از عکس جدید گلشیفته تا برداشت های جنسی و نژاد پرستی به سبک آریایی…!

خاک تو سرش، لیاقتش هم بیشتر از یه عرب نیست!
عرب ملخ خور شد آدم که رفته باهاش عکس انداخته؟!
حالم بهم خورد كثافت چرا عرب؟ تو اسطوره بودی…!
فقط مونده به عربها ب..ده
تف تو روش! آخه چرا عرب؟! آمریکایی بود زور نداشت! عرب آخه؟!
برا پول در آوردن تویی که لخت شدیو پا روی هر چی اخلاقیات گذاشتی همخوابه شدن با یه عرب سوسمار خور چیزی برات نیست.
اه اه اه ..عرب؟
هر كاری كردی و ميشه يه جورايی ناديده گرفت ولی آخه چرا ديگه رفتی سراغه عربا ؟!
من به شخصه گلشيفته رو خيلي دوست دارم ولي حالم از عرباي سوسمار خور بهم مي خوره كه عقلشون تو شرتشونه!
عرب در بیابان ملخ میخورد…سگ اصفهان آب یخ میخورد!!
خاک تو سرش – رفته بغل عربه
تن ایرانی شریف است به عرب ندهندش
نباید بره تو بغل این عرب ملخ خور، وای بر ما
واقعا متاسفم.ایرانی با عرب سوسمار خور عکس بگیره اونوقت نیشش اینقده باز باشه؟!
آخه چرا با این موش خور عکس گرفتی؟!

———-

عبارات بالا تنها گوشه ای بود از هزاران کامنتی که زیر عکسهای اخیر گلشیفته فراهانی در فیسبوک گذاشته شده است (لینک به دو نمونه + +). این نظرات آنقدر شگفت انگیز هستند که تصور میکنم ارزش یک کار آکادمیک جامعه شناختی را داشته باشد. من در اینجا به طور خلاصه نظرات شخصیم در این رابطه را بیان میکنم. به نظر من از اکثر کامنتها چند نتیجه بارز و مشخص زیر را میتوان گرفت:

۱- برداشت جنسی از عکسی معمولی. اکثریت این افراد، عکس گرفتن گلشیفته فراهانی با این فردی که با لباس عربی در تصویر دیده میشود را به منزله هم خوابگی با او تعبیر کره اند!! مشخص نیست چگونه این افراد با دیدن این عکس به چنین نتیجه ای رسیده اند؟! آنطور که من متوجه شدم در سومین روز از جشنواره فیلم ابوظبی، به افتخار میهمانان برنامه شامی تدارک دیده شده بوده که گلشیفته هم به عنوان بازیگر و با لباس رسمی در این برنامه شرکت کرده است. خوش و بش کردن و عکس گرفتن هنرمندان با یکدیگر و یا با دستندرکاران جشنواره یا برگزار کننده مراسم یک موضوع خیلی متداول و مرسوم هست که در همه جای دنیا صورت میگیرد و الزما معنا و مفهوم خاصی مبنی بر داشتن رابطه ندارد.

۲- غیرت، ناموس و احساس مالکیت بر جنس زن. برای رسیدن به این نتیجه باید عکس العمل ایرانی ها در قبال عکس منتشر شده  اصغر فرهادی با آنجلینا جولی در جریان مراسم گلدن گلوب که چند ماه پیش برگزار شده بود را به خاطر بیاوریم. هیچ کجا من به یاد ندارم که کسی آن عکس را به منزله همخوابگی فرهادی با جولی تعبیر کرده باشد یا مثلا به فرهادی به خاطر گرفتن عکس مذکور اعتراض کرده باشد (البته رسانه های حکومتی به دست دادن او با جولی اعتراض کرده بودند!). اما الان درباره عکس اخیر گلشیفته، در بسیاری از نظرات دیده میشود که افراد به این موضوع اعتراض دارند که چرا وی با یک مرد عرب عکس گرفته و به تعبیر آنها با او همخوابه شده است…! از مقایسه این دو واکنش متفاوت نسبت به دو عکسی که با شرایط مشابه گرفته شده است میتوان به این نتیجه رسید که تحت تاثیر فرهنگ دینی و اسلامی، ایرانیان بسیاری وجود دارند که شاید حتی به طور ناخودآگاه از اینکه یک زن ایرانی با یک مرد خارجی رابطه داشته باشد و یا حتی اگر فقط در کنار هم ایستاده باشند، خشمگین میشوند و به قول معروف غیرتشان غلیان کرده و خونشان به جوش می آید…!

۳- نژادپرستی. اما صرفنظر از دو مورد بالا، مهمترین چیزی که در اکثریت مطلق این نظرات به وضوح موج میزند، نژادپرستی است. نژادپرستی شاخ و دم ندارد! استفاده از عباراتی تحقیر آمیز نظیر ملخ خور، سوسمار خور و یا بوگندو در مورد اعراب که یک گروه بزرگ انسانی را تشکیل میدهند مصداق بارز نژادپرستی است.

در تعریف نژادپرستی میخوانیم:

نژاد پرستی تفکّر برتر دانستن یک نژاد بر نژاد (های) دیگر است. نژادپرستی نوع خاصی از تعصب است که بر مبنای استدلالات نادرست و عمومیت دادن برخی خصوصیات به گروهی از انسانها، به گونه‌ای غیر قابل انعطاف، شکل می‌گیرد. نژادپرستی میتواند به راحتی به تبعیض نژادی بینجامد. هرگاه فردی اجازه دهد عقاید متعصبانه اش مانع از رشد و حرکت دیگری شود تبعیض نژادی رخ داده‌است. و آنان که همه ی افراد یک نژاد را از برخی مشاغل خاص، مسکن، حقوق سیاسی، فرصتهای تحصیلی یا تعاملات اجتماعی محروم می‌کنند عاملان تبعیض نژادی هستند.

امروزه تقریبا در تمامی کشورهای پیشرفته، نژادپرستی یک بیماری روانی و دیوانگی فکری به حساب می آید و دولتها به کمک مدارس، رسانه ها و موسسات فرهنگی از سنین کم کودکان را آموزش میدهند که هیچ نژادی بر نژاد دیگر برتر نیست، هیچ نژادی هم پست و حقیر نیست. اصولا ارزش انسانها و موقعیت اجتماعی آنها نه با معیار نژاد، رنگ پوست، جنسیت و یا مذهب که بر اساس قابلیت های فردی، سوابق و تجربیات کاری و میزان تحصیلات تعیین میشود.

من از این افرادی که چنین کامنتهایی میگذارند و به منظور تحقیر، عربها را سوسمار خور، موش خور و یا ملخ خور میخوانند سوال میکنم که آیا میدانید که در گذشته ایرانیان هم در موارد متعدد در زمان قحطی و گسترش بیماری های واگیردار مثل وبا و تیفوس، به ملخ خواری، حشره خواری و خوردن علف و یوبجه روی آورده بوده اند؟ آیا دوست دارید نژادهای دیگر شما را آدم خوار بنامند؟ این به هیچ وجه سخنی یاوه نیست. در زمان قحطی بزرگ در ایران در بازه زمانی سالهای ۱۲۹۶ تا ۱۲۹۸، گزارش های متعددی از آدم خواری در شهرهای مختلف ایران ثبت شده است. برای نمونه محمد قلی مجد در فصل های دوم و سوم کتاب خود با نام «قحطی بزرگ» [که موجب مرگ بیش از نیمی از مردم ایران شد] به نقل از فرانسیس وایت و داناهو کارگزاران خارجی مقیم ایران مینویسد (لینک به کتاب):

فرانسیس وایت در گزارشی مینویسد: فقر همه جا را گرفته است. مردم به ناچار به خوردن علف و یونجه روی آورده اند. در همدان در موارد متعددی افراد به خوردن گوشت انسان روی آورده اند و دیدن نزاع کودکان و سگها بر سر لاشه حیوانات و یا تصاحب زباله ای در کنار خیابان، امری غیر عادی نیست. داناهو گزارش میدهد که اما حوادث بدتری در راه بود. مردم گرسنه ای که رنج بی غذایی آنها را به جنون دچار کرده بود به خوردن گوشت یکدیدگر روی آورده بودند…! داناهو در گزارشی دیگر مینویسد: روز بعد در هشتم ماه می مورد دهشتناک دیگری از آدم خواری کشف شد. دو زن، مادر و دختر، با دستان خون آلود دستگیر شدند. آنها دختر هشت ساله ای را کشته و مشغول پختن جنازه او بودند ….

خوب اگر دوست ندارید کسی به شما بگوید علف خور، یونجه خور و یا آدم خوار، شما هم نباید به دیگران بگویید ملخ خور، سوسمارخور، موش خور و بوگندو!! اینکه ما از یک طرف خود را فرزندان کوروش بنامیم و اولین منشور حقوق بشر را ایرانی بدانیم، با اینکه یکی از نژادهای انسانی را تحقیر کنیم و به چنین شکل مشمئز کننده ای دچار نژادپرستی باشیم، سازگار نیست! نه تنها سازگار نیست که در تناقض کامل با مبانی و مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار دارد! همیشه به یاد داشته باشیم که محل تولد انسانها و اینکه در بین چه قومی متولد شوند، غیر اختیاری است. یعنی اینکه هیچ نوزادی نمیتواند تصمیم بگیرد که کجا به دنیا بیاید. ممکن بود من و شما به جای اینکه در خانواده ای ایرانی به دنیا بیاییم، در خانواده ای عرب، یهودی، هندی و یا آفریقایی به دنیا می آمدیم، لذا ملاک روابط انسانی و یا موقعیت اجتماعی افراد نباید بر اساس عوامل غیر اختیاری و خارج از کنترل انسانها مانند نژاد، رنگ پوست و یا جنسیت باشد.

 به صفحه وبلاگ گاه نوشته های آلفرد در فیسبوک بپیوندید تا از پستهای جدید از طریق فیسبوک مطلع شوید.  

مطالب مرتبط:

به تبعیض نژادی با صدای بلند نـــــــه بگوییم!

گلشیفته برده شما نیست و بدن او به شما تعلقی ندارد!

109 پاسخ به “از عکس جدید گلشیفته تا برداشت های جنسی و نژاد پرستی به سبک آریایی…!

 1. بازتاب: گلشیفته و هنر رو کردن کثافت‌های درون ما « راز گل‌سرخ

 2. علی اکتبر 18, 2012 در 3:35 ب.ظ.

  طرز ایستادن گلشیفته و لباس عربی و خنده خاص فرد عرب توی این قضاوت خیلی تاثیر داره. به خصوص پیشینه تاریخی حمله اعراب و داستانهایی که از تجاوز و این حرفا شنیدیم همه در این قضاوت دخیل هست….

  • آلفرد اکتبر 18, 2012 در 3:52 ب.ظ.

   آمریکایی ها بر سر مردم ژاپن بمب اتمی ریختند، نه اینکه داستان مال هزار سال پیش باشه ها، نه! مال همین شصت سال پیشه، آیا الان ژاپنی ها از آمریکایی ها متنفرند؟ خیر! دو کشور با هم روابط استراتژیک خوبی دارند، روابط اقتصادی شان هم بسیار گسترده است. حالا درست است که ۱۴۰۰ سال پیش گروهی از اعراب بیابانی به ایران حمله کردند و کشور ما را تصاحب و مردم زیادی را کشتند اما این درست نیست که ما تا ابد از آنها متنفر باشیم! در واقع خودمان ضرر میکنیم، در جهان کنونی مرم و کشورها با رابطه و تعامل هست که پیشرفت میکنند نه با نفرت، دشمن تراشی و منزوی کردن خود از دیگران.

   • علی اکتبر 18, 2012 در 5:14 ب.ظ.

    من مطمئن نیستم مردم ژاپن الان هم دل خوشی از آمریکایی ها داشته باشن. به خصوص اینکه الان هم خیلی از آمریکایی ها انداختن بمب اتم تو ژاپن رو کار بدی نمیدونن و میگن این کار در اون زمان لازم بود. به هر صورت این طور چیزها خیلی طول میکشه تا تغییر کنه

    • مسعود اکتبر 19, 2012 در 3:47 ب.ظ.

     شما چطور میگی ژاپنی ها دل خوشی از آمریکایی ها ندارند؟ یه عکس از آتیش زدن پرچم آمریکا تو ژاپن به من نشون بده. فکر کنم مردم ژاپن اونقدر فهمیده باشن که بین دولت (تازه اون هم 50-60 سال پیش) و ملت آمریکا فرق بزارن. یه مشکلی که ما ایرانی ها داریم اینه که بین ملت و دولت نمیتونیم یا نمیخوایم فرق بزاریم. مثلاً دولت عراق و حزب بعثش به ایران حمله کردن، ما به حساب ملت عراق میزاریم و از «عراقی» و «عرب» متنفر میشیم. در ضمن خیلی جالبه بدونی چند وقت پیش وزیر دفاع ژاپن هم از حمله اتمی آمریکا به ژاپن دفاع کرده بود و گفته بود این کار برای پایان دادن به جنگ لازم بود.

     • پسرک نوامبر 3, 2012 در 9:33 ب.ظ.

      جدا اگر می خواهید از روابط ژاپن و ایالات متحده در دوران جنگ جهانی دوم مثال بزنید لطف بفرمایید کل ماجرا را بخوانید بعد در فشانی کنید !

      آن چه که باعث حمله ی آمریکا به ژاپن بود سابقه ی طولانی حمله های بدون توقف ژاپن به خاک ایالات متحده آمریکا بود. ژاپنی ها بیش از 3000 (بله سه هزار) بار به خاک ایالات متحده (کالیفورنیا و در چند مورد حتی تا نزدیکی های واشنگتن) حمله ی شمیایی و میکروبی کردند. از آن گذشته ژاپنی ها (مردم و حکومت وقت ژاپن) پشت سر امپراطور دیوانه ی خود مشغول تجاوز و قتل و شکنجه کردن چینی های ساکن سرزمین های تحت اشغالشان بودند. بعید می دانم چیزی راجع به واحد 731 ارتش وقت ژاپن بدانید که به تنهایی و در عرض 2 سال 500 هزار چینی را در آزمایشگاه های ساخت سلاح های میکروبی خود به کام مرگ کشاندند. حاصل کار واحد 731 ارتش ژاپن هم در نهایت همان 3000+ حمله ی (ناموفق) میکروبی و شیمیایی به خاک آمریکا بود.

      بنابرین پیش از مقایسه لطف بفرمایید در مورد ژاپن دهه ی 1940 کمی مطالعه بفرمایید تا بفهمید چرا ژاپنی های بعد از جنگ جهانی به قول معروف «صدایش را در نمی آورند» !! قضیه ی ژاپن و آمریکا با عراق و ایران غیرقابل مقایسه است.

      صدام رسما با توهم «القادسیه دوم» و با حمایت عربستان سعودی و کویت و امارات متحده با هدف اشغال خوزستان به ایران حمله کرد و جان 500 هزار ایرانی را گرفت و میلیون ها نفر را آواره کرد. به عنوان یک خوزستانی شخصا خصومت من -کوچکترین- ارتباطی با 1400 سال پیش ندارد و مربوط به همین جنگ 8 ساله دهه ی 1980 است.

   • ایرانی اکتبر 19, 2012 در 6:03 ق.ظ.

    اول این رو بگم که حرف هایی که در مورد این عکس زده شده کاملا مسخره و احمقانه هست و نمونه ی بارز نژادپرستی.

    اما با -صرفا- توهین غیر مستقیم به آن فرد به اصطلاح «نژادپرست» نمی توانید به جایی برسید. ریشه یابی کنید ببینید دلیلش کجاست؟!

    اگر من عرب را «تازی» خطاب کنم نژادپرست هستم اما عرب ها از اعراب خوزستان بگیرید (من خودم بختیاری اهل مسجدسلیمان هستم) تا اعراب سایر کشورها قرن هاست که ما را بدون کوچکترین شرمی -توی روی خودمان- «عجم» خطاب می کنند! برای من عیب است و برای اعراب ظاهرا عیب نیست؟!

    عرب ها همین 30 سال پیش یک دست میلیاردها -توجه کنید میلیاردها دلار در دهه 80 میلادی- به عراق کمک مالی و سیاسی و نظامی کردند که بر سر مردم ایران بمب بریزد و حمله ی شیمیایی کند. به این ارقام دهت کنید و در نظر داشته باشید که ارقام مربوط به دهه 80 میلادی (30 سال پیش) می باشند: عربستان صعودی 30.9 میلیارد دلار آمریکا و کویت 8.2 میلیارد دلار آمریکا و امارات متحده عربی 8 میلیارد دلار آمریکا پول به صورت -بلاعوض- در اختیار صدام گذاشتند که «القادسیه دوم» را پیش ببرد ! شمایی که حرف خصومت نژادی می زنید این ها را هم به مخاطبتان بگویید! «القادسیه دوم» صدام نژادپرستی نبود؟!! خصومت ایرانی و عرب فقط به 1400 سال و سوسمار خوردن و نخوردن مربوط نمی شود. بیش تر از آن به «القادسیه دوم» صدام با حمایت های مادی و معنوی -یک دست- اعراب هم بر می گردد.

    خصومت با اعراب به میلیاردها دلار پولی که از ایرانی دریغ می شود و به شکم اعراب لبنان و فلسطین ریخته می شود هم بی ربط نیست.

    همه چیز را یک طرفه نبین دوست عزیز !

    • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 2:39 ب.ظ.

     اینکه ما یک حکومت ضد ایرانی داریم که به مردم خودش اهمیت نمیدهد و کلی کمک بلاعوض به دیگر کشورها میکند، تقصیر خودمان است. تقصیر کس دیگری نیست، نه تقصیر عربهاست نه تقصیر کسی دیگر.

     • پسرک نوامبر 3, 2012 در 9:18 ب.ظ.

      همین؟! یعنی حرفی راجع به 42 میلیارد دلار دهه 1980 که اعراب خلیج فارس در حلق صدام ریختند که 1 میلیون ایرانی را به توهم «القادسیه دوم» به کام مرگ بکاشند نداشتید هموطن گرامی؟!! فقط جمله ی آخرم را خوانده ای؟!!!!

   • آرش ایرانی اکتبر 19, 2012 در 10:33 ق.ظ.

    چرا راه دور میرین و آمریکا و ژاپن را مثال میزنید. ایران و عراق نمونه بارز پس از 8 سال جنگ و خون ریزیهمه چیزا به گردن صدام انداختند و همین الان دو کشور روابط خوبی دارند مادران و پدران شهید به عراق سفرمی کنند و از آنجا سوغاتی هم می آورند . هیچ وقت یادم نمی رود احمدی نژاد در اولین سخنرانی خود در عراق از واژه «ملت قهرمان عراق » استفاده کرد. ومن اینجا فهمیدم سیاست چقدر کثیف است.

   • آرش ایرانی اکتبر 19, 2012 در 5:27 ب.ظ.

    چرا راه دور میرین و آمریکا و ژاپن را مثال میزنید. ایران و عراق نمونه بارز پس از 8 سال جنگ و خون ریزیهمه چیزا به گردن صدام انداختند و همین الان دو کشور روابط خوبی دارند مادران و پدران شهید به عراق سفرمی کنند و از آنجا سوغاتی هم می آورند . هیچ وقت یادم نمی رود احمدی نژاد در اولین سخنرانی خود در عراق از واژه «ملت قهرمان عراق » استفاده کرد.

   • بی نام فوریه 24, 2013 در 6:33 ب.ظ.

    1- این مطلب کمی قدیمی شده و ممکنه تاریخ تأیید اظهار نظر برای این نوشته گذشته باشه با این حال من این کامنت رو می فرستم شاید خونده شد.
    2- موافقم که توهین جنسی به گلشیفته و توهین نژادی به انسان ها در هر نقطه ای از کره زمین به هر بهانه ای پسندیده نیست.
    3- با «علی» موافقم. عکس مورد نظر محرکه و کمی غیر طبیعی به نظر میاد و با دیدنش حس ناخوشایندی به آدم دست میده و شاید ناخودآگاه آدمو مجبور به نشون دادن عکس العمل می کنه.
    4- شما که هموطنان خودت رو یکطرفه متهم به نژاد پرستی و فحاشی و توهین به عرب ها می کنی یک سری هم به سایت های عربی بزنی بد نیست، اونوقت معنی نژادپرستی و توهین به یک ملت دیگه رو بهتر متوجه میشی.
    5- هیچ کس نباید به بهانه رد نژاد پرستی و توهین حق اظهار نظر و انتقاد رو از کسی بگیره. این یعنی تنگ نظری و انحصار طلبی و خودشیرینی مخصوص ایرانی ها که یا از این ور بوم می افتند یا از اون ور بوم.
    6- شما از احساس مالکیت مردانه حرف میزنی. درست! غیرت و ناموس پرستی مردان ایرانی مثل بختکی بر روی زنان ایرانی سایه انداخته! ولی وقتی گلشیفته در کنار لئوناردو دی کاپریو یا فلان آقا عکس گرفت چنین عکس العمل های تندی وجود نداشت. چرا؟ من حتی می گویم اگه گلشیفته مثلاً در کنار عمر شریف هنرپیشه سرشناش مصری (عرب) و البته با یک ظاهر و ادا و اطوار معقول عکس می گرفت باز هم با یک چنین واکنش هایی حداقل تا به این حد روبرو نمی شد. یک اشکال بر می گردد به خود عکس و یک اشکال کار در واقع بر می گردد به حافظه تلخ تاریخی ایرانی ها در ارتباط با اعراب این منطقه و نه به این قضیه نخ نمای نژاد پرستی آریایی.
    7- دشمنی بین ایرانی ها و عرب ها یک دشمنی متقابل است. طرف مقابل هم برای شما هیچ احترامی قائل نیست و چند برابر عقاید نژادپرستانه داره و اتفاقاً خواهان نابودی شماست. شما وقت کردی برو توی سایت های عرب ها (که شما رو مجوس و آتش پرست و رافضی و زندیق و کافر و عجم و چه و چه می دونند و آرزو دارند که به زودی سرزمین شما از روی زمین محو شود و زنان شما رو هم فاسد می دانند) برای آنها هم یک روزه ای بخوان.
    8- عربستان رو شما با آمریکا مقایسه کردی و رابطه ژاپن با آمریکا رو با رابطه ایران با عربستان!! چه قیاس مع الفارق و خنده داری. معذرت می خوام ولی خیلی مقایسه بیخودی بود. بیخود از لحاظ تاریخی و جغرافیایی و همینطور فرهنگی. مشکل ایرانی ها با عرب ها یک درگیری عظیم تاریخی و فرهنگیست و یک کینه جویی عادی نیست. کینه جویی آنهم بعد از 1400 سال پسندیده نیست اونهم در قرن بیست و یک. باید تاریخ رو به مثابه یک علم بررسی کرد و از آن درس گرفت نه اینکه بخش های تلخش رو کِش داد و با استناد به آن کینه ورزید. ولی مشکل ما با اعراب خود به خود کِش آمد.
    9- چرا؟ یک دلیلش قضیه اسلام آوردن ایرانیان به ضرب و زور چماق و شمشیر که تا امروز این توفیق اجباری روزگار ما را سیاه کرده. یک دلیل دیگرش دشمنی و کینه توزی طلبکارانه و متقابل عرب ها تا به امروز. چنین رابطه ای بین ژاپنی و آمریکائی یا آمریکائی و ویتنامی ها نیست. اگه عرب ها 1400 سال پیش یک بمب اتم روی سر ما می انداختند و دو میلیون نفر رو می کشتند و پرونده خسارات همون 1400 سال پیش بسته می شد، امروز بعد 1400 سال هر دوی ما مثل دو ملت متمدن باهم کنار میامدیم و قضیه حل بود. ولی نه تنها قضیه بین ما به این صورت نیست بلکه جالب است هنوز بعد از 1400 سال عرب ها آرزوی قادسیه و جلولا و نهاوند دوم را دارند. صدام که به آرزویش نرسید. حتی اگر شده به دست آمریکا و اسرائیل.
    10- خیلی از ایرانی ها سران ایران ستیز جمهوری اسلامی رو عرب تبار و عرب پرست و پان عرب می دونند و حق هم دارند، رفتار و گفتار و اعمال اونها در طی این سی و اندی سال این موضوع رو ثابت کرده.
    11- تمام این چیزهایی که گفتم دلیل بر این نیست که ایرانی ها مجاز به هر گونه توهینی نسبت به عرب ها هستند ولی مجبور هم نیستند که دهان خود را برای انتقاد یا برای بیان احساسات ببندند از ترس اینکه مبادا انگ نژادپرستی بخورند.
    12- کاربری به اسم «نگین» به درستی از تناقضات موجود در جامعه بیمار ما گفته به نظر من یکی از دلایل بروز این گونه تندروی ها اتفاقاً وجود همین تناقضات است: دین اسلام و عرب پرستی حرص آور بخش عظیمی از جامعه! چنین تناقضاتی مسلماً در ژاپن یا ویتنام و در هیچ کشور دیگری در جهان دیده نمی شود.
    13- با «علی باصفا» کاملاً موافقم. ماجرای نفرت ایرانی از عرب ها، نفرت از نژاد عرب نیست، بجای عرب می توانست هر نژاد و قوم و قبیله دیگری در همسایگی ایران باشد، اگر به همان میزان به ایران خسارت می زدند. ضمناً یک سؤال مهم! چند درصد ایرانی ها ضمن توهین به عرب ها و به طور خاص در ارتباط با این عکس گلشیفته پای نژادپرستی آریایی رو به میون کشیدند و به نژاد سامی عرب ها توهین کردند که امثال شما مدام به نژاد آریایی طعنه می زنید؟
    14- دعوای ایرانی و عرب دعوای نژاد آریایی و نژاد سامی نیست. طعنه شما به نژاد آریایی مضحک و بی ربط و یک جور خودزنی و البته نخ نما و آزار دهنده است. نژاد پرستی به شکل سازمان یافته و حرفه ای و غربی و آگاهانه در ایران وجود خارجی ندارد. باید برای احساسات بیگانه ستیز ایرانی به دنبال نامی به غیر از نژادپرستی بود.
    15- گزارش تاریخی شما من باب آدم خواری و یونجه خواری ایرانیان در زمان قحطی و فراگیر شدن بیماری های مسری نه حاوی نکات تازه و تکان دهنده ای در تاریخ بشریت بود و نه اثبات کننده رذالت ذاتی ایرانیان و نه حتی شرم آور و تحقیرآمیز. عکس العمل قحطی زدگان در خوردن یونجه و علف و حشره و حتی گوشت انسان در هر نقطه قحطی زده ای در هر کجای دنیا ممکنه اتفاق بیفته و صددرصد هم از ابتدای تاریخ تا به امروز در همه جای کره زمین اتفاق افتاده و محدود به جغرافیای ایران زمین نبوده. مثالی بهتر و قانع کننده تر از این یعنی یک صفت پایدار که نسل اندر نسل در وجود ایرانیان نهادینه شده باشه نمی تونستید پیدا کنید که عکس العمل مقطعی چند قحطی زده مفلوک رو نشانه حقارت ایرانی ها دونستید؟ تازه همین آدم خوری هم نه فقط در وقت قحطی بلکه در حین گرسنگی و وقت ضرورت در سراسر دنیا بارها و بارها اتفاق افتاده. اصلاً چرا راه دوری بریم همین سال پیش بود که یک کانادایی دیوانه یک دانشجوی چینی رو مثله کرد و بخشی از بدن او را خورد! پس با منطق شما از این به بعد به کانادایی ها بگوییم کانادایی های آدم خوار!
    16- شاید بهتر بود منشور معروف کورش اصلاً وجود خارجی نمی داشت. چرا که این منشور از دو طرف (موافق و مخالف، کسانی که کورش رو دوست دارند و کسانی که به خاطر وجود کورش و منشورش عقده ای شده اند) تبدیل به دردسر شده.
    17- خدا هیچ کشوری رو در دنیا به اندازه ایران در محاصره بدبختی های تاریخی و جغرافیایی قرار نداده و گرفتار یک ملت آسان طلب و بی خرد و بی عرضه نکرده! بیچاره ایران 😦
    تبصره: اگه این نوشته دوباره پست شد در صورت تأیید ممنون میشم اگه فقط یکی از دو پست (پست اول) که نام کاربری unnamed62 رو داره منتشر بشه. البته من مطمئن نیستم دوبار پست شده باشه.

  • علی اکتبر 18, 2012 در 4:19 ب.ظ.

   من که این کامنت بالا رو گذاشتم منظورم این نبود که از نژادپرستی دفاع کنم. من هم کاملا موافق نویسنده مقاله هستم. فقط میخواستم بگم که این قضیه خیلی ریشه داره. من فکر کنم 90% ایرانیها در اولین نگاه به این عکس حس بدی بهشون دست میده.کاری نمیشه کرد این فرهنگیه که ما توش بزرگ شدیم و خیلی طول میکشه عوضش کرد.

 3. ویراستار اکتبر 18, 2012 در 3:39 ب.ظ.

  آقا دمت گرم. مطلب خوبی بود.

 4. داریوش اکتبر 18, 2012 در 3:42 ب.ظ.

  مقاله ی عالمانه ای است و نکاتی که مطرح کردید درسته. متاسفانه حس خودبرتربینی ایرانیان بیشترین آسیب رو در طول تاریخ به ما وارد کرده. احتمالا کسانی که این نظرات نژادپرستانه رو درباره ی اعراب دارند هیچگاه با اونها برخوردی نداشتند. در همهی جوامع خوب و بد پیدا میشه.
  به گمانم اگر مردم شریف ایران یکبار خلقیات خوشون رو ارزیابی کنن و نگاه منصفانه ای به رفتار و کردارشون داشته باشند و از مطالعه ی احوال سایر ملل غافل نشن حتما جور دیگه ای نظر میدن.

  • مهران نوامبر 4, 2012 در 5:21 ق.ظ.

   من چهار سال هست که توی مالزی با اعراب هم کلاس و هم خانه بوده ام. فکر می کنم این شما هستید که با اعراب برخوردی نداشتید جناب داریوش.

   در عرض 11 ماه (از ژانویه 2012) گذشته تا همین امروز صاحب خانه ی بیچاره ی من 13 بار مجبور شده که هم خانه ای های عرب (یمنی) من را بیرون کنه انقدر که این یمنی ها کثیف و وحشی هستند ! بر سر دعواها و زد و خورد هایشان تا به حال دوبار پای پلیس به این خانه باز شده که همدیگر را نکشند! این نفر 14ام هم (از بدبختی من باز هم یمنی) که یک ماه هست دوام آورده بلد نیست از توالت فرنگی استفاده کنه و حتی طرز کار سیفون را هم بلد نبود همراه با هم خانه ای دیگرم که اهل اندونزی هست مجبور شدیم با دعوا و تهدید به بیرون کردن از خانه مجبورش کنیم که بعد از عملیات مقدس «ریدن» سیفون را بکشد و شیلنگ توالت را به جای انداختن کف زمین سرجایش بگذارد !!

   4 سال است که این کثافت ها را تحمل کرده ام. به من نگو که با عرب برخورد نداشته ام ! در طول 11 ماه گذشته حداقل با 14 تا یمنی هم خانه بوده ام -چهارده نفر- ! اگر قصد عزیمت به کشور دیگری را نداشتم این یکی را هم از خانه ام بیرون می کردم.

 5. Nima اکتبر 18, 2012 در 3:53 ب.ظ.

  khosh hal az inke Iran ihayi hastan ke dorost va ensani fekr mikonand.

  durud bar shoma

 6. شائشی اکتبر 18, 2012 در 4:02 ب.ظ.

  به نظر می رسد این بیزاری و تنفر غیر عادی ریشه در وضعیت فعلی و این اندیشه که همه ریشه در اسلام و عربها دارد و متاسفانه مسئولان فعلی نیز که از اسلام سوئ استفاده نموده اند نیز مزید بر علتند.

 7. b.b.n اکتبر 18, 2012 در 4:08 ب.ظ.

  damet garm khoshgele zendeh bad ensaniat az har nejado mazhab .

 8. مانی اکتبر 18, 2012 در 4:11 ب.ظ.

  آقا دستت درد نکنه. من که دیگه خسته شدم از بس هر روز تو فیسبوک و اینور و اونور از این حرفای حال بهم زن و نژادپرستانه می خونم. حالا اینگار ما ایرانیها دنیا رو فتح کردیم. این آدمهایی که این حرفها رو می زنن یه سر برن دوبی، قطر، کویت، ابوظبی، ریاض … ببینن عربها به کجا رسیدن و ما کجاییم. به جای این حرفها که ما رو از رابطه سالم با بقیه محروم کرده به فکر پیشرفت اصول اخلاقی و انسانی خودمون باشیم تا از بقیه عقب نمونیم.

 9. saeed اکتبر 18, 2012 در 4:12 ب.ظ.

  گاهی از این که نفس می کشم در این خاک شک می کنم … در حالی که اقتصاد و سیاست و فرهنگ مان معلق و درهم و مالیخولیلیی ده است ، نگران عکس عادی یک بازیگر زن متولد ایران و ایرانی با یک انسان عرب زبان های های شیون دارد ….!!!

  • آرش ایرانی اکتبر 19, 2012 در 7:03 ب.ظ.

   شاید به نظر این یک عکس ساده بیاد ولی خیلی حرفها برای گفتن داره که این اقتصاد ، سیاست و فرهنگ عقب افتاده ما از کجا آمده.

   • آرش ایرانی اکتبر 19, 2012 در 7:13 ب.ظ.

    در ضمن قیمت دلار را همین اعراب برای ما تعیین می کنند. حالا بگویید این عکس چه ربطی به اقتصاد دارد

 10. shaghayegh اکتبر 18, 2012 در 4:13 ب.ظ.

  mtalebe bela teorihaye manteghi jame emroz ast vali moteasefane bazi adamha faghat adaye roshanfekr haro dar miaran vali vagheiate voojoodi anha chize digarist .

 11. رهنما اکتبر 18, 2012 در 4:17 ب.ظ.

  بسیار نقد خوبی بود.ای کاش گوش ها شنوا بودند.و مردم دست از این تعصبات بر می داشتند آخر نمی دانم کسانی که این حرف ها می زنند چرا همان عرب ها را (علی و حسین و زینب ایو الفضل ………..)را تا حد انبیا و حتی خداوند بالا می برند.شرم بر تعصب که دیده هایتان را کور کرده است.

 12. آریا اکتبر 18, 2012 در 4:26 ب.ظ.

  آقا نژاد پرست کدومه . این عربا به کار ما کار نداشته باشن ما بهشون کار نداریم. نه برده کشی ازشون کردیم در حالی که سالیان سال کنیز ایرانی میفروختن. نه بهشون ظلم کردیم در حالی که از هیچ ظلمی در قبال ما کوتاهی نکردن. به خاکشون تعرض نکردیم به خاکمون تعرض کردن حالا هم دست از سر دخترامون ور نمی دارن

 13. Hossein اکتبر 18, 2012 در 4:36 ب.ظ.

  ولی جدا هر چی در مورد اعراب میگن عین حقیقته.

 14. Negin اکتبر 18, 2012 در 4:36 ب.ظ.

  واقعاً خجالت آواره که ادامها اینجور نظریاتی دارند. من متوجه نمی‌‌شم، چند نفری که ادعای روشن فکری داشتند نوشته بودند که بخطر حملات عربها به ایران از این عکس بدشون میاد، و اظهار کرده بودند، که بقیهٔ نظرات هم به همین علت نوشته شدند. من نمیفهمم، یک نفر با یک عرب عکس انداخته شما اینقدر از حملات اعراب به ایران حرف میزنید. در ایران، ماهِ محرم و رمضان هر سال با شکوهتر از سالِ قبل بر گذر میشوند، عملا مردم رو تشویق می‌کنن که اسم‌های عربی‌ برای بچه‌هاشون انتخاب کنند به جای اسمها فارسی، شعرای بزرگِ ایران رو به تمسخر میگیرند که فرهنگ عرب رو بالاتر ببرند. عملا دارند آقایون را به داشتن چند همسر تشویق میکنند، اون وقت شما از یک عکس اینقدر ناراحت شدید؟؟؟؟ یک کم فکر کردن هم بد نیست!

 15. سعید اکتبر 18, 2012 در 4:40 ب.ظ.

  عرب به زن به دیده کالا نگاه میکند ، پس به گلشیفته هم این دید را دارند ،
  گلشیفته با یکی که چنین فکری ندارد ، عکس بگیرد چنین برداشتی نمی شود .
  من هم مخالف نزاد پرستی هستم ولی معتقد به حفظ کلاس و جایگاه خود هستم .
  همان باشم که هستم

  • آلفرد اکتبر 18, 2012 در 4:52 ب.ظ.

   این حرفی که شما زدی عین چیزی هست که رسانه های حکومتی شبانه روز سعی میکنند در مغز مردم فرو کنند که با واقعیت فاصله زیادی دارد. در فرهنگ صیغه که اینها این همه تبلیغش را میکنند زن به عنوان کالا دیده میشود. یعنی مرد در ازای دادن پولی با کسی همخوابه میشود!! این در اسلام مجاز است. خوب این آیا دیدن زن نه عنوان یک انسان که به عنوان یک کالا نیست؟! فلسفه مهریه دادن میشه بفرامیید چیه؟ یعنی شما میری خواستگاری خانواده طرف در ازای دریافت پولی با ازدواج موافقت میکند!! میشه بگید این چه نگاهی به زن هست؟ اینکه مرد در اسلام حق داشتن چهار زن دائم و بی نهایت زن موقت را دارد، این چه نوع نگاهی به زن است؟!

  • نگین اکتبر 19, 2012 در 11:21 ق.ظ.

   آقای سعید اجازه بدهید یک زن نظر بده کی به چشم کالا به او نگاه میکنه. به عنوان یک زن ایرانی فقط مرد های ایرانی به من به عنوان کالا نگاه کرده اند. ان هم کالا یی که کاملا در تملک خود میدانند. مرد های عرب که ادعای اسلام دارند اصولا به زن نگاه نمیکنند!

  • amir اکتبر 19, 2012 در 1:13 ب.ظ.

   واقعا فکر میکنی ایرانیها به چه چشمی نگاه میکنند؟

  • صبا اکتبر 19, 2012 در 2:17 ب.ظ.

   آیا تنها عرب است که به زن به چشم کالا نگاه میکند؟ ما ایرانیها به زن به چشم کالا نگاه نمیکنیم؟ آیا خود زن ایرانی به خودش به چشم کالا نگاه نمیکنه؟ نمیبینی چه افتخاری میکنن این زنها وقتی پهلوی همدیگر میشینن و از مهریه شان حرف میزنن و چه فخر و افاده ای میفروشند، بابت اینکه خودشان را به قیمت بالاتر فروختند.

 16. کتایون اکتبر 18, 2012 در 4:44 ب.ظ.

  گلشیفته واقعا رز به روز داره ترقی می کنه! کاری ندارم این عکس بئ نیستا! اما نتظار داریم عکسشو با ادم های مهم هم ببینیم

  • shenkey اکتبر 19, 2012 در 7:27 ق.ظ.

   میشه بگی آدمهای مهم یعنی چی؟؟؟شما چرا در برابر غربیها اینقدر احساس حقارت و بر عکس در برابر شرقیها و بخصوص عربها متکبر و خود خواه هستید؟؟؟این شعور بالای گلشیفته رو میرسونه که همه انسان هستند و هیچ قوم و نژادی برتر نیست.ایرانی هستی ،باش،مسلمون،مسیحی،یهودی،اروپایی،شرقی،غربی و و و باش،اما انسان باش.

 17. philaamour اکتبر 18, 2012 در 4:50 ب.ظ.

  بسیارعالی بودوچقدرایران وایرانی به این نقدهانیازدارد

 18. محمدنژاد اکتبر 18, 2012 در 5:36 ب.ظ.

  من که میگم سوءپیشینه ی درخشان ! گلشیفته باعث بوجود اومدن این تفکرات شده! اگه آدم پاکی بود حتی اگه عکسشو کنار 1 عرب لخت انداخته بود همه میگفتن دروغه و فتوشاپیه!
  ضمنأ وقتی انسانی از یک انسان دیگه بهتره و بهتر میشه که سطح تفکراتشو بالا ببره و اول عیوب خودشو ببینه و اونا رو برطرف کنه!
  هرکس بگه بی عیبم بدونه خودش عیبدارترینه و تا وقتی عیبدار باشه نمیتونه از دیگران عیب و ایراد بگیره!

 19. ستاره اکتبر 18, 2012 در 5:42 ب.ظ.

  خیلی خوب نوشته شده بود. دستتون درد نکنه… با دیدن اینگونه پستها هر روز در جاهای مختلف حداقل میشه به از بین رفتن تدریجی این فرهنگهای نادرست (و زشت) امیدوار بود که قطعا مدت زمان زیادی نیاز دارد.
  باز هم تشکر

 20. keyumars123 اکتبر 18, 2012 در 6:10 ب.ظ.

  منو به فکر فرو بردی که باید برم نمایه ی بالای وبلاگم رو درست کنم یا نه؟
  حقیقتش اینه که سرآیند وبلاگ من نشان دهنده تمدن ایران و در مقابل عقب افتادگی اعراب در 1400 سال پیش است
  در هر صورت از همه دوستان عزیز پذیرای پیشنهاد برای تغییر سرآیند وبلاگم هستم که در آن «ایران بیکران» معنی روشنی داشته باشد
  ممنون آلفرد که تلنگری بهم زدی

 21. hani اکتبر 18, 2012 در 6:35 ب.ظ.

  به طور قطع،اگر به یه اروپایی یا آمریکایی میداد،ایرانیها افتخار هم میکردند.خاک بر سرتون که خیلی حقیر هستید.با اون افکر نژاد پرستانه مسخره تون.حالا هی آریا آریا بکن ببینم کجا رو میگیری.من 11 ساله اروپا هستم،تا حالا ندیدم یه آلکانی یا هر اروپایی دیگه دم از نژاد خودش بزنه،تو قرن بیست و یکم فارسها هنوز آریا آریا میکنن.زکی.ادعاشون هم میشه.

 22. sins اکتبر 18, 2012 در 7:46 ب.ظ.

  بالاخره گشیفته حتماً از یه چیزی از اون عربه خوشش اومده که بهش اجازه داده بغلش کنه و باش عکس بگیره

 23. رویا اکتبر 18, 2012 در 8:42 ب.ظ.

  بقیه ی رفتار های مردم ایران هم ارزش یک کار آکادمیک جامعه شناختی رو داره. زود باوری مون در مورد شایعات اینترنتی – تفسیر اخلاقی و سیاسی مون از روی یک عکس علی کریمی – شایعاتمون در باره پری دریایی که جنازه اش کنار دریا پیدا شده – شایعه کوه پردیس – اثر بدن امام به دیوار منزلی در تهران ( همون داغ آب ناودان منزل که مردم میرند اونو میبوسند ) و هزاران مورد دیگه همه نیاز به بررسی آکادمیک جامعه شناختی و روان شناختی داره. مردم ایران اکثرا دچار پارانویای پیشرفته شده اند و روز به روز هم بدتر میشند.

  • آلفرد اکتبر 18, 2012 در 9:42 ب.ظ.

   به نکته درستی اشاره کردید. به نظر من اکثر اینها به خاطر فقر فرهنگی و کم سوادی هست. همین که سرانه کتاب خوانی در کشور ما تنها چند دقیقه در سال است، این خودش دلیل خیلی از مواردی که شما به آن اشاره کردید میتواند باشد.

  • احسان اکتبر 19, 2012 در 8:58 ق.ظ.

   رانندگی مون رو فراموش نکن. خودخواهی مردم، تره خرد نکن برای قانون، همیشه عجله داشتن مردم و چندین مشکل فرهنگی و روانشناسی جامعه رو میشه از طرز رانندگیمون متوجه شد.

 24. MO اکتبر 19, 2012 در 12:05 ق.ظ.

  مملکت به اون مساحت و جمعیت گندم خودش رو نمیتونه تولید کنه، اینه که من و شما باید بریم روش فکر کنیم. حس وطن دوستی ما از حس غیرت بی فکر ما منشا داره، مثل نظرات در مورد همین عکس. همه درد ما از اینجاست. بی آبرویی یعنی اینکه اگر دنیا نباشه ممکت ما از گرسنگی میمیره. درد یعنی اینکه همه به دنبال یک سوراخ فرارن به هر قیمتی.

 25. hesamsaleh1360@yahoo.com اکتبر 19, 2012 در 1:01 ق.ظ.

  شک ندارم نویسنده این مطلب یه گرگعلی (پان ترک یا پان عرب یا ..)است از این دست بی وطنهایی که دشمن خونخوار ایران و ایرانی هستن، مطلبش تا قبل از اشاره به کتاب «قحطی بزرگ» منطقی، اما بدش حرفی رو که تو دهنش است رو میزنه: «خوب اگر کسی به شما بگوید علف خور، یونجه خور و یا آدم خوار» البته مثل هم پالگیهایش کوروش رو هم فراموش نکرده.

 26. احسان اکتبر 19, 2012 در 2:29 ق.ظ.

  متاسفانه ما ایرانی ها مشکلات فرهنگی بسیار جدی داریم، یکیش هم این نژادپرستیه. تازه کاربرهای فیسبوک قشر جوان و اکثرا تحصیل کرده جامعه اند.
  واقعا ممنون از مقاله ات. به خیلی از این جور مقاله ها نیاز داریم.

 27. رضا اکتبر 19, 2012 در 6:42 ق.ظ.

  خب گلشیفته با کارهایی که کرده ثابت شده که برای جندگی رفته اونور حالا باید تعجب کرد که به این عرب نده؟؟
  میده عزیزم خوبم میده

  • lllll اکتبر 19, 2012 در 7:49 ق.ظ.

   فکر شما مردا همش یه چیزه. حتی حاضر نیستین به مسایل به جز سکس فکر کنین . پس ارزوی پیشرفت رو هم به گور میبرین

  • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 3:08 ب.ظ.

   به گلشیفته اجازه فعالیت هنری در داخل ایران نمیدادند چون در یک جشنواره خارجی بدون پوشش اسلامی ظاهر شده بود. اون هم تصمیم گرفت به جای اینکه ایران بمونه و با هنر خداحافظی اجباری بکنه، به خارج از کشور بره و کارش را ادامه بده. من متوجه نمیشم مشکل این کار او چه هست؟!

 28. shenkey اکتبر 19, 2012 در 7:19 ق.ظ.

  گلشیفته اگه اهل دادن بود،این چند سالی که تو فرانسه زندگی کرده ،تا تونسته داده و ایرانیها نه تنها سکوت کرده اند،بلکه افتخار هم میکنند.
  اما حالا که اومده دبی،خدا میدونه که داده یا نداده،اما صدای ایرانیها در اومده،که چرا به عرب میدی.خوب حتما عرب یه چیزی داره که بعضیها با کمال میل بهشون میدن.

 29. atlas اکتبر 19, 2012 در 7:33 ق.ظ.

  متاسفم برای اذهان بیماری که مدام در فکر دادن و ندادنند!!!!!! لغت پرکاربردی شده این «دادن» این روزها! یه کم بزرگ شید لطفا! این یه عکس معمولیه آخه!! اون وقت شما دارید از چی حرف میزنید؟؟؟ باید پذیرفت که بعضیا باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنن!!!!!

 30. maryam اکتبر 19, 2012 در 7:35 ق.ظ.

  ببین عربها کجا هستند ما کجا هستیم؟حالا هی بگین ایرانی !ایرانی!

 31. lllll اکتبر 19, 2012 در 7:46 ق.ظ.

  افرین به گلشیفته که با مشت زد تو دهن او مردایی که فکر میکنند مالک زنها هستند وصلاح زنها رو از خودشون بیشتر میدونن. مردهای ایرانی اغلب در اعماق ضمیر ناخوداگاهشون به چشم انسان درجه 2 به زنها می نگرند که هیچ نمی داند . افرین گلی جان که از این نظرات واهمه ای نداری و می دونی که ارزش یک زن برتر از ان چیزی است که این مردان فکر میکنند. نمی دونم چرا مردا فکر میکنن که ما رو از خودمون بهتر میشناسن. در صورتی که تمام شناختی که حتی ازقابلیتهای خودشون هم دارند توان سکس است. ما زنهای ایرانی همه بهت افتخار میکنیم که از زیر یوغ تملک این مردان رهایی یافتی

 32. hadi اکتبر 19, 2012 در 8:13 ق.ظ.

  آفرین به فرهنگ و شعورت امثال تو رو که می بینم به جامعه امون امیدوار می شم

 33. اورامان اکتبر 19, 2012 در 8:44 ق.ظ.

  به باور من ایرانی ها از اول تاریخ مردمانی فرافکن بودند و سعی کردند تمامی تقصیرات خود را گردن دیگر اقوام بیندازند هنوزم که هنوزه توی توهم بسر می برند و افسانه هایی از جنس کوروش و داریوشو … ساخته اند تا نگاه ها رو از مشکلات کنونی کم کنند با این حال الان چی هستید ای پارسیان هان الان چی هستید جز یک مشت آدم بد دهن متوهم همیشه معترض

  • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 3:05 ب.ظ.

   داریوش و کوروش و امپراتوری پرشیا افسانه نیست. اگر حرف من را قبول نداری لااقل به کتابهای تاریخی انگلیسی مراجعه کن. منتهی به نظر من اینکه ما زمانی خیلی متمدن بودیم، دلیل بر این نیست که الان هیچ مشکل نداریم! اتفاقا مشکل زیاد داریم. مصری ها هم زمانی متمدن ترین قوم بشری بودند اما الان به خاطر ساخته شدن یک فیلم ۱۵ دقیقه ای، به سفارت دیگر کشورها حمله میکنند و آن را تخریب میکنند!

   • واقع بین اکتبر 24, 2012 در 10:03 ق.ظ.

    در مورد کوروش بسیار اغراق و بزرگنمایی شده و تا حد قدیس بزرگش کردند . در صورتی که بسیاری از ایران شناسان غربی به خصوص آلمانی نظر دیگری در مورد کوروش دارند . البته پادشاه قدری بوده و کشورگشایی های بسیاری کرده اما این حرفهایی که راجع به لغو برده داری و … کوروش می زنند همه اش توهمه . می توانید به ترجمه های دقیقی که از منشور کوروش(که خودش تقلیدی بوده از استوانه هایی که در سنتهای بابلی ها رواج داشته ) وجود داره – به انگلیسی و فارسی – توجه کنید که مثلا هرگز از لغو برده داری صحبتی بنوده در این منشور بلکه بحث راجع به فتوحات شاهی بوده که اطرافیانش و خودش ازش تعریف می کردند !!! این بزرگ نمایی کوروش هم بر می گرده به دوران پهلوی ها و به خصوص شخص اشرف پهلوی که بسیار در این مورد فعال بوده !

    • پسرک نوامبر 3, 2012 در 9:16 ب.ظ.

     برو بابا این تویی که توهم توطئه زدی و اتفاقا امثال تو هستند که تاریخ نخوانده اند !!

    • یکی بود یکی نبود ژانویه 6, 2013 در 4:55 ب.ظ.

     آره شما بلدی داداش آکسفورد و هاروارد و شیکاگو بلد نیستند و باید بیایند سر کلاس امثال تو و پورپیرار و آن مردک هرزه «استاد (!)» غیاث آبادی بنشینند و از درفشانی های شما یادداشت بردارند !

     آدم ** خل باشه مثل شما می شه !

 34. mm اکتبر 19, 2012 در 8:44 ق.ظ.

  یادم نمیره وقتی این زنیکه لخت شد و یک عده احمق هم برای حمایت از اون همین کارو کردن و اخر هم با ریشخند گفت هیچ هدفی از این کار نداشته
  کلا من نمی فهمم چرا این هر کاری میکنه فوری همه حمایت می کنند. میخواید روشن فکر بازی در بیارید؟
  این رفته اون طرف و داره جیبش رو به هر شکل لازم باشه پر میکنه و شما حالا کون خودتون را پاره کنید
  اقایون متمدن روشنفکر لطف کنید بگید زن یا خواهرتون جلو تمام دنیا لخت بشه و بعد هم با بک عرب کثیف حشری عکس بگیره و بعد اگر هواستید بیایید اینجا زر بزنید

 35. reza اکتبر 19, 2012 در 9:19 ق.ظ.

  shoma felan tu farhangeton faghat dadan va kardana vasa hamina k hamachi az hamoon zavia mibinin badbakhta

  • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 3:01 ب.ظ.

   البته خیلی از اینهایی که کامنتهای اونطوری گذاشته بودند، ایران بودند. ربطی به خارج بودن یا داخل بودن نداره. این یک نگرش غلط فکری هست که باید اصلاح بشه. کار فرهنگی میخواهد.

 36. پویا اکتبر 19, 2012 در 9:20 ق.ظ.

  مطلب خوبی بود. کاش تمام مردم ایران مثل شما فکر میکردند.

 37. آرش ایرانی اکتبر 19, 2012 در 10:10 ق.ظ.

  چرا راه دور میرین و آمریکا و ژاپن را مثال میزنید. ایران و عراق نمونه بارز پس از 8 سال جنگ و خون ریزی
  همه چیزا به گردن صدام انداختند و همین الان دو کشور روابط خوبی دارند مادران و پدران شهید به عراق سفر
  می کنند و از آنجا سوغاتی هم می آورند . هیچ وقت یادم نمی رود احمدی نژاد در اولین سخنرانی خود در عراق از واژه «ملت قهرمان عراق » استفاده کرد. ومن اینجا فهمیدم سیاست چقدر کثیف است.

  • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 2:59 ب.ظ.

   البته درسته که صدام به ایران حمله کرد. اما آیت الله خمینی در تحریک صدام نقش عمده ای داشت. اگر به روزنامه های اردیبهشت و خرداد سال ۵۹ مراجعه کنید میبینید که خمینی بارها و بارها در سخنرانی های خود، مردم شیعه عراق را به شورش علیه صدام فرا میخواند. البته من اتحاد میان کشورها را الزاما نتیجه کثیف بودن سیاست نمیدانم. مسلما دوست بودن کشورها با هم و داشتن رابطه بر اساس منافع متقابل، خیلی خیلی بهتر است از دشمنی و قطع رابطه.

 38. pedram samani اکتبر 19, 2012 در 10:12 ق.ظ.

  مقاله جالبی بود و واقعیتها را کاملا و به زبان ساده و قابل فهم بیان نموده است ممنون

 39. asd اکتبر 19, 2012 در 10:21 ق.ظ.

  ممنون بابت این که سیع میکنید دید و نگاه منحرف خیلی از ما مردم رو عوض کنید چون واقعا خیلی مواقع ما سطحی از پیرامون خودمون قضاوت میکنیم

 40. ali اکتبر 19, 2012 در 10:36 ق.ظ.

  Iraniha yeki az nejad parast tarin mojudateh ruyeh zaminand, yademun nareh chegadr ma be afaghaneyeh aziz harf mizadim. vagean in satheh shooreh paineh Iraniharo neshun mideh. motasefam az Irany budanam

 41. bardia اکتبر 19, 2012 در 10:43 ق.ظ.

  فروغ فرخزاد رو هم که الان یک ملت دارن تحسینش می کنن همون موقع کمتر از این سرش نیاوردن . اینا منتظرن همین آدم موفق بمیره تا ازش بت بسازن.اکثر مردم ما دچار سرکوب های جنسی وحشتناک هستن ومتاسفانه وقتی می خوان درباره یه آدم بزرگتر از خودشون قضاوت کنن خودشون رو جای اون می زارن و جالبه که همین موضوع لو می ده اونا را. نوشته شما قابل تحسین بود.
  گریزانم از این مردم که با من
  به ظاهر یک دل ویک رنگ هستند
  ولی در باطن از فرط حقارت
  به دامانم دوصد پیرایه بستند
  به این مردم که تا شعرم شنیدند
  به رویم چون گلی خوش بو شکفتند
  به این مردم که تا پشتم نشستند
  مرا دیوانه ای بدنام گفتند

  فروغ

 42. امیر اکتبر 19, 2012 در 11:29 ق.ظ.

  ج..ده ج…ده است عزیز دلم
  فراهانی دیگه کلا تو دل هیچ ایرانی جای نداره

 43. علی باصفا اکتبر 19, 2012 در 11:38 ق.ظ.

  خیلیها فرافکنی کردند و انواع انگ ها رو زدند، ولی موضوع بنظر من اصلا نژاد پرستی نیست و فقط عربهای خلیج فارس هستن، اونم بخاطر دعواهایی که ایرانیها با اونا سر منافعشون دارن، مثل خلیج فارس، جزیره ها، بازارهای مالی، سودهای بزرگی که امارات و عربستان از به هم ریختگی و جنگ ایران بردند و ….
  ماجرای نفرت ایرانی از عربها از نژاد عرب نیست درست مثل نفرت چینی ها از ژاپنیهاست، بجای عرب میتونست هر نژاد دیگه ای باشه موضوع منافع متضاده.
  البته این نکته رو هم قبول دارم که خیلیها گناه دینشونو پای عربها میزارن، مسبب بلاهایی که از دین سرشون اومده رو عربها میدونن.

  • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 2:48 ب.ظ.

   من فکر کنم ما هدف نفرتمون را اشتباه گرفتیم! این عربها نیستند که موجب فلاکت کنونی مملکت و مردم ما شده اند، این حکومتی که بر کشور ما حکومت میکند است که عامل اصلی همه این عقب ماندگی ها و فلاکت هاست.

 44. mostafa اکتبر 19, 2012 در 12:25 ب.ظ.

  گلشیفته شخصیت دوست داشتنی بود اما یکی دو کار او با فرهنگ ما ایرانیان همخوانی ندارد.منهم با دیدن عکسش با این مردک عرب بخشم امدم.فارغ از هر برداشت سو که در اولین لحظه به انسان منتقل میشود

 45. asfsafsafsaf اکتبر 19, 2012 در 12:31 ب.ظ.

  بهاییان و انگلوفیلها که تلاش دارند مبارزات مردم را از مسایل اصلی اجتماعی اقتصادی و سیاسی به مسایل اینچنینی منحرف کنند و در خدمت نئولیبرالها هستند رسوا خواهند شد اینها رو زیاد جدی نگیرید خودشیفته غیر فراهانی هم متاسفانه جوگیر و نمک گیر اینها شده

 46. بابک اکتبر 19, 2012 در 12:45 ب.ظ.

  اگه گلشیفته الان تو ایران بود و من میرفتم بغلش کنم حتما میزد تو گوشم….والا…..عربم نشدیم…مملکته داریم…

 47. آ اکتبر 19, 2012 در 1:08 ب.ظ.

  با درود

  قبل از هر پاسخ و تحلیلی اگر مقداری معلومات و تامل چاشنی پاسخ و تحلیل شود خیلی خوب است

  کشورها و مناطقی وجود دارند که مانند ایران توسط اعراب حجاز دریده شدند در باور عوام و نگاه غیر تخصصی آنها عرب نام گرفته اند ، تبیلغ کذب اکثر رسانه های خارجی سیسماتیک نیز در بعد از انقلاب سبب شده که ایرانیها با افغانها و اعراب در یک سطح قرار گیرند(حداقل برای یک نسل آنها تفهیم شده)

  اما در رابطه این عکس ، اعمال جدید گلشیفته و اعراب ناحیه امارات مطالبی را مینویسم

  گلشیفته فراهانی اعمالی را انجام داده که در فرهنگ اصیل ایرانی جایز نیست( برهنه شدن و برهنگی) – اعراب هم خانواده با عرب حجاز(مانند امارات ، قطر و….) منش ها و رفتارهای ناپسند و ضد ایرانی زیاد دارند( همانند اکثر اعراب حجاز) حال با توجه به این سه نکته :1- شماری از دختران ایرانی به امارات صادر شدند و هنوز هم دختران ایرانی وجود دارند که درآنجا به عنون برده جنسی استفاده میشوند2-دختران ایرانی هنگام سفر به امارات مورد متلک های گسترده و نیش و کنایه های جنسی مردان و پسران اماراتی قرار میگیرند3-همانطور که ذکر شد ناحیه مذکور ایران و ایرانی ستیز هستند (نام خلیج فارس را جعل میکنند ، ادعای مالکیت 3 جزیره ایرانی را میکنند ، تاریخ و آثار تاریخی ایرانی را تحریف و به نام خود میزننند)

  با توجه به این مطالب
  ثبت این حرکات پذیرفتنی نیست! بعد از اعتراض گسترده به حرکت اول گلشیفته ، گلشیفته از موضع خود کوتاه آمد

  وقتی که اصل و اصالت فراموش میشود شهره آغداشلو فیلم ضد ایرانی بازی میکند!(که بعد از بمباران گوگلی و غیره هموطنان ناچار به عذار خواهی میشود!) وقتی که اصل فراموش شود 2 ایرانی از عوامل ساخت فیلم 300 میشوند!

  • آلفرد اکتبر 19, 2012 در 2:44 ب.ظ.

   دوست عزیز بدن هر کسی متعلق به خودش هست و انتخاب نوع پوشش هم از اختیارات فردی هرکسی است. اگر گلشیفته دوست داشته لخت بشه و عکس بگیره یا کس دیگری دوست داره چادر نپوشه، به من و شما ربطی نداره. فقط و فقط به خود شخص مربوط هست. این نگاهی که همه باید از چیزی که من فکر میکنم درسته اطلاعات کنند دیدگاه دیکتاتوری است و چیزی است که این حکومت ۳۳ ساله داره انجم میده. ما نباید این رفتار را تکرار کنیم.

   • آ اکتبر 19, 2012 در 3:20 ب.ظ.

    درود بر آلفرد
    در اکثر موارد رفتار افراد مطرح (چه فرد بخواهد چه نخواهد) نماینده فرهنگ آن کشور است ، فرهنگ ایران اصیل به آزادی ارج میدهد اما به هنجارشکنی نه.
    آن زمانی که ایران مهد تمدن بود اجداد مدعیان حقوق ذکر شده توسط شما همدیگر را میل مینمودند

 48. mah اکتبر 19, 2012 در 2:05 ب.ظ.

  in ezhare nazaraei ke gozashtin az binandehaye in aks hame az zehne bimare mardom nash`at migire! vagarna ke ax hichio sabet nemikone!

 49. mah اکتبر 19, 2012 در 2:12 ب.ظ.

  اینجور نظرا فقط و فقط از یه ذهن معیوب و بیمار برمیاد1یه عکس هیچیو ثابت نمیکنه! خوبه که قبله اینکه حرف بزنیم یه ذره فکر کنیم!

 50. Kazem اکتبر 19, 2012 در 3:40 ب.ظ.

  خانه از پای بست ویران است – خواجه در فکر نقش ایوان است.آیا واقعا مشکل جامعه امروز کشور ما عکس و فیلم های گلشیفته اشت؟ شما را به خدا به خود آیید و کمی عمیقتر به مسایل بنگرید.

 51. kasra اکتبر 19, 2012 در 4:17 ب.ظ.

  توجه کنید ایران امروز که کاملا در اختیار باورها و ایدئولوژی اعراب است ایرانی که بیش از نیمی از ادبیاتش از واژگانی عربی انباشته است ایرانی که در سال ملیارد ها دلار در عربستان و لبنان و سوریه به باد میدهد ایرانی که حاضر است خلیچ فارسش به خلیچ عربی دگر نام شود چرا نقاب تنفر به اعراب را به چهره میزند چرا بجای تراژدی سیاوش ترازدی خود ساخته ی حسین را علم میکند ایرانی که از صدقه سریه همین اعراب تروریست، وحشی،سواستفاده کننده، مصرف گراو…. معرفی شده
  حالا گیر داده که فلان هنرپیشه معروفش با یک عرب عکس انداخته یا دارد با او لاس میزند
  دوستان خانم فراهانی حریم خود را دارد و میتواند هر شیوه که دوست دارد فکر کند وبه ما ارتباطی ندارد و در ضمن هیچ ایرانی حق ندارد در مورد اربابش که اعراب باشند توهین کند مگر انمه با یک انفلاب فرهنگی از اعراب جدا شود.

 52. آرش ایرانی اکتبر 19, 2012 در 6:57 ب.ظ.

  آری ما ایرانی ها سالهاست که برای اعراب 1400 سال پیش زنجیر میزنیم و گریه می کنیم حتی ضریح هم میسازیم . مردمان ما به خاطردین حاضرند فرزندان خود را فدای آنها کنند . حالا گیرم گلشیفته یک عکس انداخته.
  به نظر من عکس گلشیفته خیلی حرفها دارد . این یک عکس معمولی است ولی مردم ما 1400 سال است که در زیر سلطه افکار همین اعراب بسر میبرند و حتی نتوانستند به اندازه انان پیشرفت کنند.

 53. احسان اکتبر 19, 2012 در 9:32 ب.ظ.

  آلفرد این رو هم ببین.

  جالبه که خیلی از ایرانی ها با اندیشه هیتلر موافقند، لابد فکر می کنند از این راه می تونستند به قدرتی که الان نداریم دست پیدا کنند.

 54. عادل ایرانی اکتبر 21, 2012 در 2:39 ب.ظ.

  عزیزان و بزرگواران،
  من عضو بالاترین نیستم، ولی وفتی این لینک رو خوندم، واقعا» تحت تأثیر قرار گرفتم. هم از اظهارنظرهای هموطنانم در مورد یک خانم بالغ هنرمند ایرانی ساکن فرانسه که نمیدانم برادر یا همسر دارد یاخیر، و هم از نگاه و نگارش این بزرگواری که اینقدر آگاهانه به کل مطلب توجه کرده و تحلیل های صحیح روی نظرات هموطنان گذارده. ایشان کاملا» درست می بیند و منطقی. من سالهای سال در خارج از کشور و در نقاط مختلف شرق وغرب زندگی کردم، حتی چندین سال هم با همین عربها. باور بفرمائی، بوگندو که نیستن هیچ، عطرهای گرانقیمت که مصرف می کنند، هیچ، تحصیلات عالیه هم که دارند، هیچ، خیلی زیادشون هم که عقبه ایرانی دارن یا حتی متولد ایران هستن، هیچ، آدمهای بسیار صمیمی و دوست داشتنی هم بینشون خیلی زیاده. اما خوب دیگه نگاه متأسفانه نژاد پرستانه مااست دیگه! ولی عزیزان، این جور نگاه کردن به دیگران خوب که نیست، هیچ، آخرش کارهم دستمون میده. ما باید تمرین کنیم و بدانیم که سعی و تلاش در با همه مردم دنیا زندگی کردن هنره، نه از همه بریدن و خود ستائیدن. این روش که 34 ساله تو این سرزمین رواج داده شده، نه انسانیه، نه اسلامه و نه روحانی. صرفا» خودخواهی محض رأس هرمه. همدیگه رو دوست داشته باشیم و به هم کمک کنیم تا همه به هدفمون برسیم !! بچه های کوچولوی سرطانی توی بیمارستانها رو ببینین!! متأسفانه فرصت بودن ودوست داشتن و دوست داشته شدن، خیلی خیلی خیلی محدود و غیر قابل تکراره!!

 55. محمدنژاد اکتبر 23, 2012 در 5:04 ب.ظ.

  میخواین همه جهان به ایرانی جماعت به چشم قوم آسمانی نگاه کنن? اول از خودتون شروع کنید ! آدم باشید ! مثل 1 آدم رفتار کنید !
  هروقت مطمئن شدید آدم شدید این رو هم مطمئن بشید برا چندتا بچه خودبخود الگو خواهی شد و اونا هم آدم خواهند شد!
  اگه اینطوری پیش بره حاضرم شرط ببندم تا 100 سال دیگه بچه هامون دنیایی زیبا خواهند داشت!

 56. بازتاب: شغل ایرانی ها در فیسبوک…! « گاه نوشته‌های آلفرد

 57. بازتاب: پیروزی «ارمیا با ظاهری مذهبی در مسابقه خوانندگی شبکه «من و تو! توطئه یا دموکراسی؟ | «گاه نوشته‌های آلفرد

 58. سیاوش ژانویه 5, 2014 در 11:37 ق.ظ.

  ایرانیها کلان لیاقت انتقاد یا نظر دادن ندارن ادمهای از خود راضی وپوچی هستیم که از عالم و ادم گله مندیم حالا مسی عرب که نیست که این ابرو ریزی انجام شد اه اه اه.

 59. یک تورک ژانویه 16, 2014 در 5:53 ب.ظ.

  بهتر هست به کسی یا قومی توهین نکنیم.اقایی که داری به عربها توهین میکنی و خودت را یک بافرهنگ میدانی .یا در ایران به قوم من تورک توهین میکنی این حرکت در کل شخصیت خودتان را نشان میدهد.من وقتی با یک فارس بحث کردم در اخر کار را به فحاشی رسانده اند

 60. احمد از قم سپتامبر 25, 2014 در 4:51 ق.ظ.

  متاسفم برای دوستان با فرهنگ ایرانی که هیچکس رو قبول ندارند فقط خودشون شما مثلا فرهنگ 7000 ساله رو نشون میدین معنی معرفت رو تو توهین کردن به دیگرانه اره .. از خدا بترس مگر شما علم غیب دارین که نظر میدین شما معنی دمکراسی رو نمیدونین فانونیکه فقط مال اسلام بوده حالا زیر پا لحش کردن دمکراسی رو بشناس بعد اینقد تعصب بخرج بده شما تو کشور خودتون نمیتونی از حقت دفاع کنی انوقت نظر میدی به کشورهای همسایه … اگر با یه بازیکن بارسا عکس گرفته بود افتخار میکردی چرا سما بد عرب هستین مگه پبامبران ما عرب نبودند مگه امامان ما هرب نبودند از خدا بترسین چون عذاب خدا دردناک ایت

 61. علی آگوست 18, 2015 در 10:50 ق.ظ.

  سلام.در مورد دومی جواب من به شما اینه که این خانم قبل از این عکس عریان شده ولی اصغر فرهادی نه.واین هست که بدبینی نسبت به این عکس بوجود میاورد.

 62. بت شکن اکتبر 18, 2016 در 9:52 ب.ظ.

  سلام نوشته صرفا برای جلب توجه بوده و الا هیچ دلیل نقد گونه ای نداشته نقد رو با چهارتا کامنت که میدونیم اکثرش شوخی طنز قاطی شروع نمیکنند

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: