ! که کمونیست و ملی گرا دست در دست هم شعارهای مذهبی سر می دادند !!! خلاصه ایشان شاید مرد خوبی باشد اما ممکلت سیاستمدار خوب می خواهد .

    ج ) دیدی گفتم ها !
    اینها کل عمرشان را در یک انفعال فلسفی بسر برده اند و کل لذت دنیا برایشان در آن چند ثانیه خلاصه می شود که می گویند » دیدی گفتم فایده نداره ! «. . اینها همانهایی هستند که در سال 88 می گفتند بجای رای دادن بهتر است اتو ها را بزنیم به برق یا برویم در صف نان بایستیم که اینگونه خار مادر استبداد را بسوزانیم . فردای انتخابات هم گفتند » دیدی گفتم ؟ فایده نداره » و کلا حماسه 88 را در خانه تماشا کردند و هربار به نظریه » دیدی گفتم » شان بیشتر باورمند شدند و بالیدند . خلاصه اینها اگر در روسیه بدنیا می آمدند در همان روسیه هم از دنیا می رفتند و تنها اثری که از خود باقی می گذاشتند اثر باسنشان بود روی صندلی ولی بعد از هر اتفاقی حتما می گفتند » دیدی گفتم فایده نداره ؟ » و پس از چند انقباض عضلانی ، ارگاسم می شدند .

  • Sepide Sadati ژوئیه 7, 2013 در 7:58 ب.ظ.

   har kas azade har jur mikhad tasmim begire

 5. کاوه آوریل 16, 2013 در 10:19 ق.ظ.

  به نظرِ من آخوند خندان خاتمی همان آخوند خلخالی می‌باشد که بزک شده است …

 6. Hamid آوریل 16, 2013 در 5:54 ب.ظ.

  اصلاح طلبا هم که خود فروخته سایبری دارن هوار ر ر تا… د روتونو کم کنین! راهی‌ نمیذارن جز اینکه آدم دهنشو به داری باری باز کنه. هر چی‌ می‌کشیم از دست شماهاست..
  خاتمی کثیف دروغ گوی حالا شده واسه شما منجی! ننگ بر هر چی‌ خواب زده و خوابه! درختی که از ریشه فساد گرفتش رو نمیان با شاخه جدید پیوند زدن درستش کنن، چون نمی‌شه!! هلیتونه؟ ها؟ د د د ها؟

 7. ناشناس آوریل 16, 2013 در 5:57 ب.ظ.

  رای نمی دهم.به خون شهیدان راه آزادی خیانت نخواهم کرد.
  امیدوارم مردم بیدار شوند.چه اصلاح طلب سرکار بیاید چه اصولگرا تا جمهوری دیکتاتوری اسلامی بر سر کار است، وضعیت فلاکتبارایران تغییری نمی کند.البته بیشتر از آن تا این اعتقادات خرافی مردم باقی ست، تا مردم از حقوق خودشان بی اطلاع هستند.این ها هم اگر بیرون بروند، وضعیت تغییری نمی کند.

 8. مهسا آوریل 18, 2013 در 8:17 ق.ظ.

  پسرم كسي واست دعوت نامه نمي فرسته كه شركت بكني يا نكني، خواستي شركت كن، نخواستي هم شركت نكن. هركسي براي سرنوشت خودش مختاره، اينقدر خودتو اذيت نكن. آرامش خودتو حفظ كن. مردم ايران، مثل هميشه با اراده و منطق توي صحنه ها حضور دارن و حامي نظام ديني و سياسي خودشون ( ولايت فقيه ) هستند. ميگي نه؟ نگاه كن!

  • ناشناس آوریل 24, 2013 در 7:31 ب.ظ.

   دعوتنامه نمی فرستن ولی ساندیس و کیک می دن:))
   نظام دینی و ساندیسی تون بخوره تو سر ولایت نفهمتون

 9. فرهاد آوریل 29, 2013 در 8:58 ب.ظ.

  همه چیز(نظارت استصوابی، رد صلاحیت های فله ای، تدارکاتچی و بی اختیار بودن رئیس جمهور،…..) به کنار! دوستان اصلاح طلب تنها بگویند که چه تضمینی دارند که آرای مردم خوانده خواهد شد و مانند سال ٨٨ به باد هوا سپرده نخواهد شد؟ لطفا نفرمائید که این کار برای حکومت هزینه خواهد داشت چرا که خود شخص «خاتمی» تأکید کرده که حاضر به ایجاد یا پرداخت چنین هزینه هایی نیست و به هیچ شکل پای آن نخواهد رفت. همانگونه که اکثر ما میدانیم؛ اصولا «خاتمی» از جنسی متفاوت با «موسوی» و حتی «کروبی»ست و اهل اعتراض و این حرفها هم نیست.
  پس فرض کنیم؛ حکومت به اصلاح طلبان حتی به دروغ بگوید که مانعی سر راهشان نمیگذارد و پس از شرکت فعال آنان، باز هم نام دیگری از صندوق در بیاورند. حال، پرسش همچنان باقیست: چه تضمینی وجود دارد که باز بر سر مردم کلاه گذاشته نشود؟
  ضمنا این دوستان لطف کنند و پرسش به این روشنی را با پرسش دیگری مانند؛»اگر رأی ندهیم پس در خانه بنشینیم و هیچ کاری نکنیم؟»، پاسخ ندهند!

 10. اصغر جون 6, 2013 در 9:40 ب.ظ.

  خانم ها آقایون دعوا نکنین.همین دیروز آقا فرمودن:(( هرکی رای بده یعنی به جمهوری اسلامی رای داده))!!یواش یواش داره از ایشون خوشم میاد داره آدم صادقی میشه.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: