کسی با مهاجران قانونی مشکل ندارد، اما مهاجران غیر قانونی باید شناسایی و از کشور اخراج شوند

همه ساله افراد زیادی به دلایل مختلف ترک وطن کرده و به کشورهای دیگر مهاجرت مینمایند. این عمل یا به دلایل شخصی مثل پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر یا بهره مندی از آزادی‌های فردی و اجتماعی مناسبتر و یا اجباری و به دلیل جنگ، بی خانمان شدن، نجات جان و مواردی از این دست صورت میگیرد. صرفنظر از علت اصلی، مهاجرت بایستی به شکل قانونی صورت بگیرد و فرد موظف است که همه مراحل مربوط به مهاجرت به کشور مقصد را طی کند و پس از موافقت با پرونده، به کشور مقصد وارد شود. در همه کشورهای قانونمند، با مهاجر غیر قانونی به شدت برخورد میشود و پلیس ابتدا فرد را بازداشت و پس از بررسی به کشور مبدا دیپورت (اخراج) میکند. البته مسلما منزلت و شان انسانی همه افراد در همه مراحل بایستی حفظ شود، از جمله در مورد مهاجران غیر قانونی. در مواردی که افراد زیادی به شکل ناگهانی و به دلایل خاص (مثل جنگ، سیل و زلزله که منجر به نابودی خانه و کاشانه افراد میشود و یا به دلیل در خطر بودن جان) مجبور به خروج اضطراری از وطن خود میشوند و به کشوری دیگر مهاجرت میکنند، اردوگاههای پناهندگی در لب مرز تاسیس میشود و این افراد آسیب دیده در آنجا مستقر میگردند. حتی پیشرفته ترین کشورها با اقتصادی پویا و قوانینی مبتنی بر حقوق بشر، به هیچ وجه اجازه ورود پناهجویان و آوارگان به داخل کشور خود را نمیدهند و به جای آن، آنها در کمپ‌های پناهندگی در لب مرز مستقر میشوند تا اینکه شرایط برای بازگشت آنها به موطن خود فراهم شده و سپس به آنجا برگردانده میشوند.

متاسفانه برادران و خواهران ما در کشور همسایه افغانستان در سه دهه گذشته گرفتار جنگی خانمان برانداز بوده‌اند که از حمله شوروی به آنها در دهه ۸۰ آغاز و پس از آن با تسلط طالبان بر آن کشور و گسترش جنگ داخلی و در آخر حمله ناتو در سال ۲۰۰۳ ادامه یافت. این سالهای طولانی جنگ و باامنی، ویرانی‌های زیادی را در افغانستان ایجاد کرد و منجر به آواره شدن و خروج خیل عظیم افغان‌ها به کشورهای همسایه و از جمله ایران شد. اهمال جمهوری اسلامی در استقرار پناهجویان افغان در کمپ‌های موقت پناهندگی در لب مرز از یک سو و تعداد زیاد پناهجویان افغان و مرز طولانی کشورمان با افغانستان از سوی دیگر موجب شد که آنچه نبایست اتفاق می‌افتاد اتفاق بیفتد و میلیونها افغان به داخل ایران راه یافتند و در کل کشور پراکنده شدند.

مهاجران غیر قانونی چالش‌های اقتصادی و امنیتی زیادی را برای هر کشوری ایجاد میکنند. به دلیل نداشتن کارت هویت و محل سکونت مشخص این افراد امنیت کشور میزبان را به خطر می‌اندازند زیرا اگر یکی از این افراد جرمی یا جنایتی مرتکب شوند به سختی میتوان او را شناسایی کرد. از طرف دیگر اشغال کردن موقعیت‌های شغلی -هر چند که آن شغلها در رده بالا نباشند-، منجر به افزایش نرخ بیکاری در جامعه میزبان میشود و اقتصاد کشور را با خطر جدی مواجه میسازد.

در گزارشها آمده است که در حال حاضر بیش از ۱ میلیون و چهارصد هزار نفر مهاجر غیر قانونی افغان در ایران زندگی میکنند. این شمار بسیار زیاد از مهاجران غیر قانونی هر اقتصادی را با چالش جدی مواجه میکند چه برسد به اقتصاد شکننده و بیمار ایران که تحت تحریم‌های بین المللی هم قرار دارد. با وجود خاتمه جنگ ناتو در افغانستان و ثبات نسبی در آن کشور، مهاجران افغان نه تنها از خود تمایلی به خروج داوطلبانه از ایران نشان نمیدهند که آمارها حکایت از افزوده شدن بر شمار مهاجران غیر قانونی افغان در ایران در سال گذشته دارد!!

برادران و خواهران افغان باید بدانند که عموم مردم ایران هیچ دشمنی خاصی با آنها ندارند اما واقعیت قضیه این است که مهاجرت غیر قانونی در همه جای دنیا جرم است و با آن برخورد پلیسی و امنیتی میشود زیرا مشکلات امنیتی و اقتصادی عدیده‌ای را برای جامعه میزبان ایجاد میکند. کسی با مهاجران و پناهندگان افغان [یا دیگر کشورها] که به طور قانونی و مجاز و پس از طی مراحل مربوطه در کشور اقامت گزیده‌اند مشکلی ندارد، مشکل از ناحیه مهاجران غیر قانونی است که طبق آمارها اکثریت مطلق افغانها به طریق غیر قانونی در ایران اقامت دارند. اتفاقا اگر به آمار جنایتها و جرائم افغان‌ها در ایران نگاه شود، تقریبا همه آنها از سوی مهاجران غیرقانونی صورت میگیرد. مسلما در عین حالی که من طرفدار سرسخت شناسایی و اخراج مهاجران غیر قانونی افغان و غیر افغان هستم اما بر لزوم حفظ شان و منزلت انسانی آنها تاکید میکنم. به هیچ وجه نباید با آنها رفتار غیر انسانی صورت بگیرد. همچنین به هیچ وجه نباید گناه اخیر (+) چند مهاجر غیر قانونی افغان در تجاوز و قتل وحشیانه دختر جوان یزدی را به پای همه افغان‌ها نوشت و همه آنها را مجازات کرد. جرم یک امر فردی است و هرکسی شخصا مسئول اعمال، رفتارها و تصمیم‌های خود است و خودش هم باید پاسخگو باشد. لذا عمل احساسی و غیر قابل قبول شماری از مردم یزد در حمله به خانه‌های مهاجران افغان در آن شهر در پی حادثه قتل دختر مذکور محکوم است اما پلیس موظف است که مجرمان حادثه را دستگیر و به شکل قانونی مجازات کند. همچنین مهاجران غیر قانونی در کل کشور باید شناسایی و اخراج شوند یا اینکه به کمپ‌های پناهندگی در لب مرز منتقل گردند. همچنین از عزیزان افغان انتظار میرود که به طور علنی عمل شنیع دو تن از هموطنان خود در تجاوز و قتل دختر جوان یزدی را به شدت محکوم کنند.

مطلب مرتبط:

به تبعیض نژادی با صدای بلند نـــــــه بگوییم!

خودکشی پناهجوی ایرانی و مسئولیت ایرانیان مقیم خارج از کشور

20 پاسخ به “کسی با مهاجران قانونی مشکل ندارد، اما مهاجران غیر قانونی باید شناسایی و از کشور اخراج شوند

 1. سید علی هاشمی ژوئیه 4, 2012 در 10:53 ب.ظ.

  با سلام
  مهاجران قانونی و غیر قانونی زمانی میتوانند به کشورشان برگردنند که ایران و پاکستان دیگر کمک تسلیحاتی به طالبان نکنند و از مداخله در امور داخلی افغانستان خوداری کنند آن موقع وضعیت افغانستان بهتر خواهد شد و مهاجرین خودشان خواهند رفت. وضعیت کشور افغانستان زمانی خراب شد که نظام شاهنشاهی در ایران جایش را به آخوندها داد و مداخله در امور داخلی افغانستان و آواره شدن هزاران افغان از همان روز شروع شد . رژیم ایران ، پاکستان ، سعودی ، امارات و کشورهای غربی از دارو دسته دزدان و جنایتکارانی به نامهای : احمد شاه مسعود ، برهان الدین ربانی ،حکمتیار ، حقانی ملا عمر، و عبدالعلی مزاری حمایت میکردنند. این چند نفر همانهای بودنند که بر ضد دولت نجیب الله احمد زی جنگیدند و وی را سرنگون کردنند. دولتی که تصمیم داشت در سال 1996 میلادی انتخابات در افغانستان برپاکند و اگر آن انتخابات اجرا شده بود شاید امروز در کشور عزیز شما چیزی به نام مهاجر غیر قانونی وجود نمیداشت . دوست عزیز و محترم این مهاجرهای غیر قانونی باعث و بانیش اولا رهبران جبهه متحد شمال هستنند و دوم مداخله گران خارجی از جمله ایران و پاکستان .این آتش افروزیها دامن کشورهای مداخله گر را فرا خواهد گرفت گرچه پاکستان فعلا در آتشی که خودش افروخته دارد میسوزد . مسئله دیگر این است که متاسفانه دولت ایران از مهاجرین بعنوان وسیله ای جهت فشار به دولت افغانستان ( متحد امریکا ) استفاده میکند.از زمانی که توافقنامه استراتزیک میان ایالات متحده امریکا و افغانستان به امضا رسیده است ، دولت ایران برای نشان دادن ناراحتی و نارضایتی خویش مهاجرین را وسیله قرار داده ، به دولت افغانستان فشار می آورد.

  • آلفرد ژوئیه 5, 2012 در 12:23 ق.ظ.

   آقای هاشمی بنده موافق جمهوری اسلامی نیستم، وبلاگ من مملو از مطالب بر ضد آنهاست. منتهی موضوع این مطلب مهاجرین غیر قانونی میباشد. موضوع این است که مهاجرت باید به شکل قانونی صورت بگیرد و هیچ کس در هیچ کجا به مهاجر غیر قانونی خوش آمد نمیگوید. مهاجر غیر قانونی مثل مهمان ناخوانده است.
   قابل درک است که جنگ خانمان برانداز در افغانستان موجب آوارگی انسانهای زیادی شده است، اما الان چند سالی است که ثبات نسبی در افغانستان حاکم است، چرا افغان های مقیم ایران (مهاجرین غیر قانونی) به طور داوطلبانه به کشور خود بر نمی گردند؟ نه تنها از تعداد آنها کاسته نشده که بیشتر هم شده!
   وانگهی شما یک جوری در کامنت خود صحبت میکنید گویی مردم افغانستان هیچ نقشی در اتفاقات افتاده در ۳ دهه گذشته نداشته اند. اینکه طالبان توانست به کشور مسلط شود، اینکه ما شاهد فساد گسترده در دولت کرزای هستیم، اینکه ما شاهد کشت و قاچاق گسترده مواد مخدر در افغانستان هستیم، و اینکه ما شاهد اسلام افراطی و به عنوان مثال حمله به شعبه سازمان ملل و گردن زدن کارکنان آنجا به دلیل اینکه یک نفر در آمریکا یک قرآن را سوزانده است هستیم، خوب اینها نشانه خوبی نیست!اینها آیا مردم افغانستان بوده اند یا نبوده اند؟! اگر بوده اند پس میبینید که مردم افغانستان هم نقش داشته اند.
   وانگهی خود همین منفعل بودن هم بسیار بد است، الان چند نفر افغان به یک دختر ایرانی تجاوز کرده اند و سپس او را کشته اند، من نشنیدم یا نخواندم که افغان ها این کار را محکوم کرده باشند. در حوادث مشابه در گذشته هم من واکنشی ندیدم! خوب این خوب نیست! اگر واکنشی نشان داده بشود، این موجب ایجاد اعتماد در میان ایرانیان میشود.

   • سید علی هاشمی ژوئیه 5, 2012 در 2:27 ق.ظ.

    دوست محترم جناب آلفرد
    اولا اینکه من بعنوان یک افغان این جنایت را بشدت محکوم میکنم و عاملان این جنایت وحشتناک باید به سزای عمل خود برسند. حالا سوال اینجاست که دولت ایران در این مورد چقدر راست میگویید؟ شاید این ترفندی باشد که احساسات مرد را بر ضد افغانهای ساکن ایران برانگیزد . البته منظور این نیست که افغانها اصلا مجرم ندارند اما شاید این هم مانند خفاش شب یک تهمت بر ضد افغانها باشد؟ کلا کشوری که میخواهد امنیت داشته باشد نباید احساسات را برانگیزد. ما مردمان جهان سوم زود جوش میاریم و بسیار احساسی هستیم .من در آلمان زندگی میکنم اینجا از کشورهای گوناگون مهاجر داره اما دولت آلمان دولتی است که میتواند امنیت کشور را حفظ کند و این مشکلات بسیار به ندرت پیش میاید. اگر افغانها جنایتکار و آدم کش هستنند چرا در آمریکا و اروپا یا هرجای دیگر دست به چنین اعمالی نمیزنند؟.شما در متن تان فرموده بودید که در کشورهای دیگر مهاجرین غیر قانونی را میگیرن و دیپورت میکنندمن خودم کسی هستم که غیر قانونی وارد آلمان شدم و امروز شهروند این کشور هستم نه در اینجا کمپ دیدم و نه کسی مانع ورد من به المان شدم و بخاطر ملیتم هیچ وقت توسط پولیس یا مردم آلمان تحقییر نشدم .در کشورهای دیگر اروپایی هم همینطور است. وضعیت مهاجرین افغان در کمپهای ایران چیزی مانند اردوگاه آوشویتز آلمان نازی است که یهودیان را قتل عام میکردن . اگر به یوتیوب دسترسی دارید این جمله را سرچ کنید :»شکنجه افغان‌های مهاجرتوسط پلیس فاشیست دولت ایران» . چیزی که در این ویدئو میبینید اگر توسط پلیس یکی از کشورهای اروپایی اتفاق افتاده بود یک رسوایی به حساب میومد وحتی شاید رئیس پلیس انجا استعفا میداد. اما در ایران کسی نپرسید کجا بود کی بود چی شده بود؟ انوقت شما صحبت از کمپهای مهاجرین میکنید؟ شما مشکل مواد مخدر را فرمودید و این مسله برای همه روشن است که قاچاق مواد مخدر توسط مافیای بزرگ انجام میشود و دولت کرزی هم در آن دست دارد و حتی دولتهای همسایه افغانستان و اروپایی ها. شما فکر میکنید کشاورز افغان چقدر از این تجارت سود میبرد؟ مناطقی که خشخاش در آنجا کشت میشود عمدتا یا تحت کنترل نیروهای ناتو است یا طالبان. دوست محترم و عزیز مردم افغانستان در 3 دهه گذشته جز نقش قربانی دیگر نقشی در تحولات افغانستان نداشته اند. نمیدانم چقدر در مورد تاریخ افغانستان اطلاع دارید اما فکر کنم این را همه بدانند که طالبان با کمک مستقیم آمریکا و متحدانش بر افغانستان چیره شدند و انقلاب مردمی در کار نبوده. در طول تاریخ حکومتهای افغانستان بر مردم تحمیل شده اند حتی حکومت کرزی. اشاره فرمودید به فساد اداری دولت کرزی خوب حال من از شما سوال میکنم وقتی دولتی دست نشانده و بی کفایت به فساد اداری آلوده است در این میان گناه مردم چیست؟ گذشته از این، این مشکلیست که تمام کشورهای دنیا حتی کشورهای توسعه یاقته هم با آن دست و پنجه نرم میکنند. ابلته جناب الفرد بدر بین این مهاجران غیر قانونی بیشترشان کسانی هستنند که در ایران متولد شده اند. حتی من کسی را میشناسم که مادرش ایرانی بود ولی مجبور به ترک افغانستان شد. شما بهتر میدانید که دولت ایران یک دولت ایدآل نیست و در بیشتر موارد بسیار ضعیف عمل میکند. اینکه اینقدر مهاجر غیر قانونی در ایران حضور دارد اولا بخاطر یک حکومت بیکفایت در افغانستان است که نمیتواند برای جوانهای افغان موقعیت کاری ایجاد نماید و امنیت شهروندانش را تامین کند و یکی هم دولت بی کفایت ایران است که نمیتواند به درستی مهاجرین را سرو سامان بدهد . حتی در اخراج آنها هم ناکام است و به همین دلیل دست به دامان مردم شده است برای شناسایی اتباع بیگانه. واقعا جای شرم است دولتی که ادعا دارد قدرت اول منطقه است و هرروز تهدید به بستن تنگه هرمز میکند و هرروزه اسرائیل را تهدید میکند از مردمکوچه و بازار میخواهد اتباع بیگانه را شناسایی کنند. شما فکر میکنید برخورد مردم چطور خواهد بود؟ من برایتان میگوییم . اقا یک کیلو پیاز بدبد صاحب مفازه : افغونی؟ افغونی کثافت اول تو مدرکتو نشون بده .خداوند شاهد است که خود من این جمله را از هموطنان شما شنیدم.
    از حمله مردم به شعبه سازمان ملل گفتید اینکه عده ای در مزار شریف به شعبه سازمان ملل حمله کرده اند و کارمندان آنجا را بقتل رسانده اند بجرم اینکه کسی در انطرف دنیا قرآن را اتش زده است واقعا جای شرم است و این عمل زشت محکوم است . این عمل مشابه همان عمل زشتی است که عده ای از مردم شهر یزد به خانه های افغانها حمله کرده اند و بسیارخوشحالم که بیشتر عزیزان ایرانی این عمل را بشدت محکوم کردند.

    • آلفرد ژوئیه 5, 2012 در 4:00 ق.ظ.

     سپاس از محکومیت این جنایت. در مورد اینکه این احتمال وجود دارد که جمهوری اسلامی با هدف شورانیدن مردم این تجاوز و قتل را علم کرده باشد، ببینید به هر حال هیچ چیزی غیر ممکن نیست اما تاکنون مدرک و سندی دال بر این ادعا ارائه نشده است و از آنجایی که من به تئوری توطئه خیلی معتقد نیستم ترجیح میدهم خیال بافی نکنم!
     بنده هیچ کجا در مطلب نگفتم مردم افغان جنایتکار هستند، من نمیدانم شما چطور چنین چیزی را استنباط کرده اید. اینکه میگویید به شکل غیر قانونی به آلمان رفتید و هیچ کمپ پناهجویانی ندیدید، بسیار عجیب است!! چون همین چند ماه پیش خبری منتشر شد مبنی بر خودکشی یکی از پناهجویان ایرانی در یک کمپ با شرایط بسیار بد در آلمان! خبر مربوطه ، در ضمن همین امروز خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر افزایش ۷۵ درصدی شمار بازداشت مهاجران غیر قانونی در انگلیس. (لینک خبر)، لذا من نمیدانم به چه استنادی شما مدعی میشوید با مهاجران غیر قانونی برخوردی نمیشود!
     در مورد برخورد بد پلیس ایران با افغان ها، بله حق با شماست. من در مطلب هم نوشته ام که باید تمام حقوق انسانی افراد حتی مهاجران غیر قانونی در همه حال حفظ شود. من حتی چند ماه پیش و در اعتراض به ممنوع شدن تردد افغان ها در استان مازندران مطلبی ب ا عنوان «به تبعیض نژادی با صدای بلند نـــــــه بگوییم!» نوشتم و این رفتارهای غیر انسانی و ضد بشری رژیم را محکوم کردم. البته باید بدانید که رژیم جمهوری اسلامی با خود ایرانیان هم بسیار بد رفتار میکند دیگر چه برسد به خارجی ها!
     با وجود همه اینها همچنان معتقد هستم که مهاجرت غیر قانونی همانطور که از نامش هم پیداست غیر قانونی است.
     ضمنا درباره کسانی که ایران به دنیا آمده اند به نظر من هرکسی هر جا به دنیا می آید صرفنظر از تابعیت پدر و مادر خود باید خود به خود تابعیت محل تولد را کسب کند. اینکه در ایران چگونه است این مساله من دقیقا اطلاع ندارم اما اگر اینگونه نیست باید اینگونه باشد یعنی باید قانون اصلاح شود.

 2. ننگ بر روشنفکر پیزوری ژوئیه 5, 2012 در 1:14 ب.ظ.

  ممنونم آقای آلفرد
  بالاخره یک نفر از ایرانیان مهاجر پیدا شده که یک قدم عقب نشینی کند و مهاجرت افسار گسیخته افغانیان را محکوم کند! کلا نمی دانم چرا ایرانیان اروپا و آمریکا که گلچینی سطح بالا از ایرانیان هستند اینقدر با سیل افغانیان سطح پایین داخل ایران همزاد پنداری می کنند!!
  زمانی در دهه 60 ایرانیان به عنوان کارگر ساده طور گسترده به ژاپن مهاجرت می کردند. بعد از مدتی با گندها و آبروریزیهایی که برخی در آنجا زدند و به کارهایی مانند مواد فروشی، دزدی و تجاوز شناخته شدند، ورود ایرانیان به ژاپن کلا ممنوع شد و بسیاری بدون هیچ دلیلی علی رغم اینکه حتا به صورت قانونی به آنجا رفته بودند به صرف سو شهرت ایرانیان در آنجا، به ایران دیپورت شدند. و هنوز که هنوز است رفتن به ژاپن برای مردم عادی بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن است. آنوقت عده از دوستان که در پناه امنیت و نظم و نظام کشورهای اروپایی هستند از آنجا برای مردم موعظه می کنند!
  ضمنا هیچگاه آمارهای رسمی در ایران قابل اعتماد نیست. تعداد افغانیهای غیر مجاز در ایران بسیار فراتر از این حرفهاست

  • آلفرد ژوئیه 5, 2012 در 4:07 ب.ظ.

   خواهش میکنم. فکر میکنم دلیلش این هست که اکثر ایرانی های مقیم خارج خود مهاجر هستند و اینکه خیلی از آنها پناهنده شده اند و لذا یک جورایی حس هم دردی و همزاد پنداری با افغان ها دارند اما واقعیت این است که کمتر کشوری پیدا میشود که حضور چند میلیون مهاجر غیر قانونی را در خود تحمل کند! به خصوص به دلیل اقتصاد ضعیف و بسیار شکننده ایران، این حجم از مهاجر غیر قانونی موجب بیکاری بسیار زیاد شده است. آمارهای واقعی هم به نظر بیشتر باید باشد.

   • ساسان ژوئیه 5, 2012 در 8:59 ب.ظ.

    آقای الفرد
    آیا مهاجران غیر قانونی تازه برای دولت ایران مشکل شده اند؟ چرا در زمان جنگ ایران و عراق که دولت ایران دسته دسته از همین پناهندگان بی گناه افغان را با سو استفاده از اعتقاداتشان به جنگ میفرستادند، اینها تهدید نبودند؟ چرا حالا اینها تهدید شده اند؟
    واقعیت اینست که رژیم از این پناهندگان به هزار و یک وسیله دارد سو استفاده میکند. زمانی آنها را بر روی مین میفرستد و زمانی دیگر از آنها برای پخش مواد مخدری استفاده میکنند، که سرنخش دست آقایان و آقازاده ها است.
    بر خلاف تصور شما رژیم تنها با پناهندگان غیر قانونی مشکل ندارد. این رژیم ضد انسانی با انسان و از جمله پناهندگان افغان مشکل مشکل دارد. فوران شعارهای فاشیستی در جریان عمل ننگین آتش زدن منازل این افاغنه و حتی در بخش نظرها و کامنتهای وبسایتها و شبکه های ایرانی در این مورد، بهمراه پشتیبانی بسیج و پیاده نظامی مردم نا آگاه و جاهل در آتش زدن منازل افغانها بخوبی نشانگر این مطلب است. ایجاد انواع و اقسام مضیقه ها برای افغانها، از قانونی و غیر قانونی در کشور بخوبی نشانگر تضاد با افاغنه بطور کلی است که به عنوان گروگان در دست رژیم گروگانگیران وسیله ای برای معامله با افغانستان و سازمان ملل است.
    مطلب دیگر، انتظار شما از کلیه افاغنه است برای عذر خواهی و محکومیت کلیه جنایاتی که توسط معدودی از هموطنانشان مرتکب میشوند. آیا شما بابت کلیه جنایاتی که ایرانیان در سرتاسر جهان مرتکب میشوند تا کنون عذر خواهی کرده اید؟ آیا شما میدانید که سرنخ یکی از بزرگترین باندهای مواد مخدر در آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا و مکزیک) در دست ایرانیان بود؟ آیا من و شما و دیگر ایرانیان به کسی حق میدهیم که به خاطر چنین مطلبی با ما برخوردهای تحقیر آمیز کند؟ ما در مورد ان فروشنده اپل در آمریکا که از فروش کامپیوتر به خانمی ایرانی امتناع کرده بود، چه کردیم؟

    • آلفرد ژوئیه 5, 2012 در 11:14 ب.ظ.

     من نگفتم کسی عذرخواهی کنه، من گفتم محکوم کند. مسلما نه دولت افغانستان و نه هیچ کدام از نهادها یا انجمن های اجتماعی و حقوق بشری افغان چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران موظف نیستند به خاطر جنایتی که در آن سهیم نبوده اند عذرخواهی کنند. اما محکوم کردن این جنایتها و ابراز همدردی با خانواده قربانی نقش موثری در بازسازی روابط شکننده و سوء تفاهم های احتمالی میان دو ملت ایران و افغان میتواند ایفا کند.
     درباره داستان اپل به این مطلب رجوع کنید، به نظر میرسد یک سناریو طراحی شده به دست لابی های رژیم بوده باشد.

     • ساسان ژوئیه 6, 2012 در 5:24 ب.ظ.

      آقای الفرد
      من حرف شما را درست نفهمیدم. شما دارید میگویید که هر افغانی، چه گناهکار و چه بیگناه باید به هر ایرانی که میرسد با مقدمه و بی مقدمه جنایات افغانهای خاطی را محکوم کند تا به گرفته شما «یکوقت موجب سو تفاهم دو ملت» نشود؟ حرا جنایت عده ای معدود از افغانها باید موجب سو تفاهم دو ملت بشود؟ انهم ملی که فرهنگ و زبان و تاریخ مشترک دارند؟ مگر ما ایرانی خطاکار نداریم؟ آیا وجود معدودی ایرانی خطاکار ما را نسبت به اصل و ریشه خود و هموطنانمان هم دچار «سو تفاهم» میکند؟ این عجیبترین توجیهی است که بر نژاد پرستی دیده و شنیده ام. چرا در ذهن یک ایرانی، افغانی باید معادل «خطاکار» یا «مجرم» شناخته شود که افغانیها برای رفع این شبهه دائم مجبور به محکوم کردن باشند؟ مگر ما نمیگوییم که انسانها از هر جرمی مبرا هستند مگر آنکه خلافش ثابت شود؟ شما چند تا افغان را میشناسید که این جنایات را تایید کرده باشند؟
      آخر اگر با ما ایرانیها هم بخواهند مطابق این قاعده رفتار کنند که ما حالا حالا ها باید مشغول محکوم کردن باشیم. مگر یک قلم جنایات و کثافت کاریهای این رژیم در خارج از مرزها کم است؟ از آدمکشی و ترور گرفته تا تجاوز و بچه بازی. چندی پیش مچ یک «دیپلمات ایرانی» را در برزیل در حال نشان دادن «تفاوت فرهنگی» به نوجوانان برزیلی گرفته بودند. همین اخیرا هم مچ دیپلمات دیگری را در آلمان در حال بچه بازی گرفتند. ظریفی میگفت که از این به بعد از ایرانیها علاوه بر تست سو پیشینه و سابقه شرکت در ترور، باید تست «بچه بازی» هم بگیرند. ما خود در برابر آمریکاییها و اروپاییها که میرسیم میگوییم که حساب مردم ایران را از رژیم و ادمکشانش جدا کنند. به عبارت بهتر ما خود حاضر نیستیم زیر بار استدلالاتی مشابه استدلال شما برویم که «مردم هم به هر حال در استقرار دولت نقش داشتند» (استلالی که در پستتان راجع به افغانها کردید) یا «چرا ایرانیها از صبح تا شب مشغول محکومیت این جنایات نیستند» و به همین دلیل خود شریک جرمند! من نمیدانم که شما کجا زندگی میکنید، اما مطمئنم که اگر رفتار نژاد پرستانه ای ببینید بر آشفته میشوید و هیچ توجیهی را هم بابت ان نمیپذیرید. آیا شما که چنین استدلالاتی را میکنید، متوجه هستید که بقول آمریکاییها دارید «در جعبه پاندورا» را باز میکنید که از محتویاتش اصلا خبر ندارید!
      در مورد جریان اپل فرمودید که این جریان ساخته لابی های رژیم در آمریکا است. شاید این مطلب درست باشد اما ربطی به حرف من ندارد. حتی اگر لابی های رژیم این جریان را درست کرده باشند، امتناع فروشنده اپل از فروش کامپیوتر به یک ایرانی انهم بخاطر ملیتش مصداق تبعیض است و صد البته که سبب تحریک احساسات میشود. لابی رژیم از جمله به همین دلیل این کار را انجام داده است.
      دوست عزیز اگر قرار بر یکی کردن مردم با معدودی جنایتکار باشد، شما میدانید که علاوه بر مردم اروپا و آمریکا که اغلب قربانیان تروریسم آخوندی بوده اند، ما باید جنایات رژیم را پیش چند میلیون سوری و لبنانی و فلسطینی و عراقی و افغانی محکوم کنیم؟ شما میدانید که تمامی مشاوران بشار اسد برای جنایت علیه مردمش پاسداران رژیم اند که تابعیت ایرانی دارند؟ آیا شما میدانید که ایران بخاطر دخالت در عراق و حمایت از مزدور دست نشانده اش نوری مالکی و پخش مواد مخدر، چقدر در عراق منفور است؟ ……/ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل/

  • ساسان ژوئیه 5, 2012 در 9:21 ب.ظ.

   ننگ بر فاشیست کله خر
   آیا حمله یزدیان به خانه افاغنه حمله به مهاجران غیر قانونی بود؟ اگر بود که مشتی ارازل و اوباش چه حقی دارند که بجای پلیس و قانون با این مساله برخورد کنند؟ آیا برخورد به متجاوز و هتک بود؟ اگر چنین است که تنها دو افغانی در این تجاوز شرکت داشتند نه دویست نفر. کار شماها در یزد برای هر ایرانی و از جمله من، بسیار خجالت آور است. بگذریم از اینکه اگر شما اینقدر ناموس پرست بودید باید تابحال صدها بار بسیجیها و پاسداران آدمکش و متجاوز را در طول این ۳۰ سال گوشمالی میدادید. اگر چنین بود آقا زاده های درگیر در قاچاق زنان و دختران ایرانی به دبی برای فاحشگی را تا بحال بجای این افغانها مجازات میکردید. خودتا را پشت ناموس پرستی نداشته تان پنهان میکنید که عنوان کردن ان از طرف شما تنها توهین به فهم و شعور شنونده است. به کاری که شما در یزد کردید، میگویند اوباشگری.انهم با انگیزه های فاشیستی.
   از ان گذشته اگر کسی باید جلوی مهاجرت غیر قانونی افاغنه را بگیرد، ان پلیس است که باید آنها را اخراج کند و نه گروهی اوباش و ارازل.یک بار با اوباشگری سفارت آمریکا را اشغال کردید و کردیم، چوبش را همه با هم هنوز داریم میخوریم. آیا تا بحال جز ضرر و زیان از اوباش گری چه دیده ایم؟
   اگر کمبود کار را دلیل و محرک اخراج افغانها ذکر کنید که این دیگر احمقانه ترین دلیلی است که میاورید. بیکاری در کشور نتیجه تقسیم اموال کشور بین مافیاها و بستن کارخانجاتی است که بین مافیاهای رژیم به عنوان گوشت قربانی دست بدست شده است. مافیاهای رژیم بجای بکار انداختن این کارخانه جات، آنها را ورشکست میکنند و زمین های آنها را به عنوان زمین های مسکونی میفروشند و سودهای کلان به جیب میزنند. این بیکاری نتیجه ورود موج کارگران اخراجی این کارخانه جات است. اما اگر نگرانی شما استخدام کارگر افغانی توسط کارفرمای ایرانی است، انهم بخاطر قیمت ارزان ان، تنها راه درست مقابله با ان، قرار دادن کارگران افغان زیر همان پوششی حق و حقوق و بیمه ای است که کارگر ایرانی از ان بهره مند میگردد تا کارفرمای ایرانی انگیزه مالی خود را برای استخدام کارگر افغانی از دست بدهد و به کارگر ایرانی شانس مساوی در استخدام دهد. اوباشگری و چاقوکشی و نژاد پرستی راه مقابله با بیکاری نیست.

   • آلفرد ژوئیه 5, 2012 در 11:21 ب.ظ.

    کسی اقدام زشت این عده از مردم یزد را تایید نمیکند. در ضمن شما از کجا میدانی که این دوستمون در آن کار دخالت داشته؟ چرا به او تهمت میزنی؟

    • ساسان ژوئیه 6, 2012 در 5:50 ب.ظ.

     قای الفرد
     گفته اید که : «کسی اقدام زشت این عده از مردم یزد را تایید نمیکند. در ضمن شما از کجا میدانی که این دوستمون در آن کار دخالت داشته؟ چرا به او تهمت میزنی؟»
     من از شما با این سوالتان تعجب میکنم. من شما را به کامنتهای خودتان ارجاع میدهم. مگر شما خود در بالا نگفتید که مردم افغانستان به هر حال در وضعیت امروزشان سهیم اند و بطور تلویحی گفتید تا زمانی که جنایات همکیشان خود را محکوم نکنند، به عنوان «جنایتکار» به آنها نگاه میکنند. من با این استدلال شما بدلایل بسیاری موافق نیستم. دلایل خود را هم شرح داده ام. اما جای تعجب است که شما کسی را از این جنایت مبرا میکنید که حتی حاضر به محکومیت این جنایت (حمله به خانه افغانها) هم نیست و بطور تلویحی آنرا به اسم «مهاجرت بی رویه افغانها» توجیه هم میکند. آخر اگر مهاجرت بی رویه افغانها جرم باشد، که پاسخش حمله به خانه افغانها و ضرب و شتم اهالی خانه منجمله کودکان نیست. آخر مگر شما صحنه های شرم آور این حمله را ندیدید! کسی که با ورود غیر قانونی خارجیان به ایران مشکل دارد، باید یقه دولت ایران را بگیرد که چرا مرزها را همینطور باز گذاشته اید؟ آیا شما مشغول کارهای مهمتری مثل تجاوز به زنان و جوانان در دخمه های سپاه هستید و وقت ندارید که صرف کارهای بی اهمیتی! مثل حفظ مرزهای ایران نمایید!!!؟
     جالب است که ایشان میپرسد که چرا ایرانیان خود را با مشتی افغانی همزاد پنداری میکنند؟ گویا ایشان خیلی جذب و درگیر افتخارات ۲۵۰۰ ساله و منشور کوروش و از این حرفها شده و براستی فکر میکند که فرق قابل توجهی بین افغانها و ایرانیها وجود دارد! بد نیست که به کثافت کاریهای هموطنان در داخل و خارج نگاه کند تا ببیند که آنقدرها هم فرقی وجود ندارد. فقط یک قلم به گند و کثافت و افتضاحات سفرای رژیم و سران و سردمداران رژیم ولایی نگاهی بیندازد، بد نیست و جای دوری هم نمیرود. حداقل از ایشان رفع شبهه میشود! از ایشان باید پرسید که شما با اینهمه زن و دختر روسپی ایرانی در ژاپن و دبی اصلا رویت هم میشود که سر بلند کنی و به عنوان ایرانی اظهار وجود کنی؟ که حالا افغانی ها را هم قبول نداری؟ فکر نمیکنی که افتخاراتت به کوروش و داریوش اسباب خنده و تمسخر اعرابی است که خود مزه زنان و دختران حراج شده ایرانی را در دوبی چشیده اند؟!!!

     • ننگ بر کسی که اعلامیه حقوق بشر را نصفه خوانده است ژوئیه 7, 2012 در 3:27 ب.ظ.

      اول از همه من فقط در مورد مهاجرت غیر قانونی صحبت کردم و اصلا و ابدا حمله مردم به افغانی ها را تایید نکردم و آنرا انسانی نمی دانم.
      دوم هم اینکه هر بحثی بر سر جای خود:
      ـ بررسی حکومت ناشایست ایران در جای خود
      ـ بررسی مسئله رفتن زنان ایرانی به امارات به جای خود
      ـ …
      ـ بررسی مهاجرت غیر قانونی و انبوه افغانی ها هم در جای خود
      ظاهرا طبق منطق شما این است که چون برخی از ایرانیان در کشورهای دیگر خلاف می کنند و چون حکومت ایران حق مردم را رعایت نمی کند و چون چند تا دختر ایرانی به دبی رفته اند و چون … پس حالا چندین میلیون افغانی هم به ایران مهاجرت بکنند و همین طور صدها خلاف دیگر هم می بایست به همین پشتوانه توجیه کرد!
      نه جناب! اول اینکه مهاجرت بی رویه تبعات فرهنگی بسیار منفی و جبران ناپذیری دارد. با وجود اینکه ایرانیان در مقایسه با کشورهای همسایه چندان مسلمان نیستند ولی هنوز که هنوزه نتوانسته اند خودشان را از طاعون اسلام نجات بدهند آن وقت معلوم نیست چگونه و با چه پشتوانه ای می توانند و باید یک افغانی را که هنوز زنش را در گونی می کند و روبنده می زند از طاعون اسلام نجات بدهند! (با وجود اینکه سالها در ایران زندگی کرده). یا مثلا چگونه باید برنامه کنترل زاد و ولد را برای افغانیها به اجرا بگذارد؟! (در حالی که برنامه کنترل جمعیت در ایران به شدت اجرا می شود، در آنسوی مرزها افغانها به تعداد زیاد بچه دار می شوند و همگی به ایران مهاجرت می کنند بدون اینکه کنترلی بر روی جمعیتشان وجود داشته باشد. ایا باید مردم ایران تاوان عقب ماندگی مردم افغانستان را بدهند!)

      دوم هم اینکه منابع هر کشوری محدودیت دارد و در اولویت اول باید جوابگوی مردم همان کشور باشد حتا اگر سطح منابع یک کشور نسبتا از کشورهای مجاورش بیشتر باشد. چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

      ضمنا بهتر است واقعیت را قبول بکنید. چه خوشتان بیاید چه نیاید رفتار یک عده از یک جمع بر روی قضاوت مردم درباره ی کل آن جمع تاثیر گذار است چه آن جمع ایرانی باشد چه افغانی

      نه جناب! بهتر است شما در عوض اینکه کابل را به ایران بیاورید خودتان تشریف ببرید کابل و در آنجا از حقوق برابر انسانها دفاع بکنید. شناخت شما از حقوق بشر به قدری کم است که نمی دانید حتا در اعلامیه حقوق بشر هم ملاحظات محدود کننده ای برای مهاجرت در نظر گرفته شده .

      • ساسان ژوئیه 8, 2012 در 1:43 ق.ظ.

       ننگ بر کسانی که اعلامیه حقوق بشر را تفسیر به رای میکنند.

       مساله من با شما صرفا بر سر توجیه حمله به خانه های افاغنه نیست. مساله من با شما بر سر توجیه نژاد پرستی و پست انگاری افاغنه است انهم با توجیهاتی بسیار نامعقول .
       اول از همه صحبت از تبعات منفی مهاجرتهای بی رویه کرده اید. مهاجرت چه با رویه و چه بی رویه بر روی فرهنگ کشور میزبان اثر دارد. چنین حرفی اگر از دهان آلمانیها و فرانسویها و دیگر ملل پیشرفته جهان در بیاید، گر چه سخنی نژادپرستانه است و قابل محکومیت و ناموجه، منتهی حداقل این مساله با توجه به تفاوت عمده ای که فرهنگ های آلمان و فرانسه با فرهنگ ایرانی و افغانی و عرب و ترک دارد، حداقل قابل درک است. منتهی ما راجع به مهاجرت افغانها به سوئیس و آلمان صحبت نمیکنیم که شما در مقام یک سوئیسی نگران تاثیر منفی ان هستید. ما راجع با مهاجرت افاغنه به ایران صحبت میکنیم که چه خوشتان بیاد و چه بدتان بیاید، تفاوت فرهنگی عمده ای با ما ندارند. اگر آنها زنانشان را در گونی میپیچند و کتک میزنند، خود ما ایرانیها فاصله چندانی با آنها نداریم. هم زنانمان را در کفنهای سیاه میپیچیم، هم آنها را سنگسار میکنیم، هم کتکشان میزنیم و هم آنها را به قتل میرسانیم. ما هم مثل افغانها موارد فراوانی از قتلهای ناموسی و آذر و اذیت زنان را در کشور داریم. بحث سنگسار هم که جای خود را دارد.
       فرموده اید که باید واقعیت را قبول کرد که رفتار اقلیتی روی قضاوت مردم راجع به ان جمع اثر میگذارد. البته در این شکی نیست. حرف سر اینست که اینها نژادپرستی و بی عدالتی را توجیه نمیکنند. اما اگر قرار باشد که این رفتار اقلیت، نژاد پرستی را موجه کند، آنوقت شما چطور میخواهید ادعای برتری نسبت به اعراب و افغانها کنید؟ اگر چنین است که برتری مشخص ما ایرانیان نسبت به افغانها چیست؟ چطور از جهانیان انتظار دارید که به ما نگویند که لیاقت شما همین حکومت است و حقتان هم همینست.
       تصور میکنم شما بیش از حد به لالایی افتخارات ۲۵۰۰ ساله و منشور کوروش و دیگر افتخارات وطنی گوش داده اید که راستی راستی باورتان شده که تافته جدا بافته هستید و از افغانها و اعراب یک سر و گردن بالاترید. بد نیست که با این گفته حافظ از خواب بیدار شوید که ؟گیرم پدر تو بود فاضل / از فضل پدر تو را چه حاصل/
       تفاوت بین فرهنگ ایران و فرهنگ افغان در روزگار کنونی به اندازه تفاوت بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان است. یک وقت هوا برتان ندارد که ایران هم مانند سوئیس و آلمان است و شما از منظر یک سوئیسی، راجع به تفاوتهای «عمیق» فرهنگی بین جامعه خود و جامعه مهاجرین افغان صحبت نکنید که بسیار خنده دار است. ما هم قتلهای ناموسی داریم، هم سنگسار زنان و هم ازدواج کودکان. بطور کلی ما هم مثل افغانها زنان را شهروندان درجه دو حساب میکنیم و فرزندان مادران ایرانی که پدر افغان دارند حتی شهروند ایران بحساب نمی آیند که این بسیار وحشیانه است.
       شما صحبت از «امکاناتی» کرده اید که به افغانها داده اید. بد نیست به خاطرتان بیاورم که سازمان ملل بابت هر مهاجر افغان، مبلغی را به دلار به دولت ایران میپردازد که دولت ایران هم آنرا بالا کشیده و چیزی به افغانهای پناهنده نمیدهد. در عوض افغانها از روز اول ورود، باید تن به پست ترین کارها با غیر عادلانه ترین حقوق بدهند. نه حق بازنشستگی دارند و نه بیمه. حتی فرزندانشان حق ورود با مدرسه را ندارد. میشود بفرمایید که «امکاناتی» که به افغانها داده اید چیست و آنها منت چه چیز را باید بکشند؟ چه امکاناتی را تاکنون به آنها داده بودید که حالا خود به ان نیاز دارید و از تقسیم ان با افاغنه معذورید.

       از ان گذشته، تاثیر و تبعات منفی صدا و سیمای آخوندی که صبح تا شب مشغول اشاعه لمپنیسم آخوندی – پاسداری است و زن ستیزی و ارتجاع را تبلیغ میکند، به مراتب از تبعات منفی افاغنه ای که زنانشان را کتک میزنند بیشتر است. شما اگر راست میگویی باید حداقل به این صدا و سیمای ارتجاع اعتراض میکردی. و الا گسترش تجاوز در جامعه به زنان و جوانان قبل از آنکه از ورود افغانها با ایران سرچشمه بگیرد، از تجاوزهای هولناک ۳۰ ساله در کهریزک و اوین و هزاران هزار بازداشتگاه سرچشمه میگیرد. آیا تبعات منفی تجاوز های کهریزک بیشتر است یا تبعات منفی ورود افاغنه که به تجربه نشان داده اند که اکثریت آنان اگر در کشورهایی دموکراتیک باشند، هیچ مشکلی با قانون دموکراتیک و مترقی ان جوامع ندارند.

       حرف آخر اینکه نه قرار است که کابل به تهران بیاید و نه تهران به کابل. هر یک از آنها باید در جای خود باشند. چیزی که من میخواهم به تهران و سایر شهرهای کشورم بیاید، آزادی و عدالت و کرامت انسانی است، صرفنظر از جنسیت، رنگ، نژاد، مذهب و غیره. من بسیار متاسفم که میبینم که صحبت از رعایت کرامت انسانی افغانها و دیگر ساکنین میهن، برای شما تا این حد ثقیل و غیر قابل درک است که شما همه جور به صحرای کربلا میزنید تا نژادپستی خود را توجیه کنید.
       از ان گذشته این که من کجا بروم، به کابل یا تهران یا هر جای دیگر کمترین ارتباطی به شما ندارد. ایران کشور من است و هر وقت که بخواهم به تهران و دیگر شهرهایش میروم. امیدوارم که روزی ملت زجر کشیده افغان هم به آزادی برسند و بتوانم به کابل هم بروم. مهمتر از ان امیدوارم که صرفنظر از اینکه من کجا باشم، تفکر حقیر و کثیف نژادپرستانه امثال شما که انسانها را بر اساس نژادشان طبقه بندی میکنید، برای همیشه روانه زباله دان تاریخ شود. دیگر همین مانده که امثال شما با ان نژادپرستی حقیر و دلایل حقیرترتان در توجیه نژاد پرستی بخواهید درس حقوق بشر هم بدهید. خواهش میکنم که قضاوت راجع به درک من از حقوق بشر را به اهل فن واگذارید، چه، من با توجه به صحبتهای شما اساسا در درک شما از حقوق بشر شک دارم.

       • ننگ بر کسی که اعلامیه حقوق بشر را نصفه خوانده است ژوئیه 9, 2012 در 1:52 ب.ظ.

        با تو بحث بیشتری ندارم چون صلاحیت اظهار نظر درباره ایران و به حراج گذاشتن آنرا نداری. می توانی کشور و خانه خودت را آزاد بگذاری تا هرکسی سرش انداخت در آنجا همنشینت شود. درباه ایران نظر اکثریت مردم ملاک است که آنها هم به طور قطع و یقین ناراضی هستند.
        همینکه توانستم بی منطق بودن امثال جنابعالی را نشان بدهم برای من کافی است تا با انگ فاشیست زدن و قایم شدن پشت اعلامیه حقوق بشر از مهمان نوازی ایرانیان سو استفاده بیشتری نکنید.

        به عمرم اینهمه چرت و پرت یک جا از یک نفر نشنیده بودم:
        میزان مذهبی بودن مردم ایران و افغانستان را یکی می داند!!
        میزان زاد و ولد ایران و افغانستان را یکی می داند!!
        جنایت کهریزک را توجیه جنایت افغانیها می داند!!
        بابت اشغال موقعیتهای شغلی ایرانیان و ریدن به بازار کار طلبکار است!! خوشبختانه هنوز برای تمام شغلهای پست و سخت به اندازه کافی متقاضی ایرانی وجود دارد که بابت انجام آنها به افغانیها بدهکار نباشیم!!
        هر جوان ایرانی دو سال از عمر خود را در سخت شرایط محیطی و با انجام سختترین کارهای بدنی و روحی برای دفاع از این کشور می گذارد که شرایط زندگی و امینت برای افغانی های تازه از راه رسیده امثال تو به صورت مفتی و حاضر آماده شود!!

        این بندهای حقوق بشر آنقدر واضح هست که نیاز به تفسیر نداشته باشد:
        Article 13.
        (1) Everyone has the right to freedom of movement and residence within the borders of each state.
        (2) Everyone has the right to leave any country, including his own, and to return to his country.

        هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی و اقامت در در هر نقطه ای ««درون مرزهای مملکتش است.»» نه رفت و آمد و جابه جایی عشقی به هر کشوری که عشقش می کشد

        Article 14.
        (1) Everyone has the right to seek and to enjoy in other countries asylum from persecution.
        (2) This right may not be invoked in the case of prosecutions genuinely arising from non-political crimes or from acts contrary to the purposes and principles of the United Nations.

        هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در ««کشورهای پناه دهنده»» در ««برابر پیگرد قضایی»» است. چنین حقی در مواردی که ««پیگرد قضایی»» منشأیی ««غیرسیاسی»» داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، می تواند مورد استناد قرار نگیرد. «««کدامیک از چندین میلیون افغانی آمده به ایران جرم سیاسی داشته اصلا می فهمند جرم سیاسی یعنی چی؟! »»»

        • ساسان ژوئیه 9, 2012 در 8:39 ب.ظ.

         ننگ بر کسی که اعلامیه جهانی حقوق بشر را نفهمیده، با این حال راجع به ان موعظه میکند!

         تا اینجا که جز بی سوادی و حماقت خودت چیزی را ثابت نکردی. بنابر این من جای تو بودم بجای تکه پاره کردن تعارف برای خودم، سرم را از خجالت پایین می انداختم. از حقارت و فقر دانش تو از حقوق بشر همین بس که میگویی که «حتی در اعلامیه حقوق بشر هم برای مهاجرت محدودیت در نظر گرفته شده»!! اصلا مگر کار اعلامیه حقوق بشر دخالت در امر مهاجرت است که امری ملی است و تنها در اختیار دولت هر کشور قرار دارد؟
         بندهایی را هم که آوردی مربوط به حق پناهندگی سیاسی است و محدودیتهایی که برای پناهندگی سیاسی در نظر گرفته است. صحبت هم سر اینست که تنها مقامات قانونی حق برخورد با مهاجرین غیر قانونی را دارند و نه ارازل و اوباشی که محرکشان نفرت نژادی از غیر خودیهاست. مشکل من هم با امثال شماها توجیه این اوباشگری به اسم «برخورد با مهاجرین غیر قانونی» است، انهم با توجیهاتی ناچسب و مسخره از قبیل آنچه تابحال گفته اید. یا پشت ملی گرایی پنهان شوید و یا پشت مبارزه با زن ستیزی، یا «عواقب منفی مهاجرت افغانها»، دلایلی که آوردن هر یک از آنها از سکنه کشور گل و بلبل تنها اسباب خنده است.

         البته تو هم تقصیری نداری. وقتی کسی بخواهد از حرف مزخرفی دفاع کند، چاره ای جز رطب و یابس بافی ندارد. یا باید ادای آلمانی و سوئیسی و آمریکایی را در بیاورد و حرفهایی را بزند که تنها از قول اتباع این کشورها قابل درک است، حرفهایی که شنیدنش از اهالی کشور گل و بلبل، به واقع خنده دار و مضحکه است، یا باید به آرای فرضی مردمی رجوع کند که هرگز از آنها در این مورد رای گیری نکرده است! انهم در کشوری که اساسا رای مردم به حساب نمیاید!!!
         بد نیست که محض اطلاع و برای آنکه در آینده چنین گافی ندهید بدانید که حقوق بشر و آزادیهای فردی و اجتماعی ربطی به نظر اکثریت مردم ندارد که شما از قول آرای اکثریت مردم، حتی به فرض درستی، نژدپرستی را «مباح» میکنید! دست از پنهان شدن پشت آرا فرضی مردم بردارید که در اینجا اصلا کمترین کاربردی ندارد . نظر اکثریت مردم تنها میتواند در جایی ملاک قرار گیرد که تضادی با حقوق بشر نداشته باشد. به عبارت بهتر هیچ مقدار از اجماع مردمی نمیتواند نژادپرستی و فاشیسم را توجیه کند یا به ان لباس مشروعیت بپوشاند.
         مشکل ما با امثال شما اینست که شماها نه سواد درست سیاسی دارید و نه حرفی برای زدن. اینهم یک نمونه از ان منطق مسخره شما که حمایت از حقوق افاغنه و مبارزه با تبعیض و نژاد پرستی را مساوی وطنفروشی قلمداد میکنی. همانطور که گفتم من بین میهن پرستی و نژادپرستی فرق میگذارم و امثال تو را حتی میهن پرست هم نمیدانم. نه تنها امثال شماها را وطنپرست نمیدانم، بلکه وجود شماها و تفکرتان را برای ثبات آینده ایران در بین همسایگان و در جامعه جهانی زیان آور میدانم. شماها همانقدر برای ایران ضرر دارید که هیتلر و تفکر نژادپرستانه اش برای آلمان. اگر شماها ذره ای شرافت و وطن پرستی داشتید، باید برای جلوگیری از توطئه تجزیه ایران، که خطری جدی است، روابط دوستانه با هم میهنان و همسایگان برقرار میکردید، نه آنکه با نژاد پرستی حقارت امیزتان ایرانی را در منطقه و جهان به عنوان ملتی وحشی و نژادپرست بد نام کنید. جمهوری اسلامی در این زمینه اصلا کم کاری نمیکند که شماها به دنبال تکمیل کثافت کاریهای ان هستید!

 3. mehran ژوئیه 5, 2012 در 3:09 ب.ظ.

  این دیدگاهی که شما مطرح کردین به این سادگیهایی که گفتین نیست.شما وضعیت ایرانو با هیچ کجای دنیا مقایسه نکنید.چون کارهایی که تو ایران انجام میشه هیچ کجای دنیا انجام نمیشه.اولا ایران برای همون مهاجرای قانونی چه کمک هایی در نظر گرفته.ایا افغانیها سالها نیست که در ایران دارن توی سخت ترین کارها با کمترین مزد کار میکنند?این بداخلاقیهایی که با افغانها میشه سالها ست که وجود داره.شما با من بگید مهاجری که سالهاست توی ایرانه بچه هاش اینجا متولد شدن . با این محیط خ و گرفته و نمیتونه تو کشورش به خاطر وضع بد زندگی کنه . چرا نباید ملیت ایرانی بگیره.الان همه جای دنیا . بعد از چند سال . زندگی مهاجر . بهش ملیت میدن.من کساییو میشناسم تو . ایران . که 20 ساله تو ایرانن و هیچوقت بهشون ملیت ندادن.به هر ایران کشور اتفاقات عجیب قریبه و . این موضوعات توش گمه . چون خود ایرانیهام حقوقشون احقاق نمیشه . چه برسه به یه مهاجر بی پناه افغانی

 4. سهیل اکتبر 11, 2012 در 7:48 ق.ظ.

  ایرانی یعنی تروریست ایران یعنی منبع تروریست ها من یک جوان افغانی متولد ایران 26 سال تو این مملکت بی دین شما ها بودم کو اون اسلام دروغ گوها رو سیاها از من تو کلاس 2 راهنماییی تعهد گرفتن که دانشگاه نمیتونم برم این برادریه ……. الان 2 ساله اومدم سوید همه چی دارم دارم درسمم رو میخونم اما تو ایران چی؟؟؟؟……. ایرانیزم خود پسند نژاد سرست تر از همون اسراییلی که میگید هیچ جای دنیا بد تر از ایران و ایرانی نیست منزوی ها زور خودتون رو به چهار تا مهاجر بد بخت بیچاره نشون میده شما از یهودی هم کثیف ترین چقدر تحقیر چقدر نا سزا خدا کنه همین روز سر خودتون بیاد و بد تر از این رو ببینید افغان با ایرانی هیچ برادری ندارد نژاد پرست ها

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: