با این شل کن سفت کن کردنها، تحریم‌ها بر علیه جمهوری اسلامی بی‌نتیجه خواهد ماند!

بزرگترین واردکننده‌گان نفت از ایران

چند ماه پیش در مطلبی نوشتم که برای اینکه تحریم‌های نفتی بر علیه جمهوری اسلامی موفقیت آمیز باشد بایستی علاوه بر کشورهای اروپایی، کشورهای آسیایی خریدار نفت ایران که بیش از ۶۵ درصد از نفت صادراتی ایران به آنها صادر میشود هم به این تحریم‌ها بپیوندند و از خرید نفت از ایران خودداری کنند. امروز اما دولت اوباما قیدی به قانون تنبیه خریداران نفت ایران اضافه کرده که در نتیجه آن ژاپن  و ۱۰ کشور اروپایی از مجازات مستثنی شده‌اند! واقعا شگفت انگیز است که آمریکا چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است زیرا حتی در صورت خروج کامل ۲/۲ میلیون بشکه در روز نفت تولیدی ایران از چرخه بازار نفت، عملا اتفاق خاصی نیفتاده و دیگر کشورهای عمده تولید کننده همچون عربستان، عراق و امارات میتوانند به راحتی جای خالی ایران را پر کنند! با توجه به لابی شدید دیگر کشورهای آسیایی همچون چین، هند و کره جنوبی (مجموعا خریدار ۵۰ درصد کل نفت صادراتی ایران) هیچ بعید نیست که این کشورها هم از مجازات معاف شوند به ویژه اینکه کلینتون در بیانیه امروز خود از ۱۱ کشور معاف شده اخیر به عنوان «گروه نخست» کشورهای معاف از مجازات نام برده است!

قطعا با این شل کن سفت کن کردنها تحریم‌ها بی‌نتیجه خواهد ماند و جمهوری اسلامی همچنان قادر خواهد بود به فروش نفت و کسب درآمد ادامه دهد! آمریکا اگر واقعا به دنبال فشار بر جمهوری اسلامی است باید هرچه قدر که میتواند تحریم نفتی و بانکی ایران را جدی‌تر و گسترده‌تر دنبال کند تا نهایتا حاکمان جمهوری اسلامی قادر به کسب درآمد از طریق فروش نفت نبوده و بدین وسیله ۸۰ درصد از درآمد خود را از دست بدهند. تنها با یک تحریم نفتی تمام عیار و همه جانبه است که فشاری فلج کننده به جمهوری اسلامی وارد خواهد شد.

قسمتی از خبر اخیر که در نیویورک تایمز منتشر شده است را ترجمه کرده‌ام:

روز سه شنبه دولت اوباما ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی را از تحریم کشورهای خریدار نفت از ایران مستنی کرد. تحریم‌هایی که اواخر سال گذشته به منظور افزایش فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی جهت متوقف کردن برنامه هسته‌ای آن کشور وضع شده بود دولت را در موقعیت دشوار تنبیه کردن برخی از شرکای نزدیک آمریکا قرار داده بود. اما امروز هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا قیدی را به این قانون اضافه کرد که به دولت این اجازه را میدهد که برخی از کشورها را از این قانون مستثنی کند. در بیانیه‌ای که کلینتون منتشر کرده، از این کشورها به عنوان «گروه نخست» از کشورهایی که معاف از مجازات خواهند بود نام برده شده است و این احتمال مطرح شده که ممکن است کشورهای دیگری هم به این لیست اضافه شوند! ۱۰ کشور اروپایی که علاوه بر ژاپن معاف از مجازات شده‌اند عبارتند از بلژیک، فرانسه، آلمان، چک، هلند، اسپانیا، ایتالیا، لهستان، یونان و انگلیس.

مطالب مرتبط:

تحریم نفتی ایران تنها موقعی جواب میدهد که خریداران عمده نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی هم به این تحریم‌ها بپیوندند!

از شعار نه شرقی نه غربی تا قرارداد ترکمانچای نفتی با چین!

اخراج ایران از سویفت به معنای نابودی کامل اقتصاد ایران است

33 پاسخ به “با این شل کن سفت کن کردنها، تحریم‌ها بر علیه جمهوری اسلامی بی‌نتیجه خواهد ماند!

 1. mariam مارس 21, 2012 در 3:39 ق.ظ.

  می خواهم بدانم که شما کجا زندگی می کنید؟ آیا از تاثیر تحریم ها روی مردم عادی و کم درآمد کشور با خبرید؟ آیا شما نیز مثل رهبران آمریکا فکر می کنید که با افزایش فشاراقتصادی موجبات خیزش وانقلابی جدید برای سرنگونی رژیم فراهم می شود؟ آیا فکر نمی کنید که تحریم ها درعمل نوعی محاصره همه جانبه است که می تواند پیش درآمد یک جنگ خانمانسوز برای ایرانیان باشد؟
  من فکر می کنم که هر ایرانی وطن پرستی نباید به دلیل مخالفت خود با رژیم کنونی از اقدامات جنگ طلبانه و ضد مردمی کشورهای بیگانه حمایت کند!

  راه حل مساله پیچیده کنونی میهن ما که ازیک طرف گرفتار حاکمیتی است که نمی خواهد حقوق دمکراتیک مردم را به آن ها بدهد و برعکس آنان را تحت فشاری سخت قرارداده است و از طرف دیگر به دلیل موضع گیری های نادرست بین المللی تحت فشارهای شدیدی تا آستانه جنگ قرار گرفته است؛ اندیشه های ساده انگارانه نیست. نگاهی به عراق، افغانستان، لیبی و حتی مصر و تونس بیاندازید، آیا با دخالت بیگانگان آنان رهایی یافتند یا این که به گونه ای دیگر اما در سطحی بین المللی زیریوغ استعمار نو قرار گرفتند؟
  دوست عزیز من متاسفم که نفرت چشمان شما را به سوی واقعیات بین المللی، آنچه که امروز استراتژیست ها جنگ جهانی سوم می خوانند بسته شده است! اگر بتوانید این موضوع را بپذیرید، آن گاه به دشواری مبارزه پی خواهید برد! لطفا در نبرد با بیگانگان در کنار آن ها قرارنگیرید

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 3:55 ق.ظ.

   تنها راه های اعمال فشار به جمهوری اسلامی از خارج از طریق تحریم و یا جنگ هست. جنگ گزینه بدتری نسبت به تحریم است و خسارت های جانی و مالی بسیار زیادی دارد. تحریم کم هزینه تر است، اما به هر حال درست است که به مردم ایران هم فشار می آورد، اما خوب کشورهای خارجی نمیتوانند دست روی دست بگذارند که جمهوری اسلامی به بمب اتمی دست یابد و از آن طریق مصونیت پیدا کند و هر روز کشورهای دیگر را تهدید کند یا چتر حمایتی اتمی خود را بر روی گروههای تروریستی بیفشاند! برای مردم هم بدتر و سخت تر خواهد بود زندگی زیر یوغ حکومتی مسلح به بمب اتمی، چون در آن شرایط حکومت به راحتی میتواند مردم را سرکوب کند بدون اینکه کسی بتواند به او تو بگوید دقیقا مثل وضعیت کنونی کره شمالی که در حالیکه حکومتشان بمب اتمی و موشک قاره پیما دارد، خودشان در فقر، قحطی و بدبختی روزگار میگذرانند و مجبور هستند که دیکتاتور خود را پرستش کنند! نفت اصلی ترین منبع درآمد جمهوری اسلامی است که با از بین رفتن آن، حکومت قادر نخواهد بود به گردن کشی های خود ادامه دهد و پول سرکوب مردم در داخل، و صدور تروریسم در خارج را نخواهد داشت و در نتیجه ضعیف خواهد شد. این یک واقعیت است.

   اما راهکار اصلی قطعا بلند شدن مردم از داخل و اعتراض به رژیم و سرنگونی آن است که منشا همه مصیبتها این حکومت است. منتهی در شرایطی که مردم به هر دلیلی از فاز مبارزات و اعتراض های خیابانی خارج شده اند و در جهت سرنگونی کاری انجام نمیشود، کشورهای خارجی مجبورند که خودشان دست به کار شده، به هر طریقی به حکومت فشار وارد کنند که نتواند به بمب اتمی دست یابد، یکی از انواع فشارها که در صورت پیاده شدن همه جانبه و کامل، اتفاقا بسیار موثر میتواند باشد، همین تحریم هاست.
   من قبلا در مطلبی گفته بودم که:
   با ادامه رخوت و سکوت کنونی تنها دو حالت برای آینده ایران متصور است؛ «کشوری اتمی اما قحطی زده»، یا «ویران و جنگ زده»!

   باید هرچه زودتر رخوت و سکوت را کنار گذاشت و رژیم را کنار زد وگرنه به جز این دو سرنوشت شوم چیز دیگری در انتظار ایرانیان نخواهد بود.

 2. mariam مارس 21, 2012 در 3:44 ق.ظ.

  ببخشید در اولین فرسته، جا افتادگی وجود داشت لطفا درصورت تایید دومی را بگذارید، ضمنا مایلم از نظر شما با خبر شوم

 3. asghar مارس 21, 2012 در 3:51 ق.ظ.

  من اخر متوجه نشدم شماها ایرانی هستید یا اسرائیلی؟
  ما می خواستیم رژیم را تغییر دهیم نه اینکه مردم را شکنجه کنیم.!
  تحریم یعنی سختی برای مردم و با اذیت کردن مردم نمیشود حکومت را عوض کرد بلکه انها را بیشتر از غرب نفرت زده می کند

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 4:07 ق.ظ.

   دوست عزیز کشورهای دیگر نمیتوانند دست روی دست بگذارند که یک کره شمالی دیگر پیدا شود. اگر سران دیوانه رژیم جمهوری اسلامی به بمب اتمی دست یابند قطعا هم برای دیگر کشورها و هم برای مردم ایران بسیار مضر خواهد بود. برای دیگر کشورها به دلیل تهدیدهای همیشگی و احتمال جنگ اتمی و برای مردم داخل به دلیل قوی‌تر شدن رژیم و اینکه کشورهای دیگر جرات نخواهند کرد به کشوری که بمب اتمی دارد فشار بیاورند و در نتیجه حکومت قادر خواهد بود بیش از پیش مردم را در داخل سرکوب کند و حکومت خود را مستحکم و قدرت خود را دوام بخشد و از آن طرف مردم در فقر، قحطی و بدبختی زندگی کنند چیزی شبیه به کره شمالی منتهی بدتر چون جمهوری اسلامی به دلیل ایدئولوژیک بودنش به مراتب خطرناکتر است. راهکار اصلی سقوط رژیم از داخل و در نتیجه اعتراض مردم است، اما وقتی مردم ساکت هستند، خارجی ها مجبورند که به طریقی بر حکومت فشار بیاورند. برنامه اتمی رژیم تنها هدف نظامی دارد چون ایران ذخایر اورانیوم مورد نیاز برای نیروگاه های تولید برق به روش اتمی را ندار. کل اورانیوم موجود در معادن کشور تنها کفاف ۱ ساعت برق کشور را میدهد! از طرفی نیروگاه برق اتمی به مراتب گرانتر از نیروگاه های سوخت فسیلی است که ایران به وفور از آنها (نفت و گاز طبیعی) برخوردار است. در نتیجه هدف رژیم فقط تولید بمب است، لطفا گول تبلیغات آنها را نخورید!

 4. دوراهی مارس 21, 2012 در 5:42 ق.ظ.

  خوش به حال شما که اون دورا دستی بر تنور داری دستور ومقاله
  به چالش کشیدن مردم بدبخت ایران را با زور دارها مرور می کنید
  ما این ور روز ولحظه هامون با فلاکت سپری میشه .وشما با شکم سیر
  تز فقر وفلاکت بیشتر میدی .

 5. دوراهی مارس 21, 2012 در 5:48 ق.ظ.

  عزیزم بودن جمهوری اسلامی در این برهه اگر برای قدرتهای منطقه وآمریکا مسئله ساز است .نبودنش هم هزار بار برای ملت ایران با توجه به تجربه
  افغانستان وعراق .مشکل آفرین تر خواهد شد

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 5:51 ق.ظ.

   خوب شما که عملا داری از ماندن جمهوری اسلامی دفاع میکنی!

  • احمد مارس 21, 2012 در 7:20 ب.ظ.

   خیلی جالبه
   طرفداران جمهوری اسلامی در حالی که برای حمله امریکا به عراق جشن پاپکوبی راه انداخته بودم حمله امریکا به عراق قتل عام مردم عراق را مجازات الهی (روزنامه کیهان)میدانستن امروز هم منقل ولایت از دو جنگ عراق افغانستان و البته جنگ اول خلیج فارس یعنی حمله عراق به کویت گرم شده دستاوردهای باد اورده براشون داشته
   نمیتوانن ادعا کنن که نه جنگ بده یا تحریم بده
   اگر بده چطور برای همسایه خوبه
   اگر خوبه چطور برای ایران بده
   آقایون هر وقت جنگ به جهت انها بوزه جنگ طلب میشن زمانی که جنگ علیه اونها بوزه صلح طلب میشن
   خب مگر نمیگفتید خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست!!خب این بهترین فرصته برید این خونهای کثیف را هدیه کنید
   فقط حواستان باشه خونها روی زمین نریزه که خاک ایران نجس میشه

 6. saman مارس 21, 2012 در 5:50 ق.ظ.

  متاسفانه نويسنده متن دو راه برای مقابله با حکومت ايران در نظر گرفته :

  1. تحريم
  2.جنگ

  هر دوی اين موارد باعث تضعيف مردم ايران و قشر متوسط که حاميان اصلی جنبشی که امروزه به نام جنبش سبز خوانده ميشود ميگردد

  مهمترين اشکال اين گونه نظرات و تحليل ها در اين است : حساب مردم با حکومت جدا انگارده ميشود ! در صورتی که حکومت بر دوش جامعه حرکت ميکند ، حتی حکومت کره شمالی ، حتی حکومت سوريه

  نيازی به دخالت خارجی نيست ، حکومتی که امروز بعد از مدتها به اين نتيجه رسيد که دانلود گوگل تاک تا برای مردم کشوری آزاد کند! هيچگاه دلش برای مردم ايران و آينده ايران نميسوزد

  ارجاع ميدهم به گزارش ها آرتص چندی پيش از انتخابات سال 88 که انتخاب موسوی را از انتخاب احمدی نژاد خطرناک تر توصيف کرد

  اگر قرار بر خيزش مردم برای فرار از گرسنگی و نه رسيدن به آزادی باشد ، هيچگاه آينده ی روشنی برای ايران نميتوان متصور بود که چندان هم دور از اهداف کشورهايی مثل آمريکا نيست

  له کردن مردم ، ايجاد گرسنگی و بدبختی برای رسيدن به هدفی چون براندازی حکومت دور باطليست که متاسفانه گروهها و افرادی که در شرايط عادی جايی برای رسيدن ندارند دنبال ميکنند

 7. saman مارس 21, 2012 در 6:12 ق.ظ.

  باز هم تاکيد ميکنم که حکومت ها بر دوش جوامع استوارند ، شما از مردمی که آگاهی کافی نداشته باشند نميتوانيد انتظار برقراری حکومت دموکراتيک داشته باشيد ، شما نميتوانيد از بچه اي که سه ماهه به دنيا ميآيد انتظار سلامتی داشته باشيد ، کشورهای دلسوزی! مثل آمريکا ميتوانند با در اختيار قرار دادن وسايل ارتباط جمعی برای مردم به ايجاد حکومت دموکراتيک کمک کنند ، اشتباه بزرگ در اينست که اين تصور وجود دارد که اگر جمهوری اسلامی برود (که به يقين ادعا ميکنم هيچگاه عملی نيست، و اين اقدامات آمريکا مردم را بيشتر جيره خوار حکومت ميکند) همه چی گل و بلبل ميشود ،

  صدام حسين سالها زير اين فشار ها بود و دوام آورد و در نهايت با جنگ (آن هم به دليل دروغی همچون بمب اتمی) حکومتش ساقط شد

  هيچگاه دخالت خارجی منجر به اتفاقات خوبی نميشود

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 6:34 ق.ظ.

   کشور ما بچه سه ماهه نیست! ایران بیش از ۱۰۰ سال پیش جنبش دموکراسی خواهی مثل مشروطه را داشته و پارلمان تشکیل شده! ۷۰ سال پیش عملکرد پارلمان ملی به حدی خوب بوده که یروان آبراهامیان در کتاب ایران بین دو انقلاب خود از یک دیپلمات بریتانیایی نقل میکنه که او در گزارش های خود به دولت متبوع خود نوشته بوده که پارلمان بریتانیا باید از پارلمان ایران یاد بگیرد. لذا مفهوم دموکراسی و تلاش برای رسیدن به آزادی در مملکت ما چیز نوظهوری نیست و مساله ای سابقه دار است. منتهی به دلایل متعدد یک روند معکوسی از سال ۱۳۳۲ به این طرف طی شده است!

   فکر نکنم کسی ادعا کرده باشد که با رفتن جمهوری اسلامی همه چیز یک شبه درست میشود، اما قطعا مانع بزرگ بر سر راه برداشته میشود. ضمنا اینکه میگویی هیچ گاه دخالت خارجی منجر به اتفاقات خوب نمیشود نمونه نقض زیادی دارد. مثلا ورود آمریکایی ها به ژاپن پس از شکست آن کشور در جنگ جهانی دوم، اتفاقات خوب زیادی برای ژاپنی ها به همراه آورد. کل قانون اساسی کنونی ژاپن را آمریکایی ها نوشته اند. صنعت ژاپن را آمریکایی ها احیا کرده اند. دموکراسی را آمریکایی ها به مردم آن کشور معرفی کردند وگرنه تا پیش از آن آنها اسیر یک امپراتور خودکامه بودند!

 8. saman مارس 21, 2012 در 6:17 ق.ظ.

  اين موضوع را هم بدانيد که بمب اتم هيچگاه برای مردم همان کشور خطرناک نيست ، تنها مانع دخالت خارجی ميشود ،

  اگر آمريکا نگران بمب اتم و حقوق بشر است ، بهتر است به وضعيت يکی از تندروترين حکومت های منطقه که هر روز درگير جنگ است و کلاهکهای هسته اي بی حساب و کتاب دارد (اسرائيل) رسيدگی کند

  نه تنها انرژی هسته اي بلکه بمب هسته اي حق مسلم مردم يک مملکت است ، چرا نه ؟ چون حکومت ايران تندرو است ؟ در 100 سال اخير شروع کننده چند جنگ بوديم ؟ اگر بحث حقوق بشر است ، عربستان سعودی که وضعی به مراتب بدتر از ايران دارد ! ندارد ؟ بحرين هم همينطور

  عزيز من ، شما خيلی خيلی خيلی ساده نگاه ميکنيد ، من طرفدار حرکت مردمی و از روی آگاهی آنها هستم ، نه دخالت خارجی ، نه از روی جهل و گرسنگی

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 6:24 ق.ظ.

   با برخورداری آخوندهای تنرو از بمب اتمی، آنها با فرق بال و آسوده خاطر از قدرت خود بیش از پیش به سرکوب مردم خواهند پرداخت و اقدام به صدور هر چه بیشتر تروریسم و گسترانیدن چتر حمایتی اتمی خود بر روی گروههای تندرو و افراطی در جای جای جهان خواهند نمود. همچنین کشورهای منطقه برای حفظ توازن قوا به دنبال بمب اتمی خواهند رفت و بی ثباتی بیش از پیش گریبانگیر منطقه خواهد شد. پس میبینی که بمب اتمی جمهوری اسلامی هم برای مردم ایران و هم برای دیگر کشورها پیامدهای بسیار وخیمی خواهد داشت.

 9. saman مارس 21, 2012 در 6:38 ق.ظ.

  مگر در سال 67 بمب اتم بود ؟ يک دليل برای من ارائه بده که آمريکا از ايران تندرو تر نيست ! يا اسرائيل از ايران تندرو تر نيست ! امروز در بغداد 45 نفر کشته شدند ، بعد از اين همه جنگ چيزی حل شد ؟ آيا مذاکره با طالبان بعد اين همه کشته دادن و هزينه ی جنگ وضعيت مطلوب است ؟ اينها اشتباه آمريکا نبود ؟ ترورهای رسمی و دولتی اسرائيل و کشتن مردم و انواع تبعيضات دينی در خود اسرائيل تندروی نيست ؟!
  هزينه 2 تريليون دلار برای جنگی که بر اساس ادعای احمقانه ی وجود بمب در عراق بود ، سودی برای کشورهای منطقه به همراه داشت ؟

  دوست من ، اعتماد کامل به آمريکا و اسرائيل و از اين دست جملات «حکومت آخوندی» ، «حکومت تندروی مذهبی حاکم بر ايران» از اون دست ادبياتهاييست که خيلی وقته منسوخ شده ، امروز فقط يک و فقط يک ناجی برای اين مردم وجود داره و اون خود مردم ايران هستن ، هيچوقت !! امريکا برای من و تو دل نميسوزونه ، اين رو مطمئن باش

  جالب اينجاست که موساد گلوی خودش رو پاره ميکنه که ايران تصميمی برای ساخت بمب نگرفته ، امّا يه عده ايرانی اصرار به اين موضوع دارند

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 6:44 ق.ظ.

   شما بحث را منحرف کردی! اصلا بحث ما بر روی جنگ آمریکا در عراق و افغانستان نیست. مبحث این لینک ربطی به آن موضوعات ندارد. در ضمن من کجا گفتم آمریکا دلش به حال مردم ایران سوخته؟!

  • احمد مارس 22, 2012 در 7:29 ق.ظ.

   اگر برنامه اتمی رژیم را سال 2003 مجاهدین لو نداده بودن آنوقت بهت میگفتم بمب اتم چه خطری برای مردم داره
   آقای سامان جان آنوقت باید مثل مردم کره شمالی هر روز سه وعده علف تازه نوش جان میفرمودید تا بفهمید داشتن ویا نداشتن بمب اتم چه برکتی داره
   اگر رژیم بمب اتم داشته به مخالفان که هیچ به مردم عادی هم که تنها جرمشان پوشیدن لباس مخالف نظر اخوندها باشه هم رحم نمیکردن
   دوما اگر عراق بده چطور اینقدر خامنهای از شرایط عراق تعریف میکنه؟؟
   در عراق هم اگر الان بده چون تامثال مقتدی صدر مالکی که دست پرورده رژیم آخوندی هستن توی شهرک صدر چند تا جوان را به دلیل پوشیدن لباس غربی سنگسار میکنن
   حداقل زمان صدام کسی را به جرم پوشیدن فلان لباس سنگسار نمیکردن
   البته در مقابل اخوندها همیشه باید از سیاست مشت آهنین استفاده کرد
   دوما اصلا اسرائیل تروریست چه ربطی داره؟؟
   مگر توی ایران دزد نیست؟؟خب پس چون دزد هست همه مردم کار شغل شرافتمند را ول کنن برن دزدی کنن
   بحرین عربستان پیش ایران امام زاده هستن
   بحرین لااقل با مخالفانش مذاکره میکنه
   سوریه مشت نمونه خروار ایران هست که مخالفانش را قتل عام میکنه
   آره همه طرفداران رژیم برای رد گم کردن همین حرفها را میزنن
   تریتا پارسی هوشنگ امیر احمدی هم هر وقت میان صدای امریکا بهشون میگن شما طرفدار رژیم هستید میگن نه ما طرفدار جنبش سبز هستیم طرفدار مبارزه مسالمت امیز
   بعد من نفهمیدم چطوری اگر مبارزه مسالمت امیز خوبه چرا ایران به مردم فلسطین مبارزه قهرآمیز را توصیه میکنه؟؟؟بعد همان رژیم ایران وقتی به سوریه میرسه میگه تنها راه حل راه حل سیاسی هست!!عجب
   ولی یک قدم انطرف تر توی فلسطین تنها راه حل مبارزه مسلحانه

 10. saman مارس 21, 2012 در 6:42 ق.ظ.

  و اين رو هم برای شما ياداور بشم که امروز حکومت آمريکا به کمترين ميزان محبوبيت خودش در منطقه رسيده

  امروز خيلی از ايرانی ها دليل مشکلات اقتصادی رو آمريکا و تحريم هاش ميدونن ، امروز مردم افغانستان از حضور آمريکا در اين کشور خسته شده اند ،

  اين ها به هيچ وجه به معنای حمايت من از جمهوری اسلامی نيست ، بلکه بنده اعتقاد دارم که مخالفت من با اين حکومت به مراتب از مخالفت هايی از اين دست که در اين متن آورده شده خطرناک تر است

  • آلفرد مارس 21, 2012 در 6:47 ق.ظ.

   شما به جای خودت صحبت کن نه به جای مردم ایران و منطقه! در ضمن محبوبیت آمریکا در منطقه مهم نیست، محبوبیت یک دولت در نزد مردم خود آن کشور ملاک است که قطعا محبوبیت جمهوری اسلامی در نزد مردم ایران بسیار کمتر از محبوبیت نظام حاکم بر آمریکا در نزد آمریکاییان میباشد.

 11. saman مارس 21, 2012 در 6:51 ق.ظ.

  امروز حمايت پاکستان از گروهی مثل القاعد به مراتب از ايران بيشتره ، پاکستان قدرت اتميست ، آيا القاعده به اين قدرت دست پيدا کرد ؟

  چطور شما وجود کلاهک هسته اي در اسرائيل (که اکثر منطقه باهاش مشکل دارن) رو بر هم زننده ی قوا نميدونی ؟

 12. saman مارس 21, 2012 در 6:56 ق.ظ.

  مثل محبوبيت هيتلر برای آلمانی ها ! نه ؟ بنده هم اين حرف رو نميزنم که محبوبيت آمريکا کم شده ، شما به جای فاکس نيوز اگر برنامه اي مثل يانگ تورکس رو نگاه کنی متوجه ميشی ،

  اينکه حکومت آمريکا نزد مردمش محبوبيت داره برای منی که ايران هستم اهميتی نداره ، چيزی که مهمه اهميت آمريکا تو اين منطقه است که در حال دخالته ،

  به هر حال ،

  اين طرز فکر که با تحريم نفت ايران ، آمريکا در حال جلوگيری از دسترسی ايران به بمب اتمه و داره به کل دنيا خدمت ميکنه ، يکی از اشتباه ترين فکرهاست و به همون اندازه اي اشتباهه که بعضيا فکر ميکنن تنها راه مجاهدين خلق برای کمک به خلق قهرمان! دل بستن استراتژيک و کوتاه مدت به صدام حسين بود

  دوست من ، قدری اعتماد به داخل و قدری زحمت (که قطعا تلاش برای آگاه کردن مردم بسيار سخت تر از تحريک آمريکا برای تحريمه) نتيجه ی بسيار بهتری ميدهد

 13. saman مارس 21, 2012 در 7:06 ق.ظ.

  «در چنین حالتی تنها بایستی به امید یک انقلاب گرسنگان در ایران باشیم؛ انقلابی که اصلا بعید نیست که مجددا منجر به روی کار آمدن یک حکومت استبدادی دیگر نشود.»
  شما جايی همچين حرفی زدی، امّا در کامنتهای همين متن ميگی :

  » منتهی در شرایطی که مردم به هر دلیلی از فاز مبارزات و اعتراض های خیابانی خارج شده اند و در جهت سرنگونی کاری انجام نمیشود، کشورهای خارجی مجبورند که خودشان دست به کار شده، به هر طریقی به حکومت فشار وارد کنند که نتواند به بمب اتمی دست یابد، یکی از انواع فشارها که در صورت پیاده شدن همه جانبه و کامل، اتفاقا بسیار موثر میتواند باشد، همین تحریم هاست. »

  آخر اولی يا دومی ؟ بايد به مردم فشار بياد يا نياد ؟ شما بيشتر نگران اين هستی که «چتر اتمی» گسترده نشه ؟ يا نگران وضع مردمی ؟

 14. nafas مارس 21, 2012 در 7:35 ق.ظ.

  اقای الفرد تو مطمئنا یک اسرائیلی هستی که دلت برای مردم ایران نسوخته و بهتره که اگر می خواهی از حکومتی انتقاد کنی از حکومت کشور خودت که 250 کلاهک اتمی داره و هر روز بچه های بیگناهی رو در غزه با خاک و خون میکشه انتقاد کنی و در طول این سالها مدام با همسایگانش جمگ داشته و سرزمین فلسطینی ها رو غصب کرده و خانه های انان رو با بلدوزر خراب میکنه و اواره کشور های اردن و سوریه و جاهای دیگر شدند و در اردوگاهها زندگی میکنند

 15. به سامان و سامنهای وطن مارس 21, 2012 در 5:57 ب.ظ.

  با رسیدن ایران به بمب اتم مثل کره شمالی می شویم اخه شماها چرا درک و فهم نداریداون موقع دیگه داخل رو به شدت سرکوب می کنن و خارج هم امکان حمله نداره
  علیه هر کشوری هم بمب رو استفاده کنن مطمئنا اونها هم مقابله می کنند
  به سود یکی دو روز خودتون فکر نکنید تحریم بهترین گزینه ممکنه
  جناب سامان شما سخت در اشتباه هستید بمب اتم برای ما خطرناکه اینها بمب رو میخان تست کنن و متقابلا ما هم مورد حمله قرار می گیریم
  اوهوووووووووووی ایرانی جماعت دست از این تهمت زدنهاتون بردارید که اون اسرائیلیه فلانی اینه و…با این وضعیت به جایی نمی رسید تحریم با این وضع بیکاری کنونی و تورم فرقی نداره پول نفت جای دیگه ای خرج میشه اینقدر چونه نزنید براش
  شماها دو سال پیش تظاهرات رو قبل عید 90 رها کردید تا به عیدتون برسید اخه چطوری میخاهید بدون هزینه موفق شوید؟
  1-حاضر به تظاهرات و هزینه خیابانی که نیستید
  2-تحریم را هم که نمی خواهید
  3-جنگ را هم که نمی خواهید
  چطوری می خواهید وطن را ازاد کنید؟
  راه حل شما چیست بویژه جناب سامان

 16. Bahman مارس 21, 2012 در 6:56 ب.ظ.

  melate Iran Doshmany chon shoma dararan digeh niyazi be doshmane khareji nadaran khaily sorrey baraye TO va tahlile Ahmaghaneye TO TOF bar TO

 17. احمد مارس 21, 2012 در 7:46 ب.ظ.

  اولا اینکه اصلا چیزی شبیه عراق افغانستان در ایران رخ نخواهد داد
  اوبا ما هم به غایت مایل به اینکه امثال اخوند خاتمی روی کار بیا تا بتوانه به معامله گری مماشاتشون بپردازن
  به جرات میگم هیچ دولتی به اندازه امریکا علاقه مند به روی کار آمدن امثال خاتمی نیست
  همانگونه که نمونه نسخه عراقی خاتمی یعنی مالکی و حکیم را در عراق روی کار اورد امروز هم تنها دولتی است که در کنار ایران از دیکتاتور خونریز سوریه حمایت میکنه
  چون هم امریکا و هم دولت عراق به خوبی میدانن با سقوط اسد درسوریه سقوط علویها و قدرت گرفتن سنیها این موج خواه نا خواه با عراق هم میرسه تما دلارهای خرج شده امریکا در عراق را بر باد میده
  هم شیعیان مزدور امریکا را تضعیف میکنه هم کردهای وابسته به امریکا
  برای همین بر خلاف عربده های امریکا هیچ تمایلی به سقوط اسد ندارن تنها خواهان تضعیف اسد هستن
  و البته برای امنیت اسرائیل چه رژیمی بهتر از اسد تا جایی که تحلیلگرا رژیم هم بارها گفتن که غربی ها در سوریه معتقدید دشمن عاقل(اسد)بهتر از دوست نادارن(اخوان المسلمین سوریه)است و روزنامه اطلاعات رژیم حتی خبر از همکاری هواپیماهای بدون سر نشین اسرائیل در سرکوب مخالفان اسد میدهد
  کسی که کمترین اگاهی از سوریه داشته باشه میدانه اخوان سوریه تنها اخوان در کشورهای عربی هست که مبارزه مسلحانه را تبلیغ میکرد در دهه هشتاد میلادی هم درگیریهای شدیدی بین اخوان سوریه و حافظ اسد رخ داد که منجر به قتل عام نزدیک به 700 زندانی اخوان که متهم به توطئه قتل حافظ اسد شده بودن در سوریه شد
  والبته قتل عام سال 1982 حماء
  اخوان سوریه هم تنها حامی اش صدام حسین بود بر خلاف الان رابطه بسیار بدی با عربستان داشت
  اساسا اخوان سوریه به دلیل ساختار سوریه حکومت اقلیت در سوره تندرو ترین اخوان در کشورهای عرب و مورد غضب غرب هم هست
  درست مثل مجاهدین خلق ایران که هم مورد غضب رژیم وهم مورد غضب غرب
  اما اوضاع در ایران بسا متفاوت است
  سوریه هیچ خطری برای جهان و امنیت انرژی نداره تناه داره مردم خودش را قتل عام میکنه که برای غرب قابل چشم پوشیست
  اما در ایران رژیم ایران در منطقه ای میخواد سلاح اتمی داشته باشه که میتونه با این سلاح قیمت نفت را تعیین کنه که به هیچ وجه نه برای غرب وحتی برای چین و روسیه هم قابل قبول نخواهد بود
  آنچه که در سوریه اتفاق افتاد نسخه بسیار کوچکی از دهه 60 ایران است
  که به دلیل حکومت وابسته به شوروی در افغانستان و حکومت ضد غربی صدام غرب هیچ تمایل نداشت که نیورهای چپگرا در ایرا به قدرت برسن به همین دلیل غرب شرط ارسال سلاح به ایران در زمان جنگ را سرکوب بی قید شرط نیروهای چپگرا را داشت تا جایی که حزب توده چریکهای فدایی اکثریت هم با وجود خدمات گرانبها(از جمله ازادی سازی خرمشهر توسط ارتشیان توده ای و خنثی سازی کودتای نوژه توسط توده)باز هم به آنها رحم نشد
  الان هم غرب هیچ تمایلی نداره اخوان در سوریه به قدرت برسه
  ولی در مورد ایران امریکا تقریبا گزینه ای برای انتخاب نداره فقط دنبال راهی میگرده که تا جلوی ساخت بمب اتم را بگیره
  مجبوره که در سرنوگی رژیم جانب نیوری سرنگون گننده را بگیره
  و البته بازم میگم بهترین گزینه برای امریکا اصلاح طلبان هستن تا آخرین لحظه سعی میکنه گزینه مماشات را پیش ببره ولی به دلیل قاطعیت خامنه ای و باندش برای حفظ قدرت راه به جایی نخواهد برد و در نهایت راهی جز حمایت از مجاهدین خلق تنها نیروی سازماندهی شده و البته تمامی گروههای خواهان سرنگونی قهر امیز از جند الله تا پژاک دیگر گروهها نداره و انچه در ایران احتمال داره به وجود بیاد نه حمله از نوع عراق که آنچه که در لیبی اتفاق افتاد است

 18. ناشناش مارس 22, 2012 در 1:56 ق.ظ.

  من حاضرم از گرسنگی و بمب و موشک و زمین لرزه بمیرم ولی ملاها و طرفدارانشون هم نابود بشوند که حداقل مابقی یک نفس راحتی بدون اونها درطول عمری که دارند بکشند .

 19. mariam مارس 22, 2012 در 5:33 ق.ظ.

  این که موضوع طرح شده توسط شما تبدیل به یک بحث اینترنتی گردیده است خیلی خوشحال کننده است! مشکل ما درایران نبود توان تحمل اندیشه های مختلف در گفتگو است. ما در بحث بایکدیگر زود عصبانی می شویم، زود قهر می کنیم، به هم فحش می دهیم، انگ می زنیم درمواردی یکدیگر را تحریم می کنیم و به دوستانمان هم اطلاع می دهیم این ها درست همان چیزهایی است که وقتی از موضع قدرت ایجاد می شود حاصلش می شود همین که هست.دیکتاتوری! اگر بیاموزیم به سخن یکدیگر گوش فرا دهیم، اندیشیده سخن بگوییم، برای اندیشه طرف مقابل حتی اگر مخالف باشد آزادی بیان قایل شویم آن گاه در اندازه های بزرگتر یعنی احزاب و گروه های سیاسی می توانیم امیدوار باشیم که در مورد حداقل ها به یک تفاهم ملی برسیم!
  به نظر من دست یابی ایران به بمب اتم چندان چیزی را در داخل و خارج کشور عوض نمی کند. پاکستان، کره شمالی، اسراییل؛ هند و چین در آسیا بمب اتم دارند. آمریکا وروسیه به اندازه ای که جهان را ده ها بار نابود کنند بمب اتمی دارند. زمانی که حکومت شوروی بود و ابرقدرت اتمی حساب می شد آیا جنگ اتمی شد؟ نه ! ملت ها و دولت های آن ها فهمیدند داشتن بمب اتمی یعنی نشانه رفتن موشک های اتمی کشور دیگر به طرف آن ها. این به نوعی یعنی زیستن زیر اعدام! از همین رو بود که مجبور به تنش زدایی شدند مجبور به امضای پیمان استارت شدند و …..
  اگر ایران بمب اتم بسازد آیا برای سرکوب نیروهای داخلی از آن استفاده خواهد کرد؟ کدام کشور آیا برای سرکوب مخالفان داخلی خود از بمب اتم استفاده کرده است؟ قدرت قاهر یک حکومت به سازمان های اطلاعاتی آن است به توانایی او در کنترل ذهن مردم و بکار بردن زور و مشروع کردن آن به صورت یک عامل سرکوب گر بستگی دارد. به ناتوانی مردم در اتحاد و یکدلی با یکدیگر در توافقی ملی برای تغییر وابسته است.مگر سوریه که مردم خود را به خاک وخون کشیده است، فارغ از کشمکش های بین المللی که اینک مردم سوریه قربانی آن هستند، یا مردم عراق که سال های متمادی حتی در خانه های خود جرات سخن گفتن به ضد صدام نداشتند و یا حکومت وحشت در برمه و هزاران مثال دیگر به خاطر داشتن بمب اتمی کشورهایشان است؟
  دخالت اسراییل در مساله اتمی ایران در وهله نخست برای حل بحران های داخلی شدیدی است که گریبانش را گرفته است، به دلیل شکست وحشتناکی است که به دلیل حضور محمود عباس در سازمان ملل متحد صورت گرفت، به دلیل انزوای بین المللی است که به خاطر ساختن شهرک های یهودی نشین حتی ایالات متحده و سایر متحدان اروپایی را از او عصبانی ساخته است، به خاطر آن است که توجه جهانی را از مساله فلسطین دور کند و همچنین نوعی گروگان گیری و لوس بازی سیاسی است که از هم پیمانان غربیش امتیازهای متعدد بگیرد! وگرنه کشوری که خود بمب اتم دارد و تاریخش با تجاوز و خونریزی و سرکوب حتی مردمان خود آمیخته است حق دخالت در این موضوع را ندارد! در پیش گرفتن سیاست دوگانه غرب و اکنون عربستان و سایر متحدان آن که حضور اسراییل اتمی را تحمل می کنند و برایشان عدم حضورش درN PT در درجه ای از اهمیت قرار ندارد، باید برای دوستان بسیار قابل تامل باشد! خواهش می کنم در صورت امکان مصاحبه اخیر هنری کیسنجررا بخوانید که صریحا خواهان دخالت نظامی آمریکا برای تسلط بر مراکز تولید انرژی جهان شده بود.
  دوستان عزیز اگر در کشورما دیکتاتوری وجود دارد از آن روست که درون تک تک ما یک دیکتاتور نشسته است! ما باید تغییر را از درون خود شروع کنیم، در خانواده خود در جمع دوستان خود، انتقاد کردن را با فحش دادن و برخوردهای سخت یکی نگیریم. به ملت ایران اعتقاد و اطمینان داشته باشیم. ایران کره شمالی نخواهد شد. ایران عراق و افغانستان نخواهد شد. هنگامی که آسیا در خواب بود کشورما انقلاب مشروطه را با گستردگی مثال زدنی حضور توده های مردم رقم زد! نهضت ملی شدن نفت را به راه انداخت و اگرچه شاید عده ای مخالف این گفتمان باشند، انقلاب 57 را بوجود آورد؛ 22 خرداد را ایجاد کرد و تظاهرات میلیونی سال 88 را در مقابل چشمان حیرت زده دنیا پدید آورد و جنبش سبزرا که پس از جنگ ویتنام و جنبش ضد آپارتاید وسیع ترین پوشش خبری و سمپاتی جهانی را بوجود آورد چندان که سیاستمداران، اندیشمندان، هنرمندان و حتی مردم عادی دنیا ایران را در مرکز توجه خود قراردادند به عرصه ملی و بین الملی آورد!
  ایران هرگز از مردمانی که شگفتی آفرین تاریخ بوده اند خالی نبوده است، آیا نام هایی که امروز به قهرمانان سبز بدل شده اند قبلا شنیده بودید؟
  مردم ایران نمی خواهند به مانند سال 57 بگویند بگذار شاه برود هرکس بیاید بهتراست. غریزه هوشمند سیاسی ملت ایران به دنبال راهجویی است! آلفرد عزیز من فکر می کنم نگرانی شما یک نگرانی عمومی است یک نگرانی ملی است اما همانطور که سایر دوستان گفته اند راه آن از تحریم و جنگ نمی گذرد. امریکا و متحدانشان هرگز به فکر مردم دنیا نبوده اند و نیستند. زیاد راه دور نرویم، سودان را دو قسمت کردند. بخش نفت خیز آن را از کل کشور جدا کردند و آقای کارتر در رفراندوم این جدا سازی شرکت داشت، در لیبی زمزمه جدا کردن بخش نفت خیز در جریان است، امکان جدا کردن بخش کردستان عراق از عراق وجود دارد تمهیدات جدی برای آن درجریان است. از ابتدای انقلاب امریکا و متحدانش نقشه وسیعی برای جدا کردن خوزستان از ایران داشتند و حمله صدام به ایران بخش مهمی از این نقشه بود و اطمینان داشته باش که آن ها در اولین فرصت به دنبال تعبیر شدن این خوابشان هستند!
  ایران همان حاکمیت ایران نیست. ایران وطن ما است و گور هر بیگانه ای که پای در آن بنهد. همان گونه که میرزا کوچک خان، دلواری بدون تکیه به حکومت مرکزی با بیگانگان جنگیدند درصورتی که بیگانگان پای دراین کشور بگذارند فرزندانی از نهانگاه خود برخواهند خواست و تاریخ را به گونه ای رقم خواهند زد که چون گذشته مردم دنیا از آن درس گیرند!
  آتشی را روی پوشیده به خاکستر
  شاید هم خاکستر او را گشته بستر
  هیچکس پایان این روزان نمی داند
  برد پرواز کدامین مرغ تا سوی کجا باشد!

 20. فری مارس 22, 2012 در 8:48 ق.ظ.

  افرادی که حاضرا برای به قدرت رسیدن خودشون با غربی ها برای زیر فشار قرار دادن مردم و بدبختی مردم همراه شوند معلوم نیست که اگر فردا به قدرتی رسیدند با این مردم چه بکنند

 21. احمد مارس 22, 2012 در 4:28 ب.ظ.

  خانم مریم مغلطه میبافید آنگاه خودتان از مغلطه خودتان نتیجه میگیرید به آنچه در ذهنتان به اروز بدل شده میرسید
  اولا اینکه کی گفته حکومتی با بمب اتم به سراغ مردم خودش میره؟؟
  بمبم اتم عاملی میشه برای اینکه از دخالت خارجی برای کمک به اپوزیسیون جلوگیری بشه؟؟
  آیا در کره شمالی شما اپوزیسیونی میبینی؟؟چون اپوزیسیونی وجود نداره دلیلشم خفقان شدید هست که به دلیل تهدیدهای مکرر کره شمالی مبنی بر به اتش کشیدن کره جنوبی و ژاپن هیچ کشوری تمایل نداره مخالفان کره را تقویت کنه
  دوما شما از حکومتهایی حرف میزنی که هیچ شباهتی به ایران ندارن
  چین روسیه یا حتی پاکستان به مراتب از ایران دموکرات ترن
  پاکستان دو ده پیش یک زن به نام بی نظیر بوتو نخست وزیرش بود که در پاکستان نخست وزیر بالاترین مقام اجرایی محسوب میشه
  حالا شما به من بگو ببینم ایا در ایران یک زن اصلا میتوانه به این فکر کنه که بخواد رئیس جمهور بشه؟؟؟یا مثل الان پاکستان خانم حنا ربانی بشه وزیر خارجه؟؟
  یک تصویری از پاکستان توی تلویزیون دیدی فکر کردی کراچی لاهور اسلام اباد هم همان وزیرستان و کویته دره خیبر هست برو یک کمی بیشتر مطالعه کن
  اوه اوه اوه
  خواهشا اسم میرزا کوچک خان را کنار مزدورانی که اکنون حکومت میکنن نیار
  حکومتی که مصدق را ننگ بدانه نمیتونه از میرزا کوچک خان ملی گرایی منافع ملی حرف بزنه
  حکومتی که کاشانی اولین فردی که بعا از کودتای 28 مرداد با زاهدی کودتا چی دیدار کرد بر مصدق ترجیح میده نمیتونه دم از منافع ملی بزنه
  خمینی که علنا گفت مصدق مسلم نبود به اسلام سیلی زد و عوان انصارش نمیتوانن دم از ملی گرایی بزنن
  البته که مصدق به اسلام ارتجاعی و پوسیده خمینی امثال خمینی سیلی زد خواهد زد
  در مورد میرزا کوچک خان هم بیش از انکه با بیگانگان بجنگه داشت با حکومت دیکتاتوری رضاه شاه میجنگید و اتفاقا از روسها هم کمک میگرفت
  برای میرزا کوچک خان امثال میرزا کوچک خان مهم نیست که از کی کمک بگیرن مهم اینکه انها هدفشان سرنگونی استبداد و رسیدن با استقلال واقعیست
  استقلالی که نه زیر یوغ روسیه چین باشد ونه زیر یوغ امریکا و انگلیس
  همانگونه که مصدق سعی داشت برای مقابله با انگلیس هم از وزن آمریکا استفاده کنه و هم شوروی
  خواهشا از این داستانها نبافید که اول بریم دیکتاتورهای درون خودمان را از بین ببریم
  لابد همه صبر کنن تا رژیم خودش اصلاح بشه تمام منافع ملی ایران را به تاراج بده
  این را من نمیگم وبسایت خبر آنلاین وابسته به لاریجانی میگه کعه قرار داد سه سال پیش ایران با چین ترکمانچای هست
  دوما اگر امریکا کنار صدام برای جدایی خوزستان تلاش میکرد مطمئن باش که چیزی به نام خوزستان وجود نداشت دلیل ناکامی صدام این بود که امریکا بین ایران و صدامی که به غیر از شعارهای ضد غربی عمل هم میکرد از ایران حمایت میکرد
  اگر صدام امریکایی بود پس حمله به کویت چی بود؟؟اگر صدام امریکایی بود پس حمله به اسرائیل چی بود؟؟واگر امریکایی بود موشک باران عربستان چی بود؟؟؟
  و البته تحریم اشغال عراق چی بود؟؟
  کم مزخرفات رژیم را نشخوار کنید؟؟دم خروستان زد بیرون

 22. navidar آوریل 6, 2012 در 9:25 ق.ظ.

  تحریم اقتصادی نباشد، جنگ هم نباشد. خوب! اینهایی که با هر گونه تحریم مخالف هستند، یک راه حل برای بحرانی که جمهوری اسلامی عامل آن است نیز ارایه بفرمایند. همه جهان احساس خطر می کند. چه باید کرد؟ باید دست روی دست گذاشت تا ایمها با سلاح هسته ای همه را تهدید کنند؟
  اگر نمی خواهید جنگ شود و کار به جاهای باریک بکشد، پیش از دخالت خارجی خودتان مشکل را در داخل کشور حل کنید.

 23. navidar آوریل 6, 2012 در 9:27 ق.ظ.

  تحریم اقتصادی نباشد، جنگ هم نباشد. خوب! اینهایی که با هر گونه تحریم مخالف هستند، یک راه حل برای بحرانی که جمهوری اسلامی عامل آن است نیز ارایه بفرمایند. همه جهان احساس خطر می کند. چه باید کرد؟ باید دست روی دست گذاشت تا اینها با سلاح هسته ای همه را تهدید کنند؟
  اگر نمی خواهید جنگ شود و کار به جاهای باریک بکشد، پیش از دخالت خارجی خودتان مشکل را در داخل کشور حل کنید.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: