خامنه‌ای پرورش یافته دانشگاهی روسی معروف به آکسفورد ترور؟

به مناسبت پنجاه سالگی تاسیس «دانشگاه دوستی مردم روسیه»[۱] (نام قدیمی تر: دانشگاه پاتریس لومومبا [۲])، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان دولت روسیه با نام راشا تودی [۳] ویدئویی را پخش کرده است که در قسمتی از آن از چهره‌های شاخص فارغ التحصیل این دانشگاه در سالهای گذشته نام میبرد. یکی از این نامها علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است. در کنار نامهای محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، پورفیریو لوبو سوسا رئیس جمهوری هندوراس، نام علی خامنه‌ای هم در سایت این شبکه خبری به چشم میخورد.

گزارشگر برنامه تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۶۰ را از آن لحاظ حائز اهمیت میخواند که در آن زمان بسیاری از کشورهای آفریقایی به تازگی استقلال خود را از کشورهای استعمارگر به دست آورده بودند و این دانشگاه امکان مناسبی را در اختیار آنها قرار می‌داد تا بتوانند دانش و مهارت مورد نیاز را از شوروی سابق به دست آورده و روابط خوبی را با آن کشور برقرار کنند.

بی بی سی هدف از تاسیس این دانشگاه را تعلیم و تربیت آسیایی‌ها و آفریقایی‌ها از کشورهای تازه استقلال یافته میداند تا اینکه نهایتا آنها تبدیل به افرادی وفادار به آرمانهای شوروی سابق گردند.

من نمیدانم این صحبت که علی خامنه‌ای در دهه ۶۰ میلادی دوره‌ای چند ساله را در این دانشگاه روسی در حاشیه مسکو گذرانده است تا چه حد واقعیت دارد، اما اگر درست باشد بسیار حائز اهمیت است. زیرا در دهه ۶۰ میلادی (۱۳۴۸-۱۳۳۸) ایران بسیار آرام بوده است و به جز وقایع سال ۴۲ و اعتراض‌های پراکنده، خبری از انقلاب یا فروپاشی احتمالی رژیم نبوده است که شوروی بخواهد بر روی ایرانیانی چون خامنه‌ای سرمایه گذاری کند تا آنها را برای بر عهده گرفتن پستهای سیاسی آماده کند. مگر اینکه تصور کنیم شوروی برنامه‌ای درازمدت برای فروپاشی رژیم شاهنشاهی که بسیار با غرب دوست و نزدیک بوده است و در نتیجه شوروی کمونیست از این موضوع خوشنود نبوده است، داشته و از مدتها قبل برای انقلاب ۵۷ و حکومت پس از آن سرمایه گذاری کرده است.

همچنین در صورت درست بودن این مطلب، جای تعجبی نیست که ایران کنونی در جهان بسیار منزوی است و به جز کشورهای کمونیست (با دیدگاه چپ و ضد امپریالیستی) مثل روسیه، چین، کره شمالی، کوبا و ونزوئلا دوست دیگری ندارد. علاوه بر این باج دادنهای همیشگی حکومت از ابتدای انقلاب تاکنون به روسیه هم قابل توجیه میشود، چرا که میتوان گفت احتمالا خامنه‌ای خود دست پرورده شوروی و عروسک دست آموز آنها در ایران است.

امیر عباس فخرآور در مطلبی در وبلاگ خود با عنوان «بزرگترین و ترسناکترین راز زندگی سید علی خامنه‌ای برملا شد» مدعی شده است که بسیاری از مدیران فعلی جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای و غلامحسین محسنی اژه‌ای از این دانشگاه روسی فارغ التحصیل شده‌اند. وی به نقل از «گزارشهای موثق» ادعا میکند که دانشگاه پاتریس لومومبا در سال ۱۹۶۰ با مدیریت مستقیم سازمان امنیت شوروی معروف به «کا گ ب»[۴]  تاسیس شده و از ابتدای فعالیت به عنوان «آکسفورد تروریستها» شناخته می شده است. وی با استناد به جزوه تحقیقاتی دکتر ایلان برمن با عنوان «روسیه و خلا قدرت در خاورمیانه» منتشر شده در ژوئن سال ۲۰۰۱، این دانشگاه روسی را آکادمی تربیت نیروهای ضد آمریکایی برای کشورهای جهان سوم معرفی میکند.

یک جستجوی ساده در گوگل کردم و متوجه شدم که تاکنون در کتابها و مجلات متعددی به این موضوع که خامنه‌ای در دهه ۶۰ میلادی در این دانشگاه روسی تحت تعلیم قرار گرفته اشاره شده است. اما من به شخصه تا قبل از دیدن این ویدئو، هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتم. در قسمت زندگینامه سایت علی خامنه‌ای هم هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است.

برخی از منابعی که به این مساله اشاره کرده‌اند عبارتند از:

۱- کتاب تروریسم از دیدگاه آمریکا، صفحه ۲۹۹، سال ۱۹۷۹ (لینک)

۲- مجله نگاهی به ترکیه، جلد اول، منتشره از سوی مرکز مطالعات سیاستهای ترکیه، صفحه ۶۲، سال ۱۹۹۹ (لینک)

۳- مجله روابط بین الملل، جلد نهم، منتشره از سوی دانشگاه براون در آمریکا، صفحه ۲۰۵، سال ۲۰۰۲ (لینک ، لینک به خود مقاله)

۴- کتاب قدرتگیری ایران: چالش ایران برای آمریکا، صفحه ۱۲، سال ۲۰۰۵ (لینک)

۵- کتاب آماده شدن برای ایران مجهز به بمب هسته‌ای ، صفحه ۱۲۸، سال ۲۰۰۵ (لینک)

۶- کتاب چین و ایران: شرکای باستانی در جهان پس از امپریالیسم، صفحه ۱۰۰، سال ۲۰۰۶ (لینک)

* مقاله روزنامه معتبر کامرسانت روسیه منتشره در سال ۲۰۰۳ (لینک)

[۱] دانشگاه دوستی مردم روسیه یا دانشگاه روسی دوستی ملل، Peoples› Friendship University of Russia

[۲] دانشگاه پاتریس لومومبا (Patrice Lumumba Peoples› Friendship University)، نام قدیمی دانشگاه دوستی مردم روسیه میباشد.

[۳] راشا تودی، Russia Today

[۴] کا گ ب، سرویس اطلاعاتی شوروی سابق

لینک مرتبط به بیرون:

مقاله ی روزنامه ی کامرسانت (روسیه) به تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۰۳ که از فارغ التحصیلی علی خامنه‌ای از این دانشگاه روسی میگوید

28 پاسخ به “خامنه‌ای پرورش یافته دانشگاهی روسی معروف به آکسفورد ترور؟

 1. c30netc30net فوریه 23, 2012 در 2:27 ب.ظ.

  نوشته علی خمینی که
  Supreme Leader of Iran Ali Khomeini

 2. علی فوریه 23, 2012 در 6:08 ب.ظ.

  روزنامه آمریکایی «آبزرور ریپورتر»
  (Observer Reporter)
  در تاریخ یازدهم ژوئن سال هشتاد و نه ، بیست و یکم خرداد شصت وهشت، یعنی یک هفته پس از شروع رهبری خامنه ای در مقاله ای با سرخط «انقلاب خمینی با مرگش زنده می ماند»
  (Khomeini’s revolution Survives his dead)
  می نویسد:

  «شوربختانه اگر خامنه ای در قدرت باقی بماند و روزنه ای به دنیای خارج جست و جو کند، بیشتر علاقه مند است به شوروی نگاه کند و در مرحله بعد به آمریکا. او فارغ التصیل دانشگاه پاتریس لومومبای مسکو است و بنا بر گزارش ها ارتباطات نزدیکی با سازمان آزادیبخش فلسطین و همچنین سابقه حمایت از همکاری ایران با بلوک شوروی و حکومت های رادیکال جهان سوم بر علیه غرب دارد.»

  نگاه کنید به:
  http://news.google.com/newspapers?nid=2519&dat=19890611&id=9s5dAAAAIBAJ&sjid=UV0NAAAAIBAJ&pg=3980,3745344

  • آلفرد فوریه 23, 2012 در 11:04 ب.ظ.

   بله، کاملا درسته دوست عزیز. در این مقاله نوشته:
   Unfortunately, if Khamenei remains in power and seeks an opening to the outside world, he is more likely to look to the Soviet Union then to the US. He is a graduate of Moscow’s Patrice Lumumba University, reportedly has close ties to the Palestine Liberation Organization and had a record of supporting Iranian cooperation with the Soviet bloc and radical Third World states against the West.

 3. مصطفی فوریه 23, 2012 در 7:41 ب.ظ.

  آنوقت در آن دانشگاه به چه زبانی تدریس میشده؟ زبان روسی ؟ عربی؟ عجمی؟
  بابا دست بردارید ایشان همین زبان عربی حوزه علمیه را هم به زحمت حرف میزنه

  • وحيد فوریه 24, 2012 در 11:37 ق.ظ.

   آقا مصطفي توهين نكنيد ايشان نماينده امام زمان و نماينده خدا بر مردم هستند چطور قادر نيستند به زبانهاي ديگر تكلم نمايند مگر نمي داني كه اينها علم لدني دارند؟

  • آزاد فوریه 25, 2012 در 8:03 ب.ظ.

   یعنی کشوری به اون بزرگی نمیتونه اساتیدی به زبانهای عربی و فارسی و … برا اینا تربیت کنه تا اینا مجبور نباشند زبان یاد بگیرن؟؟؟؟؟

 4. مصطفی فوریه 23, 2012 در 8:38 ب.ظ.

  ممکنه گزارشگر تلویزیون روسیه اشتباه کرده باشه چون هادی خامنه ای برادر علی خامنه ای در باکو آذربایجان (متعلق به شوروی سابق) تحصیل کرده در سال 1960 میلادی و البته به زبان روسی تسلط داره

  در زندگی نامه خامنه ای ادعا شده ایشان در 1346 دستگیر شده توسط ساواک …

  بعید می دونم به شوروی رفته باشه ولی راستش در این آشفته بازار سیاست هیچ چیزی بعید نیست

  • وحيد فوریه 24, 2012 در 11:43 ق.ظ.

   آقا مصطفي امكان هم دارد كه شما اشتباه كنيد و نتوانيد تاب بياوريد كه مرشد بزرگتان دست پروده ك. گ. ب هست و تا دركش برايتان سخت باشد كه تا حالا همچين كسي را به عنوان مولايتان انتخاب كرده ايد. راستي چرا فكر مي كنيد كه اينها معصوم هستند؟

 5. مصطفی فوریه 23, 2012 در 8:53 ب.ظ.

  کسی میدونه چطور میشه از دانشگاه استعلام گرفت؟! 🙂

  http://www.rudn.ru/en/

 6. بازتاب: لیست منابع خارجی که به موضوع فارغ التحصیلی خامنه‌ای از دانشگاهی در روسیه اشاره کرده‌اند « گاه نوشته‌های آلفرد

 7. ناشناس فوریه 24, 2012 در 7:58 ق.ظ.

  اونهایی که میگن خامنه ای عربی را هم به زور حرف میزنه!! اینو خوب گوش کنند!
  از قول مرحوم مطهری و چند نفر دیگر نقل شده که خمینی اونجور که تو سخنرانی ها با مردم حرف می زد هیچ گاه در محافل خصوصی اونجور عامیانه حرف نمی زد!
  و لحن گفتاریش اصلا حاوی کلملت عامیانه نبوده!
  اینها موزی گری را به خوبی آموخته اند!
  پیش مردم عامی جوری حرف می زنند که همگان آنها را از جنس خود بیابند!
  شما به این فکر کنید که چطور جاسوس شوروی مملکت ما را تا خرخره به باتلاق روس و چین کشاند و در عوض ما را که نه سر پیازیم و نه ته پیاز، دشمن درجه یک غربی ها کرد که حالا بخواهند به کشور ما حمله کنند و آن را تجزیه کنند!
  به هوش باشید!
  این جاسوس روس را باید به سزای اعمالش برسانیم!

 8. kaveh فوریه 24, 2012 در 9:08 ق.ظ.

  معظم له البته علاقه خاصی به شیوه حکومت المان شرقی هم داشته!!!!!

 9. وحيد فوریه 24, 2012 در 11:45 ق.ظ.

  واقعا بايد قدر اين رهبر فرزانه را بدانيم و لكن خير است

 10. M.HEYDARI فوریه 24, 2012 در 11:59 ق.ظ.

  BA DORUDE FARAVAN
  MAGAR ESHGALI DARAD KE ISHAN (KHAMENEI) DAR SHORAVIYE SABEGH TAHSIL KARDE BASHAD DAR IN MORED NEMISHAVAD IRADI GEREFT,CHERA KE YADGIRI VA TAHSIL HAMISHE KHUB AST ALBARE AGAR DAR RAHE KOMAK BE MELAT VA KESHVAR BASHAD,KE DAR MORDE ISHAN INTOR NIST

  BE OMIDE AN ROUZ

  • آلفرد فوریه 24, 2012 در 6:44 ب.ظ.

   بله در حالت کلی حرف شما صحیح است. منتهی موضوع این است که این دانشگاه یک دانشگاه معمولی نبوده است. این دانشگاه توسط اداره اطلاعات و امنیت شوروی سابق (کا گ ب) و جهت آموزش افرادی مزدور و وفادار به این کشور کمونیستی تاسیس شده بوده است. لذا در اون دانشگاه درس معمولی داده نمیشده، درس ترور، جاسوسی، زیر آب کردن سر مخالفان، براندازی و در نهایت وابستگی به شوروی و چیزهای دیگر از این دست آموزش داده میشده است!

   • M.HEYDARI فوریه 24, 2012 در 7:47 ب.ظ.

    BA DORUDE FARAVAN
    AGAR IN DANESGAH HAMANTOR KE NEVESHTID JEHATE AMUZESHE MOZDURAN VA…. BUDE PAS KHAMENEI KARASH RA TA HALA KHUB ANJAM DADE AST!VALI PORSESH IN AST CHOTOR ISHAN (KHAMENEI) TAVANESTE DAR AN ZAMAN (SHAH) BE IRAN BARGARDAD?MAN ETEGHADI BE IN JARIAN NADARAM CHON DARHALE HAZER MOSHGEL MELAT VA KASHVARE IRAN CHIZE DIGARIST:(ALBATE BE NAZARE MAN) SALAMAT,SHAD,AZAD VA PIRUZ BASHID

    • آلفرد فوریه 24, 2012 در 8:30 ب.ظ.

     خوب اتفاقا موضوع همین است. مشخص نیست دلیل واقعی دستگیری خامنه ای در سال ۴۶ چه بوده است! شاید ساواک خبر در شده بوده که خامنه ای به شوروی سفر کرده بوده است و او را بازداشت کرده، منتهی چون آخوند بوده نمیخواسته اند او را بکشند که مردم تحریک نشوند. باید به اسناد ساواک هم نگاه شود که البته فعلا امکانش نیست چون خود حکومت این اسناد را در دست دارد و مسلما آنهایی که به ضررشان است را از دسترس پنهان میکنند یا شاید هم آنها را از بین برده اند!

  • انصار حزب الله مارس 21, 2013 در 1:05 ب.ظ.

   خفشو مزدور کثیف
   امام خامنه ای نایب بر حق امام زمان(عج)هستند
   به امید روزی که مزدورانی مثل تو که خاۀن هستند به درک واصل بشن
   الهی آمین

 11. arta فوریه 24, 2012 در 12:46 ب.ظ.

  he is a little devil, isn’t he? v

 12. احمد فوریه 25, 2012 در 7:36 ب.ظ.

  هر دم از این باغ بری میرسد نو تر از نو تری میرسد
  قبلا شنیده بودیم که آخوند موسوی خوئینی توی پاتریس لومومبا درس خونده آخوند محمود دعایی که مسئول بخش روحانیت رادیو صدای میهن پرستان(رادیویی که از عراق در زمان شاه پخش میشد متعلق به ژنرال پناهیان مارکسیت و تیمور بختیار انگلیسی)عضو ک گ ب هست مسئولیت مستقیم کنترل خمینی را در این سالها بر عهده داشه
  حالا اینکه قبل از اشنایی با خمینی وابسته به ک گ ب بوده یا به دلیل نزدیکی به خمینی مورد توجه ک گ ب قرار گرفته را نمیدانم

 13. آزاد فوریه 25, 2012 در 8:11 ب.ظ.

  از دکتر سازگارا بخواهیم با توجه به نامه ای که سه سال پیش یعنی 29 بهمن 87 به آقای خامنه ای نوشتند و اطلاعاتی که دارند و همچنین روابطی که با مقامات بالا دارند این مساله را بطور کامل و حرفه ای پیگیری کنند. اگه این مطلب اثبات بشه اثرش صدها برابر مطالب روزانه ای است که ارائه می کنند. واقعا کار ایشان چنین کارهایی است و آنچه که ایشان روزانه انجام می دهند بهتر است هفتگی نموده و بیشتر به این نوع کارها که از دست ایشون بر میاد و از دیگران بر نمیاد انجام دهند.
  به المان هم فشار بیاریم اسناد مربوط به المان شرقی در اون دهه رو در اختیار افکار عمومی جهان بذاره.

 14. بازتاب: سعید امامی فقط یک مزدور بود و دستورات را اجرا میکرد، حکم قتل احمد خمینی از سوی خامنه‌ای و رفسنجانی صادر شده بود « گاه نوشته‌های آلفرد

 15. ار یا مهر ایر ان فوریه 24, 2014 در 2:18 ب.ظ.

  به نام خالق دانا
  هم اکنون دولتمردان ایران دست نشاده ومزدور روس و انگلیس هستند و دموکراسی استبدادی دینی بر مر دم حکمرانی میکند و میخواهند مردم را از دین واقعی فاصله بندازند البته تا قبل از ظهور حضرت مهدی علیه السلام باید دموکراسی جدایی دین از سیاست باشد ودراین زمان دین خود را واقعآ حفظ کنند وروحانیت دینی بصورت سنتی باشد مانند دوران مرحوم رضا شاه ومحمد رضا شاه پهلوی فقید که واقعآ مردم دیندار واقعی بودند وامیواریم ملت ایران بیدارو هوشیار شوند واز شر دولتمردان فاسد وخائن روس و انگلیس خلاص شوند. وایران با مدرنیزه شدن و علم و تکنولوژی پیشرفت کند. و هیچ ایرانی مزدور روسط و انگلیس نباشد.

 16. آر یا مهر ایر ان فوریه 24, 2014 در 2:33 ب.ظ.

  درود بر رضا شاه و محمد ر ضا شاه پهلوی فقید روانشاد که زحمات زیادی برای ایران کشیدند حتمآ تحقیق کنید که به واقعیت ها پی ببرید.ایران از کجا وبه کجا رسید . ای ایرانی تحقیق کن ببین دولت خائن روس و انگلیس چه خیانت هایی به ایران کر دند. با منبع موثق تحقیق کن . موفق باشید.

 17. МЕХДИ سپتامبر 8, 2014 در 12:59 ب.ظ.

  یا امریکا یا روسیه فقط یکی.انتخاب روسیه اولویته نه امریکا.ما در شرق زندگی میکنیم و همسایه روسیه هستیم.درحال حاضر وچه در گذشته روسیه ابرقدرت نظامی اقتصادی بوده و هست.چرا از امرکا باید طرفداری کرد در حالی که در حال تجزیه جهان شرق بدست او هستیم ما شرقی هستیم اگر نمی دانین به نقشه نگاه کنید.وقتی ابر ها کنار برود =ادامه فروباشی اقتصادی امریکا=خورشید رو بهتر میبینید=یعنی خورشید زرد شرقی=زمان جهت خودشو ادامه میده.

 18. همنشین بهار آگوست 16, 2015 در 9:22 ب.ظ.

  این غلط اضافی را خیلی پیشتر اسمیت همپستون Smith Hempstone که از سال ۱۹۸۹ تا ۹۳ سفیر ایالات متحده در کنیا بود مرتکب گشت و ۱۱ ژوئن ۱۹۸۹ با نوشتن مقاله‌ای در روزنامه آبزرور ریپورتر (چاپ واشنگتن، آمریکا)، تحت عنوان «انقلاب خمینی پس از مرگ او زنده میماند» اسباب خنده شد. وی اگرچه پیشتر؛ به‌درستی بر این نکته انگشت می‌گذاشت که «قتل سیاسی و شکنجه غیر قابل قبول است و نباید مانند ابزار در خط مشی سیاسی آمریکا مورد استفاده قرار گیرد.» اما اطلاعات نادرست را هم دامن می‌زد. امثال وی همچنین نویسندگان کتاب «تروریسم از دیدگاه آمریکا» Terrorism: U.S. perspectives ابایی نداشتند یاسر عرفات را هم مامور کاگ‌ب معرفی کنند. حالا هم کسانی در نشریات و تلویزیون دولتی روسیه برای بازارگرمی این یاوه‌ها را بازپخش می‌کنند.

  اگرچه در «دانشگاه دوستی ملل روسیه» (پاتریس لومومبای سابق) Университет дружбы народов им. Патриса افراد شاخصی حضور داشته‌اند اما این دروغ که امثال محسنی اژه‌ای، محمدی ری‌شهری و سیدعلی خامنه‌ای در آنجا تعلیم دیده‌اند بازی با تاریخ کشور ما و توهین به شعور مردم ستمدیده‌ای است که با آنان و پامنبری های رنگ و وارنگ شان چه در تهران باشند چه در واشنگتن، چه سفیر آمریکا در کنیا باشند چه پادوی طالبان نفت و دلار، زاویه و فاصله داشته و دارند.
  متاسفم که استبداد زیر پرده دین و پادوهای رنگ و وارنگ‌ مرتجعین همه چیز را به‌بازی گرفته‌اند و وقت هر کدام ما می‌بایست صرف پرداختن به مخالف‌خوانی‌ها و وارونه‌نمایی‌هایی شود که جز misinformation (اطلاعات گمراه کننده و غلط ) و Disinformation (تکنیک هایی که با استفاده از آن تصویری اشتباه از واقعیت داده می‌شود) نیست.
  برای مطالعه بیشتر :
  http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=299

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: