از واردات ۱۶ هزار خودروی لوکس خارجی با ارز دولتی تا ترک تحصیل به خاطر قطع ارز دانشجویی

واردات ۱۶ هزار دستگاه خودروی لوکس و گران قیمت تنها در عرض شش ماه گذشته با ارز دولتی و با استفاده از رانت حکومتی در حالی صورت میگیرد که هزاران دانشجوی ایرانی مقیم خارج از کشور به علت گرانی شدید ارزهای خارجی و قطع ارز دانشجویی در ماههای اخیر، در آستانه ترک تحصیل و بازگشت اجباری به ایران قرار دارند!

– مامان راستی این ارز دانشجویی چی شد؟ تونستین برین بانک؟ من همه مدارک را کامل شده براتون پست کرده بودم ها!

– مامان جون بابات حداقل به بیست تا بانک سر زده، آره مدارک کامل بوده، اشکالی از مدارکت نمیگیرند منتهی بعضی شون میگند ارز نداریم، بعضی هاشون هم میگند بخشنامه اومده که فعلا ارز دانشجویی ندیم!

– عجب! ولی آخه من رو این پول حساب ویژه‌ای باز کرده بودم…!

– چکار کنیم پسرم، میدونی که این مملکت هیچ چیزش حساب کتاب نداره …!

«چند لحظه مکث، پسر با تردید ادامه میده» … مامان، شرمندم میدونم دلار خیلی گرون شده اما من این ترم واحد زیاد برداشتم، درسهام هم خیلی سخته، وقت نمیکنم برم بیرون کار کنم …!

– «لحظه‌ای سکوت …، مادر غمگین و دل‌نگران ادامه میده» … نگران نباش پسرم، به پدرت میگم فردا صبح بره ۲۰۶ را بفروشه، دلار بخره. سعی میکنیم حتما تا دو هفته دیگه پول به دستت برسه…!

این قسمتی از مکالمه تلفنی احتمالی یک دانشجوی مقیم خارج از کشور و مادری بود که به جای خوشحال شدن از حرف زدن با پسری که ماههاست ندیده، نگران اینه که چگونه از همسرش بخواهد که ماشینی که هر روز ازش استفاده میکنه و بهش نیاز مبرم داره را بفروشه و پولش را برای ادامه تحصیل فرزندش به دلاری تبدیل کند که روز به روز گرانتر و گرانتر میشود!

اوج گیری ارزهای خارجی در ماههای اخیر برای اکثر ایرانیان امری نگران کننده بوده است، زیرا با چشم خود شاهد سقوط شدید ارزش ریال و کاهش هر روزه و چه بسا هر ساعته قدرت خرید خود هستند. اما نگرانی عده دیگری از ایرانیان از جنس دیگری است. برآورد میشود که بیش از ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور مشغول به تحصیل میباشند که تعداد زیادی از آنها به دریافت کمک مالی از خانواده‌هایشان در ایران وابسته‌اند. خانواده‌ای را تصور کنید که مثلا ۱ سال پیش یا ۲ سال پیش با محاسبه دلار ۱۰۰۰ تومانی و اینکه توانایی کنار گذاشتن ۱ میلیون تومان در ماه را داشته‌اند، فرزند خود را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور فرستاده‌اند. اما حالا با بالا رفتن قیمت دلار، آن یک میلیون تومان به جای ۱۰۰۰ دلار، برابر با ۳۰۰ دلار شده است رقمی که به هیچ وجه کفاف هزینه‌های تحصیل و زندگی در خارج از کشور را نمیدهد!

از سوی دیگر در چند ماه اخیر، ارز دانشجویی (ارز با قیمت مرجع دلار ۱۲۲۶ تومان) عملا از سوی بانکها داده نمیشود. در حالیکه قانون مربوطه هیچ تغییری نکرده است اما بانکها از دادن ارز خودداری میکنند. به گزارش بی بی سی دستکم ۳۷ هزار دانشجوی خارج از کشور تقاضای دریافت ارز دانشجویی دارند (لینک). بالا رفتن شدید قیمت ارز همزمان با قطع بی سر و صدای ارز دانشجویی، در ماههای اخیر، به منزله ناتوانی شمار زیادی از خانواده‌ها در تامین هزینه‌های فرزندان دانشجوی خود در خارج از کشور میباشد؛ چیزی که ممکن است به تراژدی غم انگیز ترک تحصیل هزاران دانشجویی منجر شود که چه بسا بیش از نیمی از زمان تحصیل خود را سپری کرده‌اند  و چیزی تا فارغ التحصیلی شان نمانده است!

قطع ارز دانشجویی در حالی اتفاق می‌افتد که طبق گزارش رسانه‌های حکومتی (+ ، +)، تنها در سال اخیر بیش از ۱۶ هزار خودروی لوکس و گران قیمت با استفاده از ارز دولتی وارد کشور شده است! بر طبق همین گزارش مجموع واردات خودروهای لوکس با استفاده از ارز دولتی در سال گذشته و سال جاری چیزی در حدود ۹۸۱ میلیون دلار آن بوده است! واردات خودروی لوکس و اسپرت با ارز دولتی!! در حالی که ارز دانشجویی قطع شده و دارو با آن سطح از اهمیت در اولویت دوم استفاده از ارز دولتی قرار دارد، بیش از نهصد میلیون دلار از ارز دولتی خرج خرید ماشینهای لوکس گرانقیمت میشود!! چرا؟ چگونه ممکن است؟! دلیل مشخص است چون کسانی که این خودروها را وارد میکنند به دلیل رابطه های خاص خود از رانت حکومتی استفاده میکنند و البته خریداران و چه بسا وارد کنندگان این خودروها هم کسانی نیستند جز همین آقازاده ها و اعوان و انصارشان، یعنی کسانی امثال محمود رضا خاوری، امیر منصور آریا، شهرام جزایری و غیره … وگرنه مردم عادی که هشتشان گروی نهشان است، خودروی میلیاردی به چه کارشان می‌آید؟!

من حساب کردم دیدم حتی اگر به همه دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور حداکثر میزان ارز دانشجویی داده شود، رقم مجموع باز هم به مراتب کمتر از رقم ۹۸۱ میلیون دلاری میشود که در عرض ۱۸ ماه گذشته از محل ارز دولتی برای واردات خودروهای آن چنانی اختصاص یافته است!

 به صفحه وبلاگ گاه نوشته های آلفرد در فیسبوک بپیوندید تا از پستهای جدید از طریق فیسبوک مطلع شوید. 

مطالب پیشنهادی دیگر: 

دلیل سقوط شدید ارزش ریال چیست؟

سکوت و بی تفاوتی ما، چراغ سبزی است به حکومت تا مملکت را هر چه بیشتر به قهقرا بکشاند!

امین حیایی! ۲۷۰ میلیون تومان گرفتی و در فیلم ضد مردمی بازی کردی! آیا ارزشش را داشت؟!

کارهای مفیدی که با ۱۳ میلیارد تومان پول صرف شده برای ساخت ضریح جدید امام حسین میشد انجام داد

13 پاسخ به “از واردات ۱۶ هزار خودروی لوکس خارجی با ارز دولتی تا ترک تحصیل به خاطر قطع ارز دانشجویی

 1. پسرک اکتبر 7, 2012 در 3:30 ق.ظ.

  من مالزی تحصیل می کنم. سال 2008 که آمدم اینجا رینگیت (واحد پول مالزی) 278 تومان بود الان 1100 تومان هست !!!

  یک هفته ای هست که دارم نون و پنیر کوفت می کنم چون دیگر نمی تونم حتی غذای ارزان و آشغالی دانشگاه رو بخرم ! یک زمانی 2600 تومان می دادم برای نهار حالا همان شده 11000 تومان ! اگر ترم آخرم نبود من هم مثل خیلی های دیگر باید بود ترک تحصیل کنم و برگردم ایران… 4 ماه دیگر باید دوام بیاروم…

  در ضمن عزیز دردانه های سفارت که با بورسیه و کمک هزینه ی زندگی و بنزین و ماشین اینجا خوش می گذرانند را فراموش نکنید. یک مشت آدم عوضی با ریخت و قیافه ی 100% بسیجی که توی درس هم افتضاح هستند و فقط دنبال برگزاری دعای کمیل و خایه مالی سفارتند ! تف بر ذات همه تان مرگ بر آخوند و مرگ بر جمهوری اسلامی

 2. sha اکتبر 7, 2012 در 5:20 ب.ظ.

  pedarane ma in sarzamin ra sakhtand, pulesh mire dsar jibe lobnanyha be ma harame

 3. sina اکتبر 7, 2012 در 9:35 ب.ظ.

  به نظرم الان که دلار تو اوجه باید خداحافظی کنه

 4. رسا اکتبر 12, 2012 در 4:46 ب.ظ.

  من خودم دانشجوی خارج کشور هستم. ام آی تی و استنفورد هم درس نمیخونم که بگم اومدم cutting edge science رو یاد بگیرم و به کشورم منتقل کنم.
  رک و راست، از دست مردم ایران و حکومت اسلامیشون فرار کردم. به بهانه ی درس. در مورد 98% دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور این مسئله صادق هست. همه قصد موندن دارن.
  وگرنه اگر کسی پول نداره بره خارج از کشور درس بخونه، چرا تو همون ایران نمیخونه؟!
  چی؟ کنکور قبول نمیشه؟!!! خوب وقتی نمیتونه کنکور فوق لیسانس رو قبول بشه، یعنی استعداد نداره. همین لیسانس کافیه. بره سراغ کار.
  باز هم میگم، اکثر بچه هایی که میان خارج کشور به بهانه ی درس، برای فرار از کشور میان این ور و غالباً از لحاظ مالی وضعیت مناسبی دارن. چون حداقل 15 میلیون وثیقه همون اول میزارن واسه سربازی، کلی پول بلیط این چیزها میدن.. بعد باباشون گیر یه 206 هست!!!
  کسی که رفته دانشگاه چلغوز آباد مالزی، میخوام ببینم چه گلی قرار به سر خودش و علم و دانش بزنه؟؟ که حالا باید برای علافی هاش دلار ارزون بگیره؟

  • آلفرد اکتبر 12, 2012 در 9:48 ب.ظ.

   شما چند نکته را باید در نظر داشته باشی:
   ۱- حفظ ثبات ارزش پول وظیفه دولت هست. به هر دلیلی عده ای تصمیم گرفته اند بروند خارج درس بخوانند. طرف حساب کرده دیده میتونه به فرض ماهی ۱ میلیون تومان بگذاره کنار، رفته خارج درس بخونه. سال پیش این یک میلیون بوده هزار دلار، میتونسته خرجش را بده، اما حالا یک دفعه اون یک میلیون شده ۳۰۰ دلار!! و طرف نمیتونه خرجش را بده باید درس را ول کنه! خوب مقصر کیه؟ مسلما مقصر این وضعیت حکومت هست که عرضه حفظ ثبات ارزش پول ملی را نداشته.
   ۲- اگر همین امروز همه این ۸۰ هزار نفری که خارج درس میخوانند بخواهند ول کنند و بیایند ایران ادامه تحصیل بدهند، گنجایش و ظرفیت پذیرش این حجم از دانشجو در دانشگاههای ایران وجود ندارد. ضمنا کنکور هم یک آزمون ناکارآمد هست که خیلی ها هستند که با وجود داشتن توانایی و استعدا دبالا، نتیجه خوبی ازش نمیتونند بگیرند به دلایل مختلف مثل استرس یا وقت کم آوردن یا تستی بودن، ….
   ۳- ارز مرجع مجانی نیست که بعضی ها انقدر خونشون به جوش میاد و فکر میکنند حقشون خورده شده!! دانشجو برای دریافت ارز باید پول بده منتهی پولی که میده در واقع به قیمت ارز مثلا سال پیش هست یعنی پیش از سقوط اخیر در ارزش پول ملی. همانطور که در مطلب هم نوشته ام حتی اگر دولت بیاید و به همه این دانشجویان خارج از کشور ارز دولتی بدهد (که صد البته همه شان نیاز ندارند)، کل مبلغ باز هم به مراتب از عدد ۹۸۰ میلیون دلاری که تنها در عرض یک سال اخیر دولت به یک مشت رانت خوار پول پرست ارز دولتی داده تا ماشین های لوکس گران قیمت وارد کشور کنند و کلی سود به جیب بزنند، نمیرسه!
   ۴- تحصیل ایرانی ها در خارج از کشور در نهایت به نفع ایران هست. دیر یا زود داره اما سوخت و سوز نداره، بالاخره روزی این دانشجوها به ایران بر می گردند و دانسته ها و توانایی های خودشون را به کشور بر می گردانند لذا دادن ارز با قیمتی کمی کمتر از قیمت بازار به دانشجوها، در واقع یک نوع سرمایه گذاری دراز مدت هست و نه تنها ضرر نمیزنه به کشور که سود هم خواهد داشت. منتهی باید مدیریت بشود و قانون اصلاح بشود تا کسی که حمایت مالی کافی از خارج دریافت میکند از این ارز برخوردار نشود و تنها کسانی که نیاز دارند از این مزیت برخوردار بشوند.

  • امبذ اکتبر 13, 2012 در 9:37 ق.ظ.

   اگه شما واقعا دانشجو بودید پس نمیگفتید دانشجو علافی میکنه . مطمئن باش اگه دانشجو باشی وقت نداری سرتو بخارونی چه برسه به علافی و اگه واقعا اینجور دانشجویی هستی اصلا بیخود می کنی از طرف 98 درصد ما نظر میدی همین شما ها هستید که اسم همه ما ها رو خراب میکنید.

 5. ali اکتبر 12, 2012 در 11:20 ب.ظ.

  رسا جان شما که کامنت گذاشتی دقیقا معلومه کدوم طرف سیر میکنی ضمنا برای درپیت بودن دانشگاه های مالزی باید بگم که من یو ام مالزی درس خوندم ۵ساله پیش والان هم همون ام ای تی که اسمشو بلدی درس میخونم وکار میکنم میتونی توی گوگل یک سرچ ساده بزنی خدارو شکر همه در قسمت اکادمیک پروفایل دارن و میتونی ببینی قبلا کجا درس خوندن ضمنا منم کنکور قبول نشدم و دانشگاه ازاد قزوین هم بودم 

 6. amir اکتبر 13, 2012 در 1:18 ق.ظ.

  این رسا هم گویا از همون بسیجیهاست که خوب پول مفت بهش میرسه میترسه به بقیه بدن سهم اون کم بشه . ( نترس مال شمارو مستقیم از نفت میزارن کنار). من سالی ۲۱۰۰۰ دلار شهریه میدم به امید اون دولت کثافت هم نیومدم اینجا ولی با اون سیاستهای احمقانشون یه کاری کردن که همه ما اینجا گیر افتادیم ۲۱ میلیون با ۶۳ میلیون خیلی فرق میکنه (اگه رسا اینو بفهمه ) . ضمنا کسی فکر نکنه این یه لطفه این فقط ماله کشیدن رو یه بخش بسیار کوچیکی از یه کثافت بزرگه که زدم . اگه قیمت دلار مثل پارسال بود ۱٪ فکر کن که ما از اون دولت کثافت ارز میخواستیم .

 7. امبذ اکتبر 13, 2012 در 9:41 ق.ظ.

  man toye yeki az keshvar haye europa dars mikhoonma mikham beporsam az dolate IRAN chera arze daneshjooei ma ro gat mikonan vali az un taraf be daneshjoo haye lobnani borse dolati IRAN ro midan biyan majani dars bekhoonan yeki az ham kelasi haye ma lobnani hast va borsiyey dolate iran hast va ba behtarin mashin miyayd va mire akhe in ensafe

  • آلفرد اکتبر 13, 2012 در 4:43 ب.ظ.

   امید جان چونکه این حکومت ما مردمی نیست، ایران ستیز هست، اصلا یک جورایی انگار کشور ما را اشغال کرده اند، رفتار اینها کاملا ضد ایرانی است. تعجبی نیست که هوای لبنانی ها و سوریه ای ها و فلسطینی ها را خیلی خیلی بیشتر از ایرانی ها داره.

 8. Aram اکتبر 13, 2012 در 9:59 ق.ظ.

  vaghean vase khaye mala i mesl rasa moteasefam , az kesafataii mesl in ashghal ke pol moft mikhorano khaye mimalan halam beham mikhore , rasa jon ashghali mesl to non khaye malishu mikhore , hame mesl to khaye mal nistan ashghal , kasi azat nazar nakhaste ke biai begi ki , koja v chera dars mikhone ! ye rozi in ashghala miran , to mimonio hamin mardom bebinam dige mitoni non khaye malito bokhori!?

 9. بازتاب: شغل ایرانی ها در فیسبوک…! « گاه نوشته‌های آلفرد

 10. بازتاب: بالاخره معلوم شد چرا «حمید سوریان مدال طلایش را به احمدی نژاد هدیه کرد…! | «گاه نوشته‌های آلفرد

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: