آیا صرف وجود برج‌های باشکوه و ماشین‌های اسپرت و گران‌قیمت در یک شهر، نشان‌دهنده پیشرفت است؟!

خرید یک دستگاه لامبورگینی به عنوان ماشین پلیس در دوبی – مسلما وجود این ماشین پیشرفته، نشان دهنده پیشرفته بودن کشور تولیدکننده آن است و نه الزاما کشوری که صرفا آن را وارد کرده است!

من بسیار غصه میخورم وقتی می‌بینم گروهی از هموطنان ما اینقدر ظاهربین هستند که صرف وجود ساختمان‌های باشکوه و تردد ماشین‌های اسپرت در خیابان‌های امارات. قطر، کویت یا عربستان را نشان‌دهنده «پیشرفت» می‌دانند! این تفکری غلط هست، شاید نماد بیرونی پیشرفت و مدرنیته، برج و ساختمان‌های بلند و امکانات شهری فراوان باشد اما اینگونه نیست که اگر شهری به لطف فروش نفت خام، دارای برج‌های بلند و زیبا باشد و مردم ماشین‌های گران قیمت سوار شوند پس نتیجه بگیریم که بسیار پیشرفته است! در همین تهران خودمان، با وجود این فلاکت و بدبختی که اکثر ایرانیان دچارش هستند آیا صدها برج باشکوه و هزاران پورشه و مازراتی و ماشین‌های گران‌قیمت دیگر نمی بینیم؟! آیا اینها نشان‌دهنده پیشرفته بودن ایران است؟! آیا صرف وارد کردن ماشینهای پیشرفته خارجی ازطریق خارج کردن دلار بادآورده و بدون زحمت به دست آمده ی حاصل از فروش نفت، نشان‌دهنده پیشرفت است؟! پیشرفته آن کشوری است که آن ماشین را تولید کرده، نه آن کشوری که صرفا آن ماشین را وارد میکند!

ملاک پیشرفته بودن، تولید فکر و تکنولوژی، اقتصاد شکوفا، برخورداری از آزادی‌های سیاسی و اجتماعی، سطح بالای آموزش و بهداشت، جامعه پویا و عاری از تبعیض و نابرابری است.

اینکه بیش از ۹۰ درصد درآمد کشوری از فروش نفت خام باشد و کلیه محصولات مصرفی مردم آن کشور از آب آشامیدنی گرفته تا خوراکی جات و لباس و پوشاک از خارج وارد شود، به هیچ وجه نماد پیشرفتگی نیست بلکه نشان دهنده عقب‌ماندگی و وابستگی است. به هیچ وجه دشوار نیست تصور میزان فلاکت و بدبختی این کشورهای نفت خیز عربی در فردای روزی که نفت آنها تمام شود. شکی نیست که اگر به همین روند ادامه دهند قطعا با مغز به زمین خواهند خورد! آیا عدم برخورداری از سیستم دموکراتیک و حاکم بودن سیستم پادشاهی وراثتی آن هم در قرن بیست و یکم در این کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نشان‌دهنده پیشرفت است؟! آیا سرکوب مطبوعات و ممنوع بودن تشکیل اتحادیه‌های کارگری و اعتصاب و تجمعات صنفی و کارگری در کشوری مثل امارات یا عربستان نشان‌دهنده پیشرفت است؟! الگوی پیشرفت برای ما باید کشوری مثل ژاپن، کره جنوبی یا حتی هند و ترکیه باشد نه کشوری چون امارات! بسیار عجیب است اگر کسی حسرت این کشورهای عربی را بخورد…!

این مطلب واکنشی است به مطلب وبلاگی سعید شعبانی که در نوشته‌ای «حسرت آلود» با اشاره به اقدام پلیس در خرید یک دستگاه لامبورگینی، مدعی شده بود که امارات یک کشور «پیشرفته» شده است، در حالیکه حاکم آن چهل سال پیش در دیدار با شاه از او خواسته بوده که به قول این وبلاگ نویس «دست آنها را هم بگیرد و آنها را مانند ایران پیشرفته و آباد کند…»!

در همین زمینه:

تاریخ را سیاه و سفید نگاه نکنیم!

وجه مشترک سلطنت و امامت: انتقال قدرت و جایگاه ویژه از طریق «اسپرم»

از واردات ۱۶ هزار خودروی لوکس خارجی با ارز دولتی تا ترک تحصیل به خاطر قطع ارز دانشجویی

17 پاسخ به “آیا صرف وجود برج‌های باشکوه و ماشین‌های اسپرت و گران‌قیمت در یک شهر، نشان‌دهنده پیشرفت است؟!

 1. andrew آوریل 13, 2013 در 10:03 ب.ظ.

  بخش عمده در امد دبی ( صرفا دبی و نه بقیه امارات ) از ری اکسپورت . دلالی و توریسم است و به قولی ی قطب اقتصادی شده ولی این وسط یک اما وجود دارد . تقریبا همه افرادی که به دبی رفت و امد برای خرید و توریسم دارند مردم خاورمیانه به خصوص اتباع ایران . عراق و عربستان سعودی هستند . مثلما هیچ اروپایی برای خرید کالا به دبی مسافرت نمیکند بعید هم میدانم تعداد چندانی به عنوان توریست علاقه ای به رفتن به یک بیابان بی اب و علف و فوق العاده گران داشته باشند . پایان نفت پایان تمام کشورهای خاورمیانه است و امارات هم از ان مثتثنی نخواهد بود . ضمن این که حتی اگر امارات را در بخش اقتصاد پیشرفته بدانیم این کشور هیچ حرفی در ضمینه حقوق بشر . ازادی . دموکراسی . تولید علم و……. ندارد به نظرم اگر کشوری باشد که بخواهیم الگویش قرار دهیم جمهوری چک بهترین الگو است . مردمی که از هیچ در طول کمتر از بیست سال یکی از مورد احترام ترین کشور های دنیا را ساختند . اگر میخواهید یه کسی نگاه کنید به واتسلاو هاول نگاه کنید نه فلان شیخک .

 2. آرسین آوریل 14, 2013 در 2:24 ق.ظ.

  دوست عزیز آلفرد
  به نظرم رسید علاوه بر مطالبی که عنوان کردید چند نکته را یاد آور بشم
  1 بطور خاص شیخ نشین دبی برخلاف همقطاران خود هیچ بهره ای از نفت نبرده و شاید همین نداشتن نفت باعث شده که بجای نفت از عقلشان استفاده کنند و با وضع قوانین مناسب دبی را از یک شهر بیابانی به یک آرمانشهر آرزوها ارتقا دهند.
  فراموش نکنیم که همین شیخ محمد دبی در دانشگاه پهلوی شیراز درس خوانده و بجای ضدیت با ایرانیان با نگاهی مثبت به موقعیت های منطقه ای نگاه کرد.
  2 بسیاری از کشورهای بسیار کوچک مانند امارات با «فرهنگ کار خاص» و با داشتن بیابان و آب شور شاید بهترین کاری که می توانستند بکنند همین توریسم و تجارت باشد. با الگو گیری از هنگ کنگ و شباهت دروازه های بسته ایران با چین.
  3 کشورهای کوچک عربی هیچ وقت الگوی یک کشور بزرگ با جمعیت و مساحت زیاد نمی توانند باشند.
  4 بطور کلی کلمه «حسرت کشیدن» به هیچ عنوان در شان مردم ایران نیست و از شنیدن این واژه بسیار متاثر شدم.
  5 با درایتی که از حاکمان امارات سراغ دارم حتی در صورت بهبود وضع ایران و تمام شدن نفتشان در آینده، بدون هیچ تعصبی به دروازه های فروش و مبادله کالاهای تولید ایران تبدیل خواهند شد. و رفاه را در شهرهایشان تضمین خواهند کرد.

  • گاه نوشته های آلفرد آوریل 14, 2013 در 3:04 ق.ظ.

   دوست عزیز این مطلب کلی نوشته شده و تنها در ارتباط با دوبی نیست. همانطوری که در مطلب هم نوشته ام کلیه کشورهای نفت خیز عربی و ایران منظور هست که اقتصاد خود را بر پایه وابستگی مطلق بر فروش نفت و واردات بی رویه تعریف کرده اند! برخلاف ادعای مطرح شده توسط آن وبلاگ نویس، مسلما چهار تا ساختمانی که خارجی ها برای آنها ساخته اند و یا ماشین هایی که با فروش نفت خام صرفا به این کشورها وارد شده است، نشان دهنده پیشرفت نیست، پیشرفته نه این کشورهای واردات کننده که آن کشورهایی هستند که مغز خود را به کار گرفته، نوآوری به خرج داده و آن ماشین های مدرن و گرانقیمت را تولید کرده اند، پیشرفته آن کشورهایی هستند که آن برج های زیبا و باشکوه را در دوبی ساخته اند، آیا اعراب حاشیه خلیج فارس به تنهایی قادر هستند نفت استخراج کنند یا پورشه و برج بسازند؟! پیشرفته کسی است که دانش، اندیشه و تکنولوژی تولید میکند، نه کشورهای نفت خیزی که صرفا مصرف کننده هستند!

   • مریم حسن زاده شهریور آوریل 14, 2013 در 8:37 ق.ظ.

    به نظر من بسیار پیشرفت بزرگی هست البته در مصرف کنندگی!!
    این عربهای مفت خور دبی و کویت و… فقط مصرف کننده هستند… کشور های دیگه تولید می کنند و پز ان رو این پولدارا می دهند…
    من همیشه کشور چین رو در درون خودم تحسین کردم…انها نان بازوی خودشون رو می خورند نه نان منابع طبیعی مثل نفت …

  • saman آوریل 14, 2013 در 10:35 ق.ظ.

   دوستان عزیزنهایت شکوفایی علمی وپیشرفت, داشتن امنیت وارامش در زندگی است که اعراب خصوصا امارات با نفت یا بی نفت به این مهم رسیدند.قطعا اگر اکنون نفتشان هم تمام شود.خللی در سیستم رفاهیشان ایجاد نخواهد شد….وبحث حکومتی وروش سنتی حاکم بر جامعه هم اگر مردم هر کشوری باهر فرهنگی در ارامش .امنیت ورفاه مادی وازادی زندگی کنند دیگر جه اهمیت دارد که جه کسی وبه جه روشی بر جامعه حکومت میکند…باید قبول کنیم عمده لذت تکنولزی وپیشرفت صنعتم دردنیا از ان مصرف کنندهاست نه تولید کنندها.قطعا اگر حسرتی باشد ازسوی مسوولان باید باشد که زمانهای استثنایی ایران سازی وفرهنگ سازی در ایران رابه سادگی ازدست دادند که این شود. روزگارکه بخشی از مردم با دیدن این حداقلها دجار اه وحسرت شوند…..

   • گاه نوشته های آلفرد آوریل 14, 2013 در 5:19 ب.ظ.

    حرف غیر منطقی میزنی، کشورهای نفت خیز خاورمیانه به شدت به نفت وابسته هستند، بعضی از این کشورها تا ۹۰ درصد وابستگی دارند، مطمئنا اگر رفاهی هم به قول شما دارند، با تمام شدن نفت و منابع زیر زمینی که تا دو سه دهه دیگر اتفاق می افتد، به سرعت رنگ میبازد، آنوقت آنها میمانند و نسل های بعدیشان که بهشان فحش خواهند داد که ثروتهای طبیعی را فروختند و صرف شکم و تفریح خود کردند و واردات بی رویه انجام دادند و هیچ سرمایه گذاری در بخش های آموزشی، تولید علم و دانش نکردند ….

 3. کسری آوریل 14, 2013 در 9:46 ق.ظ.

  حالا مگه ایران هم چیزی غیر از همین نفت براش مونده؟ حداقل اونها در یک رفاه نسبی هستند!ما همین هم نداریم!

 4. بشردوست آوریل 14, 2013 در 9:49 ق.ظ.

  دوست عزيز شما منصفانه قصاوت نكرديد و خيلي از فاكتورهاي پيشرفت اين كشور كوچك را در نظر نگرفتيد مطمن پشت اين همه برج و وجود آخرين مدل از ماشينهاي جهان تفكري نهفته است مطمعنا ملتي كه در زيباي زندگي ميكند زشتي و تاريكي را بهتر تشخيص مي

 5. رضا آوریل 14, 2013 در 9:51 ق.ظ.

  آقای الفرد خان صحبت های این آقاهم درباره دبی بود نه بقیه کشورهای عربی. شما بروید و مطلب ایشان را یکبار دیگر بخوانید.ایشان حسرت دبی را خورده که با مدیریت شیخ محمد به این جا رسیده است .آیا این حسرت ندارد که از هیچ و بدون یک بشکه نفت(نفت امارات در اختیار ابوظبی است نه دبی) کشور را به اینجا رسانده که بلندترین برج جهان در آن است ودیوید بکام چندی قبل از ساخت نخل دوم خریدار میلیون دلاری ویلایی روی آن بود. آیا این پیشرفت است که در کنار نیروگاه اتمی یک شهر مردمانی زندگی می کنند که با زلزله 6 ریشتری خانه هایشان خراب می شود. یا این پیشرفت است که در طول یک سال 27 هزار هموطن جانشان را در تصادفات جاده ای از دست می دهند. یا این پیشرفت است که جوانان تحصیل کرده یک کشور در آرزوی اجاره خانه ای بسیار ساده هستند. نه من با دقت دست نوشته آن عزیز را خواندم وخودم هم افسوس خوردم. فکر نکنید با بستن چشمها می توانید واقعیات را به دیگران نشان دهید. کمی واقع گرا باشیم. لطف کن و مطلب را چاپ کن.

  • گاه نوشته های آلفرد آوریل 14, 2013 در 5:31 ب.ظ.

   ۱- بدون نفت که نبوده، همین چند ماه پیش حاکم ابوظبی، ۱۰ میلیارد دلار از پول های نفتی به دوبی کمک کرد تا بتواند این منطقه را حفظ کند چون دوبی پس از رکود اقتصادی که اخیرا در جهان اتفاق افتاد، به شدت ضربه خورد و مخصوصا بخش ساختمان آن با رکود وحشتناکی مواجه گردید. ضمنا شروع کار دوبی تماما با نفت بوده، همین الان هم دستکم ۲۰ درصد درآمدش از طریق فروش نفت و گاز است. منتهی این مطلب را من به طور کلی برای کلیه کشورهای نفت خیز خاورمیانه از جمله ایران نوشته ام که اقتصاد بعضی از آنها تا حدود ۹۰ درصد به نفت وابستگی دارند.
   ۲- شما چرا فکر کرده ای من میگویم ایران پیشرفته است؟! خیلی عجیبه واقعا، چون من حتی در همین مطلب هم مثال زده ام که وجود دهها برج بلند در تهران یا تردد هزاران پورشه و مازراتی در خیابان های تهران به هیچ وجه نشانه پیشرفت نیست…. پیشرفته آن کشوری است که بلند ترین برج جهان را در دوبی برای عربها ساخته و یا آن کشورهایی هستند که آن ماشین های پیشرفته را به عربها صادر میکنند. آیا عربها هیچ کدام میتوانند چنین برج ها یا ماشین هایی بسازند؟! خیر.
   من واقع گرا هستم شما هم سعی کنید ظاهربین نباشید، خیلی جای تاسفه که شما حسرت این کشورهای مصرف کننده را میخورد، انسان حسرت هیچ کس را نباید بخورد، اگر هم قرار است الگو داشته باشیم باید ژاپن و کره جنوبی که تولید کننده دانش و تکنولوژی هستند را الگو قرار دهیم نه این کشورهای عرب منطقه که فقط مصرف کننده هستند!

 6. baba آوریل 14, 2013 در 9:55 ق.ظ.

  کشورهای با تفکر ایدئولوژیک از هر سنخ بخصوص کشورهای حوزه خاورمیانه هیچگاه صاحب مدنیت واقعی نخواند شد اگرچه همه ساختمانهای آنها را با طلا وسنگهای قیمتی بسازند.

 7. dvs آوریل 14, 2013 در 10:00 ق.ظ.

  گه بخور بابا

 8. saeed آوریل 14, 2013 در 10:23 ق.ظ.

  کشور امارت از منطقه یا به اصطلاح امرة های مختلف تشکیل شده که یکی از آنها دبی هست. دبی از نظر نفت بسیار فقیر بوده و سهم زیادی از نفت نبرده است. بیشتر درامد دبی از صنعت گردشگری و سرمایه گذاری خارجی آن است. به همین دلیل دبی را می توان جز مناطق پیشرفته حساب کرد.

 9. saeed آوریل 14, 2013 در 10:25 ق.ظ.

  به نظر شما رابطه رفاه و پیشرفت چیست؟ آیا چین که نان بازوی خودش را می خورد مردمش رفاه نسبی دارند؟

 10. ali ghaemi آوریل 14, 2013 در 1:33 ب.ظ.

  فقط یک مثال:من تو دبی لباس عروس تولید میکنم و به ۴۰ کشور صادر میکنم..

 11. بازتاب: گاه نامه » :: آیا صرف وجود برج‌های باشکوه و ماشین‌های اسپرت و گران‌قیمت در یک شهر، نشان‌دهنده پیشرفت است؟!

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: