دشنام و توهین به ورزشکار معلولی که با عزم و اراده خود به مدال پارالمپیک رسیده، غیر قابل تحمل است!

مهرداد کرم زاده برنده مدال نقره پارالمپیک لندن در رشته پرتاب دیسک

واقعا توهین کردن و فحش دادن به یک ورزشکار معلول که بر معلولیتش غلبه کرده و توانسته است با کسب مدال المپیک برای کشورش و همه ایرانیانی که به کشورشان میبالند، افتخارآفرینی کند، غیر قابل تحمل است! به ویژه زمانی که اساسا دستی دراز نشده بود (مطلب مربوطه) که او رد کرده باشد. در این شرایط صحبت کردن از دست دادن یا ندادن او با کیت میدلتون -عروس ملکه بریتانیا- نه تنها موضوعیت ندارد که حقیقتا مضحک است، چون اصلا دستی دراز نشد که او بخواهد رد کند!!

ای کاش به جای پرداختن به این سخنان بیهوده، توهین کردن به ورزشکار کشورمان و لوث کردن افتخار آفرینی او از طریق ساختن هیاهو از هیچ و پوچ، از او و دیگر ورزشکارانی که علیرغم معلولیت خود برای ایران افتخارآفرینی میکنند، قدردانی میکردیم…! من هرچه گشتم ندیدم اینهایی که در شبکه‌های اجتماعی پاراگراف‌های متعدد و متن‌های طولانی اغلب دشنام آلود و توهین آمیز بر ضد این قهرمان کشورمان نوشته‌اند، یک خط و تنها یک خط با مضمون تشکر و قدردانی از افتخارآفرینی او و دیگر پارالمپیکی‌های مدال آور ایرانی نوشته باشند! به راستی علت چیست؟! چرا ما فقط منفی باف شده‌ایم؟ چرا تنها به دنبال هیاهو کردن، ایجاد جنجال، توهین کردن به هموطنان خود و داستان سازی از هیچ و پوچ هستیم؟!

در نظر من ارزش یک مدال پارالمپیکی به هیچ وجه کمتر از یک مدال المپیکی نیست و چه بسا بیشتر است زیرا یک قهرمان پارالمپیکی در نتیجه معلولیت خود نه تنها دچار افسردگی و خمودگی نشده که با عزم و اراده راسخ و پولادین خود توانسته است به باارزشترین افتخاری که یک ورزشکار میتواند در طول دوران ورزش خود به آن برسد، یعنی مدال المپیک، دست یابد. آیا این مهم شایسته ستایش و قدردانی نیست؟! آیا رفتار درست این نیست که به جای تخریب، از مهرداد و همقطاران المپیکی اش برای الگوسازی بهره جسته و آنها را به نمادهایی از امید و انگیزه جهت ارتقای سطح سلامت جسم و روان قشر معلول و حتی سالم کشورمان مبدل سازیم؟! آیا تنها به جرم اعتقادات مذهبی یک قهرمان میتوان او را تخطئه، به او حمله و یا توهین کرد؟!

من علیرغم اینکه خودم فردی مذهبی نیستم و اساسا با مذهب میانه خوبی ندارم، اما همواره بر این باور بوده‌ام که افراد دیندار باید بتوانند اعتقادات مذهبی خود را داشته باشند و به آن عمل کنند مادامی که عمل به آنها مستلزم نقض آزادی و حقوق شهروندی افراد دیگر در جامعه نبوده و موجب نقض قوانین (مبتنی بر حقوق بشر) کشور نشود. اجتناب مسلمانان از دست دادن با افرادی از جنس مخالف که آنها را «نامحرم» میدانند، ناقض هیچ کدام از دو مورد مذکور نیست، اگرچه در نظر من کار شایسته‌ای هم نیست!

مطلب قبلی:

13 پاسخ به “دشنام و توهین به ورزشکار معلولی که با عزم و اراده خود به مدال پارالمپیک رسیده، غیر قابل تحمل است!

 1. mn سپتامبر 5, 2012 در 2:35 ب.ظ.

  آلفرد عزیز متاسفانه این توهین ها فقط از طرف آتئیست هاست که ورزشکار عزیزمون رو بخاطر اعتقادش آماج فحاشی های خودشون قرار دادن
  آلفرد عزیز جنس شما با این گروه تاریک دل یکی نیست امیدوارم خودتون رو از صف آتئیست ها زودتر جدا کنید

 2. mehran سپتامبر 5, 2012 در 4:26 ب.ظ.

  دوست عزیز میدونی مشکل چیه.مشکل اینه که هیچکس از خودش فکر وتحلیل نداره.کافیه کسی بیفته جلو ویک چیز بگه بقیه هم راه میفتند پشتش بدون اینکه بدونند درسته یانه.مخصوصا سایت بالترین که خیلی از این قضیه توش مشهوده.با نظر بالایی هم (mn عزیز)هم کاملا موافقم.آتئیستها متاسفانه بالاترین رو قبضه کرده اند وضربه زیادی به این سایت زده اند.کل مشکلشون هم با این ورزشکار عزیز اینه که بعد از دریافت مدال قرآن رو بلند کرد وصحبتهایی کرد.خود سخنگوی سلطنتی گفته رفتار ورزشکار ایرانی کاملا احترام آمیز بودولی اینها بخاطر همون قضیه ای که گفتم رضایت نمیدهند.

 3. keyumars123 سپتامبر 5, 2012 در 4:34 ب.ظ.

  چهره ی این ورزشکار معصوم من رو به یاد مظلومیت های دوران کودکی خودم میندازه
  انگار تو نگاهش بغض داره میترکه

 4. ehsan سپتامبر 6, 2012 در 9:37 ق.ظ.

  دلم میخواست اینجا محدودیت نداشت و هرچه دلم میخواست فحش و ناسزا به این آشغال هایی که با ذره ذره حیثیت این عزیزان معلول میخوان برای جان کثیفشون آبرو دست و پا کنند ، میدادم. بالاخره میاد روزی که صداهای خفه شده توی ایران مثل بمب روی سرشون خراب شه. به امید آزادی

 5. fahim سپتامبر 6, 2012 در 10:11 ق.ظ.

  واقا با شخصیت و با اراده و مصمم بود بهش افتحار می کنم بذارید بعضی ها زرشونو بزنن

 6. Ali سپتامبر 6, 2012 در 10:28 ق.ظ.

  عزیزان حالا نمی خواد طرف رو بکنید خدا…. یکی از عیوب ما ایرانیا همینه دیگه….. یه کم دیگه بگذره این بنده خدا رو توی ماه هم میبینید…..

  • tata سپتامبر 6, 2012 در 12:27 ب.ظ.

   صحبت خدا کردن این بنده خدا نیست . کاملا با صحبت های دوست عزیزمون مهران موافقم حتی چندوقت قبل کاریکاتوری دراین مورد که مردم ما منتظر یه شروع کننده هستند تا بدون فکر دنبالش راه بیفتند هم جایی دیدم که خیلی زیبا بود. صحبت سر اینه که یه انسان با وجود معلولیت و عدم حمایت دولتی در یک رقابت جهانی موفق میشه و کمترین سهم رو در این هیاهوها از قدردانی میبره. مردم بدی هستیم به راحتی میشه بینمون اختلاف و تفرقه انداخت. دل آدم به درد میاد از این همه بی فرهنگی و بی انصافی.

 7. mohammad سپتامبر 6, 2012 در 10:37 ق.ظ.

  بعضی وقت ها از رفتار برخی از این دوستان از تعجب وا می مانم. آخر فرق این ها با آن ها در چیست؟ نه این است که، هر آن که چون من نمی اندیشد، محکوم به توهین شدن، تحقیر شدن، سرکوب شدن، شکنجه و کشتار شدن است؟ واقعا متاسفم!!!
  به نظر این حقیر روا نیست که به جای تشویق یک ورزشکار معلول، که در سخت ترین شرایط ممکن به میدان مبارزه ای نابرابر با دیگر ورزشکاران جهان رفته و برای این مرزوبوم افتخارآفرین شده است، به تحقیر او بپردازم. میدان مبارزه نابرابر است، زیرا بر خلاف کشور ما، بسیاری از کشورهای دیگر به گونه ای دیگر، به گونه ای انسانی به رقابتهای ورزشی می نگرند و در این راستا بیشترین امکانات را در اختیار مردم خود می نهند.
  یک: تا جایی که من دیدم، اصلا دستی برای دست دادن بلند نشد، که این قهرمان کشورمان دست بدهد. این عمل احتمالا از پیش هماهنگ شده بود.
  دو: شاید اصلا دوست ندارد که به زنان دست بدهد. این چه اشکالی دارد؟ واقعا چه اشکالی دارد؟ به حق و حقوق ما که تجاوز نکرده است. ما وظیفه داریم که مردم را آن طور که هستند، بپذیریم و به آن ها احترام بگذریم، البته تا جایی که به حقوق مدنی مردم تجاوز نکند. فکر نمی کنم، که او دیگران را به خاطر دست دادن به یک زن تحقیر کرده باشد، و یا به آن ها خرده گرفته باشد.
  سوم: شاید اصلا دوست داشته که دست بدهد، ولی به خاطر شرایط حاکم بر کشورمان مجبور به این کار شده است، تا شاید برای مثال ۴ سال بعد نیز بتواند در المپیک شرکت کند. چه می دانیم؟
  و …
  پیروزی این عزیز و مشاهده خوشحالی کردن این عزیز در مراسم اهدای مدال ها چنان مرا احساساتی و از خود بی خود کرد، که توان بیان آن را ندارم. پس از مدت ها بود که اشک می ریختم.
  و چه احساس زیبایی بود.

 8. 007 سپتامبر 6, 2012 در 1:38 ب.ظ.

  از شما انتظار نداشتم الفرد! من دشنام دادن به قهرمان پارا المپیک رو تایید نمی کنم اما نمیشه که چون ایشون قهرمان شده پس از رفتارش انتقاد نکنیم. ایشون بی احترامی نکرد اگر میکرد هم بدون توجه به اینکه قهرمان است یا نه باید ازش انتقاد می کردیم. بله ایشون حق دارند هر اعتقاد تعجب اوری داشته باشند.ما هم حق داریم که از اعتقادات ایشون شگفت زده شویم. مگر چه مشکلی در دست دادن با زنان وجود دارد؟ یعنی زنان انسان نیستند؟ نمیفهمم معلولیت و قهرمانی چه ربطی دارد حالا چون قهرمان شده ما نباید بهش بگوییم بالا چشمت ابروست؟

  • آلفرد سپتامبر 6, 2012 در 3:05 ب.ظ.

   شما گویا از در یک کره دیگری زندگی میکنید و نمیدانید که اکثریت مطلق مردم ایران در داخل کشور با جنس مخالف دست نمیدهند! صرفنظر از درست بودن یا نبودن، این موضوع یک چیز غیر عادی نیست.

  • شیرین سپتامبر 7, 2012 در 2:50 ق.ظ.

   حالا عروس ملکه انگلیس کدوم خری هست که اینقدر سنگشو به سینه میزنید

 9. بی نام سپتامبر 6, 2012 در 3:06 ب.ظ.

  ما ایرانی ها طبق معمول در برخورد با چیزی که خوشایند ما نیست غیر منطقی، دیکتاتور و فحاش هستیم. اگه سری به سایت دیلی میل بزنید می بینید انگلیسی هایی که تو این سایت کامنت گذاشتن از کرم زاده کلی تعریف کردن و گفتن ورزشکار «دوست داشتنی» و «جنتلمنی» بوده و درباره دست ندادن هم نظر بیشترشون این بود که نه تنها توهینی در کار نبود بلکه ورزشکار ایرانی در مفابل میدلتون خیلی هم متواضع و مؤدب بود و اگه دست نداد درست یا غلط فقط به دلیل اعتقادات مذهبیش بود و میدلتون هم از قبل برای این موضوع توجیه شده بود. این از برخورد خارجی ها! اونوقت ایرانی های جو زده، خود شیرین و کاسه داغ تر آش اینقدر راحت به ورزشکارشون بی احترامی می کنن! واقعیت اینه که ما در آینده اگه در یک جامعه لائیک هم زندگی کنیم بر اساس اصول دموکراتیک باید به عقاید امثال کرم زاده احترام بذاریم چون اونها در هر حال عقاید مذهبی خودشون رو حفظ می کنن و این ربطی به جمهوری اسلامی و یا هر سیستم حکومتی دیگه ای نداره. دموکراسی یعنی همین. یعنی احترام به عقاید متفاوت. ظاهراً ایرانی ها هنوز راه زیادی حتی برای درک دموکراسی در پیش دارند.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: