دروغی که با سرعتی زیاد در حال انتشار در شبکه‌های اجتماعی است!

اخیرا عکس زیر به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگهای کپی پیستی زیادی پخش شده و با سرعتی زیاد در حال انتشار است. اما موضوعی که موجب نوشتن این مطلب شد این هست که توضیح همراه این عکس کاملا غلط هست. در توضیح مربوط به این عکس که اغلب هم توسط گروههای وابسته به سلطنت طلبان منتشر میشود، ادعا شده است که در دوران رضا شاه به دلیل فشار وی به آخوندها، آنها به سفارت انگلیس پناه برده و درخواست پناهندگی کرده بوده‌اند تا از ایران خارج شوند! اینکه آیا واقعا رضا شاه با آخوندها بد بوده یا نبوده، موضوع این مطلب نیست، موضوع این است که این عکس هیچ ربطی به دوران رضا شاه ندارد. حقیقت این است که این عکس مربوط به یکی از بست نشینی‌ها (تحصن‌های اعتراضی) در جریان انقلاب مشروطه (دوره قاجار) و متعلق به سال ۱۹۰۶ میلادی یا ۱۲۸۵ هجری شمسی میباشد. اساسا آن موقع رضا شاه هیچ کاره بوده است! این عکس در کتاب جهان اسلام «National Geographic’s The World of Islam» گردآوردی شده توسط جاناتان سویفت «Jonathan Swift» چاپ شده ودر قسمت توضیح زیر عکس به این موضوع اشاره شده است که این عکس مربوط به دوران انقلاب مشروطه و بست نشینی در کنار سفارت انگلیس میباشد (دیواری که در عکس دیده میشود، دیوار سفارت بریتانیاست). در منابع متعدد دیگر (از جمله در آرشیو نشنال جئوگرافیک ، همراه با توضیح) هم به این موضوع اشاره شده است که این عکس مربوط به دوران انقلاب مشروطه است. (این عکس در شهروند امروز، این عکس در سایت آفتاب نیوز) ، (لینک منابع بیشتر)

باور کنید برای این چند خط توضیحی که نوشتم، چه فحش‌هایی که به من داده نشد!! آقا جان من نه ساندیس خورم، نه آخوندم، نه طرفدار آخوندم، نه مزدورم، نه مصدقی هستم، نه مخالف مصدق هستم، نه از اینکه به آخوندها فحش بدهید بدم میاد…!! من فقط به یک واقعیت تاریخی اشاره کردم و از افرادی که این عکس را در فیسبوک و یا گوگل پلاس گذاشته بودند، خواستم که توضیحات زیر عکس را اصلاح کنند تا منطبق بر واقعیت باشد. به جای اینکه توضیح‌ها را درست کنند، کلی انگ زدند، کلی فحش دادند، کامنت حذف کردند!! آخه این چه کاریه؟! فکر کرده‌اید با دروغ و دغل بازی برای رضا شاه اعتبار میخرید؟! حتی اگر فرض کنیم این غلط سهوی بوده و عمدی در کار نبوده است [که با توجه به رفتار اینها و اصرار بر دروغ گویی چنین به نظر نمیرسید]، خوب اینکه کسی به شما تذکر بدهد که توضیحات را اصلاح کنید که بسیار بهتر از آن است که چند روز دیگر خبرگزاری‌های حکومتی مثل تابناک مطلب بنویسند و شما و ناآگاهی شما را مضحکه قرار دهند؟! اگر اشتباه میکنم بگو اشتباه میگم!!

بست نشینی در جریان انقلاب مشروطه سال ۱۹۰۶ میلادی در کنار سفارت انگلیس در تهران

توضیح غلطی که زیر این عکس نوشته شده بود (مثال یک ، مثال دو ، مثال سه لینک بالاترین ، مثال چهار گوگل پلاس):

دوستان عزیز میهن پرست من به این عکس تاریخی خوب نگاه کنید. اینجا جلوی سفارت انگلیس در سال ۱۹۲۱ میلادی ( ۱۳۰۰ شمسی) در تهران است. به خاطر فشاری که رضا شاه به این آخوند‌ها در آن زمان آورده بود که گورشان را از ایران ما گم کنند،، ، اینها به این صورت برای گرفتن ویزا در جلوی سفارت انگلیس هر روز جمع می‌شدند تا به انگلیس پناهنده شوند.

18 پاسخ به “دروغی که با سرعتی زیاد در حال انتشار در شبکه‌های اجتماعی است!

 1. دادگاه ویژه روحانیت مایه ننگ و شرمساری هر ایرانی است. " اگر کاپیتولاسیون که به واسطه وحشیگری و اعمال تروریستی مسلمانان و آخوندها به وجود آمد ژوئیه 9, 2012 در 7:25 ق.ظ.

  دادگاه ویژه روحانیت مایه ننگ و شرمساری هر ایرانی است. »

  اگر کاپیتولاسیون که به واسطه وحشیگری و اعمال تروریستی مسلمانان و آخوندها به وجود آمد و مایه تبعیض بین ایرانیان و خارجیها بود، دادگاه ویژه روحانیت مایه تبعیض بین آخوندها و ایرانیان است.

  http://www.radiofarda.com/content/f4_rahrovan_mehr_kin_us_iran_relations_part_eight/2257084.html

  مردم ایران میخواهند بدانند نتیجه دادگاه تجاوز آیت الله بهجت به زن و دختر و عروس خادم مسجد چه شد؟ و یا نتیجه تجاوز یک روحانی به یک پسر جوان بسیجی که در اینترنت پخش شد به کجا رسید؟ و یا آمار هزاران مورد دیگر از تعرض روحانیت به حقوق مردم چه بوده است؟
  مگر محمد و علی دادگاه ویژه روحانیت داشتند؟
  آیا این دادگاه جز سرپوش و سانسور جرائم جنایی و حقوقی روحانیت نیست؟

  اسلام = تروریسم
  مسلمان = تروریست

  » کوروش فردوسی «

 2. keivan ژوئیه 9, 2012 در 12:14 ب.ظ.

  ولی در سایت نشنال جیوگرافی به وضوح نوشته شده که اینها برای گرفتن پناهندگی جلوی سفارت هستند… فقط آدرس رو تهران – عراق نوشته!!!

 3. ali ژوئیه 9, 2012 در 9:41 ب.ظ.

  ey kash yek vaba , marazy miyumad inaro mighaid miraft

 4. a.dast ژوئیه 9, 2012 در 10:12 ب.ظ.

  با سلام
  شما در مورد تاریخ وارد می باشید. دوست داشتم نظرتان را در مورد مقاله ذیل جویا شوم:
  نام دو شخصیت منفی تاریخ ایران بر روی دو بزگراه اصلی تهران
  لینک مقاله:
  http://adast020.blogspot.co.at/

  • آلفرد ژوئیه 9, 2012 در 10:34 ب.ظ.

   سلام، مطلب خوبی بود، دوست عزیز جای تعجبی نیست زیرا این حکومت، حکومت ملایان است، بدیهی است که صرفنظر از عملکرد و نقش ملاها در تاریخ، از آنهایی که به دنبال احکام اسلامی و پیاده کردن اسلام در جامعه بوده اند حمایت میکنند. مثلا این فضل الله نوری یکی از متحجرترین آخوندهای تاریخ بوده است زیرا زنان را اساسا در حد انسان نمیدانسته و معتقد بوده که آنها باید تحت قیمومیت مردان باشند. وی به شدت با تحصیل کردن زنان مخالفت میکرده است. هر چند من اعدام او را کار درستی نمیدانم. البته اینها با آخوندهایی که مخالف دخالت دین در سیاست بوده اند خیلی رابطه خوبی نداشتند، آخوندهایی مثل آیت الله خویی یا آیت الله سید محمد کاظم شریعتمداری

 5. ﻋﺮﻓﺎﻧﻴﺎﻥe ژوئیه 10, 2012 در 1:13 ق.ظ.

  ﺑﻪ ﺧﺪا ﻗﺴﻢ اﻳﻦ ﺟﻤﺎﻋﺖ اﺣﺘﻴﺎﺝ ﺑﻪ ﻛﻤﻚ ﺩاﺭﺩ . اﻳﺮاﻥ اﺣﺘﻴﺎﺝ ﺑﻪ ﭼﻨﻴﻦ اﻧﻘﻼﺑﻲ ﻧﺪاﺷﺖ ﻭﻟﻲ ﺣﻮﺯﻩ ﻫﺎﻱ ﺩﻳﻨﻲ ﺩاﺷﺖ . اﻳﻦ ﻫﺮﺝ و ﻣﺮﺟﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ اﻳﺮاﻥ ﺣﺎﻛﻢ اﺳﺖ ﻓﺮﻳﺎﺩﻱ اﺳﺖ اﺯ ﻃﺮﻑ ﻫﻤﻴﻦ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﻛﻪ ﻧﻪ ﺭاﻩ ﭘﻴﺶ و ﻧﻪ ﺭاﻩ ﭘﺲ ﺑﺎﻗﻲ ﮔﺬاﺷﺘﻪ اﺳﺖ . ﺣﺎﻛﻤﺎﻥ ﻣﺎ ﺩﺭ اﻭﻳﻞ اﻧﻘﻼﺕ ﺧﻴﺎﻝ ﻣﻴﻜﺮﺩﻧﺪ ﻛﺎﻓﻴﺴﺖ اﺣﻜﺎﻡ اﺳﻼﻣﻲ اﺟﺮا ﺷﻮﺩ ﺗﺎ ﺣﻘﺎﻧﻴﺖ اﺳﻼﻡ ﻣﻌﻠﻮﻡ ﺷﻮﺩ و ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻬﺸﺖ ﺭا ﺭﻭﻱ ﺯﻣﻴﻦ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﻨﻨﺪ ……ﺣﺎﻝ ﻛﺎﺭﺷﺎﻥ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺯﻧﻲ و ﺷﺎﻳﺪ ﺧﻮﺩﻛﺸﻲ ﻛﺸﻴﺪﻩ . ﺷﺎﻳﺪ ﺩﻳﺪﻩ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﺣﺎﻝ و ﺭﻭﺯ ﻛﺴﻲ ﺭا ﻛﻪ ﻋﺰﻳﺰﻱ ﺭا اﺯ ﺩﺳﺖ ﺩاﺩﻩ و ﻣﻴﺨﻮاﻫﺪ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﺁﺳﻴﻲ ﻭاﺭﺩ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻧﺰﺩﻳﻜﺎﻥ ﻣﺎﻧﻊ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ اﻟﺒﺘﻪ ﻣﻦ ﺩﺯﺩاﻥ و ﻏﺎﺭﺗﮕﺮاﻥ ﺭا ﻛﻪ ﺷﺮاﻳﻄ ﺭا ﻧﺮﺩﺑﺎﻥ ﺳﻮ اﺳﺘﻔﺎﺩﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﺭا ﻛﺎﺭﻱ ﻧﺪاﺭﻡ .

 6. رخسار ژوئیه 12, 2012 در 9:28 ب.ظ.

  کسی دعوت نامه بالاترین داره لطفا برای من بفرسته؟ ozokora@gmail.com

 7. فرهاد ژوئیه 16, 2013 در 1:59 ب.ظ.

  اما اینکه لندن حیاط خلوت آخوندها و ج.ا هست نباید تردیدی داشته باشید.

 8. حمید ژوئیه 28, 2013 در 7:03 ق.ظ.

  چرا در این تجمع فقط آخوندها حظور دارند مگر انقلاب مشروطه فقط کار آخوندا بود؟
  در ثانی چرا باید در برابر سفارت انگلیس تجمع کنند اتفاقا انگلیسیها از انقلاب مشروطه حمایت کردند برعکس روسها بودند که تمام تلاششونو برای شکست انقلاب کردند

 9. پیمان مِی 2, 2015 در 12:59 ب.ظ.

  باور کنید برای این چند خط توضیحی که نوشتم، چه فحش‌هایی که به من داده نشد!! آقا جان من نه ساندیس خورم، نه آخوندم، نه طرفدار آخوندم، نه مزدورم، نه مصدقی هستم، نه مخالف مصدق هستم. چرا خودتو میزنی به کوچه علی چپ چه ویزا میخواستن و چه اعتراض داشتند خلاصه نشاندهنده وابستگی اونها به انگلیسی ها هستش .بیخود نمی گن اخوند انگلیسی

  • مهتب فوریه 27, 2018 در 7:23 ب.ظ.

   ببین عزیز دل جناب عالی میخوای درست کنی ؟پس بیا درست کن ببین قتل پدر خمینی رو گفتن رضاشاه بوده اینو درست کن ؟

  • مهتی فوریه 27, 2018 در 7:36 ب.ظ.

   تو اینقدر ادم خوبی هستی ما هم نگفتیم جناب عالی ساندیس خوری یا هرچیز دیگه ؟ میخوای تاریخ رو درست شرح بدن ؟ ببین این دشمنی ها رو کسانی که به حکومت نزدیک هستن درست میکنن ببین رضاشاه کبیر وپسرش خیلی برای ایران زحمت کشیدن و ایران دوران خوبی براش دروست کردن اخوندها هم شما هم خوب باشید درست کنید خراب نکنید شما مثل صدر اسلام فکر میکنید دنیا دیگه پیش رفت کرده و دین باید از دولت جدا باش تا به دین لتمه ایی وارد نشه ولی متسفانه اخوندها کاری کردن که اگر انقلابی دیگه بشه دیگه کسی به دین هم نگاه کنه ؟ همشون لواط کارن مثل قاری قران مجلس ؟ مثل اون رفته راحیاناوخوندراحیانه پسره تجاوز میکنه فیلمش هم هست یا امام جمعه تیسرکان اونم فیلمش هست ؟دین باید الگو باشه نه خیانت ؟

 10. غریبه کورد آگوست 13, 2015 در 5:43 ب.ظ.

  نویسنده عزیر لطفاً شما برید سرچ کنید جاناتان سوئیفت نویسنده کتابی به اسم جهان اسلام نیست و همچین کتابی با این مولف وجود خارجی ندارد بلکه جاناتان سوئیفت نویسنده کتاب سفرهای گالیوره،…….!

 11. Mohsen جون 13, 2016 در 8:01 ق.ظ.

  نويسنده عزيز من به صحت و درستي خبر مبني بر تجمع اين افراد در مقابل سفارت را نميدانم اما ميدانم كه نويسنده اي كه اسمش را برده ايد در سال ١٧٤٥ ميلادي فوت شده يعني حدود ١٥٠ سال قبل از تاريخ اين عكس! پس خبر شما كذب است

 12. میعاد ژوئیه 10, 2018 در 2:06 ب.ظ.

  چرا همشون اخوندند و چرا سفارت انگلیس مگه جای دیگه نبوده مثلا شاه عبدالعظیم

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: