از انداختن جواهرات «نذری» به داخل ضریح تا یک و نیم میلیاردی که پسر آیت الله به دختر جوان داد!

سحر ریحانی بازیگر سینما – آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی

اگر به مشهد سفر کرده و به زیارت حرم امام رضا رفته باشید زنان و مردان زیادی را می‌بینید که مقادیر زیادی پول و چه بسا جواهرات خود را به داخل ضریح می‌ریزند. اگر از آنها علت را جویا شوید جواب مشابهی را دریافت میکنید؛ «نذر داشتم». یکی نذر کرده بوده که خانه دار بشود، یکی دیگه نذر کرده بوده که کنکور قبول بشود، یکی دیگه میخواسته اجاقش از کوری دربیاد، یکی دیگه نذر کرده بوده که به عشقش برسه و الی آخر! حالا طرف بعد از کلی قرض و وام گرفتن و دربدری کشیدن تونسته یک خانه نقلی پایین شهر بخره، میاد میگه اینها همه از «کَرَم آقا امام رضاست» و النگو و انگشتر طلاش را میندازه تو ضریح تا نذرش را ادا کرده باشه!

 این انداختن پول و جواهرات به داخل ضریح فقط مختص به حرم امام رضا نیست، این داستان را در محل دفن همه امامهای شیعه و حتی در چند هزار (!) امامزاده موجود در کشور هم شاهد هستیم. حالا این سوال که اصلا چطور ممکن است که یک آدم مرده یتواند خواسته‌های زنده‌‌ها که از قرار معلوم هیچ موقع هم تمام نمیشود و چه بسا برخی با هم تلاقی و تضاد هم دارد را برآورده کند موضوع این مطلب نیست و در اینجا به آن نمی‌پردازم، اما موضوع این است که این پولها و جواهرات توسط مسئولین حرم جمع آوری می‌شود و معلوم نیست کجا خرج میشود. مثلا درباره حرم امام رضا، آنقدر حجم نذورات و وقوفات مردم زیاد است که سازمان عریض و طویلی به نام آستان قدس رضوی به وجود آمده است که از همین پول نذورات مردم الان چند صد هزار هکتار زمین کشاورزی و چند صد کارخانه و هتل و غیره را صاحب شده است و به طور کامل از پرداخت مالیات هم معاف است. در راس این سازمان یک آخوند مفت خوری قرار دارد به نام آیت الله «عباس واعظ طبسی» که از زمان انقلاب تا حالا رییس این سازمان بوده و به عبارتی از جهل و خرافات مردم استفاده کرده و با پول مردم می‌خورد و می‌خوابد! گوشه‌ای از فسادهای او را هم «عباس پالیزدار» افشا کرده بود که البته به زندان افتاد!

حالا اینها همه را گفتم تا به اینجا برسم که آی مردم ببینید نذوراتتان را چطور برای مقاصد شخصی خودشان خرج می‌کنند! در خبرها آمده که فرزند این آیت الله، به نام مصطفی که با توجه به کهولت سن پدرش، ریاست دفتر آستان قدس را بر عهده دارد و عملا همه کاره آنجاست، یک پول قلمبه‌ای به میزان یک و نیم میلیارد تومان را درسته داده به یک دختر ۲۷ ساله با نام «سحر ریحانی» (لینک خبر)! ظاهر قضیه هم این هست که این دختر یک فیلم سینمایی با نام «زلال بی انتها» از اتفاقاتی که داخل حرم می‌افتد (مثل انداختن نذری، غبار روبی و شستشوی حرم، نقاره زنی و غیره) تهیه کند. قسمت تعجب برانگیز ماجرا این است که اولا این دختر جوان هیچ سابقه تهیه کنندگی و کارگردانی ندارد، رشته‌ دانشگاهی اش ریاضی بوده و تنها در چند فیلم سینمایی بازی کرده است و دوما اینکه این فیلم هیچ بازیگری ندارد و معلوم نیست این بودجه سنگین برای چیست؟! خود وی در مصاحبه‌ای که انجام داده است (لینک مصاحبه)، اقرار کرده است که در یک جلسه تجلیل از برگزیدگان المپیاد ریاضی با مصطفی واعظ طبسی آشنا شده و به او گفته است که «میخواهد به سرعت پولدار شود» و «حاج آقا» هم به سرعت قبول کرده است که چنین پول هنگفتی را به او بدهد!! تازه گویا قرار است پروژه‌های بسیار بزرگتری را هم با آستان انجام دهد! برای درک بزرگی این مبلغ کافیست به این نکته توجه کنید که کل هزینه ساخت فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» که افتخار اسکار را به دست آورد، حدود ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

من به رابطه احتمالی پشت پرده‌ای که بین این دختر جوان و پسر آیت الله وجود دارد کاری ندارم، اما دلم به حال آن مردمی میسوزد که علیرغم وضع نامناسب مالی، النگو و انگشتر خود را به عنوان ادای نذر به داخل ضریح و به عبارتی به شکم آیت الله‌های مفت خور میریزند! هیچ فکر کرده‌اید با این پول هنگفتی که به عنوان نذر و وقف پرداخت میشود، چند هزار بیکار را می‌شود به سر کار فرستاد، برای چند هزار دختر جوان می‌شود جهیزیه تهیه کرد و چند هزار نفر مجبور نخواهند بود از زور فقر کلیه خودشان را بفروشند؟ امیدوارم روزی برسد که هرکسی وضع زندگی و یا تغییر در سرنوشت خودش را نتیجه مستقیم عوامل مادی و عملکرد و تلاش خود بداند و نه نتیجه متوسل شدن به مردگان مقدس…!

جمع کردن کوهی از نذورات مردم در حرم امام رضا در مشهد

مطلب پیشنهادی:

علت صدور فتواهای قتل، ترس از به هم خوردن کاسبی چند صد میلیاردی مبتنی بر ترویج خرافه و مرده پرستی است!

24 پاسخ به “از انداختن جواهرات «نذری» به داخل ضریح تا یک و نیم میلیاردی که پسر آیت الله به دختر جوان داد!

 1. بازتاب: ورزقان: تعداد امامزاده ۵۰، تعداد بیمارستان صفر ، اهر: تعداد امامزاده ۴۱، تعداد بیمارستان ۱ « گاه نوشته‌های آلفرد

 2. مجید آگوست 14, 2012 در 4:14 ق.ظ.

  بابا بیچاره توی مصاحبه گفته که یکی از خوبیای آستان قدس اینه که پشت آدمو میگیرن، خوب شاید بیچاره دوست داره پشتشو یگیرن ، فقط نمیدونم چرا نرفته قزوین! فکر کنم اونجارو بیشتر دوست داشته باشه….

 3. بابك آگوست 14, 2012 در 5:13 ق.ظ.

  تا مردم ما به اين جنفگيات اعتقاد دارند ، لياقت ما همين حكومت هست ، شايد ك…..

 4. هادی آگوست 14, 2012 در 5:53 ق.ظ.

  معلد هامون همین جاست خدایا تو دوست داری بنده های تو مستقیم باهات خرف بزنند پس چرا اینان اینگونه بت پرست شدند.

 5. ملت ایران آگوست 14, 2012 در 6:26 ق.ظ.

  تا زمانی که خر هست کسانی هم پیدا میشوند که سواری بگیرند .به امید روزی که جهل و خرافات در این کشور نباشد و مردم به دور از ترس و تعصب به عقل و خرد تکیه کنند.

 6. ايراني آگوست 14, 2012 در 9:20 ق.ظ.

  آدماي احمق اينا خرافات نيست اينهمه معجزه شده بازم ميگين مردم خرافاتي هستند؟
  چشماتونو باز كنيد بلكه كرامات اين بزرگان رو ببينيد.
  حالا اين وسط اگر كسي هم از شرايط سوئ استفاده ميكنه ربطي به بزرگان دين نداره.اينو بفهميد به خاطر خودتان

  • آذر ژانویه 3, 2013 در 9:18 ب.ظ.

   سلام جناب ایرانی
   ممکنه یه مساله کوچیک رو برای من روشن کنید؟
   چرا شما و دوستانتون هروقت میخواید به کسی بگید که دچار سوء تفاهم شده این حرف رو با توهین میزنید؟
   چرا نمیتونید مثل بقیه مردم مشکلتون رو حل کنید؟
   کی به شما اجازه داده به مردم بگید احمق؟

   • مانی ژوئیه 4, 2015 در 8:00 ق.ظ.

    اگه احمق نبودیم نمیزاشتیم اعراب برای ما تصمیم بگیرند . بیاید خدمات کورش کبیر بارای ایران وجهان رو با خدمات امام رضا مقایسه کنیم بعد ببینیم کی راست میگه .البته تعصب را کنار بگذاریم

  • سارا ژانویه 5, 2013 در 12:43 ب.ظ.

   انگار خواهر شما هم بی نصیب نمونده از این پول های باد آورده آستان رضوی !!!!

 7. بردیا آگوست 14, 2012 در 4:08 ب.ظ.

  حاج آغا خیلی مشتاقند که به این نوع از جوانان رعنا و برنا همه گونه کمکهای مالی و جنسی (سکسی) تقدیم کنند.ایشان چون خوکی حشری به جز آلت فرسوده خویشٰ به چیزی دیگر در سراسر زندگی نکبتبارشان توجهی ننموده اند.

 8. شکاک آگوست 28, 2012 در 3:58 ب.ظ.

  دوست عزیز که می فرمایید معجزه شده . آیا شما مطلع تر هستید یا حاج آآآآآقاااااااا که خودشون همیشه در جوار حرم هستند و دزدی می کنند

 9. بازتاب: آیا پیامبران معصوم هستند؟ تجاوز داوود نبی به زن شوهردار و سپس کشتن شوهر زن …! « گاه نوشته‌های آلفرد

 10. بازتاب: گدایی اعتبار رسانه‌های حکومتی از طریق موضع گیری به جای رونالدو! « گاه نوشته‌های آلفرد

 11. بازتاب: درسی که ناشر مجله فرانسوی «شارلی هبدو» به مسلمانان افراطی داد! + تصاویر « گاه نوشته‌های آلفرد

 12. KIAN سپتامبر 21, 2012 در 10:51 ق.ظ.

  به نظر من واقعا اینا معجزه دارند.مگه میشه تو یه مملکتی انقدر خر وجود داشته باشه….خوب به خدا این خودش معجزه هست دیگه!!!! نیست؟

 13. بازتاب: کارهای مفیدی که با ۱۳ میلیارد تومان پول صرف شده برای ساخت ضریح جدید امام حسین میشد انجام داد « گاه نوشته‌های آلفرد

 14. بازتاب: خریت نه تنها علف خوردن است! مالیدن گرد و غبار حرم امام رضا به بدن و سر و صورت کودکان سرطانی…! « گاه نوشته‌های آلفرد

 15. Bidad اکتبر 1, 2012 در 6:06 ق.ظ.

  یک سفر به مشهد برای آدم روشن می کند عمق فاجعه و فسادی که در سایه قبر یک مرده و شارلاتانی یک دزد بی وطن چون واعظ طبسی که فامیلشم مثه خودش جعلی و ساختگیه و میلیونها مرده پرست شهوت پرست که از سراسر کشور برای صیغه بازی و بچه بازی به مشهد می روند

  • بنده خدا اکتبر 19, 2012 در 4:52 ب.ظ.

   بهتره به عقاید هیچ شخصی توهین نکنیم. تمام اشخاص با عقاید و نظرات مختلف دین و مذهب مختلف محترم هستن. کسی بد هست که دیگران رو فریب بده و بخواد از عقاید کسی سواستفاده کنه. اگه از دین یا مذهبی سواستفاده شد و بازار کاسبی بعضی افراد شد دلیل نمیشه که بگیم اون دین بد هست. اون افرادی بد هستن که بنام دین هرکاری میکنن. هرچیزی که در دنیا در نظر بگیرید به هر خوبی هم باشه میشه استفاده بد هم ازش کرد. پس اگه کسی استفاده نادرست از چیز خوبی کرد دلیلی برای بد بودن آن خوب نیست بلکه آن شخص بدی خودش رو به این شکل نشون داده. و اینم بگم که صبر خدا خیلی زیاده . تمام این دنیا امتحان و آزمایش هست. بهتره اول فکر کنیم ببینیم مشکل کجاست بعد بدوبیراه بگیم نه اینکه لوله توپمون هرطرفی رفت تیراندازی کنیم.

 16. بازتاب: از هزینه ۱ میلیارد دلاری در لبنان و هزینه ۲ میلیارد دلاری برای طلاکاری گنبد در عراق تا زندگی در چادر و مقابله با برف و سرما « گاه نوشته‌های

 17. بازتاب: محرم ماه شکنجه جسمی و روحی کودکان + چند تصویر « گاه نوشته‌های آلفرد

 18. Tamson آوریل 15, 2013 در 7:38 ق.ظ.

  با سلام، در دنیا امروزی که این مسائل دینی و خرافاتی از هم تفکیک شده اند و خیلی از مسائل به خوبی‌ قابل تشخیص هستند. دیگر هیچ بهانه برای کسانی‌ که سؤ استفاده از مردم میکنند قابل قبول نیست. اعتقاد با حماقت فرق می‌کند. سکوت در مقابل حماقت توهین به پروردگار و بشریّت است.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: