بدافزار پیچیده «شعله»؛ حمله سایبری گسترده به برخی از کشورهای خاورمیانه از جمله ایران

نقشه کشورهای مورد حمله قرار گرفته و شمار دستگاههای آلوده شده. عکس متعلق به شرکت امنیتی کسپرسکای میباشد.

محققان شرکت امنیتی کسپرسکای در روسیه موفق به کشف یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین حملات سایبری هدفمند شده‌اند. در این حمله دستگاههای متصل به اینترنت در برخی از کشورهای خاورمیانه از جمله ایران و اسرائیل هدف قرار گرفته‌اند. این محققان بر این باورند که بدافزار موسوم به فلیم (شعله) از آگوست ۲۰۱۰ (نزدیک به ۲ سال پیش) شروع به فعالیت کرده بوده است. همچنین آنها معتقدند که حمله سایبری مذکور از سوی یک یا چند کشور سازماندهی شده بوده است؛ اگرچه از مبدا اصلی آن اطلاعی ندارند.

برخلاف بدافزارهای پیشین مانند استاکس نت، بدافزار شعله با هدف وارد آوردن آسیب فیزیکی طراحی نشده و تنها جهت جمع‌آوری حجم بسیار وسیعی از اطلاعات حساس خصوصی کاربران ساخته شده بوده است.  هنگامی که بدفزار مذکور وارد یک سیستم میشود، مجموعه‌ای از عملیات‌های پیچیده شامل دزدی ترافیک شبکه، عکس برداری از صفحه مانیتور کاربر، ضبط صدا از طریق میکروفون در هنگام مکالمات و چت، در اختیار گرفتن کیبورد، تشخیص خودکار برنامه‌های ارسال ایمیل و یا چت و اعمال پیچیده دیگر را انجام میدهد.

یکی از مسئولان شرکت کسپرسکای میگوید در این حمله بیش از ۶۰۰ سیستم متعلق به کاربران معمولی، و نیز سیستم‌های متعلق به تجار، موسسه‌های علمی و نهادهای دولتی هدف قرار گرفته‌اند.  کد بدافزار شعله بیش از ۲۰ مگا بایت حجم دارد و به عبارتی ۲۰ برابر حجیم تر از استاکس نت میباشد. محققان میگویند سالها طول خواهد کشید تا بتوان تمام ابعاد کد بدافزار مذکور را تجزیه و تحلیل کرد.

 با توجه به حجم و پیچیدگی بدافزار شعله، عدم طراحی آن برای آسیب رساندن به سیستم‌ها و یا دزدی پول، محققان امنیت وب بر این عقیده‌اند که این بدافزار نمیتواند کار هکرها و یا مجرمان سایبری مستقل بوده باشد و به احتمال قوی کار دولتهاست. در میان کشورهای مورد حمله قرار گرفته نام ایران، اسرائیل، سودان، سوریه، لبنان، عربستان سعودی و مصر به چشم میخورد که همگی در خاورمیانه قرار دارند. متخصص ارشد بدافزارها در شرکت کسپرسکای به بی بی سی میگوید: «با توجه به موقعیت جغرافیایی اهداف حمله و پیچیدگی آن، شکی باقی نمی‌ماند که این بدافزار با حمایت یک یا چند دولت طراحی و ساخته شده است.»

مطلب ترجمه مقاله بی بی سی

مطالب مرتبط:

 همدستی رذیلانه چینی‌ها با آخوندهای جنایتکار در سرکوب مردم ایران

توصیه گوگل به کاربران ایرانی؛ لزوم تغییر پسورد جی میل

دولت هلند دخالت احتمالی جمهوری اسلامی در هک کردن سایت های دولتی این کشور را بررسی میکند

ابزار جدید و بسیار شگفت انگیز گوگل؛ جستجوی معکوس تصاویر

3 پاسخ به “بدافزار پیچیده «شعله»؛ حمله سایبری گسترده به برخی از کشورهای خاورمیانه از جمله ایران

 1. a مِی 28, 2012 در 8:08 ب.ظ.

  این صدای تلخ یک زن ایرانی است که همسرش در زندان در گذشت. با مردم چه می کنند در کشوری که داعیه کرامت انسان ها را دارند. زنی که یک همسرش را در جبهه های جنگ ایران و عراق از دست داد و همسر دومش را اینبار در زندان گوهر دشت کرج. زنی که برای به دست آوردن حقوق ساده اش برای یک زندگی معمولی، حق مرخصی، حق مداوای زندانی و حق آرامش چنان زمین گیرش کرده اند که وقتی بغض و سکوتش می شکند، دیگر تحمل شنیدن این صدا برای هر کسی که انسان باشد آسان نیست.
  من و همکارانم با خانواده های زیادی از کسانی که در خیابان یا در زندان کشته یا اعدام شده اند مصاحبه کرده ایم اما اعتراف می کنم برای اولین بار یک مصاحبه ساعت ها روی دستم ماند و جرات تنظیم و پیاده کردن فایل صوتی گفتگویم با همسر منصور رادپور زندانی سیاسی زندان گوهر دشت کرج را نداشتم سخن می گفت.

  همسر منصور رادپور، خبر درگذشت این زندانی سیاسی را از طریق یک زندانی دیگر از زندان گوهردشت کرج شنیده است با بغضی که مدام میان مصاحبه به گریه بدل می شود از شرایط دشوار زندگی خودش، همسرش و فرزندانش می گوید.

  بشنوید:

  مصاحبه دردناک همسر منصور رادپور زندانی سیاسی که در زندان درگذشت

  متن گفتگو به شرح زیر است:

  همسر منصور رادپور: به ما زنگ زدند و گفتند امروز چهار بعدازظهر منصور فوت کرده من هم هیچ خبری ندارم تا صبح بروم زندان ، دوستانش از زندان زنگ زدند گفتند.

  مسیح علینژاد -شما آخرین ملاقاتی که با ایشان داشتید کی بوده؟

  -من یه هفته پیش رفته بودم ملاقاتیش

  -مریضی داشتند همسر شما ؟

  -نه نه مریضی نداشت. فقط می گفت معده ام درد میکند، می گفت من هرچی نامه دادم که مرا ببرند بیرون (از زندان) بستری کنند بستری نکردند ، نه هیچ مریضی نداشت منصور ، درضمن ملاقات ایشان هم رفتم خیلی سرحال بود. من اصلا باور نمی کنم که منصور مرده باشد.

  – خیلی متاسف شدم که این خبر رو شنیدم اینجوری که تو خبرها هم بوده آقای رادپور در دو تا حکم جداگانه ای که دادگاه انقلاب اسلامی کرج برای ایشان صادر کرده بود به ٨ سال زندان محکوم شدند. چقدر از این زندان را سپری کردند خانم رادپور؟

  -والا ۶ سال توی زندان بود ٢ سال مونده بود که تمام شود.

  -در این ۶ سال از امکانات مرخصی هم بهره مند بودند؟

  -هیچی هیچی هیچی حتی نمی گذاشتند پسر بچه اش را ببیند. نیم گذاشتند بچه اش ملاقاتی کند و بابایش را ببیند. الان هم پسر بچه اش همینطور بهت زده مانده که چه کار کند کند موقع امتحان ، خدا را خوش نمی آید که منصور آرزوی دیدن بچه اش را به گور برد. کاش مرا هم تیرباران کنند جلوی زندان…. نمی توانم بمونم من به خدا نمی توانم بمونم.

  -صبر بده خواهر خوبم

  -خیلی دل قوی دارم ولی دیگه نمی تونم

  -حق داری حق داری خواهر خوبم

  -گفتم بعد از ٢ سال دیگه همسرم از زندان آزاد میشود بالا سره بچه هایش می آید ، نمی دانستم اینجوری میخواهد بشود ، من اصلا باورم نمی شود، نمی توانم باور کنم.

  -چرا این همه مدت که همسر شما زندانی بوده خبری از او منتشر نشده ؟ مصاحبه ای نکردین شما؟

  -چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است؟ چه مصاحبه ای ؟ وقتی که به روی بچه هاش حسرت به دل بود ، بعد از ۶ سال خواست بچه اش را ببیند آخر هم آرزو به گور برد. شوهر اول من شهید شده بود( در جبهه های جنگ میان ایران و عراق). منصور شوهر دوم من بود که بابای ٢ تا بچه های من بود…. ماشاله اینقد به من رسیدن که من هنوز توی خونه های مردم مستاجر هستم. روهایی می شود که بچه های من شبها حتا نان و پنیر یا نان خالی هم نداشتند که بخورند و شب راحت بخوابند.

  من نمی دانم آخرین ملاقاتی هم که رفتم همسرم فقط گفت معده ام درد می کند، گفت محمد رضا( فرزندم) را بیاورید من ببینم. گفتم نمی گذارن، اجازه نمی دهند من بیارمش بالا ببینی …چرا؟ چرا یه کاری کردن که آرزوی دیدن بچه اش را به گور برد؟ آنطور که من یه زن یه بیوه زن، که شوهر اولم شهید شده بود اینجوری که الان بچه هایم صغیر مانده اند آواره های خیابون شدن، انشاالله مثل من دچار بشوند، اصلا بیایند مرا هم با بچه هام بردارند ببرن، ببینم یعنی یک قانون اسلامی نیست که بیاید جوابگوی ماها باشد؟ چرا بعد از ٣٠ سال که من شوهرم شهید شده باید تو خونه های مردم منت هر صاحب خونه ای رو بکشم؟ چرا من باید بروم یک کیلو قند از مغازه نسیه بگیرم؟
  http://masihalinejad.com/?p=4957
  آقای الفرد ظاهرا ما و امثال ما با تمام رنجهایی که میکشیم در وبلاگ حضرتعالی تنها باید توهین بشنویم و البته انگار حضرتعالی هم کار دیگری جز فحاشی به ما نداری؟؟
  اصلا من نیمیدانم برید شورا تشکیل بدید
  توهین به ما حدی داره سعی کنید از حد نگذرانید
  آخه رژیم شاه وخمینی آرزوی نابودی ما را به گور بردن شما هم دچار همان عارضه نشی؟؟
  اوئل انقلاب وعده میدادن که مجاهدین را یا به بحر خزر میندازیم یا به خلیج فارس
  در ضمن به یاد داشته باشید تا دنیا دنیاست فرزندان منصور که یک دختر 18 ساله یک پسر 11 ساله و منصورها که بسیار زیاد هستن پارهای تن ما هستن هر احدی هم که بخواد به حریم انها دست اندازی کنه چه رژیم باشه و چه هر کسی دیگر روزی با اتش خشم ما که بسیار هم سوزاننده است مواجه خواهد شد هر کسی که میخواد باشه موسوی یا کروبی یا شما امثال شما یا ربع پهلوی در این مورد همانطور که مسعود گفته با هیچ احدی شوخی نداریم
  مطمئن باش روزی انتقام بسا بسا خونینی از رژیم خواهیم گرفت
  چون ما قلبها مون را سرشار از کینه ای کردیم برای روز موعود
  برای انتقام خاواران قتل عامهای دهه 60
  نمیدانم تشکر ویژه تون را باور کنم یا دم خروس حملات کینه توزانه
  در ضمن حکومت برای ما به اندازه اب بینی بز هم ارزشی نداره ارزانی شما ها باد
  مگر زمانی که بتوانیم به وسیله اش حق پایمال شده هزاران قتل عام شده و فرزند یتیم که چشم به ما دوختن تمام امیدشان ما هتسیم را احقاق کنیم

  • آلفرد مِی 28, 2012 در 10:39 ب.ظ.

   من با اعضای مجاهدین مشکلی ندارم، با تفکر مجاهدین که خشونت طلبانه و مبتنی بر اسلام و شهادت هست و تفاوت چندانی با آخوندها نداره مشکل دارم. با سابقه آنها در انجام اقدامات تروریستی و نقض حقوق بشر در کمپ اشرف و انقلاب ایدئولوژیک و همکاری با صدام بر علیه ایران و کردها مشکل دارم وگرنه با اشخاص مشکلی ندارم. با تفکر آنها موافق نیستم.

   • احمد مِی 29, 2012 در 5:44 ب.ظ.

    منبعد با اعضا وهوادارن هم مشکل داشته باش چون هر کسی با این تفکر یک رجویست
    رجوی فقط مسعود مریم نیستن
    چون اعضا و هواداران مجاهدین همه حامل یک تفکر و ایدئولوژی هستن
    شهادت هم جزئ افتخارات آنهاست بنیانگذارانشان شهید شدن مجاهدین بدون تفکر شهادت یعنی بریده
    اولین شهید مجاهدین که احمد رضایی باشه زمانی که دستگیر شد ضامن نارنجک را کشید خودش را قطعه قطعه کرد ولی به دشمن هیچ نداد
    نه سلاح
    نه اطلاعات و نه حتی جسم خودش را،آخر او یک مجاهد خلق بود
    سمبلی از اراده شکست ناپذیر خلق
    اما نمیدانم کدام نقض حقوق بشر؟؟
    در مورد انقلاب ایدئولوژیک هم باید بگم که این یک مسئله کاملا درونی است
    در واقع سازمان مجاهدین با انقلاب ایدئولوژیک به اوج بلوغ خود رسیده و نقطه کمال تکامل اجتماعی قرار داره که برای شما امثال شما قابل درک نیست در مخیله شما ها نمیگنجه
    شما نمیخواد نگران کردهای عراق باشی اگر نگرانی نگران کردها ایران باش
    کردهای عراق هم اکنون حاکم هستن اگر یک سند تنها یک سند مبنی بر دخالت مجاهدین داشتن مطمئنا الان رو میکردن
    ضمن اینکه خیلی ازنمایندگان پارلمان کرد در عراق از مجاهدین حمایت هم کردن ومیکنن
    اینم بخون خوبه
    چه کنیم دیگه

    به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور)، سید محمد جواد هاشمی نژاد دبر کل این بیناد در دیدار با سفیر سوریه در ایران با اشاره به چگونگی شهادت آیت ا… هاشمی نژاد، ابراز داشت: پدرم یکی از نزدیکترین یاران به امام خمینی (ره) بود که در عملیاتی انتحاری و توسط یکی از اعضای گروه تروریستی منافقین به شهادت رسید.

    وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در بنیاد هابیلیان ابراز داشت: هابیلیان حدود 7 سال است که علیه تروریست‌ها فعالیت می‌کند و اعضای این مجموعه اکثراً فرزندان شهدای ترور و مصمم به افشاگری در خصوص اقدامات گروه‌های تروریستی هستند.

    دبیر کل کانون هابیلیان همچنین درباره فعالیت‌های این کانون به سفیر سوریه گفت: این کانون حتی در کشورهای اروپایی همچون انگلستان و سایر کشورهایی که به نوعی با مبحث تروریست‌ها مرتبط هستند، حضور یافته و چندین بار در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل نیز شرکت کرده است.

    اسناد زیادی از دخالت منافقین در سوریه وجود دارد

    هاشمی نژاد در ادامه این گفت‌وگو درباره سفرش به کشور عراق و دیدار با مسئولان و گروه‌های مردمی عنوان کرد: در عراق از نزدیک با روسای دولت این کشور دیدارهایی در خصوص گروهک منافقین داشتیم، ضمن اینکه در ایران نیز تاکنون با بیش از 130 گروه عراقی دیدارهایی داشته‌ایم و مدارک و اسناد زیادی که دخالت منافقین در عملیات‌های گسترده علیه مردم این کشور را اثبات می‌کرد، به آنها ارائه دادیم که این امر بسیار مورد استقبال آنان قرار گرفت.

    وی به نفوذ تروریست‌ها در سوریه اشاره کرد و گفت: آمریکا به صورت کاملاً تخریبی وارد مسائل سوریه شده و تروریست‌هایی که بطور همه جانبه در سوریه عملیات‌های خرابکارانه‌ای انجام می‌دهند، توسط آمریکا و برخی کشورهای غربی حمایت می‌شوند.

    دبیرکل بنیاد هابیلیان درباره نقش سازمان مجاهدین (منافقین) در نا آرامی‌های اخیر در کشور سوریه نیز گفت: اسناد و مدارک معتبری در دست داریم که نشان از حضور گسترده و همه جانبه این سازمان تروریستی در خاک سوریه دارد. این گروهک تروریستی به صورت همه جانبه علیه دولت و ملت سوریه برای عملیات‌های خرابکارانه و تروریستی وارد عمل شده و در بین اخلالگران سوری نفوذ گسترده‌ای پیدا کرده ‌است.

    وی با اشاره به رفتارهای چندگانه کشورهای اروپایی و آمریکا در مورد منافقین عنوان کرد: آمریکا در سال 1997 نام این سازمان را در لیست گروه‌های تروریستی خود قرار داد، ولی به صورت کاملاً واضح از این سازمان حمایت‌های همه جانبه کرده و حتی رسانه‌هایی نیز در اختیار این سازمان قرارداده و متاسفانه اعضا کنگره آمریکا نیز به طور علنی از این سازمان حمایت می‌کنند.

    منافقین دیروز نوکر صدام بودند و امروز همراه آمریکا

    وی ادامه داد: این سازمان در بسیاری از کشورهای اروپایی پایگاه داشته و به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه می‌دهد و همان استفاده‌ای که آنها برای صدام و در جنگ ایران و عراق داشتند، امروز آمریکا را مجاب به استفاده از این سازمان در سوریه کرده است.

    هاشمی نژاد سازمان منافقین را به عنوان رابط مالی و تسلیحاتی در سوریه معرفی و بیان کرد: این سازمان همواره از ارتش آزاد سوریه نام برده و حمایت می‌کند و با توجه به موضع گیری این سازمان در برابر سوریه و حمایت‌های آمریکا و غرب، باید گفت منافقین در تدارک عملیاتی گسترده در خاک سوریه هستند.

    دبیر کل بنیاد هابیلیان به حضور منافقین در اروپا اشاره کرد و گفت: سازمان منافقین در بیشتر کشورهای اروپایی پایگاه دارد و حتی تریبون و رسانه‌های برخی از این کشورها نیز در این فرقه قرار دارد.

    وی افزود: منافقین در خاک سوریه اقدام به ساخت بسیاری از کلیپ‌های تخریبی علیه بشار اسد کرده و در بین مردم و مخالفان پخش می‌کند.

    هاشمی نژاد در پایان مطالب خود عنوان کرد: همانطور که به مسئولان دولت عراق اطلاعات و اسناد و مدارکی را ارائه دادیم، برای شما نیز اسناد و مدارکی از دخالت‌های منافقین در سوریه ارائه خواهیم کرد.

    سفیر سوریه: ایران و سوریه دشمنان مشترکی دارند

    حامد حسن سفیر جمهوری عربی سوریه در ایران نیز ابراز داشت: مشتاقیم اسناد و مدارکی که اعلام کردید را دریافت کنیم و بسیار متشکرم از اینکه شما نگران مسائل سوریه هستید و البته ما و شما دشمنان مشترکی داریم چون هدفمان مشترک است.

    وی افزود: سوریه با رهبری بشار اسد و جمهوری اسلامی ایران با رهبری امام خامنه‌ای و ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، محور مقاومت و مخالفت با استکبار جهانی است، ضمن اینکه ایران مخالف سلطه گری بیگانگان بر کشورهای منطقه مانند فلسطین، عراق و افغانستان است و انتقاد زیادی دارد به دخالت‌های آمریکا و کشورهای غرب در مسائل سوریه.

    سفیر سوریه از کمک‌های ایران به کشورهای منطقه، به عنوان موهبت حضور ایران یاد کرد و گفت: این کمک‌ها نقش بسزایی در پیروزی مردم لبنان و بخصوص غزه در سال 2009 داشت و این حرکت‌ها منجر شد دشمنان و دوستانی دور این محور جمع شوند و ما هم می‌دانیم دشمنان آرام نخواهند نشست و راه‌های کثیفی را در مبارزه با این محورها استفاده خواهند کرد.

    وی افزود: برخی کشورها مانند عربستان، قطر، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی رو در روی سوریه ایستاده‌اند اما راه ملت ما استقلال و آبادانی کشورمان است.
    http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910308000461

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: