زلزله، شب قدر و لزوم کسب اجازه از رئیس جمهور برای امدادرسانی؟!

نماینده اهر و هریس در گفت‌وگو با فارس: منتظر دستور ویژه رئیس جمهور برای کمک‌رسانی فراگیر به زلزله‌زدگانیم!

متاسفانه دوباره در گوشه‌ای از ایران زلزله شد و هموطنان عزیزمان جان خود را از دست دادند. من از همان دقایق اول از ماجرا با خبر شدم اما اصلا فکر نمیکردم یک زلزله شش ریشتری بتواند موجب مرگ چند صد نفر بشود. واقعا باید به حال زار خودمان تاسف بخوریم که در قرن بیست و یکم یک زلزله نه چندان قوی این چنین جان صدها نفر را می گیرد! هر چند ماه یکبار زلزله‌ای با همین قدرت کالیفرنیا را می‌لرزاند یا دستکم هفته‌ای یکی دو بار ژاپن را می‌لرزاند اما بر خلاف ایران نه تنها کسی کشته نمیشود که حتی خبرش هم به گوش ما نمیرسد! سال پیش یک زلزله حدود ۹ ریشتری در ژاپن اتفاق افتاد که خود زلزله تنها دو کشته بر جای گذاشت (هر چند سونامی حاصله مرگبارتر بود)! جالبی داستان این است که بزرگی زلزله در مقیاس لگاریتمی است، یعنی یک زلزله ۹ ریشتری حدودا ۱۰۰۰ برابر قویتر از یک زلزله ۶ ریشتری با خصوصیات مشابه (عمق، مدت، نوع نوسانات و غیره) است.

 من یادمه هفت هشت سال پیش بعد از زلزله بم، دولت کلی تو بوق و کرنا کرده بود و مرتب از صدا و سیما خبرش پخش میشد که به هر خانواده روستایی ۱۰ میلیون تومان پول برای مستحکم کردن خانه‌ها در برابر زلزله داده میشود. نمیدانم این پول داده شد یا نشد، اگر داده شد، پس چرا الان دوباره با یک زلزله نه چندان قوی چندین روستا با خاک یکسان شدند؟! حرص آدم اما موقعی درمی‌آید که تمام شبکه‌های تلویزیونی رژیم در حال پخش مراسم شبهای قدر از نجف و جمکران هستند! اصلا انگار نه انگار که زلزله‌ای شده و چند صد نفر در کشور کشته شده‌اند! واقعا که عجب شب قدری! معلوم نیست چگونه این شب از هزار شب برتر است؟!

به سایتهای خبرگزاری‌ها سری میزنم تا از اخبار زلزله مطلع شوم. با کمال تعجب می‌بینم که خبرگزاری فارس به نقل از نماینده اهر (مرکز وقوع زلزله) نوشته که منتظر دستور رییس جمهور برای امداد رسانی فراگیر به زلزله زدگان هستیم! واقعا تعجب آور است، آخر مگر امدادرسانی به زلزله زدگان هم اجازه لازم دارد؟! هرکسی می‌داند که ساعتها و چه بسا دقایق اولیه پس از وقوع زلزله برای کمک رسانی به کسانی که زیر آوار مانده‌اند از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. هر لحظه تعلل ممکن است به قیمت جان یک نفر تمام بشود. کسب اجازه و دستور برای چه؟! واقعا جای تاسف است…! این همه بی مسئولیتی، این همه بی‌تفاوتی!

12 پاسخ به “زلزله، شب قدر و لزوم کسب اجازه از رئیس جمهور برای امدادرسانی؟!

 1. معتبر آگوست 12, 2012 در 3:22 ق.ظ.

  خواهش می کنم با کلمات بازی نکنید. منظور ایشان کمک گرفتن سراسری کشوری است وگرنه با خواندن خبر متوجه می شوید نیروهای محلی همان لحظه ارسال شده اند.

  • آلفرد آگوست 12, 2012 در 3:38 ق.ظ.

   اصولا امداد رسانی مگر به اجازه نیاز دارد؟! وقتی مردم به کمک فوری نیاز دارند این بروکراسی های مسخره برای چیست؟! هر لحظه تعلل میتواند منجر به مرگ یک نفر بشود. وقتی به کمک سراسری نیاز هست، چرا چندین ساعت تعلل میشود؟

  • مجید آگوست 14, 2012 در 4:18 ق.ظ.

   اگه برنامه ربزی ما طوری بود که کمک رسانی محلی کارساز بود، مسلما اصلا این اتفاق کوچک منجر به مرگ اینهمه آدم بیگناه نمیشد. پس بیخود واسه ما مفسر خبر نشو

 2. معتبر آگوست 12, 2012 در 5:19 ق.ظ.

  من فکر می کنم هماهنگ بودن نیروها بسیار مهمتر از عکس العمل خودجوش و لحظه ای است. ولی قطعا در این مورد هم مثل سایر کارهای کشور بروکراسی بی مورد وجود دارد.
  ولی شما صحبتی راکه یک ساعت بعد از زلزله گفته شده به گونه ای نقل قول کرده اید که انگار از دیروز تا به حال منتظر دستور وِیژه رییس جمهوری هستند. به هر حال شاید آنجا هم کاری در حال انجام شدن هست که نیاز به زمان وجود دارد.
  دوست ندارم مخالفت ما با جمهوری اسلامی مثل رفتار مخالفان دوران شاه باشه که با هر دروغی می خواستند به اهدافشان برسند.

  • آلفرد آگوست 13, 2012 در 1:45 ق.ظ.

   تا ۱۸ ساعت بعد از زلزله دستور ویژه صادر نشده بود. این را شما میتوانی در سایتهای حکومتی نگاه کنی، اولین خبرها مربوط به دستور ویژه برای امدادرسانی مربوط به ساعت ۳ بعد از ظهر روز یکشنبه هست. اگر فرض کنیم خبرگزاری ها خبر را با دو سه ساعت تاخیر منتشر کرده باشند، یعنی اینکه ۱۸ ساعت از زمان زلزله تا لحظه صدور دستور گذشته بوده است. این همه تعلل برای چه بوده است؟! در حوادث اینگونه با توجه به ماندن مردم زیر آوار، هر ثانیه تعلل ممکن است به قیمت از دست رفتن زندگی یک نفر تمام شود.

  • مجید آگوست 14, 2012 در 4:22 ق.ظ.

   از سایر کشورها نگو لطفا، من یک ماه توکیو بودم میتونم بگم هرشب نه یکبار بلکه چند بار زمین میلرزید پس خواهش میکنم با سایر کشورها مقایسه نکن.
   حتما میگی چرا با ژاپن مقایسه میکنم ؟ واسه اینکه با این سطح درآمد نفتی ما همین الانش ژاپن رو میذاریم جیبمون، البته اگه نره تو جیب آقایون

 3. معتبر آگوست 13, 2012 در 10:18 ق.ظ.

  تا آنجا که من می دانم زلزله ساعت 17 اتفاق افتاده، خبری که شما به آن استناد کرده اید در ساعت 22 همان روز نوشته شده است. به قول شما با وجود تاخیر دو سه ساعته در انتشار خبر، فکر نمی کنم انتظار سرعت عمل بیشتری از این حتا در آمریکا هم بشود داشت. اگرچه ظاهرا چندین ساعت بعد هم این دستور صادر نشده، ولی در لحظه ای که شما این مطلب را نوشته اید مورد غیر عادی نبوده است.

  • آلفرد آگوست 13, 2012 در 5:13 ب.ظ.

   من این مطلب را ۹ ساعت بعد از زلزله نوشتم.

   • مجید آگوست 14, 2012 در 4:25 ق.ظ.

    آلقرد جان بیخیال شو این آقا یا خانم «معتبر» رو، به قول معروف: «فهماندن چیزی به کسی که برای نفهمیدنش پول میگیرد، غیر ممکن است»
    اینم از هموناست پس ولش کن بزا برا خودش وق وق کنه

 4. معتبر آگوست 14, 2012 در 10:06 ق.ظ.

  خاک بر سر ما اگر که اپوزیسیون این کشور از آدمهایی مثل تو تشکیل شده باشد. تازه به قول خودت ژاپن را هم دیده ای!
  یک جمله یاد گرفته ای سعی می کنی مثل یک بسیجی مزدور با آن صدای من را خفه کنی!؟
  من اینجا حرف بی راهی نزدم. حتا اگر واقعا بسیجی هم باشم بهتر است به جای برچسب زدن پاسخ منطقی به نوشته من می دادی.
  به هر حال چه امداد رسانی دولت قوی باشد چه نباشد واقعیت این است که برای هر سانحه ای آماده باش سراسری نمی دهند. اینجا بحث بر سر این است که در زمانی که آلفرد این مطلب را نوشته، تاخیری غیر عادی اتفاق افتاده است یا نه، که با آن احمدی نژاد را متهم می کند. بالاخره باید اطلاعاتی از میزان خرابی ها یا نیروهای مورد نیاز یا مناطق آسیب دیده تهیه بشود تا بعد برای آنها تصمیم گیری بکنند. این کارها حداقل در حد چند ساعت زمان بر است. منطق من به من می گوید که همین جوری نمی شود تا زرتی گفتند فلان جا زلزله آمده است تمام نیروهای هوایی، دریایی، زمینی، امدادی سپاهی، انتظامی و… کشوری سر خود به منطقه عزیمت کنند.
  من به خاطر شتابزدگی در اظهار نظر از آلفرد انتقاد می کنم گرفتار یک نفر عقب افتاده مثل تو می شوم. با وجود افکاری به این شدت منحرف امیدوارم بعد از سرنگونی آخوندها، اوضاعی پیش نیاید که تازه افسوس همین این روزها را هم بخوریم.

 5. بازتاب: حکومتی که با همه چیز حتی زلزله با نگاه امنیتی برخورد می‌کند، پایگاه سست اجتماعی خود را به تصویر می‌کشد! « گاه نوشته‌های آلفرد

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: