قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک با ایران از سوی کانادا؛ بررسی چرایی و عواقب آن برای ایرانیان

امروز به طور ناگهانی وزارت امور خارجه کانادا با انتشار بیانیه‌ای از تعطیلی سفارت خود در تهران و خروج همه دیپلماتهای آن کشور از ایران، خبر داد (منبع). همچنین از دیپلماتهای ایران در اتاوا پایتخت کانادا خواسته شده است که خاک این کشور را ظرف مدت ۵ روز ترک کنند. این موضوع به منزله قطع کامل روابط دیپلماتیک میان ایران و کانادا میباشد.

اگر به سابقه روابط ایران و کانادا نگاهی بیندازیم در می‌یابیم که این رفتار و عملکرد جمهوری اسلامی بوده است که همواره موجب ایجاد کدورت و سرد شدن رابطه شده و کانادا همواره تنها به رفتار جمهوری اسلامی واکنش نشان داده است.

اعمال جمهوری اسلامی که موجب قطع روابط گردیده است را از چند جنبه میتوان بررسی نمود:

۱- قتل، بازداشت و انتساب اتهام‌های واهی به کانادایی‌های ایرانی تبار در سالهای گذشته.

۲- پیگیری پرونده هسته‌ای با کاربرد نظامی توسط جمهوری اسلامی علیرغم تحریم های سازمان ملل / حمایت از رژیم سرکوبگر بشار اسد در سوریه.

۳- حمله پاییز گذشته به سفارت بریتانیا در تهران، قطع روابط دو کشور و عدم عذرخواهی جمهوری اسلامی.

۴- اظهارات احمقانه اخیر «حمید محمدی» یکی از دیپلماتهای ایران در اتاوا درباره پتانسیل بالقوه جاسوسی ایرانیان مقیم کانادا و تلاش برای افزایش نفوذ فرهنگی و سیاسی در این کشور و در نتیجه بلندتر شدن صداها در داخل کانادا برای تعطیلی سفارت ایران در اتاوا (منبع)

روابط دو کشور که در دوران خاتمی بهبود و توسعه یافته بود، با مرگ مشکوک زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی – کانادایی در تیرماه سال ۸۲ در زندان اوین به سردی گرایید. بازداشت وی تحت نظر سعید مرتضوی دادستان بدنام تهران صورت گرفت و شهرام اعظم پزشک و کارمند سابق وزارت دفاع جمهوری اسلامی، در پارلمان کانادا شهادت داد که پس از معاینه جسد کاظمی علائم ضرب و شتم، شکنجه و تجاوز جنسی را در بدن وی مشاهد کرده است. حتی کمیته تحقیق و تفحص مجلس ششم او را به عنوان متهم ردیف اول پرونده قتل کاظمی معرفی نمود و خواهان برکناری او شد. در نتیجه این قتل و عدم پیگیری پرونده توسط مقام‌های جمهوری اسلامی، کانادا سفیر خود را از تهران فرا خواند و روابط دو کشور به حداقل ممکن تنزل یافت. با گذشت بیش از ۹ سال از زمان مرگ وی نه تنها هیچ فردی در ارتباط با این قتل محاکمه و محکوم نگردیده که مقام‌های جمهوری اسلامی با دادن ترفیع درجه‌های متعدد به سعید مرتضوی و گماشتن وی در مناصب مختلف، عملا به روح آن مرحوم و مردم ایران و کانادا توهین نمودند.

علاوه بر پرونده زهرا کاظمی، بازداشت، شکنجه و اعتراف گیری های اجباری از دیگر کانادایی‌های ایرانی تبار در سالهای گذشته هم بر سردتر شدن روابط دو کشور تاثیر گذاشته است. رامین جهانبگلو در بهار ۸۵ به اتهام تلاش برای «انقلاب مخملی» در ایران و مازیار بهاری خبرنگار نیوزویک در جریان وقایع پس از انتخابات سال ۸۸ به اتهام جاسوسی دستگیر شده و زیر فشار شدید روحی و شکنجه مجبور به دادن اعتراف‌های دروغین شدند که در تلویزیون جمهوری اسلامی نیز پخش گردید! بازداشت و شکنجه سعید ملک پور هم نمونه دیگری از همین موارد نقض حقوق بشر بوده است که البته وی همچنان در زندان و در آستانه اعدام قرار دارد.

 به صفحه وبلاگ گاه نوشته های آلفرد در فیسبوک بپیوندید تا از پستهای جدید از طریق فیسبوک مطلع شوید. 

قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک دو کشور چرا صورت میپذیرد؟ 

علت قطع یکجانبه روابط را شاید بتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱- غیر قابل تحمل شدن ادامه کار با ایران برای مقام‌های کانادایی، با در نظر گرفتن سابقه رفتار جمهوری اسلامی و حمله به سفارت بریتانیا در تهران و در نتیجه عدم پایبندی جمهوری اسلامی به معاهده وین برای لزوم حفظ امنیت سفارتخانه‌ها و دیپلماتهای کشورهای دیگر

۲- افزایش فشار به جمهوری اسلامی به ویژه پس از اظهارات اخیر دیپلمات ایرانی در رابطه با تلاش جمهوری اسلامی برای افزایش نفوذ در کانادا از طریق بهره جویی از پتانسیل ایرانیان مقیم این کشور

۳- مطلع شدن دولت کانادا از عزم دولت اسرائیل برای حمله نظامی به خاک ایران و در نتیجه لزوم حفظ امنیت دیپلماتهای این کشور در تهران

۴- افزایش شمار و فشار شخصیت‌های کانادایی (همچون نازنین افشین جم) که خواستار قطع روابط دیپلماتیک با ایران و تعطیلی سفارت این کشور در اتاوا شده بودند.

قطع روابط دیپلماتیک دو کشور چه عواقبی برای ایرانیان به همراه خواهد داشت؟

۱- دشوار شدن و پرهزینه شدن انجام کارهای معمولی مثل تعویض گذرنامه، ثبت ازدواج، ثبت تولد و دریافت شناسنامه، دریافت خدمات دانشجویی، دادن وکالتنامه و یا دیگر امور کنسولی مورد نیاز برای ایرانیان مقیم کانادا با توجه به تعطیلی سفارت ایران در کانادا و ناچار شدن آنها برای ارسال مدارک خود به سفارتهای ایران در کشورهای دیگر مثل ونزوئلا یا کوبا که البته بسیار دور از کانادا هستند.

۲- دشوارتر شدن دریافت ویزا، اقامت و کار در کانادا برای ایرانیان مقیم ایران

در نهایت اینکه همانطور که گفته شد، مسبب اصلی قطع روابط دیپلماتیک دو کشور، رفتار خصمانه جمهوری اسلامی با کانادا، تلاش سفارت ایران در کانادا برای جاسوسی، عدم پایبندی به موازین حقوق بشر و حمایت از گروههای تروریستی و رژیم سرکوبگر بشار اسد بوده است.

فقط امیدوارم این قطع رابطه نشان دهنده نزدیکتر شدن حمله نظامی اسرائیل به ایران نباشد. اگر دقت کرده باشید همواره پیش از شروع جنگ، کشورهای غربی سفارت‌های خود را در کشور مورد نظر تعطیل میکنند، این مورد را در لیبی هم مشاهده کردیم. باید منتظر ماند و دید اگر دیگر کشورها هم اقدام به تعطیل کردن سفارت خود در تهران کردند، آنگاه میتوان مطمئن شد که حمله نظامی قطعی است.

16 پاسخ به “قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک با ایران از سوی کانادا؛ بررسی چرایی و عواقب آن برای ایرانیان

 1. mehdi سپتامبر 7, 2012 در 7:36 ب.ظ.

  در نهایت اینکه همانطور که گفته شد، مسبب اصلی قطع روابط دیپلماتیک دو کشور، رفتار خصمانه جمهوری اسلامی با کانادا، تلاش سفارت ایران در کانادا برای جاسوسی، عدم پایبندی به موازین حقوق بشر و حمایت از گروههای تروریستی و رژیم سرکوبگر بشار اسد بوده است.

  bebakhshid che joor mitonid ba in serahat va ghattyat etteham bezanid? ajib nist, in az rohyeh khod viran gare irani nashi miseh
  jaye taasof dare vaghan

  • آلفرد سپتامبر 7, 2012 در 7:44 ب.ظ.

   اتهام نیست، ین مواردی که نوشته شده همه واقعیت داشته و اتفاق افتاده است. شما بگو کدامیک از این موارد دروغ یا غلط هست

   • mehdi سپتامبر 7, 2012 در 8:26 ب.ظ.

    موضوع این نیست که دروغه یا غلط، موضوع اینه که وظیفه شما به عنوان روزنامه نگار یا وبلاگ نویس حکم صادر کردن نیست
    به عنوانه مثال همین قضیه سوریه
    خوب روسیه و چین هم کمک میکنن
    در این ۲ کشور هم حقوق بشرزیر پا میشه و همینطور در کانادا و امریکا و همه جای دنیا
    همین اخیرا گروه موسیقی روسی حکم زندان گرفتن
    خوب چرا کانادا با اونا قطع رابطه نمیکنه
    شما فقط ی لایه ظاهری مسائل رو میبینی دوست عزیز یا یک سویه قضاوت میکنی

    • آلفرد سپتامبر 7, 2012 در 8:32 ب.ظ.

     من نظر شخصی ام را در وبلاگم مینویسم. روسیه و چین هم قابل مقایسه با ایران نیستند، اونها کشورهای به مراتب قدرتمندتری هستند و برخورد با آنها به این آسانی نیست! هرکسی باید به اندازه وسع و توانایی خودش ادعا کند وگرنه با سر به زمین میخورد!

    • Hasan سپتامبر 8, 2012 در 6:39 ق.ظ.

     حرف شما کاملا درسته اما مثال کار ما مثل وقتیه که دو نفر گناه می کنن، یکی پارتی داره و یکی نداره، پارتی دار آزاد میشه و بدون پارتی تو زندون می مونه! این نفی نمی کنه که هر دو مقصرند و هر دو باید زندانی می شدند! ما نمی تونیم بگیم چون روسیه و چین فلان خلافها رو انجام دادن پس ما هم انجام می دیم، ما الان در شرایط تحریم از طرف غرب و فشار سیاسی هستیم بنابر این هیچ تقصیر و گناهی از طرف ما پوشیده نمی مونه اما ظاهرا خودمون خیلی به خودمون اطمینان داریم و فکر می کنیم امریکا هستیم!

 2. mn سپتامبر 7, 2012 در 9:23 ب.ظ.

  قطع روابط دولت کانادا نه بخاطر حقوق بشر و مردم ایرانه
  بلکه بخاطر دشمنی جمهوری اسلامی با رژیم اسرائیله ( تنها نکته مثبت جمهوری اسلامی)

  • الیاس سپتامبر 8, 2012 در 8:19 ق.ظ.

   عمو جون ایران بزرگترین نعمت و دوست واسه آمریکا و اسراییل هست تو این سی و چند سال خدمتی که به این دو کشور شده چه از نظر فروش اسلحه و توجیه رفتار خصمانه مثه ایجاد جنگ تحریم و دادن بهانه های بیهوده به اونا واسه تحت فشار گذاشتن مردم ما و منطقه و باز نگه داشتن پنجره خصومت تا هروقت که اونا خواستن مثه الان که رکود اقتصادی دارن پولهای نفت رو از چنگ عربا در بیارن. اینا فقط یه بازی زرگریه این توهم نیست به قرار دادهای فروش سلاح تو همین امسال رجوع کن

 3. mn سپتامبر 7, 2012 در 9:26 ب.ظ.

  اگه جمهوری اسلامی اسرائیل رو برسمیت بشنلسه
  مطمئن باشین اینها حقوق بشر و مردم ایران یادشون میره

 4. amir سپتامبر 8, 2012 در 5:23 ق.ظ.

  تنها راه بایکوت کردن این رژیم از خود راضی و مردم فریب و دزد و چپاولگر فقط و فقط همین است که کانادا انجام داده است .کاشکی همه کشورهای دنیا یکباره دست به چنین حرکت انقلابی علیه دولت ایران انجام دهند که بهتراز هر تحریم و جنگ با اسلحه و راههای دیگر بطور خیلی سریع و راحت جواب خواهد داد .به امید نجات ایران و ایرانی از دست ملایان خالی بند . من اسلام را قبول دارم ولی آخوند را نخیر.

 5. babak سپتامبر 8, 2012 در 7:06 ق.ظ.

  mokhalefe 100% jangam tanha komaki ke gharb mitone be melat bokone tardo tahrime rejime,,omidwaram siasat bazio bezarid kenar sare harfeton bemonid ta melat karesho ba rejim 1 sare kone

 6. ALI سپتامبر 8, 2012 در 7:17 ق.ظ.

  الان مساله جمهوری اسلامی نیست بلکه ایران است و ایرانیان مقیم کانادا.کانادا مستعمره انگلیس می‌باشد و اسرائیل‌ها در این کشور نفوذ دارند آمریکا هم همینطور پس مشخص است که این تصمیم از کجا آب می‌خورد.۲-مگر کشورهای غربی به مخالفان اسد در سوریه سلاح نمی‌دهند پس چرا با آنها قطعه رابطه نمیکند؟۳-ظرف ۶ ماه گذشته پلیس کانادا ۳ ایرانی‌ را در این کشور کشته و جواب گوی نیست.۴-اگر کانادا ادعای انسان دوستی دارد این تصمیمش بیشتر از هر چیز به هموطنانمان که به سیاست ربطی ندارند لطمه میزند فراموش کردید حسابهای بانکی‌ ایرانیان را به بهانه تحریم بستند.ما تا کی‌ باید زورگویی را تحمل کنیم.در ایران از دست دولت و خارج از ایران کشورهای غربی بدون منطق و زورگو.تمام کشورهای اطراف ایران سلاح اتمی‌ دارند .چرا انقدر به ایران زورگویی میکنند؟

 7. بازتاب: قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک با ایران از سوی کانادا؛ بررسی چرایی و عواقب آن برای ایرانیان | Öyrənci səsi

 8. بهرام سپتامبر 8, 2012 در 5:39 ب.ظ.

  به عنوان یک ایرانی-کانادائی از دولت کانادا برای بستن لانه جاسوسی ج.ا. بسیار سپاسگذارم. سفارتخانه های ایران در سراسر جهان به مراکزی برای شناسائی مخالفان رژیم در خارج جهت تهدید و حتی ترور ایشان و از طرف دیگر به مراکز تبلیغاتی برای رژیم نامشروع ج.ا تبدیل شده اند. این رژیم مافیائی در داخل ایران هموطنان ما را به سیخ و صلابه میکشد و در خارج با بذل و بخشش از پول نفت عده ای وطن فروش را مأمور جاسوسی از هموطنان مهاجر میکند تا مبادا بر علیه رژیم حرکتی کنند. با حاتم بخشی به بعضی از افراد صاحب نفوذ در این کشورها پولهای کلان میدهند تا در موقع لازم به دفاع از حکومت فاشیستی ایران برخیزند و فعالیتهای اپوزیسیون را خنثی نمایند. من با اینکه عضو هیچ گروه و دسته ای نیستم به شخصه احساس امنیت بیشتری میکنم وقتی میدانم شعبه وزارت اطلاعات ایران در کانادا تعطیل است. به امید پیروزی ملت ایران در مبارزه با فاشیسم دینی…

  • آلفرد سپتامبر 8, 2012 در 7:24 ب.ظ.

   شما همانطور که در جمله اول هم گفتی پاسپورت کانادایی داری و احتمالا به ایران هم سفر نمیکنی و لذا برایت مهم نیست. اما عده زیادی از ایرانیان مقیم هستند که سیاسی نیستند و مرتب به ایران سفر میکنند، یا افرادی که دانشجو هستند، و به خدمات کنسولی مثل تمدید پاسپورت، ثبت ازدواج، دریافت شناسنامه، ثبت تولد، دادن وکالت نامه، گرفتن معافیت تحصیلی و مواردی از این دست نیاز دارند. با تعطیلی سفارتخانه ها، این افراد دچار مشکل جدی خواهند شد. ضمن اینکه شخصا مطمئن نیستم با تعطیلی سفارتخانه های حکومت، اون مواردی که شما ازش نام بردی از بین بره و دیگه اتفاق نیفته. اینها اگر واقعا بخواهند جاسوسی کنند میتوانند از هزاران حزب اللهی که در کانادا و کشورهای دیگر غربی حضور دارند استفاده کنند. تعطیلی سفارتخانه ها بیشتر یک اقدام سمبولیک و برای در انزوا نگاه داشتن رژیم از نظر دیپلماتیک صورت میگیرد چیزی که البته موجبات رضایت و خوشنودی اسراییلی ها را هم فراهم میکند.

 9. بازتاب: حکم دادگاه کانادایی در مسدود کردن اموال ایران، قابل دفاع و البته هم خوشحال کننده و هم ناراحت کننده است…! « گاه نوشته‌های آلفرد

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: