آیا ماجرای عدم فروش محصولات اپل به دو تن از ایرانیان مقیم آمریکا، سناریوی لابی‌های ضد تحریم رژیم بود؟

پیام سحر ثابت خطاب به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در نکوهش تحریم‌ها بر ضد جمهوری اسلامی – سحر ثابت در این ویدئو با بلوزی سبز رنگ بر تن و در جلوی تصویر دکتر محمد مصدق نماد ملی گرایی ایرانیان دیده میشود. این ویدئو به همراه پتیشنی برای لغو تحریم‌ها، توسط یکی از لابی‌های رژیم در آمریکا منتشر شده است.

اگر به خاطر داشته باشید حدودا دو هفته قبل خبری بر روی خروجی اکثر رسانه‌های مطرح آمریکایی و بعد رسانه‌های ایرانی قرار گرفت مبنی بر اینکه در دو اتفاق جداگانه در دو ایالت آمریکا، کارکنان فروشگاه اپل از فروش محصولات این شرکت به دو فرد آمریکایی با اصلیت ایرانی خودداری کرده‌اند و علت آن را تحریم‌های آمریکا بر ایران عنوان کرده‌اند. من خودم یکی از اولین کسانی بودم که آن خبر را به فارسی ترجمه و در وبلاگم منتشر کردم و از آنجایی که در خبر آمده بود که فروشنده به علت فارسی صحبت کردن سحر ثابت (یکی از خریداران) با یکی از همراهانش در محل فروشگاه، از فروش اجناس اپل به وی خودداری کرده است، در عنوان مطلب نوشته بودم «تبعیض نژادی اپل بر ضد ایرانیان»، چون این عمل را نوعی از تبعیض میدیدم.

آن خبر منتشر شد و هیاهوی زیادی در جامعه ایرانی و حتی آمریکایی به پا کرد به گونه‌ای که بیانیه وزارت خارجه آمریکا مبنی بر عدم وجود محدودیت بر فروش اجناس اپل به افراد ساکن آمریکا را در پی داشت. البته رسانه‌های حکومتی هم بهره برداری زیادی از این ماجرا کردند تا احساسات ایرانیان را تحریک کنند. اما چیزی که من را به این ماجرا مشکوک کرده است، از یک طرف رفتار این دختر و مصاحبه‌های متعدد او با یکی از لابی‌های رژیم در آمریکا (لینک) و با رسانه‌های مختلف و به ویژه فیلمی است که امروز از وی منتشر شده است و از طرف دیگر اینکه بعدا مشخص گردید که فروشنده‌ای که از فروش محصولات اپل به این دختر خودداری کرده بوده، خود یک ایرانی بوده است!! (لینک) اول به بیانیه این لابی بر میگردیم. هنوز ساعتی از انتشار این خبر حدود دو هفته پیش نگذشته بود که لابی مذکور گویی مترصد این ماجرا بوده باشد، اقدام به انتشار بیانیه‌ای بر ضد تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی نمود تا به ماهها تلاش خود در این زمینه جانی دوباره بخشد! روزهای بعد پر بود از مصاحبه‌های متعدد این دختر و یکی از اعضای ارشد این لابی با نام «جمال عبدی» با رسانه‌های مختلف و تعمیم دادن داستان جهت محکومیت کل تحریم‌های آمریکا که در واقع شریان درآمدی رژیم را تنگ و تنگتر کرده است.

در اتفاقی جالب توجه که قضیه را بیش از پیش مشکوک و بودار جلوه نمود، روزنامه دیلی میل انگلستان فاش کرد که فروشنده‌ای که از فروش محصولات اپل به سحر خودداری کرده بوده، ایرانی بوده است. امروز در اقدامی تازه ویدئویی از سحر ثابت خطاب به باراک اوباما ریاست جمهوری آمریکا منتشر شده است. در این ویدئو که توسط این لابی رژیم ساخته شده است و در پشت سر سحر، تصویری از دکتر محمد مصدق دیده میشود، سحر ثابت خطاب به اوباما در نکوهش تحریم‌ها بر ضد جمهوری اسلامی سخن میگوید و با پیش کشیدن موضوع تحریم‌های طولانی مدت آمریکا بر ضد کوبا و کره شمالی در دهه‌های گذشته و عدم تاثیر آنها بر رفتار دولتمردان آن کشورها، ادعا میشود که تحریم‌های کنونی تنها بر ایرانیان عادی اثر گذاشته و بر حکومت بی تاثیر بوده‌اند! به نظر میرسد قرار دادن تصویر دکتر مصدق در پشت سر سحر، اتفاقی نبوده و در واقع اقدامی حساب شده و از یک سو برای برانگیختن احساسات ملی گرایانه ایرانیان و از سوی دیگر برای یادآوری کودتای ۲۸ مرداد برای دولتمردان آمریکایی از جمله اوباما بوده باشد که دولت وقت آمریکا و سازمان سیا در آن نقشی کلیدی ایفا کردند.

با در نظر گرفتن همه موارد ذکر شده در بالا و بهره برداری تبلیغاتی و سیاسی زیادی که لابی‌های ضد تحریم رژیم از این ماجرا کرده‌اند، به نظر میرسد که کل ماجرا یک سناریوی از پیش طراحی شده بوده است. زیرا بعد از گذشت ۲ هفته از این دو مورد و با وجود شمار زیاد ایرانیان مقیم خارج از کشور، تاکنون گزارش دیگری مبنی بر عدم فروش محصولات اپل به ایرانیان منتشر نشده است. اما در مورد سحر ثابت و نقش او با اطمینان نمیتوان قضاوت کرد و دو حالت متصور است؛ ممکن است وی از همان ابتدا و آگاهانه در این بازی نقش ایفا کرده است، اما حالت دیگر این است که این دختر جوان و کم سن و سال ناخواسته و ناآگاهانه مورد سوء استفاده لابی‌های رژیم قرار گرفته و ملعبه دست بازیهای سیاسی و رسانه‌ای آنها قرار گرفته است.  اما چیزی که مشخص است این است که تعمیم دادن ماجرای عدم فروش [موجه یا غیر موجه] محصولات اپل به این دو نفر به کل تحریم‌های آمریکا بر ضد جمهوری اسلامی، تنها خواسته لابی‌های حکومت برای افزایش فشار به دولت آمریکاست تا شاید از این طریق بتوانند به هدف نهایی خود که کاهش شدت تحریم‌ها و نهایتا برداشتن آنهاست دست یابند. نباید فراموش کرد که تحریم‌های بانکی و نفتی که بر ضد رژیم اعمال شده است، با هدف فشار بر حکومت جهت کنار گذاشتن برنامه بلندپروازانه و ماجراجویانه تسلیحات اتمی است که ملایان با جدیت دنبال میکنند و علیرغم هزینه زیاد حاضر به رها کردن آن نیستند. تحریم‌ها بین المللی تاکنون منجر به کاهش درآمد شدید حکومت شده است و شریان حیاتی آن را روز به روز تنگتر و تنگتر کرده است. بدیهی است که تحریم‌ها خواه نا خواه بر مردم ایران هم تاثیر منفی میگذارند اما واقعیت این است که در نتیجه شکست مذاکرات دیپلماتیک، تنها دو راه برای فشار به رژیم ایدئولوژیک جمهوری اسلامی باقی مانده است، یکی جنگ [که بسیار بد است] و دیگری تحریم. راه دیگری وجود ندارد.

مطالب مرتبط:

اپل و تبعیض نژادی بر ضد ایرانیان

در راهپیمایی‌های «ضد جنگ» و «ضد تحریم» لابی‌های رژیم در خارج شرکت نکنید!

سخنان امروز صالحی نشانه‌ای از در تنگنا بودن شدید رژیم / از برنامه هسته‌ای حکومت حمایت نکنیم!

5 پاسخ به “آیا ماجرای عدم فروش محصولات اپل به دو تن از ایرانیان مقیم آمریکا، سناریوی لابی‌های ضد تحریم رژیم بود؟

 1. فروز ژوئیه 5, 2012 در 10:18 ق.ظ.

  شما هم مثل جمهوری اسلامی توهم توطئه دارید.عید امسال در اپل استور توی اسپانیا قصد خرید آی پد داشتم که به محض آینکه فهمیدند ایرانی هستم از فروش اون ممانعت کردند و با عصبانیت اونجا رو ترک کردم.

  • آلفرد ژوئیه 5, 2012 در 4:03 ب.ظ.

   فکر میکنم دلایل کافی برای اینکه انسان به هدف واقعی این افراد شک کند، در این مطلب آورده شده است. درباره داستانی که تعریف کردید اگر فرض کنیم واقعی بوده باشد، به هر حال طبق تحریم های آمریکا صادرات محصولات اپل به ایران ممنوع هست. اما اینکه این موضوع که چگونه تشخیص داده اند که شما ایرانی هستید و میخواهید محصول را به ایران ببرید خودش نیازمند توضیح است و جای سوال دارد، چون معمولا در فروشگاه های اپل از کسی پاسپورت نمیخواهند! شاید شما با فروشنده درباره مسائلی مرتبط با ایران (مثلا اینکه این محصول با برق ۲۲۰ ولت ایران کار میکند یا نه) و نحوه خروج و گمرک و اینها صحبت کرده ای و او فهمیده که شما ایرانی هستی و قصدد بردن جنس به داخل کشور را داشته ای که خوب از لحاظ قانونی نمیتوانسته به شما جنس را بفروشد. وگرنه برای فروش جنس، پاسپورت یا کارت اقامت از کسی نمیخواهند!

 2. ۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴❊ ژوئیه 5, 2012 در 6:23 ب.ظ.

  به نظر می رسد یک اتفاقی افتاده است و این موضوع نه تنها بر خلاف مقررات ایالات متحده است، بلکه با اصول اولیه حقوق انسانی هم تعارض دارد. حالا شما این واقعیت را نادیده می گیرید و به جای حمایت از حرکتی که می تواند حقوق مردم ایران را تامین کند، به موضوعات پشت پرده توجه می کنید؟

 3. سیمرغ ژوئیه 6, 2012 در 3:18 ق.ظ.

  شما مطمئن باشید که این یکی دیگر از ترفندهای این آخوندها هست که توسط لابیگرانش همچون نایاک اهدافش را جلو میبرد. من خودم از مصرف کنندگان تولیدات اپل هستم. در تمام خریدهایم که یکیش همین چند هفته گذشته بود هیچوقت از من سوال نشده که کجایی هستم و برای چه تلفن و یا ای پد میخرم. این همه یک سناریوی ساختگی نایاک و رژیم هست که ازش مترسک درست کنند و به نفع حل معظلات رژیم حل کنند. ملاهای ایران میلیونها دلار در خیابانهای واشنگتن برای لابی به نفع رژیم خرج کرده و میکند. برعکس آنچه رژیم در داخل میخواهد نشان بدهد که تحریمها براش مهم نیست بسیار برایش مهم هست چرا که تمام حیاتش به همین فروش نفت بستگی دارد. ناقوس روزهای آخر رژیم در حال زدن هست و بزودی درگیریهای وسیع بین خودشان شروع خواهد شد.
  بجای احساساتی شدن در لحظات اول بهتر است کمی تامل کردو تحقیق کرد و مطمئن شد که کاری به نفع رژیم انجام داده نشود.

 4. aida آگوست 14, 2012 در 3:31 ق.ظ.

  دقیقا مشابه این اتفاق یک سال پیش برای برادر من در ایالت آلبورکرکی زمانیکه که می خواست برای مادرم آیپد بخره و داشتند با هم فارسی حرف می زدند و تو حرفهاشون از ایران حرف زدند افتاده و برادرم مجبور شده بگه داشته می گفته Iraq نه Iran تا بهش آیپد رو بدن!. البته من این مسئله رو نژادپرستی نمیدونم و فکر می کنم اونا داشتن براساس قانونی که بهش اعلام شده عمل می کردن. فقط خواستم بگم که این اتفاق جاهای دیگه هم افتاده

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: