سرانجام «شورای ملی» به کجا رسید و چرا؟

علاوه بر گستردگی جهل و نادانی و رواج باور های خرافی در سطح جامعه، وجود خفقان و سرکوب کوچکترین صداهای انتقادی توسط حاکمیت و در نتیجه سرخوردگی مردم، به نظر میرسد که یکی از اصلی ترین دلایل دوام جمهوری اسلامی وجود اپوزیسیونی بی عرضه، وراج، در عین حال پرمدعا و بعضا کلاش میباشد!

در سی و چهار سال گذشته بارها و بارها مجامع، گردهمایی ها، میتینگ ها و کنفرانس هایی با عناوینی دهن پرکن و با داعیه «نجات ایران»، «دموکراسی برای ایران»، «سرنگونی دیکتاتوری دینی» و غیره در خارج از کشور تشکیل شده اند که عملا تنها در نقش دید و بازدید و دورهم بودن عمل کرده اند و همگی بدون نتیجه مشخص پایان یافته اند! برخی حتی پیش از تشکیل، محکوم به شکست شده اند…!

تازه ترین این موارد، چیزی تحت عنوان «شورای ملی» است که از حدودا دو سال پیش با ایده رضا پهلوی و با تبلیغات گسرده شبکه های تلویزیونی لس آنجلسی مطرح گردید. این طرح اکنون پس از گذشت چیزی نزدیک به ۲ سال به سرنوشت موارد قبلی دچار شده و با شکست کامل مواجه گردیده است! تنها حاصل آن تلف شدن وقت صدها نفر در نتیجه شرکت در جلسات تمام نشدنی و بی حاصل و البته سرخوردگی بیشتر عده دیگری از مردم بوده است!

به نظر من علت اصلی شکست طرح های متعدد برای اتحاد نیروهای مختلف مخالف رژیم این است که هر کدام از این گروه های ریز و درشت (بعضا چند نفره !!) دنیا را از دریچه تنگ و تاریک علایق، خواسته ها و اعتقادات فردی، حزبی، سازمانی و گروهی متبوع خود میبینند و بدتر از آن دیدگاه خود را آنچنان برتر و عاری از هرگونه اشکال و خطا میدانند که حتی حاضر نیستند انتقادات دیگران را بشنوند، چه برسد به اینکه بخواهند با احدی متحد شوند و مهمتر از آن منافع ملی را فراتر از منافع بعضا حقیر و کوتاه مدت خود قرار دهند…!

البته اگر این مسخره بازی ها و وقت تلف کردن ها برای من و شما حاصلی نداشته، برای عده ای بد نبوده است، چه بسا کسانی که از همین طریق و به بهانه «دموکراسی برای ایران» موفق به گرفتن پول های کلان از کشورها و موسسات خارجی شده و یا پرونده های پناهندگی خود را تکمیل کرده اند!

به نظر من یکی از دلایل ناامیدی، سرشکستگی و البته بی تفاوتی ایرانیان داخل کشور نسبت به ظلم و ستم سردمداران حکومتی، عدم وجود آلترناتیوی «فراگیر و ملی» میباشد. فرض کنید همین فردا حکومت اسلامی سقوط کرد، کدام گروه، شورا یا اتحاد مردمی و قابل اعتمادی وجود دارد که منافع ملی را فراتر از خواسته های خود قرار دهد، تا مردم بتوانند به آن اعتماد و کشور را تا فراهم شدن شرایط برای انتخابات آزاد به دست او بسپارند؟!! وقتی چنین اتحاد مردمی، فراگیر و قابل اعتمادی وجود ندارد، اساسا چه تضمینی وجود دارد که فردای سقوط رژیم، تاریخ تکرار نشود و استبدادی دیگر بر سر کار نیاید؟!!

مطلب قبلی من در این زمینه:

تشکیل شورای ملی؛ اصول و مزایا، بررسی ماهیت مخالفان و چرایی وحشت آنها از تشکیل شورا

6 پاسخ به “سرانجام «شورای ملی» به کجا رسید و چرا؟

 1. نوشین ژانویه 2, 2013 در 10:38 ب.ظ.

  آقا جان شما ساده لوح نباشید، پشت پرده داستان یک میلیون دلار بود که یک نهاد آمریکایی زیر میز گذاشته بود و یک تعدادی به آلاف و علوف رسیدند برای نمونه آقای بیزن کریمی از اعضای نهاد مردمی کلاهبرداری به نام ایمان فروتن ماهی شش هزار دلار در این مدت حقوق دریافت کرد برای فرستادن ایمیل و نامه و فاکس خوب حساب کنید شاهزاده و مادر گرامی ایشان و بقیه همه این مسافرت ها و ریخت و پاش ها را از همین بودجه برداشتند به لینک زیر و این طنز نگاه کنید در زبان طنز اشاره شده است
  http://nushin-irani.blogspot.fr/2013/01/blog-post.html

  • بزرگمهر ژانویه 13, 2013 در 8:27 ق.ظ.

   برادر بسیجی همه که مثل شما ساندیس خور و حقوق بگیر نیستند. این بدبخت ها اگر از این پول ها می گرفتند، امروز نه از عمامه نشانی بود و نه از عمامه نشان!

 2. کاربری از بالاترین ژانویه 3, 2013 در 3:42 ب.ظ.

  شما واقعا یک آدم بی تعادل هستی…!
  روزی خودت را برای فاطمه زهرا پاره می کنی…روز در دفاع از گمنامیان(همان کاربری که طرف دعوایتان بود) اسلام و مسلمین ره به لجن می کشی. روزی اصلاح طلب هستی و از سلطنت طلبان انتقاد می کنید روزی دیگر در دفاع از رضا نخودی دوم پهلوی ماتحتتان را پاره پاره می کنید…
  روزی را می بینم که در دفاع از عمامه آن عرب بنی هاشم که بر ایران حکومت می کند،گلویت را جر بدهی بدبخت….!
  خاک تمام گورستان های عالم بر سرت.

  • گاه نوشته های آلفرد ژانویه 3, 2013 در 5:14 ب.ظ.

   اشتباه تو این است که فکر میکنی من از یک فرد حمایت کرده ام نخیر اینطور نیست، من از سخن ها، اندیشه ها یا ایده هایی که به نظرم درست و منطقی هستند حمایت میکنم نه از افراد! چه بسا اگر بر فرض محال خامنه ای جنایتکار هم یک سخن درستی بگوید یا یک کار درستی در راه مردم انجام دهد، ممکن است من از آن سخن یا فال درست حمایت کنم! منتهی این با تایید یک فرد متفاوت است! هر کدام از افرادی که نام بردی سخن و اندیشه های مختلفی دارند لذا مسلما نمیتوان با همه آنها موافق بود، اما ممکن است نظری یا عملی باشد که مورد تایید باشد. وگرنه راه من تغییری نکرده. درباره شورای ملی هم همانطوری که من در مطلب قبلی که در زیر این مطلب هم لینک کرده ام، نوشته بودم شورای ملی از آنجایی مورد حمایت میبود که نیاز به یک آلترناتیو فراگیر و مورد قبول مردم به شدت احساس میشد و هنوز هم میشود، وگرنه حمایت از یک فرد اصلا موضوع نظر نیست. بلکه همه این کارها برای رسیدن ایران به دموکراسی و حقوق بشر است. بدیهی است که همانطور که یک شورای ملی و مردمی و فراگیر مورد تایید است، یک شورای حزبی و جناحی و غیر مردمی وابسته به بیگانگان مورد تایید نیست و تنها موجب هرز رفتن نیروها و بدبینی بیشتر مردم به مخالفان رژیم میشود! شما بهتر است نگاه خود را تغییر بدهی، از سفید و سیاه بینی دست برداری تا دچار سردرگمی و پریشانی نشوی! ضمنا من یک وبلاگ نویس معمولی هستم و آدم سیاسی وابسته به یک حزب و جناح نیستم! متوجه شدی؟

  • بزرگمهر ژانویه 13, 2013 در 8:25 ق.ظ.

   الحق که کاربر بالاترین هستی. از سطح شعور و ادبت کاملا پیداست! اگر انتقادی هم داری مثل آدم بگو. دلیلی ندارد توهین کنی.

 3. بزرگمهر ژانویه 13, 2013 در 8:36 ق.ظ.

  جناب آلفرد! اینگونه که شما می فرمایید نیست. بدیهی است که در این تفرقه بازار حاکم بر اپوزیسیون که هرکس حرف خود را می زند و راه خود را می رود تشکیل یک شورای منسجم کار ساده ای نیست. اما به زودی مجمع عمومی شورا تشکیل خواهد شد و اعضای مجمع انتخاب خواهند شد.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: