اگر بنی صدر در قدرت میبود، چه بلایی بر سر «کیهان کاریکاتور» و کاریکاتوریست آن می آمد؟!

نمایش مد لباس زلیخا – کاریکاتوری جالب از مجله کیهان کاریکاتور که صدای نشریه انقلاب اسلامی در هجرت که زیر نظر مستقیم ابوالحسن بنی صدر فعالیت میکند را درآورده است! نشریه مذکور این اثر هنری را موهن میخواند و نسبت به عدم برخورد با این نشریه اعتراض دارد.

ابوالحسن بنی صدر از یک سو از لائیسیته و لیبرته سخن میراند و از آن دفاع میکند اما از سوی دیگر، نشریه متعلق به او، کاریکاتور منتشر شده در مجله کیهان کاریکاتور را موهن و توهین به روایات قرآنی میخواند و نسبت به عدم برخورد با این نشریه اعتراض میکند!!

نشریه «انقلاب اسلامی در هجرت» در خبر خود و به سبک رسانه های حکومتی چندین بار از کلمه «موهن» استفاده میکند و مینویسد:

مطلع شدیم که در شماره مرداد و شهریور ماهنامه «کیهان کاریکاتور» که زیر نظر موسسه کیهان اداره می شود کاریکاتوری موهن با عنوان «زلیخا فشن شو» در صفحه ۴۹ این ماهنامه درج گردیده که در آن حضرت یوسف به شکل یک مانکن عریان در جمع زنان اشراف زاده مصری که دستان خود را از زیبایی او بریده اند به نمایش در آمده است. با توجه به اینکه حضرت یوسف یکی از انبیا الهیست و در قرآن روایات متعددی در ارتباط با وی موجود است چگونه ماهنامه  کیهان کاریکاتور که زیر نظر موسسه کیهان منتشر می گردد اقدام به انتشار این کاریکاتور موهن نموده است؟! انتشار این کاریکاتور که به شکل آشکار به حضرت یوسف اشاره دارد و یک روایت قرآنی را مورد تمسخر و استهزا قرار داده  در حالیست که هیچ کدام از دستگاه های نظارتی به انتشار این کاریکاتور عکس العملی نشان نداده و گویا کیهان در حریم امن همیشگی خود قرار داد.

اول از همه یک کسی لطف کند و جناب بنی صدر را خوشحال نماید و به او اطلاع بدهد که فعلا فعالیت این نشریه متوقف شده است لذا خون خودشان را کثیف نکنند و آرامش خود را حفظ نمایند!!

و اما اصل مطلب؛ اگر واقعا هدف نشریه انقلاب اسلامی در هجرت نشان دادن واضحات یعنی تبعیض در برخورد نهادهای نظارتی در جمهوری اسلامی با نشریات مختلف و برخورداری کیهان از مصونیت آهنین میباشد، چه لزومی دارد که چندین بار بر توهین آمیز بودن این کاریکاتور نسبت به قرآن و یکی از انبیای الهی تاکید شود و از واژه هایی چون موهن، توهین، استهزا، اهانت و مسخره کردن که خوراک همه روزه رسانه های حکومتی برای حمله به مخالفان خود میباشد، استفاده شود؟! با در نظر گرفتن سبک خاص انتشار و نگارش این خبر و نیز با توجه به سابقه جناب بنی صدر در چاپ کتابهای متعدد با مضامین اسلامی و قرآنی همچون اقتصاد توحیدی، شهادت در قرآن، حقوق بشر در قرآن و غیره، میتوان به این نتیجه رسید که قضیه فراتر از این بوده است و به احتمال بسیار زیاد دست اندرکاران نشریه انقلاب اسلامی در هجرت و در راس آن جناب بنی صدر از انتشار این کاریکاتور حقیقتا ناراحت شده اند و همانطور که خود نیز نوشته اند آن را توهین آمیز نسبت به قرآن و یکی از انبیای الهی تلقی کرده اند.

با در نظر گرفتن این نکته به تناقضی آشکار در گفتار و سخنان بنی صدر و اطرافیان او میرسیم! بنی صدر و اطرافیانش از یک طرف جملگی از لائیسیته دفاع میکنند. لائیسیته مترادف فرانسوی سکولاریسم و به معنی این است که دین رسمی در یک کشور وجود نداشته باشد، دولت از هیچ دینی پیروی نکند و دین هم حق نداشته باشد که در سیاست دخالت کند و به عبارتی نهاد دین از نهاد سیاست از یکدیگر مجزا باشند. از آن طرف همین جناب بنی صدر و نویسندگان نشریه متعلق به او از عدم برخورد نهادهای حکومتی با نشریه ای که اقدام به انتشار کاریکاتوری که آن را موهن و توهین آمیز به روایات قرآنی میدانند، انتقاد و اعتراض میکنند!! به نظر شما این تناقض در گفتار نیست؟! مگر نه اینکه در لائیسیته دینی رسمی وجود ندارد و دولت از هیچ دینی پیروی نمیکند؟ پس چطور بنی صدر به سبک اسلامگرایان تندرو خواستار برخورد دولت با آزادی بیان و آزادی مطبوعات آن هم به بهانه توهین به مقدسات میشود؟!

آزادی بیان خودی و غیر خودی نمیشناسد! آزادی بیان برای همه انسانها باید باشد، چه برای من چه برای مخالف من! اتفاقا صداقت ما در پایبندی و احترام به آزادی بیان و آزادی به طور کلی، زمانی مشخص میشود که آن را برای مخالف و چه بسا دشمن خود قائل بشویم! در پایان سوالی که به ذهن میرسد این است که اگر جناب بنی صدر در قدرت میبود و توانایی برخورد با رسانه ها را میداشت، چه برخوردی با نشریه منتشر کننده کاریکاتور «موهن و توهین آمیز به آیات قرآنی» میکرد؟ و اینکه احتمالا چه بلایی بر سر کاریکاتوریست نگون بختی که این اثر هنری زیبا را خلق کرده است، می آمد؟

گاه نوشته های آلفرد در فیسبوک

مطالب دیگر: 

همه جور لغو امتیاز دیده بودیم به جز این یک مورد …!

درسی که ناشر مجله فرانسوی «شارلی هبدو» به مسلمانان افراطی داد! + تصاویر

از تعیین جایزه برای قتل تهیه کننده فیلم بی گناهی مسلمانان تا کسب درآمد از فیلمهای پورنو!

5 پاسخ به “اگر بنی صدر در قدرت میبود، چه بلایی بر سر «کیهان کاریکاتور» و کاریکاتوریست آن می آمد؟!

 1. eisar اکتبر 9, 2012 در 5:53 ق.ظ.

  به نظر من حرفش کاملا منطقیه!
  لایئسمی که تو ازش دفاع میکنی و غرب خیلی بهش مینازه در عمل باعث به وجود اومدن جریانهای تند رو و تروریسم شده.انگار یه چیزی یادتون رفته و اونم این مطلب هست که گرچه یه کشوردین رسمی نداشته باشه اما این دلیل نمیشه که ادیان همدیگرو مسخره کنن و شکلک پیامبرارو بکشن و داستانهای دروغ براشون درست کنن!
  من به شخصه به دین خاصی معتقد نیستم اما از وقایع امروز جهان و قوانین غرب که ظاهرا خوب به نظر میرسه مثل آزادی بیان و لائیسم و ….
  در عمل میبینیم که همین قوانین به ظاهر مترقی که یه مدت خوب جواب دادن امروز به حفره های خطرناک تبدیل شده که جهان را بیشتر نا امن کرده.من نمیخوام بگم اینها خوب نیستند اما به نظر میاد که کافی نیستند و به راحتی مورد سوء استفاده و قدرت گرفتن گروههای تندرو مذهبی و تروریسم میشه!

 2. حاج عباس اکتبر 9, 2012 در 6:23 ق.ظ.

  خیلی چرت گفتی و چرت تر از اون نتیجه گرفتی.مقید نبودن دولت به یک دین خاص مانع این نمیشه که اون حکومت برای دفاع از عقاید و حقوق بخشی از مردمش وارد عمل نشه.

  • میرچسین اکتبر 9, 2012 در 10:45 ق.ظ.

   حاج عباس میلانی!
   شما الفبای لائیسیته رو هم نمیدونی … بیخود اظهار فضله ننما
   این را آویزه گوشت کن: احترام به عقاید = ضدیت با آزادی بیان = فاشیسم

 3. Javad اکتبر 9, 2012 در 9:10 ق.ظ.

  صرف اینکه شما از کسی خوشتون نمیاد دلیل نمیشه باری به هر جهت بهش حمله کنید و بکوبید ، بنی صدر در جریان اتفاقات ناشی از فیلم «بی گناهی مسلمانان » بدون ایهام گفت نباید خشونت به خرج داد و حتا نباید از انتشار چنین مطالبی به زور جلوگیری کرد . برخی افراد _نه همشون_که درباره کاریکا تور اخیر کیهان – که به نظر من خیلی با مزه بود _مطلبی نوشتن منظورشون این بود که نشون بدهند واکنش قوه قضایی به کاریکاتور روزنامه شرق سیاسی بوده . اگر شما واقعن متوجه مطلب نشدین …که هیچ …اگه هم مغرض هستید که …باز هم هیچ .

  • آلفرد اکتبر 9, 2012 در 3:38 ب.ظ.

   بحث خوش اومدن یا نیومدن من نیست. چرا سریع سعی میکنی بحث را شخص کنی؟! حرف من این است که کسی که از لائیسیته سخن میگوید و از آن دفاع میکند، چگونه از عدم برخورد قضایی با یک نشریه به خاطر انتشار یک کاریکاتور گلایه میکند؟! این یک تناقض آشکار است. استفاده از کلماتی چون موهن، تمسخر و توهین به روایات قرآنی و سبک خاص در نگارش این مطلب، نشان دهنده عمق واپسگرایی دستندرکاران نشریه ای دارد که در راس آن فردی کار میکند که خود را اپوزیسیون رژیم میداند و در جایی دیگر از لائیسیته و آزادی بیان دفاع میکند؟!! اگر جمهوری اسلامی می آید و نشریه ای را تعطیل میکند، ما نباید بیاییم و بگوییم پس چرا فلان نشریه که توهین کرده بود را تعطیل نکردید! کسی که به آزادی بیان معتقد است، نسبت به مسدود شدن هر نشریه ای اعتراض میکند چه آن نشریه در خط فکری او باشد و چه مخالف آن! سبک نگارش این مطلب هم دقیقا مشابه مطالب رسانه های حکومتی در هنگام حمله به مخالفان خود بود که جای نسی تاسف دارد!

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: