لیست منابع خارجی که به موضوع فارغ التحصیلی خامنه‌ای از دانشگاهی در روسیه اشاره کرده‌اند

در راستای مطلب قبلی این وبلاگ در ارتباط با خبر فارغ التحصیل شدن علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از دانشگاهی با نام پاتریس لومومبا مستقر در شهر مسکو شوروی سابق در دهه ۶۰ میلادی، در مطلب کنونی چندین منبع خارجی که از سالها پیش به این مساله پرداخته‌اند، ارائه میشود.

در زندگینامه علی خامنه‌ای در سایت رسمی او اثری از موضوع حضور او در شوروی و تحصیل در یک دانشگاه روسی دیده نمیشود، اما این مساله زیاد عجیب نیست زیرا به هر حال خامنه‌ای به عنوان رهبر مذهبی یک حکومت مذهبی که شعار اصلی آن استقلال از قدرتهای جهانی در شرق و غرب میباشد، دلیل خوبی دارد که این موضوع که زمانی در جوانی در دانشگاهی در کشور کمونیستی و ضد مذهب شوروی درس میخوانده است را از نظرها پنهان کند!

در زیر برخی از مهمترین این منابع شامل روزنامه، کتاب و مقاله‌های علمی چاپ شده در مجلات بین المللی لیست شده است:

 – کتاب تروریسم از دیدگاه آمریکا، صفحه ۲۹۹، سال ۱۹۷۹ (لینک)

 – کتاب ملاهای حاکم بر ایران: نقش کنونی و احتمالات آینده، ناشر: موسسه حکومت مشروطه در ایران، سال ۱۹۸۵

 – کتاب خرس و شیر: امپریالیسم شوروی و ایران، نوشته مارتین سیکر، سال ۱۹۸۸

 – مقاله روزنامه آبزرور ریپورتر چاپ واشنگتن، آمریکا، شماره ۱۱ ژوئن ۱۹۸۹، مقاله‌ای تحت عنوان «انقلاب خمینی پس از مرگ او زنده میماند» به قلم اسمیت همپستون (لینک)

 – مجموعه کتابهای خاورمیانه، چکیده‌ها و اندکس، جلد ۲۳، قسمت ۴، سال ۱۹۹۹ (لینک)

 – مجله نگاهی به ترکیه، جلد اول، منتشره از سوی مرکز مطالعات سیاستهای ترکیه، صفحه ۶۲، سال ۱۹۹۹ (لینک)

 – مقاله منتشره از سوی موسسه مطالعات سیاسی و پیشرفته استراتژیک، آوریل ۱۹۹۹، شماره ۸، به قلم پاول مایکل ویهبی (لینک)

 – مجله روابط بین الملل، جلد نهم، منتشره از سوی دانشگاه براون در آمریکا، صفحه ۲۰۵، سال ۲۰۰۲ (لینک ، لینک به خود مقاله)

 – مقاله روزنامه کامرسانت روسیه منتشره در سال ۲۰۰۳ (لینک)

 – مجله آسیای میانه و قفقاز، شماره های ۲۲ تا ۲۴، سال ۲۰۰۳، مرکز مطالعات آسیای میانه و قفقاز، سوئد (لینک)

 – کتاب قدرتگیری ایران: چالش ایران برای آمریکا، صفحه ۱۲، سال ۲۰۰۵ (لینک)

 – کتاب آماده شدن برای ایران مجهز به بمب هسته‌ای ، صفحه ۱۲۸، سال ۲۰۰۵ (لینک)

 – کتاب چین و ایران: شرکای باستانی در جهان پس از امپریالیسم، صفحه ۱۰۰، سال ۲۰۰۶ (لینک)

 – مقاله به قلم پروفسور دانیل ام زاکر با عنوان «وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی»، سال ۲۰۰۶ (لینک)

مطلب مرتبط:

خامنه‌ای پرورش یافته دانشگاهی روسی معروف به آکسفورد ترور؟

18 پاسخ به “لیست منابع خارجی که به موضوع فارغ التحصیلی خامنه‌ای از دانشگاهی در روسیه اشاره کرده‌اند

 1. ناشناس فوریه 24, 2012 در 8:01 ق.ظ.

  یک عده که میگن خامنه ای عربی را هم به زور حرف میزنه!! اینو خوب گوش کنند!
  از قول مرحوم مطهری و چند نفر دیگر نقل شده که خمینی اونجور که تو سخنرانی ها با مردم حرف می زد هیچ گاه در محافل خصوصی اونجور عامیانه حرف نمی زد!
  و لحن گفتاریش اصلا حاوی کلملت عامیانه نبوده!
  اینها موزی گری را به خوبی آموخته اند!
  پیش مردم عامی جوری حرف می زنند که همگان آنها را از جنس خود بیابند!
  شما به این فکر کنید که چطور جاسوس شوروی مملکت ما را تا خرخره به باتلاق روس و چین کشاند و در عوض ما را که نه سر پیازیم و نه ته پیاز، دشمن درجه یک غربی ها کرد که حالا بخواهند به کشور ما حمله کنند و آن را تجزیه کنند!
  به هوش باشید!
  این جاسوس روس را باید به سزای اعمالش برسانیم!

 2. آریا فوریه 24, 2012 در 8:05 ق.ظ.

  این مساله تازه کشف شده ای نیست. به یاد دارم که در اولین سالگرد انقلاب اسلامی در طی سفری که خامنه ای به همراه چند تن به شوروری آن زمان داشتند، رادیو مسکو که به زبان فارسی برای ایران برنامه پخش می‌کرد به ارائه گزارش مفصلی از این دیدار پرداخت و دقیقا به موضوع تحصیل خامنه ای در دانشگاه پاتریس لومومبا مسکو اشاره کرد. سالها بعد زمانی که با یکی از آشنایان که روزگاری در روزنامه انقلاب اسلامی متعلق به رئیس جمهور اسبق اداره می‌شد کار می‌کرد این مسئله را بازگو کردم با پوزخند ایشان مواجه شدم و آنرا کذب می‌انگاشت و حتی به تحصیلات حوزوی ایشان هم شک داشت چه رسد به تحصیل ایشان در مسکو . به هر حال این موضوعی است که من بیشتر از 31 سال است از ان خبر داشتم و ان هم بواسطه اعلان از رادیو مسکو.

 3. آزاد فوریه 24, 2012 در 10:12 ق.ظ.

  هنوزمدارک مستند بیشتری لازم است:
  اصل مدرک فارغ التحصیلی
  سالهای دقیق تحصیل
  فایلهای صوتی و ویدئویی از این مطلب که در اوایل انقلاب و یا قبل از انقلاب به این مطلب اشاره کند.
  خاطرات و صحبت همسن و سالان خامنه ای و تایید این مطلب.

  لطفا آلفرد عزیز، در صورت امکان قسمت مربوط به هر کتاب و یا مقاله را دقیق ترجمه نموده و بعنوان سند و همراه اسکن از سند اصلی در وبلاگ بگذارید.
  واقعا اگه این قضیه کاملا اثبات بشه ایران را تکان خواهد داد.

 4. SHAWN فوریه 24, 2012 در 1:17 ب.ظ.

  حنما این خامنه ای با انکسهائی که میگفتند در جوانی سه تار میزد کاملا عوضی گرفته شده و اگر اینطور بود مانند بهشتی و تک و توک اخوند های دیگر در همان اوایل انقلاب معلوم میگشت و در ضمن دلیلی بر پنهان کردن چنین چیزی وجود ندارذ به اینکه نگفته اند که مامور سازمان جاسوسی بوده و یا حرکت خلافی صورت داده در ضمن با گفتن ان یک اعتباری هم کسب میکرد همچون دیگر اخوندهائی که باافتخار انهم از پول مردم اعلام میکنند به خارچ برای اموزش میروند.

  • آلفرد فوریه 24, 2012 در 6:48 ب.ظ.

   عجیب است! لو رفتن این قضیه که او مامور سازمان جاسوسی شوروی بوده و در این کشور ضد مذهب تعلیم دیده است، چگونه میتواند برای او افتخار کسب کند؟!

 5. کیانوش رشیدی قادی فوریه 24, 2012 در 5:28 ب.ظ.

  چرا علی خامنه ای تحصیل خود در» دانشگاه پاتریس لومومبا» ی شهر مسکو را پنهان می کند؟

  در این روزها گزارش های زیادی در وبسایت های گوناگون در بارۀ تحصیل علی خامنه ای در «دانشگاه دوستی ملل بنام پاتریس لومومبا»( واقع در مسکو)،منتشر شده است که در آنها اشاره می شود نامبرده در نخستین سالهای تاسیس این دانشگاه در مسکو بوده و در این دانشگاه به تحصیل پرداخته است.

  پرسش اینجاست چرا علی خامنه ای و آنانی که زندگی نامۀ وی را می نویسند، به تحصیل علی خامنه ای در مسکو اشاره ای تا کنون اشاره ای نکرده اند و اشاره هم نمی کنند؟ علی خامنه ای چرا این «راز سر به مُهر» را پنهان می کند؟

  در نوشتۀ «نیکلای تروئیتسکی» بمناسبت هشتاد و پنجمین زادروز پاتریس لومومبا زیر نام» پاتریس لومومبا. انسان – دانشگاه» که در وبسایت خبرگزاری «ریانوووستی » در دوم ژوییۀ سال 2010 ، به چاپ رسیده، از جمله آمده است:»

  «Английская Sunday Times причисляет к числу выпускников Университета Дружбы народов избранного президента Гондураса Порфирио Лобо, выходца из семьи богатых землевладельцев, и даже духовного лидера Ирана Али Хаменеи, но эти экстравагантные «сенсации» не подтверждаются другими источниками информации
  (http://ria.ru/analytics/20100702/251507177.html)
  «هفتۀ نامۀ ساندی تایمز» نام «پروفیلو لیبا»، رییس جمهور هندوراس، که در یک خانوادۀ زمیداران بزرگ بدنیا آمده است و حتی علی خامنه ای رهبر مذهبی ایران، را در لیست فارغ التحصیلان دانشگاه دوستی ملل آورده است. البته باید اشاره کرد این این پزارش های جنجالی از سوی منابع دیگر تایید نشده است.»(ریا نووستی-دوم ژوییه سال 2010 میلادی- برگردان از زبان روسی: کیانوش رشیدی قادی)

  تحصیل کردن یک نفر در یک دانشگاه در خارج از ایران الزاما به معنای همکاری با دولتی نیست که دانشگاه در آن قرار دارد.
  بسیاری از رهبران جهان در دانشگاه های گوناگون در سرتاسر جهان آموزش دیدند. این رهبران در زندگی نامه های خود، همواره به دانشگاه و یا دانشگاه هایی که در آن تحصیل کرده اند، حتما اشاره می کنند.

  برای نمونه آقای محمود عباس، رییس حکومت خودگران فلسطین با صدای بلند اعلامکرده است که در دانشکدۀ حقوق دانشگاه دولتی مسکو بنام پاتریس لومومبا درس خوانده است. باید اضافه نمود، آقای محمود عباس ،سپس در سال 1982 از نامزدی خود برای بدست آوردن دکترا در انستیتوی شرق شناسی، وابسته به آکادمی علوم اتحاد شوروی دفاع کرد(همان منبع بالا- همان تاریخ)

  در بیشتر گزارش ها در بارۀ تحصیل علی خامنه ای در دانشگاه دوستی ملل بنام پاتریس لومومبا، آمده است که نامبرده در نخستین سالهای تاسیس این دانشگاه در مسکو بوده و به تحصیل پرداخته است.
  پرسش اینجاست چرا علی خامنه ای و آنانی که زندگی نامۀ وی را می نویسند، به تحصیل علی خامنه ای در مسکو اشاره ای نمی کنند؟ علی خامنه ای چرا این «راز سر به مُهر» را پنهان می کند؟
  علی خامنه ای چه ریگی در کفش دارد؟

  کیانوش رشیدی قادی
  پنجم اسفند ماه سال 7032 ایرانی

  بیست و چهرم فوریه سال 2012 میلادی
  ———————————-
  این را نیز بخوانید:
  https://1freedomseeker.wordpress.com/2012/02/24/khamenei-a-russian-graduate/

  • SHAWN فوریه 25, 2012 در 3:56 ق.ظ.

   با تشکر در متانت در پاسخگوئی جنابعالی عرض میکنم که شما و دوستان دیگر با فرض و رفرنسهای غیر شفاف و مبهم از تحصیل کردن علی خامنه ای صحبت بعمل میاورید و بعد ریگی به کفش وی بودن را در این زمینه با فرض اینکه از یک تریبون رسمی معتبر بطور قاطع و کامل بیان گردیده اعلام میکنید و همانطور که گفتم چنین داستان حتی بصورت شایعه در ابتدای بقدرت رسیدن روحانیون که دهها گروه سیاسی ازادانه میتوانستند هر نسبتی زا به انها بزنند وجود نداشته که حتی تا غلع وقمع شدن انها و حتی علی تهرانی داماد وی که بیشترین توهین های زننده را به وی میکرذ اشاره نکرد که اثبات میکند چنین تحصیلی وجود نداشته که اگر میگوئید بدلیل این است که نخواسته اند کلاس تحصیل کرده خارجی بدهند که پس قبول کرده اند که برای جاسوسی نبوده بنابراین خود خامنه ای هم طبیعتا میداند بنابراین با توجه به عکس قضیه فیثاغورث به این نتیجه میرسیم که دلیلی وجود نداشته که تمام این مدت پنهان نگهدارد پس تحصیلات ایشان در مسکو حقیقت ندارد.امیدوارم بیانات بنده را دلیل از طرفداری ایشان قلمداد نکنید بلکه اعتقاد دارم بایستی کاملا واقع گرا بود و ختی در مورد دشمن خود قضاوت عادلانه کرد و از نسبتها و اظهار نظرها واقعی و با ربط باشد .با درود

   • آلفرد فوریه 25, 2012 در 4:18 ق.ظ.

    ببینید حضور خامنه ای در این دانشگاه روسی در حد شایعه و گمانه زنی است. منتهی با توجه به اینکه در کتابها، روزنامه ها و مقاله های متعدد و معتبر غربی و روسی به این مورد اشاره شده است، یک گمانه زنی قوی است. اما مسلما یافته های کنونی اثبات کننده این موضوع نیست. برای اثبات این گمانه زنی ها بایستی مدارک غیر قابل انکار پیدا کرد مثل عکس، تاریخ ورود و خروج به شوروی یا استعلام از دانشگاه مذکور. لذا این موضوع فعلا در حد یک گمانه زنی قوی که به طور متواتر در منابع معتبر به آن اشاره شده است باقی میماند. منتهی شما هم نمیتوانید به کل منکر آن شوید و آن را رد کنید زیرا شما هم دقیقا نمیدانید و حدس میزنید.

 6. کیانوش رشیدی قادی فوریه 24, 2012 در 7:52 ب.ظ.

  پوزش !

  در یادداشت کوتاه من در بالا:»این گزارش های جنجالی از سوی منابع دیگر تایید نشده است.»، به نادرست :»این این پزارش های جنجالی از سوی منابع دیگر تایید نشده است.»! و تاریخ زیر یادداشت من ، بجای «7033 ایرانی»، «7032 ایرانی» آمده است.

  بدینگونه پوزش می خواهم!

  کیانوش رشیدی قادی
  پنجم اسفندماه سال 7033 ایرانی

 7. کیانوش رشیدی قادی فوریه 24, 2012 در 9:50 ب.ظ.

  Kianoosh Rashidi Ghadi اعتراف بزرگ در بارۀ اینکه خامنه ای در «مسکو» زندگی و تحصیل کرده است:

  «وقتی رئیس مجلس[ پوتین، رییس جمهور روسیه] به ایران آمد ، خدمت رهبر انقلاب هم رسید . آقا توضیحات و تشریحاتی از شرایط روسیه داشتند . بعد از دیدار او گفت : « انگار رهبر شما در خیابان های مسکو راه رفته و با همه چیز از نزدیک آشناست ! »
  (برگرفته از وبلاگ «لبیک یا خامنه ای!»)http://www.khamenei14.blogfa.com/author-bolt.aspx

  نویسندۀ بسیجی-حزب اللهی یادداشت «لبیک یا خامنه ای»! ، پوتین را رییس مجلس روسیه خواند. این درحالی است که «پوتین» به عنوان رییس جمهور روسیه به دیدار خامنه ای رفته بود و اینکه پوتین هیچگاه رییس مجلس روسیه نبود. شایان باز گفتن است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور وقت روسیه پس از این دیدار با علی خامنه ای، بیشرمانه گفت:»امروز مسیح را دیدم!»

  کیانوش رشیدی قادی
  پنجم اسفندماه سال 7033 ایرانی
  بیست و چهارم فوریه سال 2012 میلادی
  ————————————

  پی نوشت:

  رسانه های گروهی روسیه در ساعتی پیش، نتایج یک نظرخواهی در روسیه در بارۀ «انتخابات ریاست جمهوری روسیه در روز چهارم مارس سال 2012″ را منتشر کردند. بر طبق این نظرخواهی ، ولادیمیر پوتین با بدست آوردن نزدیک به 66% آراء در دور نخست، دوباره بر صندلی ریاست جمهوری روسیه برای شش سال در وهلۀ نخست تکیه خواهد زد.

  بنا بر گزارش رسانه های گروهی روسیه و از جمله بنابر گزارش شبکۀ تلویزونی» RTR PLANETA» ارگانهای پلیس و سازمانهای امنیتی روسیه، امروز با انتشار اطلاعیه هایی، پیشاپیش در بارۀ امکان اعتراضات فوری و تظاهرات پس از اعلام نتایج انتخابات روسیه، در اعتراض به این نتایج هشدار دادند.
  در این اطلاعیه ها هشدار داده شده است که ارگان های پلیس و سازمانهای اطلاعاتی روسیه، اجازه نخواهند داد، حوادث»انقلاب نارنجی» اوکرایین در روسیه تکرار شود.

  مانور»اقتدار ولایت»!!، تنها دقایقی پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری رژیم اشغالگر جمهوری اسلامی در سال 1388 برای مقابله با معترضین به نتایج انتخابات !!! را بخاطر داشته باشیم و به این بیندیشیم که استاد خامنه ای کیست و خامنه در کجا «استاد» شده است!

  لبیک یا امام خامنه ای
  http://www.khamenei14.blogfa.com

 8. مصطفی فوریه 25, 2012 در 7:37 ق.ظ.

  جناب آلفرد، یک راه دیگر:
  تماس با نویسندگان کتاب و یا مقالات (چه در روسیه و چه در نشریات انگلیسی زبان) به این مهم اشاره داشتند و تقاضا برای اینکه مرجع آنها چه بوده…

  دوستانی که به زبان روسی آشنایی دارند با نشریه kommersant و یا به انگلیسی تسلط دارند با نشریات انگلیسی زبان و نویسندگان آنها تماس بگیرند بلکه بیشتر نایب امام زمان را بشناسیم! این مساله باید روشن بشه و اگر صحت داشته باشه وقت اطلاع رسانی با ذکر منابع موثق به همه ایرانیان است.

  البته تحصیل در خارج مساله باز نیست اما دانشگاه «دوستی خلق شوروی» که وظیفه اش تربیت نیروهایی در خدمت منافع شوروی بوده ایران را تکان خواهد داد.

 9. آزاد فوریه 25, 2012 در 8:10 ب.ظ.

  از دکتر سازگارا بخواهیم با توجه به نامه ای که سه سال پیش یعنی 29 بهمن 87 به آقای خامنه ای نوشتند و اطلاعاتی که دارند و همچنین روابطی که با مقامات بالا دارند این مساله را بطور کامل و حرفه ای پیگیری کنند. اگه این مطلب اثبات بشه اثرش صدها برابر مطالب روزانه ای است که ارائه می کنند. واقعا کار ایشان چنین کارهایی است و آنچه که ایشان روزانه انجام می دهند بهتر است هفتگی نموده و بیشتر به این نوع کارها که از دست ایشون بر میاد و از دیگران بر نمیاد انجام دهند.
  به المان هم فشار بیاریم اسناد مربوط به المان شرقی در اون دهه رو در اختیار افکار عمومی جهان بذاره.

 10. کشش بدین! فوریه 27, 2012 در 8:50 ب.ظ.

  نشریه آسیا تایمز: تحصیل علی خامنه ای در دانشگاه پاتریس لومومبای مسکو:

  اکثر نخبگان هندی نمیدانند که آقای علی خامنه ای در جوانی در دانشگاه پاتریس لومومبا در مسکو تحصیل کرده است.

 11. سبزینه موج مارس 3, 2012 در 12:34 ب.ظ.

  به هر حال من در داخل ایران آماده هرگونه همکاری در این مورد هستم

  آنهایی که در خارج هستند قدرت عمل بیشتری در این مساله میتوانند داشته باشند ولی سعی کنیم با برخورد ناشیانه باعث از بین رفتن تمام اطلاعات موثق در این مورد نشویم

 12. سبزینه موج مارس 3, 2012 در 12:35 ب.ظ.

  پیشنهاد من این بود که قبل از دسترسی به تمام اطلاعات ممکن از رسانه ای کردن این خبر پرهیز کنیم

 13. shahin سپتامبر 18, 2017 در 4:48 ق.ظ.

  یاران اگر تاریخ انقلاب روسیه 1912 (بتشویکی) رو بخونید . در مورد بومی کردن انقلاب به نام (طاعون خیارکی) برژنف تحقیق کنید شک همه برطرف میشه

 14. شایان ایرانی دسامبر 15, 2017 در 10:56 ب.ظ.

  زمانی که چنین دیدگاهی مطرح میشود که تا حد بسیار زیادی شاذ است باید برای اثباتش مدرک رو کرد در غیر اینورت در حد همان توهم توطعه های دایی جان ناپلونی می ماند که در زمان عدم درک شرایط علم میشوند. البته اگگر کسی در تحصیلات حوزوی اقای خامنه ای شک داشته باشد بیشتر درگیر خودش هست و چوب وسط خیمه دارد بعید است بین چنین کسی و تلاش برای فهم واقعیت رابطه ای بتوان متصور شد.
  نبود عکس فیلم مدرک یا سندی از طرف دانشگاه تایید توسط مسولان مخالف یا موافق. شرایط خانوادگی و اقتصادی او در ان برهه و ملزوماتی که برای حداقل بورسیه شدن نیاز داشت.عدم مطرح شدن داستان توسط اقوام او که گاها مواضع ضد او گرفتند. تحت نظر بودن چندین و چند ساله در تهران و شرط عدم خروج و… چیز قابل اتکایی برای این ادعا وجود ندارد. بیشتر از افسانه هایی که دوستان ما درمورد کلکسیون پیپ و عصای طلا و بیمارستا ن زیر خانه و… دوست دارند باور کنند قابل اتکا نیست.

 15. جعفر جون جون 30, 2018 در 5:50 ق.ظ.

  سلام. کاری نداره در یک جمله خود حضرت اقا تکذیب کنند

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: