چه کسی فایل صوتی سخنان مهدی هاشمی را منتشر کرده و هدف از آن چه بوده است؟

هوشنگ بوذری - نیک آهنگ کوثر - مهدی هاشمی

هوشنگ بوذری – نیک آهنگ کوثر – مهدی هاشمی

روز گذشته در فضای مجازی (سایت ساند کلاد) دو فایل صوتی در مجموع بیست دقیقه ای از مکالمه تلفنی نیک آهنگ کوثر کارتونیست و صاحب سایت خودنویس و مهدی هاشمی از فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی که در اکتبر سال ۲۰۱۰ انجام گرفته است، منتشر شد. در این گفتگو نیک آهنگ کوثر مهدی هاشمی را مشمول واژه «برانداز» معرفی میکند و از او میخواهد که نقش فعالتری در عرصه خبرسازی و مصاحبه با رسانه ها ایفا کند. مهدی هاشمی اما میگوید که نقش او فراتر از این حرفهاست و با حمله به علی خامنه ای تلویحا او را فردی «دیکتاتور» میخواند که در شرایط فعلی «به خدا هم باج نمیدهد». وی همچنین ادعا میکند که پیش از انتخابات به موسوی گفته بوده است که خامنه ای نخواهد گذاشت او رای بیاورد.

حرفهای زده شده توسط مهدی هاشمی در این مکالمه تلفنی که در ابتدای امر نیک آهنگ کوثر آن را «دوطرفه و خصوصی» میخواند، میتواند برای او که اکنون در مرحله بازجویی و در اوین زندانی است، گران تمام شود و بازجوها میتوانند از آن علیه او استفاده کنند. برای من به شخصه اصلا مهم نیست اگر این حرفها برای او گران تمام شود یا نشود چه آنکه او را موجودی کلاهبردار و شریک دزدی های دیگر سردمداران رژیم میدانم و چه حالا مجازات شود و چه بعد از سقوط رژیم برای من فرقی ندارد، اما خیلی مهم است که بدانیم چه کسی این گفتگوها (منتشر کننده ادعا میکند که بیش از ۱۸ فایل صوتی دیگر را هم در اختیار دارد) را عمومی کرده و هدفش چه بوده و دلیل اصلی نوشتن این مطلب هم همین است.

با انتشار این مکالمه تلفنی اولین کسی که در مظان اتهام قرار میگیرد نیک آهنگ کوثر است چرا که تنها طرف مکالمه که اکنون آزاد است او بوده و او بوده که مکالمه را ضبط کرده است. اما نیک آهنگ کوثر میگوید که او این کار را نکرده اما در عین حال میگوید که سال گذشته و در جریان رسیدگی به شکایت هوشنگ بوذری از مهدی هاشمی و برخی دیگر از مقام های رژیم (هاشمی رفسنجانی، محسنی اژه ای، فلاحیان، …) به اتهام شکنجه، آدم ربایی و اخاذی، دادگاه کانادایی از او خواسته است که به عنوان شاهد کلیه مدارک و مستندات ارتباطات خود با مهدی هاشمی را در اختیار دادگاه و دو طرف دعوا یعنی مهدی هاشمی و وکلا و هوشنگ بوذری و وکلا قرار دهد. با توجه به خارجی بودن وکلای بوذری و مسوولان دادگاه و ذینفع نبودن آنها در این ماجرا، تنها سه عامل میتوانسته اند این فایلها را به بیرون درز داده باشند، نیک آهنگ کوثر، هوشنگ بوذری، وکلای مهدی هاشمی و البته یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن دستیابی وزارت اطلاعات به این فایلها از طریق یکی از سه عامل مذکور و انتشار این فایلها میباشد.

با فرض اینکه همه طرفها، به شکل منطقی رفتار کرده باشند، برای اینکه بتوانیم عامل پشت پرده را شناسایی کنیم باید ۳ عامل اصلی را در نظر قرار دهیم: ۱- انگیزه ۲- هدف ۳- عامل سودبرنده.

لذا در زیر ۴ عامل احتمالی منتشر کننده فایلها را یکی یکی بررسی میکنیم:

۱- نیک آهنگ کوثر 

با دیدن تیتر «مکالمه صوتی خصوصی نیک آهنگ کوثر و مهدی هاشمی»، اولین چیزی که به ذهن هر فرد حتی قبل از شنیدن مکالمه میرسد این است که نیک آهنگ عجب آدم نامردی بوده است! نیک آهنگ کوثر احتمالا انگیزه انجام این کار را داشته است، از نوع پوشش اخبار مربوط به پرونده شکایت از مهدی هاشمی در دادگاه کانادایی و نیز انتشار مطالب متعدد درباره پذیرش سوال برانگیز مهدی هاشمی در دانشگاه آکسفورد در سایت خودنویس متعلق به نیک آهنگ کوثر میتوان به این نتجه رسید که احتمالا نیک آهنگ از مهدی هاشمی خوشش نمی آید و این احساس احتمالا ریشه دارتر از این حرفها و به زمان مدیریت مهدی هاشمی بر سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور و همکاری نیک آهنگ با آن سازمان برمیگردد. اما کیست که از مهدی هاشمی و به طور کلی از خانواده هاشمی خوشش بیاید؟! تا آنجا که من دیده ام اکثر ایرانیان احساس خوبی نسبت به این خاندان ندارند و همواره اسم آنها همراه با دزدی، چپاول و کلاهبرداری آورده میشود!

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با انتشار این فایلهای صوتی، کسی که بیشترین ضربه حیثیتی چه از نظر جایگاه در میان اپوزیسیون و چه از نظر جایگاه خبرنگاری را متحمل شده است، نیک آهنگ کوثر است چرا که او به هر ترتیب عامل اولیه درز رفتن گفتگوها به بیرون بوده است، گفتگوهایی که قرار بوده خصوصی باقی بماند. اما اگر فرض بگیریم که نیک آهنگ کوثر اینقدر احمق نبوده و میدانسته است که با انتشار این فایلها خودش بیشترین ضربه را میخورد، لذا اینکه او این فایلها را در سایت علنی کرده باشد بسیار بعید است. اما علیرغم این نتیجه گیری، رفتار نیک آهنگ در این ماجرا بسیار عجیب بوده و ابهام هایی زیادی را ایجاد کرده است. برخی از این رفتارها عبارتند از:

– ضبط یک مکالمه خصوصی بدون مطلع کردن طرف گفتگو نه تنها عجیب و مشکوک که بسیار غیر اخلاقی است و در تناقض با اصول اولیه خبرنگاری قرار دارد.

– تلاش برای ورود به پرونده شکایت بوذری از هاشمی. هوشنگ بوذری از مهدی هاشمی برای دخالت در ماجرای آدم ربایی، اخاذی و شکنجه ۱۹ سال پیش خود توسط وزارت اطلاعات شکایت میکند، این وسط نیک آهنگ چه کاره است؟! من متوجه نمیشوم چرا نیک آهنگ باید به عنوان شاهد به دادگاه فراخوانده شود؟! یک جای کار لنگ میزند!

– دادن فایل های ضبط شده به دادگاه کانادایی. نیک آهنگ کوثر ادعا میکند که به عنوان شاهد بایستی همه مدارک و اسناد مربوط به مکالمات و ارتباط خود با مهدی هاشمی را در اختیار دادگاه و طرفین دعوا قرار میداده است! مشخص نیست وی چرا فکر کرده است که این فایل صوتی که هیچ ربطی به شکایت بوذری ندارد، به درد دادگاه میخورد و چرا آن را به دادگاه برده است؟!

– انتشار مطلبی ۱۰ روز پیش از انتشار فایل صوتی در سایت خودنویس. نیک آهنگ کوثر تقریبا ۱۰ روز پیش از آنکه این فایل صوتی در اینترنت منتش شود، در مطلبی در سایت خودنویس با عنوان «یک درخواست از شاکی مهدی هاشمی» از بوذری میخواهد که فایلها را منتشر نکند. این خیلی عجیب است! آیا نیک آهنگ میخواسته دست پیش بگیرد که پس نیفتد و یا اینکه واقعا از اینکه قرار است این فایلها منتشر شود مطلع شده بوده است؟ از کجا به چنین نتیجه ای رسیده بوده است؟ چرا مدارک و مستندات خود در این باره را منتشر نمیکند؟

۲- وزارت اطلاعات

اگر فرض بگیریم کامپیوتر هیچ کدام از طرفین از طرف وزارت اطلاعات هک نشده بوده باشد، ممکن است نیک آهنگ کوثر، هوشنگ بوذری و یا یکی از وکلای مهدی هاشمی که به فایلها دسترسی یافته بوده اند، این فایلها را به شکل ناشناس به وزارت اطلاعات داده باشند. اما باید ببینیم چرا وزارت اطلاعات باید آن فایلها را به شکل عمومی و آن هم در سایت خارجی ساند کلاد منتشر کند؟ این رفتار با رویه کلی وزارت اطلاعات در تضاد قرار دارد، رویه کلی وزارت اطلاعات در موارد قبلی اینگونه بوده است که با در اختیار قرار گرفتن یک سند (چه اصلی چه جعلی)، از آن علیه متهم و برای گرفتن اعترافات اجباری در جهت بازی کردن در سناریوهای از پیش طراحی شده استفاده و سپس آن سند و اعترافات را در تلویزیون و رسانه های حکومتی به شکل گسترده پخش میکند.

از طرف دیگر انتشار این فایل صوتی به این شکل در راستای منافع رژیم نیست چرا که با توجه به نوع گفته ها و اظهارات صریح مهدی هاشمی در این مکالمه تلفنی و حمله وی به علی خامنه ای ، انتشار عمومی این فایل میتواند منجر به کاهش تنفر عمومی از خاندان هاشمی در نزد منتقدان حکومت که البته اکثریت مردم را تشکیل میدهند بشود. اصلا مگر ساند کلاد چقدر بازدیدکننده دارد؟ اینکه این فایل از طریق یک سایت خارجی منتشر شده است و نه سایتهای حکومتی مثل باشگاه خبرنگاران جوان یا بولتن نیوز، نشان میدهد که هدف تحت تاثیر قرار دادن وابستگان به حکومت و یا مردم عادی که معمولا هدف وزارت اطلاعات از انتشار چنین اعتراف ها و یا سندسازی هایی میباشد نیست و در نتیجه وزارت اطلاعات نمیتواند عامل انتشار دهنده این فایلها بوده باشد، هرچند یک احتمال هم وجود دارد و آن اینکه فردی یا طیفی در داخل وزارت اطلاعات به این فایلها دسترسی یافته و سپس به دنبال اخاذی از خانواده هاشمی برآمده و برای نشان دادن جدیت خود اقدام به انتشار علنی یکی از فایلها کرده تا خاندان هاشمی را برای پذیرش درخواستهایش تحت فشار قرار دهد.

۳- هوشنگ بوذری 

هوشنگ بوذری از هر ۳ عامل انگیزه، هدف و سود شخصی برای انتشار این فایلها برخوردار بوده است. وی که از مشاوران سابق وزارت نفت و نزدیک به نهادهای قدرت در داخل رژیم بوده است، از اواخر دهه ۶۰ هجری از سمت های دولتی استعفا داده و به خارج از کشور میرود و با استفاده از «رانت اطلاعاتی» خود در زمینه صنایع نفت و گاز ایران، پولهای بادآورده کلانی را به شکل کمیسیون از شرکت های خارجی به جیب میزند. وی ادعا میکند که ایده پارس جنوبی برای او بوده است و پس از جنگ پای اکثر شرکت های نفتی خارجی را او به ایران باز کرده است. وی همچنین ادعا میکند که در اوایل دهه ۷۰ مهدی هاشمی ۲۲ ساله فرزند رییس جمهور وقت از او میخواهد که ۵۰ میلیون دلار به او بدهد تا «کارها را خراب نکند». پس از امتناع وی، وزرات اطلاعات به سرکردگی علی فلاحیان با دستور اکبر هاشمی رفسنجانی اقدام به ربودن و شکنجه او برای مدت ۸ ماه میکند و از خانواده او ۳ میلیون دلار برای آزاد کردن او گرفته میشود. او با طرح این موارد در دادگاهی کانادایی، علیه مهدی هاشمی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محسنی اژه ای، علی فلاحیان و دو شکنجه گر خود اقامه دعوا میکند و نهایتا دادگاه در حکمی غیابی، مجرمان را به پرداخت ۱۳ میلیون دلار کانادایی محکوم میکند.

اگر واقعا حرفهای بوذری درست باشد و مهدی هاشمی موجب بازداشت و شکنجه او شده باشد، او از انگیزه کافی برای انتقام جویی از مهدی هاشمی برخوردار بوده است، او میداند که انتشار این فایلهای صوتی در شرایط فعلی که مهدی هاشمی در اوین به سر میبرد میتواند برایش بسیار گران تمام شود. اما یک احتمال دیگر هم هست و آن اینکه او با این کار به دنبال اخاذی از خاندان هاشمی هم هست تا از آنها پول بگیرد و از انتشار بقیه فایلها خودداری کند. البته شاید هم احتمال اخاذی درست نباشد چون گزارش هایی مبنی بر مشارکت هوشنگ بوذری در سازمانهای حقوق بشری و ضد شکنجه در سالهای اخیر منتشر شده است و از طرف دیگر به نظر میرسد وی از تمکن مالی خوبی برخوردار است و احتمالا نیازی به پول بیشتر ندارد. اما در هر حال وجود انگیزه انتقام جویی عامل قدرتمندی برای انتشار علنی فایلها میتواند باشد که غیر قابل چشمپوشی است.

۴- وکلای مهدی هاشمی 

وکلای مهدی هاشمی در دادگاه کانادایی از طریق نیک آهنگ کوثر به فایلها دسترسی یافته اند. این احتمال وجود دارد که یکی از آنها فایل را به وزارت اطلاعات داده و یکی از افراد وزارت راسا و برای اخاذی این فایل را عمومی کرده باشد، احتمال دیگر هم این است که یکی از وکلای مهدی، برای اخاذی از خانواده هاشمی این فایل را علنی کرده باشد.

در کل به نظر میرسد دلیل انتشار علنی این فایلها، اخاذی از خانواده هاشمی و یا انتقام جویی از مهدی هاشمی و یا هر دو باشد هرچند نهایتا حکومت هم میتواند از این فایلها در جهت منافع خود بهرده برداری و از آنها برای تحت فشار قرار دادن بیشتر مهدی هاشمی و پدرش استفاده کند. اما با دانسته های فعلی نمیتوان با قطعیت عامل منتشر کننده را معرفی کرد، شاید زمان این معما را حل کند. البته خانواده هاشمی هم میتوانند با پاسخ به یک پرسش کلیدی بسیاری از ابهام ها را از بین ببرند و این پرسش آن است که آیا آنها برای باج دادن به شخص و یا اشخاص خاصی تحت فشار قرار گرفته اند یا خیر؟

24 پاسخ به “چه کسی فایل صوتی سخنان مهدی هاشمی را منتشر کرده و هدف از آن چه بوده است؟

 1. درفش کاویان دسامبر 9, 2012 در 7:15 ق.ظ.

  بعد از خواندن مطالب بالا به نظر من توضیع کننده نوادر هوشنگ بوذری هست او از انگیزه کافی برای انتقام جویی از مهدی هاشمی برخوردار بوده است

 2. Hasan دسامبر 9, 2012 در 8:02 ق.ظ.

  نیک آهنگ کوثر در موضع گیری هایی که در سالهای اخیر داشته نشان داده که هیچ کس را قبول ندارد و حتی در اوج حمایت از موسوی و کروبی، وی به تخریب آنها مشغول بود. نیت او از ضبط و انتشار این مطالب می تواند ضربه به کلیت نظامی باشد که او هیچ چیزش را قبول ندارد. می خواهد همه چیز را با هم بسوزاند، برای او فرقی نمی کند که عدالت کجاست و انسانیت چه می گوید.

 3. ایرانی دسامبر 9, 2012 در 8:13 ق.ظ.

  «اما کیست که از مهدی هاشمی و به طور کلی از خانواده هاشمی خوشش بیاید؟! تا آنجا که من دیده ام اکثر ایرانیان احساس خوبی نسبت به این خاندان ندارند و همواره اسم آنها همراه با دزدی، چپاول و کلاهبرداری آورده میشود!»

  اگر بنده را هم عامل رژیم قلمداد نمیکنید و شریک دزدان و از این حرفها، باید بگویم که اصلا هم چنین نیست که اکثر ایرانیان هاشمی را دزد و چپاولگر بدانند. دوره ای بود که تحت تاثیر هیاهوی بی سند و مدرک مطبوعاتی و حرفهای خاله زنکی بعضی خبرچاپ کن های حرفه ای مشابه همین نیک آهنگ مردم جو زده شدند که آی دزدید و وای دزدید حال آنکه کدام آدم آگاهی است که نداند از بیست سال پیش که دعواهای خامنه ای و رفسنجانی جدی شد تمام مجراهای قضایی و امنیتی و خبری توسط عوامل رهبری کنترل میشد حال چگونه است که هیچ سند و مدرکی هنوز بعد از بیست سال رو نشده و هر کسی هم که میگوید همین صد تا یه غاز های «همه میدانند که دزد است» و «در همه جای جهان املاک چنین و چنان دارد» را به زبان و قلم می راند. من نمیگویم که به قطع یقین ملکی ندارد و دزدی نکرده اما شما هم مثل انسانهای بی سواد راه نیافتید و بدون هیچ سند و مدرکی به هم ببافید و ببرید و بدوزید. در ضمن هنوز هم یادتان نرود که دوم خرداد را مدیون وزارت کشور هاشمی و نماز جمعه قبل از انتخاباتش هستید که بدون آن آدمهایی مثل نیک آهنگ فرصت ابراز وجود نمی یافتند. در ضمن هاشمی هر چقدر بد باشد باید بین نوع نگاهش به حکومت با نگاه تمامیت خواه خامنه ای تفاوت قایل شد. این را دیگر بسیاری از عوام هم میدانند.

  • آلفرد دسامبر 9, 2012 در 4:58 ب.ظ.

   مشارکت هاشمی رفسنجانی در چپاول ها، دزدی ها و جنایت های دیگر مقام های رژیم در ۳۴ سال اخیر آنقدر روشن هست که نیازی به توضیح اضافه ندارد! اما در مورد بخش دوم نوشته شما اینکه نوشته ای «دوم خرداد را مدیون وزارت کشور هاشمی هستید»، دو نکته را بیان میکنم:
   ۱- خاتمی، هاشمی، موسوی و کروبی در کنار خامنه ای و احمدی نژاد و غیره همه از مقام های رژیم بوده و هستند و دوم خرداد هم بازی رژیم برای تداوم حفظ قدرت بود و دیدیم که چطور عمر حکومت را طولانی تر کردند. به نظر من خاتمی و هاشمی و دیگرانی همچون اینها بازیگران این سناریو هستند و با شعارهای دروغین اصلاح طلبی خود فقط عمر حکومت را اضافه کرده اند و خواست مردم و رفاه و آزادی آنها برای این افراد هیچ اهمیتی ندارد. البته این را به عینه نشان هم داده اند و در بیانات و رفتار خود هم مکررا به آن اذعان کرده اند.
   ۲- اینکه شما میگویی مدیون وزارت کشور هاشمی هستی یعنی اینکه تلویحا داری اذعان میکنی که در انتخابات دوم خرداد سال ۷۶ تقلب شده و خاتمی ۲۰ میلیون رای نیاورده بلکه با مهندسی انتخابات بالا آورده شده است!

   • ایرانی دسامبر 9, 2012 در 6:23 ب.ظ.

    دوست عزیز من را با این قدرت تحلیل و استدلالتان هلاک نکنید.
    در ابتدا اینکه میفرمایید آنقدر روشن است باید عرض کنم که واژه روشن را اگر به معنای حقوقی آن استفاده میکنید که خوب لازم دارد که سندی، مدرکی، لیستی از داراییها، یا چیز دیگری موجود باشد. اما اگر روشن را همینطوری و از دید خود استقاده میکنید که باید گفت نخیر برای شما روشن است. متحجران دینی هم همین دیدگاه را دارند که از دیدشان روشن است که خدا برای زندگیشان قوانین الهی سختی وضع کرده و اگر تخطی کنند دهانشان سرویس است، شواهدشان هم به سستی یک ادعاست درست مانند ادعاهای مطروحه شما.
    دوم، تحلیل شما از مسایل سیاسی سی سال اخیر با کمال احترام به شخصیت انسانی شما کاملا ساده انگارانه است. کافیست وقایع سی سال اخیر را کنار هم بچینید و ببینید که تمامی تقابل های درون حکومتی برای مقابله با تمامیت خواهی خامنه ای و عشقی که او به ایجاد یک حکومت استالینی دارد است و تک تک قدمهایی که برداشته در راستای حرکت آرام آرام به سمت ایجاد چنین سیستمی است که البته موفق نخواهد شد چون وقایع هشتاد و هشت کاملا این نقشه ها را برای همه حتی آنهایی که به ولایت فقیه از حیث اعتقادی و نه اقتصادی احترام میگذاشتند روشن کرد. باز هم عرض میکنم این مسایل به معنای هم نگاه بودن من با هاشمی نیست اما تفاوت نگاه حکومتی هاشمی و خامنه ای غیر قابل انکار است. کافیست به کتاب ایران مدرن آبراهامیان مراجعه کنید و به صورت خلاصه وقایع سی سال گذشته را بررسی کنید. هاشمی در ابتدا با خامنه ای ائتلاف کرد تا از سوسیالیستها عبور کند چون نگاه اقتصادی هر دو سرمایه داری بود در تضاد با سیاستهای چپ اقتصادی سوسیالیستها. در این میان هم از همکاری بازار بهره بردند. اما هاشمی به حکومت عرفی و مسوول و دیپلماسی اعتقاد دارد و نمودش در سیاسیت تنش زدایی که در منطقه پیش گرفت و با عربستان روابط خوب برقرار کرد مشخص است. اما خامنه ای به جنگ چریکی و نامتقارن اعتقاد دارد، ارجاعتان میدهم به یاوه گویی های حسن عباسی در برنامه راز که عین واقعیت است و شخصیت خامنه ای را عیان تر می کند. این نوع رفتار خامنه ای خواستار ایجاد حکومتی در سایه است که قدرت نهایی در دست او باشد و مسوولیت کارهای بی اهمیت را به دولت می سپارد. از این واضح تر نمیشود که هر سه دولت گذشته کم و بیش با خامنه ای اصطکاک داشته اند به خاطر دخالتهای بیش از حدش در مسوولیتهای عرفی دولت. باز ارجاعتان میدهم به سه دقیقه آخر صحبتهای مهدی هاشمی با نیک آهنگ که عین واقعیت است در گفتن این موضوع که خامنه ای خواستار قبضه قدرت به صورت بی سر و صدا و خزنده بود اما وقایع هشتاد و هشت مجبورش کرد
    که از ابزار قدرتش بار دیگر به صورت عریان استفاده کند در حجمی بسیار وسیعتر از قبل و اینبار نه در مقابل بخشی از مردم و دانشجویان بلکه در مقابل تمام رای دهنده ها.
    در آخر گفته اید که من گفته ام هاشمی در انتخابات تقلب کرده و خاتمی را اورده، من کی چنین یاوه ای سراییده ام؟ هاشمی تمام قدرتش را به کار برد که در انتخابات تقلب نشود و گرنه نتایجش میشد درست مثل هشتاد و چهار و هشتاد و هشت. انتخابات هفتاد و شش در سلامت بسیار خوبی برگزار شد و نتیجه اش رای مردم بود.

   • sara دسامبر 11, 2012 در 8:41 ب.ظ.

    معلومه داری چی میگی؟؟اول میگی دوم خرداد بازی رژیمه. این چه رژیمیه که 20 میلیون مردمو گول میزنه ؟همون مردمی که شماها میگین هر چه مردم خواستن و گفتن.در ضمن وزارت کشور هاشمی نزاشت تقلب بشه و کاندیدای حاکمیت با تقلب بالا بیاد همون کاری که وزارت کشور خاتمی نتونس انجام بده.ادم خندش میگیره از این استدلالتون که دوم خرداد بازی حاکمیت بوده.خوب پس چرا حاکمیت یه بار دیگه نخواست این بازی و تو سال 88 انجام بده؟مگه حاکمیت مرض داره 8 سال خودشودرگیر کنه

  • reza دسامبر 20, 2012 در 10:26 ق.ظ.

   آفرين كاملا درست است . اصولا اين طرز نگاه به وقايع و افراد نگاه واقعي است. همون طرز نگاهي كه از همون موقع تا حالا هم آقاي دكتر زيبا كلام داشتند و توصيه كردند كه به وقايع بصورت واقعي و به دور از احساسات و حرفاي به قول آقا يا خانم يراني خاله زنكي و باد هوائي نگاه كنيم.هيچكس مخالف بعضي تخلفات يا شايد حتي دزديها و كوتاهيها و رانت خواريهاي خانواده هاشمي نيست ولي اين دليل نميشه كه بگيم اكثر ايرانيا از هاشمي رفسنجاني خوششون نمياد.نبايد نقش او را در تعديل خيلي از حركات و تصميمات نظام و رهبرانش در زمان خودش و سياستهاي صحيحش و كمكش به روي كار آمدن اصلاح طلبها فراموش كنيم.

 4. Saman دسامبر 9, 2012 در 8:44 ق.ظ.

  به نظر من موضوع می تواند ساده تر از این حرفها باشد. نیک آهنگ برای یک «تشکیلات» دیگر کار میکند و به سفارش آنها این مکالمه را انجام داده ، ضبط کرده و در اختیار آنها قرار داده است. نیک آهنگ هرگز قصد انتشار آنرا نداشته چرا که برای همیشه بی آبرو میشود و کمتر کسی حاضر میشود پس از این به گفتگوی دوستانه و بی دغدغه با نیک آهنگ بپردازد. اما این «تشکیلات» در این شرایط حساس که نیازمند باجگیری از هاشمی هستند و برای به حاشیه راندن او در انتخابات آتی ریاست جمهوری، سود انتشار این مکالمه را بر سوزاندن مهره ای به نام کوثر بیشتر دیده اند. آنها این صدا را علیرغم خواست قبلی نیک آهنگ منتشر کرده اند. هوشنگ بوذری هم به عنوان یک فرد قابل تحلیل نیست. او وصل است به «تشکیلات».

 5. عسل دسامبر 9, 2012 در 9:10 ق.ظ.

  شد سریال دزد و پلیس! آها یه راه هفتمی هم هست …

 6. مجید دسامبر 9, 2012 در 9:36 ق.ظ.

  اصولا هوشنگ بوذری با بعضی افراد داخل ایران درارتباط و هماهنگ است چه بسا رابط کوثر با اربابان داخلی هم او باشد

 7. مجید دسامبر 9, 2012 در 9:40 ق.ظ.

  در ضمن کلاهبر و دزد خواندن مهدی هاشمی در این یادداشت هم از اعتبار نوشته می کاهد. طبق کدام سند یا پرونده چنین اتهاماتی را به او وارد می کنید؟ چرا الان که در زندان است دشمنانش یکی از این مدارک را رو نمی کنند تا ضربه خلاص را به او بزنند؟ اگر مغرض اید که هیچ به فحاشی و اتهام پراکنی ادامه بدهید اما اگر صادق و بی طرف اید چشمان تان را باز کنید حقیقت جلو چشم شماست

  • آلفرد دسامبر 9, 2012 در 5:06 ب.ظ.

   برای اینکه خودشان هم در این دزدی ها و جنایت ها دخیل و شریک بوده اند و برای اینکه همه از هم آتو دارند! به محض اینکه یکی دیگری را لو دهد او هم نفر اول را لو میدهد. توجه داشته باشید که جمهوری اسلامی به شکل مافیایی اداره میشود. ضمن اینکه الان شرایط رژیم به دلیل تحریم های شدید بین المللی بحرانی است و سران رژیم احمق نیستند که دریچه دیگری از درگیری را در جبهه داخلی باز کنند! اینها فعلا اکثر تمرکز خود را بر روی مسائل خارجی گذاشته اند تا بلکه بتوانند به طریقی از این مخمصه پیچیده ای که به دلیل عطش شدید خود برای دستیابی به سلاح اتمی در آن گرفتار آمده اند، به سلامت خارج شوند و عمر حکومت ننگین و ضد بشری خود را تداوم بخشند!

 8. راستگو دسامبر 9, 2012 در 11:42 ق.ظ.

  سئوال اینجاست که اولا چرا نیک آهنگ این مکالمات را ضبط کرده و بدروغ گفته که این یک مکالمه خصوصیست!
  ثانیا» بعد از این کار غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و چیپ واسه چی این فایل رو به دادگاه کانادائی داده؟!!! به اونها چه ربطی داره این فایل؟
  به نظر من اون هوشنگ بوذری خودش از همین قماش جمهوری اسلامیه. با اونها همکاری داشته و تو چپاول اون نازنین کشور بی صاحب مشارکت داشته در اندازه خودش. دیگه همه میئونیم که کسی که 1 جو شرف و حیثیت داشته باشه با جمهوری اسلامی معامله نمیکنه.
  به نظر من اون پیر مرد 7 خط مال پرست با همکاری نیک آهنگ این کا رو کرده. اونهم تو بدترین شرایط مهدی هاشمی .

  • آلفرد دسامبر 9, 2012 در 5:07 ب.ظ.

   البته مهدی هاشمی هم آنقدر بی پناه و مظلوم نیست که اینطور دلمان برایش بسوزد…!

  • reza دسامبر 20, 2012 در 10:35 ق.ظ.

   مطلب راستگوي عزيز درست به نظر ميرسه بايد توجه كرد كه آقاي بوذري به موقع خودش عنصر حكومت بوده و خوب جمع كرده و در رفته وبا فروش اطلاعات مربوط به نفت و گاز ايران ضربه اش رو به مردم زده نه حكومت.(مثل خاوري)

 9. مرداویج دسامبر 9, 2012 در 10:02 ب.ظ.

  تحلیل خیلی خوبی نوشته بودید. اما هم نیک آهنگ کوثر و هم آقای بوذری هر دو مشکوک هستند. بویژه نیک آهنگ کوثر که لحن او در این تماس تلفنی به وضوح نشان می دهد نه برای کسب اطلاع، بلکه برای آتو گرفتن دست به این مکالمه تلفنی زده است. کسی که برای کسب اطلاعا مصاحبه کند، اینطور حرف نمی زند. ضمن اینکه چندبار تلاش می کند هاشمی را ببرد به سوی ماجرای بوذری، اما موفق نمی شود. در این میان، البته مهدی هاشمی بسیار ساده لوحی کرده و فریب خورده است.
  بر اساس تحلیل خودتان، هیچ دلیل منطقی و عقل پسند برای این ادعا از سوی نیک آهنگ کوثر مبنی بر اینکه دادگاه کانادایی از من خواسته تا اسناد تمام ارتباطات خود با خانواده هاشمی را به آنها بدهم، وجود ندارد و پذیرفتنی نیست. (این نوار و سایر نوارها هیچ چیزی را از شکنجه خانواده هاشمی بروز نمی دهد. ولی برای بوذری و باج گرفتن از خانواده هاشمی بسیار مناسب است.) هرچند هنوز هیچ چیز آشکار نشده، اما شک ندارم که بین بوذری و نیک آهنگ کوثر یک هماهنگی خوبی وجود دارد، ولی احتمال اینکه نیک آهنگ کوثر نیز فریب بوذری خورده باشد، بسیار قوی است. هرچند از کیفیت و چرایی فریب خوردن کوثر از بوذری هم چیزی به ذهنم نمی رسد.

 10. بیکس ـ تنها دسامبر 10, 2012 در 4:10 ب.ظ.

  با مطالعه دو نوشته از آقای کوثر، براحتی معلوم می شود که خودش دست به این کار زده است. یک نوشته متعلق به دو هفته قبل است که تمهیدات لازم را برای انتشار فایلهای صوتی فراهم نموده است. مطلب دوم را پس از انتشار نوار صوتی بر روی خروجی سایت خودنویس قرار داده و نوعی فرار به جلو است. ایشان در این نوشته با طرح «قوانین کانادا» و آوردن چند کلمه انگلیسی در پرانتز، خواسته تا رفتار ضد حرفه ای اش را توجیه کند. این توجیه عذر بدتر از گناه است و اصلاً پذیرفتنی نیست. صد حقوقدان هم بر آن گواهی بدهند، کاملاً غیرمنطقی و غیرحقوقی از نظر عرف بین الملل است.
  من از تمام جمهوری اسلامی و خانواده هاشمی بدم می آید، اما اخلاقاً نباید وقتی فرصتی پیش آمد، دست به انتقام جویی زد. مدل مورد نظر اقای نیک آهنگ کوثر چیست که مانند آنها رفتار می کند؟
  متاسفانه مقصر اصلی افشای این نوار صوتی آقای نیک آهنگ کوثر است. آقای کوثر را از نزدیک می شناسم. قبلاً هم در روزنامه های دوم خردادی از این رفتارها داشت و به نوعی نیز به حاکمیت وصل بود و دو انسان نجیب ضرب شست وی را چشیده اند اما خوش نمی دارند در حال حاضر ماجرا را شرح دهند. ایشان بعد از خروج از کشور، به جای کار رسانه ای، دوباره وارد مافیا شد و به سمتی رفت که اولین نتیجه اش همین است. در آینده نیز اگر به این روش ادامه دهد، خودش را از بین می برد. ایشان باید تکلیفش را با خودش معلوم کند: یک فرد رسانه ای است، یا یک عضو مافیا.

 11. HOUSHANG BOUZARI دسامبر 11, 2012 در 12:11 ب.ظ.

  آقای آلفرد،

  اگر در جستجوی حقیقت هستید، بجای آنکه به گمانه زنی‌‌های موسع و البته پراکنده که میتوانند «دور از واقعیت»، «مسئولیت آور»و نیز «گمراه کننده» باشند متوسل شوید چرا ترجیح نمیدهید با یک یا تمامی طرفین «ماجرا» تماس بگیرید؟

  با احترام

  هوشنگ بوذری

  • بیکس ـ تنها دسامبر 11, 2012 در 6:49 ب.ظ.

   جناب بوذری
   به طور کل از تمام جمهوری اسلامی متنفرم. اما شما نیز زمانی جزیی از این پازل وحشت بودید و الان هم که در کانادا به عنوان «طرفدار حقوق بشر» فعالیت می کنید، وضع شفافی ندارید و به نظر می رسد هنوز هم در همان لباس مشغول خدمت هستید.
   من کاری به پاسخ آلفرد ندارم، اما شما چرا خودتان یک مقاله نمی نویسید و نمی گویید قضیه از چه قرار بوده است؟ این گوی و این میدان. شما که دغدغه «مسئولیت» و «گمراه نشدن» خوانندگان و افکار عمومی دارید، در شفاف سازی این ماجرا چه اقدامی انجام داده اید؟ شما و نیک آهنگ کوثر که به دنبال تحقق «حقوق بشر» هستید، تفاوت تان با خانواده هاشمی در چیست؟
   فرض را بر این می گیریم که کار شما نبوده است. تکذیب هم کرده اید. حرفی نیست. پس شما که عاشق «حقیقت» و کشف آن هتید، به جای توصیه به دیگران برای برقرار تماس، خودتان دست به قلم شوید و از سیر تا پیاز را توضیح دهید. و گرنه کسی کاری به خانواده هاشمی ندارد. آنها یک عمر مانند جنابعالی در سیستم جمهوری اسلامی گلیم خودشان را به قیمت بیچاره کردن این ملت از آب بیرون کشیده اند و امروز نیز دارند تقاص پس می دهند. شما که مدعی هستید حسابتان از اینها جداست (که فکر نکنم جدا باشد)، چه حرفی برای گفتن دارید؟ این گوی و این هم میدان. فرض را بر این می گیریم که من به عنوان یک ایرانی با شما تماس گرفته ام. پس جواب دهید.

 12. HOUSHANG BOUZARI دسامبر 12, 2012 در 10:46 ق.ظ.

  آقای بیکس تنها،

  به گمانم حضرتعالی در ۱۲ سال گذشته جایی‌ خارج از منظومه شمسی‌ زندگی‌ میکرده اید و به تازگی به میان ما بازگشته اید زیر که من در طول این مدت ده‌ها یادداشت، ده‌ها مصاحبه رادیویی، تلویزیونی و نوشتاری با رسانه‌های فارسی و انگلیسی‌ زبان انجام داده ام.

  تقریبا تمامی دانشکده‌های حقوق در آمریکای شمالی‌ و انگلستان و برخی‌ از کشور‌های اروپای پرونده » بوذری‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران» را به عنوان نمونه‌ای نادر و منحصر بفرد در حقوق بین الملل تدریس میکننند، آنگاه شما از من یک «مقاله» میخواهید!؟

  قبول می‌فرمائید که «مشقه شب» تان را انجام نداده اید و «تنها» و البته نه «بیکس» به قاضی رفته و لاجرم راضی‌ برگشته اید؟

  هموطن محترم،

  بجای آنکه به دفعات به «تهمت زنی‌ » که لابد می‌پذیرید مطلقاً شرافتمندانه نیست متوسل شوید از جنابعالی دعوت می‌کنم:

  ۱- کمی‌ بیشتر در باب این ماجرا از سال ۲۰۰۰ میلادی بدین طرف مطالعه بفرمایید،

  ۲- قبول زحمت بفرمایید با مراجعه به اولین دادگاه نزدیک محل اقامت خود علیه من به اتهام همکاری با رژیم جمهوری اسلامی، خدمت به «پازل وحشت»، همدستی با خانواده هاشمی‌ رفسنجانی و هر آنچه که ذهن قدرتمندتان می‌رسد اقامه دعوا بفرمایید.

  باور بفرمایید که اجر و ثواب دنیوی و اخروی در آن است و از شما نیز یک «قهرمان ملی‌» خواهد ساخت و یقیننا از آن پس » بیکس و تنها» نخواهید بود.

  موفق باشید

  با احترام

  هوشنگ بوذری

 13. rizali دسامبر 12, 2012 در 10:32 ب.ظ.

  نیک آهنگ قبلا هم بارها وبارها نشان داده که در جهت منافع سید علی و وزارت اطلاعات قدم برمیداره.مگه یادتون رفته حیدر 007 سال گذشته اشارات مستقیمی به نفوذی هایی امثال نیک آهنگ داشت .در اینکه نیکی کودنه و کارتون های سطحی و بچه گانه میکشه شکی نیست.چرا فکر میکنید جز خوش خدمتی به وزارت اطلاعات انگیزه دیگری داشته؟ لازم بوده آتویی از مهدی هاشمی بگیرند که این بی اخلاق داشته و غیرمستقیم بهشون داده.چرا 2 ماهه پیش این فایل پخش نشد؟ چرا یکسال پیش پخش نشد؟ چرا 6ماهه دیگه پخش نشد ؟ چرا درست در همین زمان که مهدی هاشمی باید مقاومتش توی زندان بشکنه پخش شده ؟جواب سادست : نیک آهنگ نفوذی وزارت اطلاعاته همین

 14. hamid دسامبر 18, 2012 در 6:52 ق.ظ.

  نويسنده متن اصلي خود. نا نيك يا شر كوثره او با بوذري بايك پرونده قضايي و شامورتي بازي. قاطي اصلاح طلب ها شد و بوذري هم با باج و دزديهاش در رف باش تماس گرفته شد وبا قول بخشش از طرف انها ماموريت گرفت بعد از اين هر كس با كوثر يا ايشون يا بقيه اي كه بعدها معلوم ميشه كي ها هستند. در تماس بوده بدانند تلفن هاشون ضبط ميشده براي روز دستگيري انها. محفوظ است حالا بگين اين اطلاعاتي ها خنگ و كودنند كوثر فكر نمي كرد اطلاعات نوار ها را پخش كند
  و فقط در زندان براي ايجاد نقطه ضعف عليه هاشمي مفت خور خور استفتده مي شود ولي وقتي سر غنائم با بوذري اختلاف پيدا كرد بوذري يعني واسطه انها را منتشر كرد

 15. بازتاب: .: آرش سیگارچی – Arash Sigarchi :. » روزنامه نگاری مستقل از حرف تا عمل؛ نگاهی به نیک آهنگ کوثر و فایلها صوتی اش

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: