پروژه انتقال آب دریای خزر به مرکز ایران به نفع مردم یا سرداران سپاه؟

دیروز خبری درباره افتتاح پروژه انتقال آب دریای خزر به مرکز ایران منتشر شد که البته طبق معمول سالهای اخیر از قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه به عنوان پیمانکار پروژه که قرار است با خرج بیش از ۳ هزار میلیارد تومان و در مدت ۲ سال به بهره برداری برسد [که بسیار بعید به نظر میرسد] نام برده شده است. در این طرح قرار است آب دریای خزر را شیرین کرده و سپس در مرحله اول با لوله به سمنان و در مراحل بعدی به شهرهای دیگری چون یزد، سبزوار و حتی اصفهان ارسال کنند. معاون وزیر گفته است که قیمت تمام شده آب تولیدی به این روش بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان در هر متر مکعب خواهد بود. این رقم در حدود ۸ برابر میانگین قیمت کنونی آب شرب در کشور [۳۰۰ تومان] و بیش از ۲ و نیم برابر قیمت تمام شده آب در حال حاضر میباشد (+). تازه این رقمی که اعلام شده است مربوط به الان هست، معلوم نیست با فرض تمام شدن پروژه در ۲ سال دیگر و با احتساب عدد تورم، این رقم به چه عدد نجومی برسد. اگر قیمت تمام شده را همان عدد گفته شده توسط معاون وزیر نیرو در نظر بگیریم، با توجه به سرانه مصرف میانگین ۱۴۳ متر مکعب آب شرب در کشور (+)، یک خانوار ۵ نفره سمنانی باید ماهانه چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان فقط پول قبض آب بدهد!

(143 * 2500 * 5 = 1787500 Toman / 12 (month) = 148958 (Toman)

تازه یک خانواده یزدی، قمی، کاشانی یا اصفهانی باید رقم بالاتری را بپردازد چون مسیر لوله انتقال آب برای شهر او طولانی‌تر و هزینه تمام شده گرانتر خواهد بود. از همین اعداد و ارقام میشود حدس زد که مردم عادی به ویژه در شهرهای کوچکتر که مسلما درآمد پایین‌تری دارند به هیچ وجه قادر نخواهند بود چنین پول هنگفتی را بابت خرید آب پرداخت کنند. مگر یک خانواده ۵ نفره چقدر در ماه درآمد دارد که فقط ۱۵۰ هزار تومان بابت آب بپردازد؟!

از نظر صنعتی، با اطمینان میتوان گفت اغلب صنایع و کارخانه‌ها [به استثنای مثلا صنایع دارویی یا پزشکی] به آب تقطیر شده که برای مصارف شرب تولید شده است نیازی ندارند. به هیچ وجه منطقی نیست که آب شرب را برای کاربرد صنعتی استفاده کرد چه آنکه آب مصرفی اکثر صنایع از تصفیه پس آب شهرها به دست می‌آید. از نظر اقتصادی هم به صرفه نیست. قیمت آب صنعتی در کشور [۴۲۰ تومان (+)] اندکی گرانتر از آب شرب [۳۰۰ تومان] است. اگر صنایع بخواهند از این آب جدید استفاده کنند باید چیزی حدود ۶ برابر بیشتر پول بدهند که با توجه به مشکلات عدیده آنها به دلیل اقتصاد دولتی، سوء مدیریت، تحریم‌ها و در نتیجه رکود اقتصاد کشور، هزینه هنگفتی را بر دوش آنها میگذارد. محمد رضا عطار زاده معاون وزیر نیرو در ارتباط با علت انجام چنین پروژه‌ای گفته است:

ما به این نتیجه رسیده ایم که به جای انتقال صنعت به نزدیک آب، آب را به صنعت برسانیم.

بدون اغراق میتوانم بگویم این جمله یکی از احمقانه‌ترین حرفهایی است که یک نفر میتواند بزند! صنایع به دنبال کاهش هزینه‌ها هستند نه افزایش هزینه‌ها! مسلما میشود رفت در دل کویر یک کارخانه احداث کرد اما این موضوع حتما باید صرفه اقتصادی داشته باشد. صنایعی که به آب زیادی در حین پروسه تولید نیاز دارند [مثل فولاد، سیمان یا صنایع ذوب ریزی فلزات] نمیتوانند ۶ برابر شدن قیمت آب را تحمل کنند و از عهده چنین هزینه سنگینی برنمی‌آیند. اصولا در همه جای دنیا صنایعی که به آب زیاد نیاز دارند را نزدیک منابع آب میسازند تا قیمت تمام شده کاهش یابد.

از نظر کشارزی هم که آب تولیدی به هیچ وجه قابل استفاده نیست. قیمت آب کشاورزی در حال حاضر حدود ۱۰ تومان در هر متر مکعب است (+). یعنی اگر کشاورزی بخواهد از این آب جدید استفاده کند باید ۲۵۰ برابر بیشتر پول بدهد که اصلا امکان پذیر نیست!

نتیجه گیری: قیمت آب تمام شده به این روش حدود ۸ برابر قیمت کنونی آب شرب کشور است. خرید این آب از توان بسیاری از شهروندان و صنایع خارج است. همچنین آب تولیدی به دلیل گرانی بسیار زیاد به هیچ وجه نمیتواند کاربرد کشاورزی بیابد. اگر هم قرار است آب شیرین شود بهتر است این کار در مبادی ورود آب به شهرها صورت بگیرد زیرا مثلا صنایع نیاز به آب تقطیر شده‌ای که برای شرب تولید میشود ندارند. به دلایل ذکر شده این پروژه حتی در صورت غلبه بر مشکلات فنی در مراحل اجرایی و پمپاژ از منطقه پست دریای خزر به فلات مرکزی ایران (بیش از ۱۰۰۰ متر بالای سطح دریا)، از پیش شکست خورده به نظر میرسد زیرا آب تولیدی بسیار بسیار گران خواهد بود. منتهی شکی نیست که این پروژه میتواند به سود قرارگاه خاتم تحت کنترل سرداران ارشد سپاه و محلی جدید برای چپاول بیت المال و انجام دزدی‌های گسترده باشد.

مطالب پیشنهادی:

 از شعار نه شرقی نه غربی تا قرارداد ترکمانچای نفتی با چین!

مرگ مشکوک احمد رضایی در دوبی؛ یافته های یک جستجوگر مستقل

ویکیلیکس: همکار العقیلی [قاچاقچی و شریک محسن رضایی] می گوید قاچاق سیگار وینستون در ایران در اختیار حزب الله است

8 پاسخ به “پروژه انتقال آب دریای خزر به مرکز ایران به نفع مردم یا سرداران سپاه؟

 1. yadi آوریل 17, 2012 در 11:10 ق.ظ.

  this has to be pointed out that caspian sea gains it water from the rivers that sourced from alborz mountains
  let me put it this way rivers like sefid rood and tens of other rivers which flow from alborz mountain and end in caspian ,are the main source of water for this sea

  would not be cheaper if the islamic repub diverted some of these rivers to Kavir before these rivers go down to khazar
  this way they would avoid the expenses to pump the khazr water thousands of meter up to kavir and in change purify the water of khazar for the regeonal use

  only thing that i think of is the new proposed project is only to create a huge income for SEPAH and that is all

  • آلفرد آوریل 17, 2012 در 3:03 ب.ظ.

   دوست عزیز ۸۰ درصد آب ورودی به دریاچه خزر از طریق رود ولگا در روسیه که در محل آستاراخان به دریاچه میریزد، تامین میشود. امکان انتقال آب رودهایی همچون سفیدرود که شما ازش نام بردید به کویر مرکزی ایران وجود ندارد زیرا از یک سو به دلیل وجود سد بر آنها (سد دز) و از سوی دیگر به دلیل محدودیت طبیعی که سلسله جبال البرز ایجاد کرده است، چنین کاری عملی نیست.

 2. mohammad آوریل 17, 2012 در 12:00 ب.ظ.

  الان زدن این حرفا (اب گرون) راحته چون اب هست ولی اگر خشک سالی شد اب نبود اب لیتری 100000 تومان هم غنیمته

 3. بی نام آوریل 17, 2012 در 12:23 ب.ظ.

  به جهنم! خلایقی که هنوز در مراسم عزاداری های سپاه سینه میزنند لیاقتشان همینه ، خیلی ها هنوز فکر میکنند این سپاهیان مقدس هستند و فرشتگانی از آسمان !

 4. شهيد آوریل 19, 2012 در 6:54 ب.ظ.

  هر كارى اين رژيم انجام بده در نظر شما اشتباه است. تمام كشورهاى حاشيه خليج فارس از اين نوع اب استفاده مكنند بدون هيچ مشگلى ولى وقتى به ما مى رسد اشتباه است

 5. بازتاب: عواقب وخیم معرفی سپاه پاسداران به عنوان عامل عملیات تروریستی در هند « گاه نوشته‌های آلفرد

 6. بازتاب: دلیل سقوط شدید ارزش ریال چیست؟ « گاه نوشته‌های آلفرد

 7. بازتاب: صادرات میلیاردها دلار شمش طلا از ترکیه به ایران « گاه نوشته‌های آلفرد

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: