اطلاعیه بهرام مشیری درباره سابقه موضوع مناظره با شاهزاده رضا پهلوی

این مطلب صرفا به انتشار (بازنشر) اطلاعیه بهرام مشیری منتشر شده به تاریخ ٣١ ژانویه ٢٠١٣ برابر با ١٢ بهمن ١٣٩١ اختصاص دارد:

————————————

moshiri-2

moshiri-1چند ماه پیش ضمن یک مصاحبه تلویزیونی با آقای فرامرز فروزنده برنامه ساز تلویزیون اندیشه، این سخن از سوی ایشان به میان آمد که «آیا شما حاضرید با شاهزاده رضا پهلوی مناظره کنید؟» در جواب عرض کردم که «من با شاهزاده مشکلی ندارم و حاضرم با ایشان مناظره کنم.»

پس از گذشت چند ماه مجددا این سخن بطور خصوصی با آقای فروزنده مطرح شد. آقای فروزنده اعلام کردند که «ما دو بار با دفتر شاهزاده تماس گرفتیم و از ایشان دعوت نمودیم که در این مناظره شرکت کنند. اما گفتند که شاهزاده حاضر به مناظره نیست.»

در همین مواقع در صفحه فیسبوک من چند نقل قول از شاهزاده به همراه تصویر ایشان مشاهده میشد که حاکی از استنکاف شاهزاده و اعلام این نظر در فیسبوک ایشان بود.

با توجه به سابقه امر «یعنی عدم تمایل ایشان به مناظره»، گزارش حقیقی به نظر میرسید. مبتنی بر این حقایق بود که آن مطلب در برنامه افق از جانب من مطرح شد. حال بنده نمیدانم غوغا و جنجال از برای چیست؟ حقیقت آنست که این شاهزاده محترم حاضر به مناظره نیست و دو بار دعوت تلویزیون اندیشه را رد نموده است. باقی مطالب غوغاگری و جنجال است.

جمیع کسانی که عضو فیسبوک من هستند این عکسها و مطالب را دیده اند و آقای فروزنده شاهد زنده ای بر استنکاف شاهزاده از مناظره است.

من گمان میکنم که طرفداران محترم شاهزاده بهتر است از ایشان بپرسند که موضوع مربوط به آن مصاحبه معروف با فوکوس آنلاین چه شد؟ ایشان در مقابل ملت ایران اعلام فرمودند که «وکیل گرفته اند» تا آن نوار مشهور را از آن سازمان خبری بگیرند و در اختیار مردم بگذارند تا معلوم شود که ایشان چه گفته اند (اگرچه رسم است که نوار مصاحبه شونده بلافاصله پس از مصاحبه به ایشان تحویل میشود).

با سپاس

بهرام مشیری

————————————

37 پاسخ به “اطلاعیه بهرام مشیری درباره سابقه موضوع مناظره با شاهزاده رضا پهلوی

 1. سید علی فوریه 1, 2013 در 8:11 ق.ظ.

  برادر چه نیازی هست که شاهزاده با رعیت خود بحرف بنشینه یعنی چی ان هم با وجودی شحصی مانند شما که تعارف سرت نمیشه ایشون شازده هستند میدونید یعنی چی شما یک لا قبا خودت را میخواهی برسونی به شارده چه رویی الان سید علی شاه هست و مجتبا شازده اسلامی در کل دیدی ولایت مسلمین جهان مناظره بکنه یا شازده مجتبا خدای نکرده حرفی بزنه این ها دبه های بزرگوارنه هست و مردم نجیب ایران خیلی دلشون بخواد که این شازده های به این خوبی دارند

  • Ma Adineh فوریه 6, 2013 در 2:33 ق.ظ.

   بابا جان این شاهزاده شما اصلا پسر نداره بیچاره. بعدش میخواد چیکار کنه؟؟؟ نکنه میخواد از پرورشگاه یکی مثل تورو به فرزندی قبول کنه. بازگشت دوران پادشاهی رو فراموش کنید. بای بای. آینده ایران یک جمهوری دموکراتیک خواهد بود. خلاص

 2. مازیار فوریه 1, 2013 در 4:48 ب.ظ.

  جناب آقای مشیری، من به آقای رضا پهلوی کاملا حق میدهم که تمایلی به مناظره با شما نداشته باشند. خیلی از حرفهاییکه شما در مورد ایشان اظهار کردید ربطی به انتقاد نداشت بلکه مستقیما توهین شخصی محسوب میشد.
  درود

 3. فرشید فوریه 1, 2013 در 7:18 ب.ظ.

  حالا که آقای مشیری اینهمه به مناظره با رضا پهلوی اصرار دارد پیشنهاد می‌کنم این مناظره به زبان انگلیسی و با پوشش رسانه‌ای گسترده انجام شود تا بقیه جهانیان هم از دانش و آگاهی وسیع و فن بیان عالی استاد مشیری بی‌بهره نمانند. شکی نیست که استاد با توجه به حصور چند دهه‌ای در ایالات متحده از تسلط بالایی در سخنرانی و بیان نظر به زبان کشور محل اقامت خود برخوردار هستند.

  • گاه نوشته های آلفرد فوریه 1, 2013 در 7:46 ب.ظ.

   حال شما خوبه؟ برای مخاطب فارسی زبان به زبان انگلیسی صحبت بشه؟! ضمنا مشیری علاقه خاصی به مناظره با پهلوی ندارد، فروزنده در چند نوبت به مشیری گفت آیا حاضر به مناظره با پهلوی هست یا نه؟ بهرام مشیری هم جواب داد که مشکلی ندارد. همین. حالا این همه غوغا و جنجال برای چه چیز است؟ مشخص نیست…!

   • فرشید فوریه 1, 2013 در 9:18 ب.ظ.

    خوب ما ایرانی‌ها که همه به برکت نشستن پای منابر آیات عظام و متوسلین بارگاه حضرت مصدق السلطنه از جنایات پهلوی‌های خونخوار آگاه هستیم. مناظره به زبان انگلیسی باعث میشود اجنبی ها هم بدانند این انگلیسای بی ناموس در جنگهای کازرون و ممسنی چگونه از پشت به پیرمرد احمد آبادی خنجر زدند. حالا مناظره هم نه اصلا چرا استاد مشیری برنامه ای به زبان انگلیسی اجرا نمیکند؟ بنظرم خیلی بیننده پیدا میکند.

  • zagros zarasp فوریه 2, 2013 در 8:03 ق.ظ.

   شگفت سخنیست!!!! زبان ابزار است نه گوهر سخن دوست خام اندیش!!!

 4. kamran فوریه 1, 2013 در 7:40 ب.ظ.

  طرفداران رضا پهلوی شباهت عجیبی با برادران ساندیسی بسیجی در برخورد با منتقدین و مخالفان خود دارند بخصوص در ادبیات گفتاری. این بسیار قابل تامل است.

 5. farzad فوریه 1, 2013 در 8:21 ب.ظ.

  آقای مشیری، با همه ی احترامی که برایتان قائل هستم، لطفا شما هدفت از مناظره با شاهزاده ی مملکت را روشن اعلام کن تا «ملت ایران» با توجه به نیت شما، تصمیم بگیرد که از درخواست مناظره ی شما حمایت بکند یا نکند. شما خودت را موکل یک ملت چند هزار ساله که در طی چند هزار سال – منهای 32 سال- را حکومتهای شاهنشاهی بوده نگذار و همه ی دستاوردهای مدنیت و تمدن و حکمرانی و حکومت ایرانیان را که ذات شاهنشاهی داشته و دارد و خواهد داشت، با عقل خودت سنجش نکن. همین الان اگه رای گیری بشه و فقط یک کانال تلویزیونی آزاد به مردم بدهند، قول می دهم 80 ٪ مردم ایران به بازگشت ولی عهد قانونی ایران و برقراری شاهنشاهی مشروطه رای بدهند. اون 20 ٪ هم نوچه های بیگانه و ملایان هستند که با شاهنشاهی مشروطه مخالفت می کنند چون با نفس وجود تمدن ایران مخالفند. ضمن آنکه برادر من، مردم چشم و گوش دارند و درباره شما قضاوت میکنند و توهین های شما به ولی عهد ایران فراموش نمیشه، نه بخاطر شاهزاده، بلکه بخاطر اینکه او برای میلیونها نفر ، ولی عهد قانونی و رسمی از آخرین شاه ایران است. نه بخاطر خودش و پهلوی ها، بلکه بخاطر ایران.

  • رهام فوریه 2, 2013 در 2:07 ب.ظ.

   بده برادرها تو دولت شاهنشاهی امام خامنه ای براتون رای گیری کنن ، تا 63% رو که نشون دادن بلدن حالا تو این چهار سال بالاخره چهارتا چیز یاد گرفتن میتونن حدود 80% برسونن.
   بابا خوب رویی دارین شما بعد اون همه سال یکه تازی تو مملکت و از بین بردن اندیشه آزاد تو این سرزمین باباش مملکت رو دو دستی تقدیم حضرت امام کرد حالا پسرش اومده میگه ما هستیم. دست بردارین از این دنبال ارباب گشتن و خود حقیر بینی
   امروز نوبت مردم ایرانه که ارباب سرزمینشون باشن همین و بس.

 6. نیما فوریه 1, 2013 در 8:56 ب.ظ.

  اصلا وقت مشیری بیشتر از اینا ارزش داره که با این شازده به اصطلاح محترم مناظره کنه. بابا این شاهزاده در آمریکا داره از زندگی لذت میبره هیچ علاقه ای هم به ایران نداره این مصاحبه هایی هم که میکنه از روی اجبار و فشار اطرافیانه. دست اینا خیلی وقته برای مردم روشده.

 7. Majid فوریه 1, 2013 در 10:03 ب.ظ.

  pedare in shahzade anghadr gand zadeh keh pessaresh ham jorrate deffa az uo ra nadarad.tarafdarane in shahzadeh ham yek mosht adamhaye lompan beessavad hasstand keh faghat fahhashi mikonand va agar forssati dar iran peyda konand beh peyravi az jadde bozorgvareshan shabane bee mokh baa chomagh va chaghoo beh jane mardom mioftand.

 8. shirin فوریه 2, 2013 در 4:19 ق.ظ.

  آقای رضا پهلوی خیلی دلش میخواهد این تاج را به سر بگزارد و بعد از خودش هم به سر دخترش و همینجور برو جلو .و دوباره دیکتاتوری جدید آغاز میشود .ببینم به غیر از ایشون این همه آدم تحصیلکرده و وطن پرست ایرانی هست ،چرا چسبیده اید به ایشون !!!!!!!!!!

  • فرشید فوریه 2, 2013 در 4:29 ق.ظ.

   اگر استاد مشیری بعد از چهل سال که در آمریکا زندگی و تحصیل و احتمالاً کار کرده توانست سه دقیقه به زبان انگلیسی در مورد تاریخ و سیاست صحبت کند من حرف شما را در مورد وطن پرستی و تحصیل کردگی و این چیزا قبول میکنم

   • behdad فوریه 2, 2013 در 4:32 ق.ظ.

    اول از چیزی مطمئن شو باد حرف بزن

    • فرشید فوریه 2, 2013 در 4:38 ق.ظ.

     حرفتان را بخودتان برمی‌گردانم که من را نمی شناسید ولی قضاوت میکنید.. من در مورد استاد مطمئن هستم چون از نزدیک با ایشان برخورد داشته ام. زمانی که در کالیفرنیا بود و در منزلش کلاس آموزش سه تار برقرار کرده بود

     • behdad فوریه 2, 2013 در 4:42 ق.ظ.

      منم از نزدیک ایشون را میشناسم و نه به تازگی بلکه ٣٥ سال است ،پس حرفی که نمیدونی نزن

      • فرشید فوریه 2, 2013 در 4:48 ق.ظ.

       پس بهش خبر بده یکی از برنامه های خودش را به زبان انگلیسی به شرح جنایات شاه اختصاص بده. بلکه این آمریکایی ها ی کودتاچی کمی خچالت بکشند. لول.

       • behdad فوریه 2, 2013 در 4:52 ق.ظ.

        منتظر دستور من و تو نیست .اون انگلیسی مثل زبان مادرش است ولی شاه اللهی ها که ٣٥ سال است در امریکا هستند یک کلمه انگلیسی نمیدونند و هیچی اونوقت نمیفهمند .

        • فرشید فوریه 2, 2013 در 4:58 ق.ظ.

         لول. طبق معمول به فحاشی متوسل شدید. من تمام!

         • behdad فوریه 2, 2013 در 5:00 ق.ظ.

          فحاشی را شروع کردی با توهین به سواد استاد

          • فرشید فوریه 2, 2013 در 5:11 ق.ظ.

           من فقط یک سوال و یک یشنهاد مطرح کرده بودم. توهین کجا بود؟ حالا اصلاً توهین به سواد دیگه چه صیغه ای است؟ استاد که اون باشه شاگردش هم بهتر از این نمیشه. لول امان از این آزادیخواهان وطن پرستِ باسواد. لول

           اجرتان با مصدق السلطنه. شاد باشید.

          • گاه نوشته های آلفرد فوریه 2, 2013 در 6:37 ق.ظ.

           جناب بالاتر هم عرض کردم، اجرای برنامه به زبان انگلیسی برای مخاطب فارسی
           زبان، هیچ دلیل منطقی ندارد! شما میتونی یک مورد مثال بزنی که در گذشته کسی
           چنین کاری را انجام داده باشه؟!

   • ستارخان فوریه 2, 2013 در 12:09 ب.ظ.

    درود بر تو که هنوز هم نفهمیدی که شعور و آزادگی ربطی به انگلیسی صحبت کردن ندارد.

 9. بابك فوریه 2, 2013 در 4:22 ق.ظ.

  مگه رضا پهلوي مسئول أعمال پدرش هستش كه مناظره كنه در مورد وقايع سال ٣٢؟ اگر هم فقط براي پيدا كردن حقيقت هستش كه اقاي مشيري خواهان مناظره هستش كه اقاي پهلوي مگه تاريخ دان هستش ايشون يه سياست مدار هستش واسه چي بياد مناظره كنه؟ اقاي مشيري مي تونن هر چه قدر كه مي خوان با يك تاريخ دان در مورد وقايع محمدرضا پهلوي مناظره كنند مثلا اقاي ميلاني.

 10. ماني فوریه 2, 2013 در 4:28 ق.ظ.

  أصلا هيچ چيزي اين مناظره رو توجيح نمي كنه! يك سياست مدار با يه تاريخ دان . سر چي؟ در حالي كه رضا پهلوي تنها نظري كه در مورد وقايع زمان پدرش(سال ٣٢) گفته اين هستش كه بايد تحقيق بشه و در يك فضاي أزاد بحث بشه. نه گفته خوب بوده نه بد. چي رو بحث كنه. اين اقاي مشيري هستش كه احتياجي نميبينه كه افراد مختلف بحث كنن و همواره به نظر خودش تأكيد مي كنه.

  • behdad فوریه 2, 2013 در 4:34 ق.ظ.

   رضا پهلوی سیاست مدار است ؟میشه بگید ایشون چقدر از سیاست میدونند ؟عقده ی این تاج داره میکشتشون .

 11. kamran فوریه 2, 2013 در 6:13 ق.ظ.

  «يك سياست مدار …» آقا شکممان از زور خنده درد گرفت!! تو را به هر کس که میپرستید دو خط مطالعه در روز رو داشته باشید به خدا اینجوری به هیچ جا نمیرسیم.

 12. edalat فوریه 2, 2013 در 10:05 ق.ظ.

  آقای مشیری چون سوابق اخلاقی فاسدی دارند میخواهند خود را یک جوری مطرح کنند ایشان در زمان خدمات در ارتش در شبی که افسر نگهبان بودند با استوار حسینعلی مهر جو و مسنشی نگهبان اصغر سمیرمی به ساندویچی نزدیک میدان سپه و دانشکده افسری سفارش غذا میدهند و آورنده غذا را که شاگرد ان مغازه و زیر سن قانونی بود مورد تجاوز قرار میدهند و با تهدید صاحب مغازه مانع شکایات میشوند ولی پدر ان پسر با شکایات به بازرسی شاهنشاهی سبب اخراج این موجود فاسد از ارتش میشود و که ایشان با ارتش شاهنشاهی به همین دلیل هست .

 13. Saf فوریه 2, 2013 در 1:48 ب.ظ.

  شاهزاده ها آقازاده ها و شیخ زاده ها مردم عادی که هیچ افراد مطلع و مطرح را هم در سطح خود نمیبینند که با آنها مناظره کنند بدون اینکه خود هنر یا آموخته ای داشته باشند اصلن این آقا رضای ما تا به حال خودش تونسته کار کنه یا پولی در بیاره یا غیر از یک ژن معیوب و پول از مامی جان چیز دیگری نداشته اصلن کاری به مشیری ندارم والی ایشون تا به حال چند بار با افراد سیاسی مناظره کرده که حالا چون مشیری سیاسی نیست نمیکنه؟ ایشون غیر از یک سری کلیات که همیشه سر هم میکنه و با پر حرفی نمیذاره ازش سوال درست حسابی بشه یا اصلن ازش سوال درست و درمون هم که نمیکنن که شازده توش نمونه مثل اون خبر نگار معروف آمریکای که اخیرن مرد و از باباش در مورد شیشه نوشابه در ساواک سوال کرد و باباش گفت شیشه شکسته میکنیم به جای نوشابه حالا این خانواده برای ما آزادی خواه شدن بدون اینکه حد اقل به گذشته خاندانش انتقادی هم بکنه فقط بهره از مشکلات رژیم آخوندی میبره و صد بر اونا رو تکرار میکنه کشوری پادشاهی دیگه بدون انقلاب دارن سلطنت رو کنار میزارن حالا ما مجبور به انتخاب شاه دائمی یا والی فقیه دائمی هستیم حد اقل اینا با همه گندی که زدن هنوز جرات اینکه بگن مجتبی جای خامنه ای میشینه نداشتن والی شازده ما از حالا نه به داره نه به باره شازده خانوم نور رو باره ملت بار گذاشتن

 14. Saf فوریه 2, 2013 در 1:53 ب.ظ.

  در مورد سند که خواستید به صحبتهای ساواکی و رفیق شازده آقای ثابتی مراجعه کنید که با همون روش های قبل انقلاب خودشون و بعد انقلاب جانشینان هم سنگشون پیشنهاد بردن آبروی مشیری رو دادن این حضرت هم متاع امر رییسشون پروژه ابرو بری رو شروع کردن والی عصرش به خودشون بر میگرده چنانچه تا حال برگشته

 15. آرسین فوریه 2, 2013 در 7:46 ب.ظ.

  دوست عزیز این صفحه را در بالاترین یا سایر شبکه ها به اشتراک بگذار:
  http://sahebkhabar.blogspot.com/2013/02/313.html
  تشکر

 16. asgharkamran فوریه 2, 2013 در 11:15 ب.ظ.

  فوکوس آنلاین چی شد?

 17. کاوه فوریه 3, 2013 در 8:22 ب.ظ.

  فکر نکنید که قصد دارم به کسی بی ادبی کنم ،اما به هر دو طرف بگم که با وجود شما جمهوری اسلامی اصلا به دشمنی حداقل در این جبهه ندارد، آخه عزیزم این چه فرهنگ بی خاصیتیه که ما داریم این فرهنگ دیکتاتور سازی و دیکتاتور پروری ، ظاهرا ما تا زمانیکه مقدس سازی میکنیم اگه بهترین انسان که به حقوق دیگران اهمیت میده بیاد برای حکومت در کشور ما ، نتیجه همون میشه که امروز هست.، جناب مشیری با رضا پهلوی مناظره کنه که چی ، بیاد بگه چرا پدرت دیکتاتور که نه جنایت کار بوده؟ خوب رضا پهلوی میگه ….گنه کرد در بلخ آهنگری،،، به شوشتر زدند گردن مسگری. جناب مشیری من چه کار میتونم بکنم برای اینکه گناه پدرم را رو دوش من نگذاری. تازه مگه من ادعا کردم مردم بیاید و جلوی من تعظیم کنید. چون من پادشاه آینده هستم، ظاهرا ما ایرانیها حتا پشت این کامپیوتر هم نمیتونیم دمکرات منش با شیم، پس بی رو درواس بگم ما فعلا با دنیای دمکراتمنش فاصله زیاد داریم ، و تعجبی نمیکنم که جمهوری اسلامی چنین راهت به اپوزسیونها میخنده ، و آزادی خوهان را تو زندان با حیوانی ترین شکل آزار میدهند. راست آیا داستان بلدرچین و برزگر را شنیدید یکی از درسهای کتاب فارسی ما در مدرسه بود، پیداش کنید ، بخونید ، شاید بفهمید،
  پاینده باشید هر دو طرف.

 18. وحيد پيهانى فوریه 13, 2013 در 12:29 ق.ظ.

  همو طنان محترم،چند بارسركارمحترم فرح ديبا بايد تكرار كنند ؟
  «»ما نخواهيم در سياست دخالت كنيم،بايدچه كسى را ببينيم؟؟؟؟»»
  شما را به وجدانتان كمى تأمل كنيد!!!اين خانواده هم مانند ١٠٠٠ران خانواده ديگرايرانى داغديده هستند.كفن فرزند دوم آنها هنوز. خشك نشده.خودتان را جاى اين بانو بگذاريد،آنچه با همسر و پدرهمسر او و٢فرزند جگرگوشه اش گذشت آيا هنوز
  انگيزه اى براى ورود به سيا ست ميما ند؟؟؟؟؟؟
  خودتان قضاوت كنيد.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: