مقایسه آماری توان نیروهای نظامی ایران و آمریکا

در نتیجه عزم سران جمهوری اسلامی بر ادامه برنامه هسته‌ای علیرغم تحریم‌های گسترده بین‌المللی بر موسسات بانکی، مالی و تحریم نفتی این  کشور، احتمال رویارویی نظامی اسرائیل و کشورهای غربی از جمله آمریکا با ایران بیش از همیشه افزایش یافته است. در این مطلب مقایسه‌ای آماری از توان نیروهای نظامی دو کشور ایران و آمریکا صورت گرفته است.

طبق آخرین برآوردها از نظر توان نظامی و قدرت آتش، آمریکا در رده نخست جهان و ایران در رده ۱۲ قرار دارد (منبع). در سال ۲۰۱۱ بودجه دفاعی آمریکا حدود ۶۹۲ میلیارد دلار بوده است که ۷۶ برابر بودجه ۹ میلیاردی ایران در همین سال میباشد. همچنین تعداد نیروهای نظامی فعال آمریکا حدود یک میلیون و چهارصد و هفتاد و هشت هزار و ایران حدود پانصد و چهل و پنج هزار نفر برآورد میشود(منبع). در تصاویر زیر آخرین برآوردهای آماری از توان نظامی دو کشور ایران و آمریکا به ترتیب در رده نیروهای زمینی، دریایی و هوایی ارائه شده است.

مقایسه توان نیروهای زمینی ایران و آمریکا

مقایسه توان نیروهای دریایی ایران و آمریکا

مقایسه توان نیروهای هوایی ایران و آمریکا

با توجه به اینکه در صورت رویارویی نظامی میان دو کشور، به احتمال زیاد رویارویی از نوع هوایی و دریایی خواهد بود، به ویژه به این دو مورد پرداخته میشود. همانطور که در تصاویر مشاهده میشود، آمریکا به خصوص در زمینه توان نیروهای هوایی از موقعیت بسیار بسیار برتری نسبت به ایران برخوردار است به گونه‌ای که تعداد هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی این کشور بیش از ۱۸ برابر ایران میباشد. در زمینه دریایی، تعداد کشتی‌های جنگی این کشور بیش از ۱۰ برابر ایران است. همچنین آمریکا با ۱۱ ناو هواپیمابر بیشترین تعداد ناوهای هواپیمابر جهان را در اختیار دارد، برای درک بزرگی این رقم کافی است به این نکته توجه شود که تعداد کل ناوهای هواپیمابر در حال سرویس جهان ۲۲ است، یعنی نیمی از آنها متعلق به آمریکاست (+).

همانطور که پیشتر اشاره شد آمار ذکر شده در این تصاویر تنها ادوات نظامی ایران و آمریکا را از لحاظ کمی مقایسه میکند و به کیفیت و پیشرفتگی آنها اشاره‌ای ندارد. بدیهی است که تجهیزات نظامی آمریکا به مراتب پیشرفته‌تر و جدیدتر از ایران که سالها مورد تحریم فروش سلاح به این کشور از سوی کشورهای مختلف بوده است، میباشد. به عنوان مثال هواپیماهای جنگی ایران تقریبا همگی بیش از ۳۰ سال عمر کرده‌اند و ایران برای تامین قطعات یدکی آنها با مشکل مواجه است. در حالیکه هواپیماهای آمریکا به روز و مدرن هستند. یا اینکه اکثر ناوهای هواپیمابر و زیردریایی‌های آمریکا با سوخت اتمی کار میکنند. از نظر تجربه نیروهای نظامی، نیروهای نظامی آمریکا در سه دهه گذشته در چندین صحنه نبرد از جمله عراق، افغانستان، یوگسلاوی و لیبی حاضر بوده‌اند و در نتیجه از تجربه بالاتری نسبت به نیروهای نظامی ایران که بیش از دو دهه پیش در عراق جنگیده‌اند، برخوردار میباشند.

از نظر برخورداری از موشکهای بالستیک، آمریکا دارای موشکهای قاره پیما با برد بیش از ۱۳۰۰۰ کیلومتر میباشد. در مقابل ایران موشکهایی با برد حداکثر ۲۰۰۰ کیلومتر در اختیار دارد (+).

از نظر سلاح‌های بسیار مخرب آمریکا بسیار برتر از ایران است.  این کشور دارای بیش از ۹۸۰۰ بمب هسته‌ای، هیدروژنی و نوترونی است که در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ از آنها فعال هستند. در مقابل ایران هیچ یک از این بمب‌ها را ندارد.

منبع آمار: globalfirepower.com

مطالب پیشنهادی:

چگونگی افتادن هواپیمای جاسوسی آمریکا به دست ایران فاش شد!

پلیس اسپانیا فروش و انتقال غیر قانونی هلیکوپترهای آمریکایی به ایران را متوقف کرد

نقش جمهوری اسلامی در مجهز کردن دولت قذافی در لیبی به سلاح های شیمیایی

تصاویر ماهواره‌ای جدید؛ سالم بودن سایت هسته‌ای اصفهان/ تخریب شدن تاسیسات در محلی نزدیک سایت

همکاری جمهوری اسلامی با سوریه در ساخت پایگاهی نظامی جهت انتقال مستقیم محموله های نظامی به این کشور

دزدیدن موشکهای پیشرفته سطح به هوای ساخت روسیه در لیبی توسط سپاه پاسداران و انتقال آنها به پایگاهی در سودان

37 پاسخ به “مقایسه آماری توان نیروهای نظامی ایران و آمریکا

 1. asghar ژانویه 25, 2012 در 4:24 ق.ظ.

  ما زنده به انیم که ارام نگیریم …. ما منتظرشان هستیم هر موقع تشریف اوردند قدممان روی چشمشان است…

  • milad WOLF سپتامبر 29, 2012 در 5:37 ب.ظ.

   با سلام به برادر … آخه .. اگه اونا بیان جیگرشو داری که جلوشون وایسی . میزنن …در میارن

  • دقیق بین فوریه 19, 2013 در 10:36 ق.ظ.

   ایران هر وقت با ابرقدرت های دنیا جنگ کرد خاکش رو از دست داد مثل جنگ با روسیه و عثمانی و انگلیس چون اینها عراق کوچولو نیستند که تازه 60 سال کشور شده باشه.

   • دقیق بین فوریه 19, 2013 در 10:48 ق.ظ.

    اگر تاریخ رو روی همین اینترنت مطالعه کنید همیشه جنگ رو با توصیه محترم روحانیون و ملی گرایی شروع شد و آخرش هم به نتیجه ای رسید که ایران کوچولوتر شد . پس به نظر من دست به کارهایی که در توان ما نیست نزنیم و با شعار و تعصب نمی شود جنگ رو برد. البته ناگفته نماند انگلیسی زبان ها خیلی قویتر هستند که حتی هیتلر یا ما فکرش رو می کنیم و همیشه یک حایلی بنام دریا بینشان با کشورهای غیر انگلیسی زبان هست و این یعنی غیر قابل نفوذ بودن برای ارتش های بزرگی چون ناپلئون – هیتلر – ژاپن – … . پس سعی کنیم ما ایرانی ها از کشورهای بزرگتر از خودمان که شکست خوردند چیزهایی رو یاد بگیریم تا فقط با شعار بسنده نکنیم. و عراق هم بعضی ها می گویند دنیا کمک کرد درست در برابر ما – البته دنیا اسلحه های استراتژیک و خیلی مخوفش رو به مسلمانان نمی دهد به هیچ عنوان در نتیجه ما با یک عراقی در حد کشورهای بزرگ مواچه نبودیم.با عراق تقویت شده جنگیدیم که توانستیم خاکمون رو نگهداریم. البته با رشادت بسیار.

 2. ناشناس ژانویه 25, 2012 در 4:31 ق.ظ.

  البته باید به این نکته توجه داشت که این توان درمرزهای ایران مستقرنیست وفقط بخش اندکی ازآن که خیلی خیلی ازامکانات نظامی ایران کمتراست دراینجاحظوردارند،تازه بخش خیلی عمده ای ازتوان نظامی همیشه پنهان وبدون ارائه آماراست،همیشه درهمه جنگهاروحیه نظامیان شرط خیلی خیلی مهمی برای پیروزی محسوب میشود،مسلماً روحیه افراددرحمله ویورش ووحشی گری درابتدابصورت هیجانی بالاست ولی نیروهای که تنهاازکشورخوددفاع میکنندبطوربدیهی ازروحیه بالاتری برخوردارهستند.برای همین است که دراین جنگهاکه براساس اعمال زورهست زمان نقش حیاتی ایفامیکند!!!

  • آلفرد ژانویه 25, 2012 در 6:06 ق.ظ.

   تمامی ۱۱ ناو هواپیمابر آمریکا در منطقه خاورمیانه و در نزدیکی ایران قرار دارند. این تعداد ناو به همراه پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه بیش از ۱۰۰۰ جنگنده بمب افکن پیشرفته این کشور را میتوانند در موقع جنگ احتمالی علیه ایران به سرعت به سوی ایران اعزام کنند. ضمن اینکه هواپیماهای استراتژیک بمب افکن رادار گریز بی ۲ و بی ۵۲ آمریکا با قابلیت حمل دهها بمب چند تنی، بمب های هدایت شونده سنگرشکن (بانکر باستر) و بمب هسته ای قادر هستند در عرض کمتر از ۸ ساعت، از آمریکا به ایران رسیده و اهداف تعیین شده در خاک ایران را بمباران کنند. در زمینه نقش روحیه قوای نظامی حق با شماست. منتهی جنگ احتمالی میان ایران و غرب نه از نوع زمینی که از نوع هوایی و تا حدودی دریایی خواهد بود که جای چندانی برای نشان دادن روحیه دفاع از وطن و ایتارگری و احساسات شهادت طلبانه باقی نمیگذارد! 🙂

 3. سرهنگ بازنشته ژانویه 25, 2012 در 5:05 ق.ظ.

  من نمیدونم این جکها از موسسه ملا نصرالدین انتشار پیدا میکند
  بوجه نظامی ایاران بر تسلیحات و زیر ساختار نظامی 7 میلیارد دلار است در حالی که ایالات متحد حدو 2/5 ترلیون درلا ایت
  توان نظامی اراین در میلیتاری پاور 162 کشور از 207 کشور ثبت شده سلزمان ملل متحد است
  ببینید، مردم ایران متوهم و خود بزرگ بین هستند …. ما از کشور عراق شکست خوردیم…حالا شدید هماورد امریکا …منظ.رم اینه آدرس غلط به ایرانیا بیشتر از این حالت تهاجمی میده و نه روحیه وطن پرستی ..

  • آلفرد ژانویه 25, 2012 در 6:13 ق.ظ.

   دوست عزیز اطلاعات شما صحیح نیست. در این مطلب هیچ اطلاعات غلطی ارائه نشده است. آمارها واقعی و به روز هستند و منبع آنها که یک سایت تحلیلی غربی است، هم ارائه شده است. از سوی دیگر در مطلب هم اشاره شده است که آمار ارائه شده تنها کمی است. در مورد عراق، جنگ با آن کشور زمینی، فرسایشی و تن به تن بود. ضمن اینکه نیروی زمینی صدام بسیار پرقدرت بود. ارتش آن کشور بیش از ۱ میلیون نفر نظامی داشت و صدام در جنگ با ایران به شدت از سوی غرب و کشورهای عرب سنی منطقه کمک تجهیزاتی و مالی میشد. اینها ثبت شده است و جای شکی در آنها نیست. به عبارت دیگر آن جنگ به هیچ وجه جنگ با عراق به تنهایی نبود! علت اصلی پیروزی تقریبا سریع آمریکا در جنگ سال ۲۰۰۳ با عراق، نابود کردن تمام قوی موشکی و ضد هوایی آن کشور از طریق بمباران هوایی و سپس تسلیم شدن ارتش عراق بود، وگرنه در همان زمان هم نیروی زمینی عراق بسیار پرقدرت بود.

 4. mmch73 فوریه 3, 2012 در 10:37 ب.ظ.

  نمیخوام نظر زیاد بنویسیم!!!
  برو آمار تجهیزات ایران رو موقع جنگ ایران با عراق البته ببخشید عراق تنها نبوده ایران 8 سال با کم کم 18 ملیت مختلف جنگید و هیچ غلطی نتونستن بکنن
  قدرت بر سر داشتن تسهیلات نظامی و… نیستش اون زمان اونایی که به جبهه رفتن با ایمان به جبهه رفتن بسیجی ها با ایمان به جبهه رفتن و هدف خدا،اسلام،وطن و… بودش اینه که دشمن ازش میترسه.

  در کل واسه شما هم افسوس میخورم.

  • آلفرد فوریه 4, 2012 در 2:29 ق.ظ.

   ۱- جنگ ایران و عراق به شکل رو در رو و اغلب زمینی بود. حال آنکه در صورت رویارویی نظامی میان آمریکا و جمهوری اسلامی، آمریکا به دلیل برتری فوق العاده در زمینه هوایی، ابتدا کلیه پایگاهها، تاسیسات هسته ای، موشکی و پست های ضد هوایی ایران را بمباران و آنها را از دور خارج خواهد کرد و در صورت لزوم (اقدام تلافی جویانه ایران) ممکن است اقدام به ارسال نیروی زمینی کند. این دقیقا همان کاری است که با عراق هم انجام داد و در مدت کوتاهی (۵ روز)، ارتش عراق وادار به تسلیم شد.
   البته با توجه به کسری بودجه آمریکا، در حال حاضر این کشور تمایلی به رویارویی نظامی با ایران ندارد اما ممکن است مجبور شود در حمایت از اسرائیل و جهت جلوگیری از دستیابی به بمب اتمی، وارد عمل شده و به تاسیسات اتمی ایران حمله کرده و آنها را نابود کند. در صورت وقوع چنین حمله ای ایران کاری از پیش نخواهد برد. از سوی دیگراز آنجایی که هیچ نیروی نظامی آمریکایی یا اسراییلی وارد خاک ایران نخواهد شد، در نتیجه اصولا سخن گفتن از روحیه نیروها، ایتارگری، شهادت طلبی و غیره بی معناست زیرا جنگ حالت من تو من و زمینی ندارد، بلکه به شکل هوایی و احتمالا دریایی خواهد بود که در زمینه دریایی هم آمریکا فوق العاده برتر از ایران است.
   ۲- در زمان جنگ ایران و عراق، به دلیل سرمایه گذاری هنگفت شاه بر روی نیروهای نظامی و خریدهای قابل توجه ادوات نظامی از آمریکا، ایران از توان نظامی بالا و تجهیزات به روز آمریکایی برخوردار بود. حال آنکه در شرایط کنونی عملا نیروی هوایی ایران از تعدادی هواپیمای بسیار کهنه و قراضه ۴۰ ساله که قطعات یدکی آنها هم موجود نیست، تشکیل یافته است. همانطور که گفتم جنگ از نوع زمینی هم نخواهد بود و در نتیجه تنها نقطه قوت ایران، برخورداری از توان موشکی است که با وجود سیستم پدافند هوایی ارو ۲ در اسرائیل و سیستم های پدافند هوایی پیشرفته در کشورهای خلیج فارس و نیز در ترکیه عملا جمهوری اسلامی قابلیت اندکی در استفاده از این موشکها دارد. حتی اگر بتواند موشکی را با موفقیت به هدف تعیین شده بزند، دهها موشک دریافت خواهد کرد و عملا حکومت سقوط خواهد کرد. فلذا بنده قویا معتقدم اصولا حتی با وجود حمله هوایی اسرائیل یا آمریکا به تاسیسات هسته ای، جمهوری اسلامی در صدد تلافی برنخواهد آمد زیرا به خوبی میداند که هرگونه اقدام تلافی جویانه به معنای پایان عمر ننگین خود خواهد بود.
   ۳- در نهایت اینکه با توجه به منفور بودن جمهوری اسلامی در نزد مردم، وجود بیکاری و تورم گسترده و نارضایتی عمومی، هرگونه حمله خارجی ممکن است به شورش توده ها منجر شده و حکومت را سرنگون کند. از طرفی ممکن است حکومت با تمسک به شرایط جنگی و وجود خطر خارجی، دست به سرکوب گسترده بزند و مردم را قتل عام کند! موفقیت خروش مردمی در سرنگونی حکومت بستگی به این دارد که نارضایتی عمومی از عملکرد رژیم تا چه حد شدید و گسترده باشد!

   • محمد مارس 11, 2012 در 8:44 ق.ظ.

    حق پيروز است وباطل هرچند هم كه در ظاهر قوي باشد نابود . غرب نابود شدني است وهيچ يك از اين سلاحهايشان هم نمي تواند نجاتشان بدهد

   • حمید اکتبر 21, 2012 در 8:25 ب.ظ.

    اطلاعات بی سند = حرف های بی هوده. اصلا این حرف ها و این آمار ها تا مستند نشه ارزش دیدن و جواب دادن نداره چه برسد به این که بخواهد انسان را به فکر وادار کند.

  • فرزاد مارس 15, 2012 در 7:02 ب.ظ.

   پسر مودب و خوب بسیجی
   باید بدونی که اولا بری سربازی اونم نه با سپاه که بخور و بخوابه و فقط دختر نمیدن به سربازهاشون…باید بریاونجایی که من رفتم یا بری زابل نیروی انتظامی تا معنی سریازی رو بفهمی اونوقت ببینم میتونی توی روی اسلحه های آمریکایی وایسی یا مثل من دیگه از لباس نظامی حالت بهم میخوره… یه عده مثل تو همیشه هستن که هی میگن ما هستیم ماهستیم.. اگه هستی حق نداری واسه بقیه تعیین تکلیف کنی. اصلا میدونی ناپالم چیه؟بمب فسفری دیدی تا حالا؟ میدونی بمب توکسین بوتولینیوم چیه؟ اگه میدونی پس لطفا خفه شو و از خودت مایه بذار و بدون که ما میخایم زندگی کنیم شما بسیجی ها برین بذارین ما زندگیمونو بکنیم و تعیین تکلیف برای همه نکنین لطفا.

  • sadegh آوریل 1, 2012 در 6:23 ب.ظ.

   age jangi beshe mohem ine ke ta akhari ghatreye khun paye vatan namus va din bashim
   piruzi va javdanegie haghighi ine

 5. بازتاب: ماهواره نوید، ماهواره‌ای با اهداف هواشناسی یا جاسوسی؟! « گاه نوشته‌های آلفرد

 6. پدر فرزاد مارس 31, 2012 در 10:13 ب.ظ.

  گوش کن فرزاد پسرم
  تو بیسواد بودی و تو زابل حالتو گرفتن به مردم چه ربطی داره . می رفتی درستو خوب می خوندی و مثل آدم خدمت می کردی.

 7. در جسجوی گمنام شدن آوریل 23, 2012 در 2:51 ب.ظ.

  سلام به ایرانیان همیشه درصحنه
  اون هایی که باید بدونن توان نظامی ایران چقدر برقدرت است میدونن.پس این قدر زور نزنید وخون کثیفتونو الوده نکنید .ایرانی با افتخار پا بر قله های اقتدار میگذارد
  برای نابودی مستکبران غربی وشرقی صلوات بفرست

 8. چه فرقی میکنه ژوئیه 14, 2012 در 12:37 ب.ظ.

  آزاده مردن خیلی بهتر از اینه که نوکر یکی دیگه زندگی کنی که اونم زندگی نیس مرگ تدریجیه-مگه امام حسین با همه دوستانو خانوادش تو کربلا همشون شهید نشدن اما با این وجود پیروز نهایی جنگ بودن چون تا آخرین قطره خونشون رو آرمانشون موندن – همه یروزی میمیرن اما یکی میره جنگو بخاطر ناموسش میمیره یکی هم تا آخر عمر بی ناموس میشه ونوکری اینو اونو میکنه-راجع به اونایییم که از خدمت میگن من بسیجی نیستم و تو سردشت خدمت کردم جایی که مرکز اصلی پزاک تو اونجا بود هرروز منتظر مرگمون بودیم-راجع به جنگ دورم اینو میتونم بگم که هوا پیماهای آمریکایی مییان بمب میریزن و تعدادیرو شهید میکنن اما پیروزی زمانی حاصل میشه که وارد یکشور بشی که اونجا معنی غیرتو ایمان روشن میشه-

  • ایران آوریل 10, 2014 در 6:01 ق.ظ.

   امام حسین (ع) فرموده که مقام منزلت برادرم حسن از من نزد خداوند بالاتراست. آقا امام حسن هم امام ما بوده. یکی نیست بگه چرا یکی راه امام حسن (صلح با معاویه) رو نمیره؟

 9. سردار سپتامبر 7, 2012 در 9:03 ب.ظ.

  زنده باد ایران ایرانی تا 1 ماه دیگه قدرت پدافند هوای ایران همه دشمناش با چشمشون میبینن……

 10. asd نوامبر 21, 2012 در 5:32 ب.ظ.

  بشنو و بـــــــــــــــــــــــــــــــــــاور نکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن
  درست نیس

 11. arash نوامبر 30, 2012 در 3:24 ب.ظ.

  سلام.این امارهایی که ارایه شده مال 20 سال پیشه.در حال حاضر هر دو کشور طرحای سری خیلی زیادی برای هم دارند وبرنامه ریزی کردند.تعداد تجهیزات مهم نیست.مهم اینه که بتونند برای تجهیزات سووخت ومایحتاجشونو تامین کنند.اگه آمریکا میتونست مایحتاج همه ی تجهیزاتشو تامین میکرد حتما کار مارو میساخت.در حال حاضر مهمترین جنگ جنگ روانی اینترنتی رسانه ای واقتصادی هستش که روز به روز جوانهای مارو اغفال میکنه.سعی کنید گول نخورید.اونور آب هم هیچ خبری نیست.شاید کشور خودمون وضعش خیلی بهتره تا جاهای دیگه.پیروز باشید .یا حق

 12. امید ژانویه 2, 2013 در 10:59 ب.ظ.

  با سلام به همه ی دوستای خوبم. ببیند دوستان همه ی ما خوب میدونیم سرنوشت جنگ احتمالی با غرب چیه. ولی بیاین همین جا صادقانه ب هم قول بدیم که برای همیشه و تحت هر شرایطی با هم متحد باشیم.چه جنگ نزدیک باشه چه بعید.چه مشکلات اقتصادی باشه چه خوشی.عاقبت همه ی ما مرگه. چه خوبه که با افتخار و آزاد بمیریم تا با ننگ و در اسارت دشمن.ایران کشور ماست.حالا میخواد یه هواپیمای جنگیه 50 ساله پیشو داشته باشه یا هزاران R-Q170 .ما بهترین و با فرهنگ ترین و با کلاس ترین مردم جهانیم.پس به جای جنگ و جدل با هم بیاید دستامونو بدیم به هم. خدا هم دستشو میده بهمون.اینطوری هیچ قدرت نظامی حریف ما نمیشه

 13. Iran Power ژانویه 23, 2013 در 8:45 ق.ظ.

  یه چیز یادت رفت مقایسه کنی . ما یه برگ برنده داریم که هیچ کشوری نداره. ما امام حسین(ع) داریم که از تمام بمبهای هسته ای قویتره. این هست که دشمنای ایران زمین گیر کرده وگرنه تا الان اسرائیل و امریکا کشورمون به خاک و خون میکشیدن

 14. بازتاب: هواپیمای رونمایی شده با نام «قاهر ۳۱۳، تنها یک ماکت است! « گاه نوشته‌های آلفرد

 15. بازتاب: هواپیمای رونمایی شده با نام «قاهر ۳۱۳، احتمالا تنها یک ماکت است! « گاه نوشته‌های آلفرد

 16. محمد فوریه 3, 2013 در 7:59 ق.ظ.

  توان نظامی امریکا فقط از لحاظ هوایی بود که اونم … شد. هواپیما جاسوسی هم دیگه نمیتونه بیاد پرواز کنه بر فراز ایران چه رسد به بمب افکن.ار کیو۰رو یادت رفت.ارکیو مدل جاسوسی اف۳۵ جدیدترین جنگنده امریکا بود. اونم شکار کردن چه رسد به اف۳۵ که خیلی بزرگتر از اونه.ضمنا ناو هواپیما بر چطور میتونه جلوی صدتا موشک سطح به دریا رو بگیره، یا سامانه ضد موشکی اسراییل چطور جلوی،۶۰هزار موشک رو میگیره.ضمنا ایران۲میلیون نیروی مسلح داره و ۲۰میلیون بسیجی.موقع جنگ میشه ۷۰میلیون رزمنده .

  • گاه نوشته های آلفرد فوریه 3, 2013 در 9:21 ق.ظ.

   سیستم های پدافند دفاعی آمریکا و اسرائیل و کشورهای دیگه را دست کم نگیر، اسرائیل دارای سیستم سپر موشکی «گنبد آهنین» هست که در راکت پراکنی های اخیر حماس، راندمان و توانایی بالای خودش را به خوبی نشون داد!

 17. arash فوریه 5, 2013 در 4:59 ق.ظ.

  هیچی نگم بهتره

 18. امین فوریه 19, 2013 در 9:41 ق.ظ.

  این گنبداهنی کیلوچنده.آهان همون گنبداهنی رومیگی که با یه وجب موشک سوراخ شد

 19. داریوش آوریل 14, 2014 در 2:29 ب.ظ.

  نظام حاکم هرچی می خواد باشه باشه خوب یا بد، شرایط اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی … هرچی می خواد باشه. اگه یه کشور دیگه بخواد به ایران حمله کنه مثل این میمونه که تو خونت نشسته باشی با ناموست با خانوادت یه غربیه بیاد تو خونت بخواد به حریمت به خانوادت تعارض کنه هر کس که غیرت داشته باشه با تمام وجودش از زندگیش از خانوادش دفاع می کنه اصلاً هم نگاه نمی کنه که با اعضای خانوادش مشکل داره یا نداره. آمریکا یا هر کشور دیگه هر چقدر هم زورش زیاد باشه ایرانی جماعت با غیرته زیر بار حرف زور نمیره.ایران هر مشکلی داره باید تو خودش و توسط مردمش حل بشه نه یه کشور دیگه. کاش مسئولین اونایی که تو راس حکومت هستند انقدر خودشونو از این مردم جدا نمی دونستن و به جای اینکه به فکر خودشون و جیبشون باشن به این مردم هم فکر می کردند تا این همه بدبختی گریبان مردم رو نمی گرفت

  • قاسم سپتامبر 11, 2014 در 7:39 ق.ظ.

   برادر اگه توی این کشور غیرت و یا اون چیزی که تو میگی وجود داشت باید اجازه میدادند که مشکلات گفته بشه تا حل بشه و این رسانه ی آزاد ونظام اقتصادی و اجتمایی آزاد میخواد
   و بالیدن به چیزهای تخیلی مشکلی را حل نمی کنند

 20. محمود سپتامبر 4, 2014 در 6:26 ق.ظ.

  سلام دوستان این حرفها فایده نداره ارزو کنیم فقط خدا لطف کنه وبا رساندن اقا امام زمان به ظالمین نشان بده با این اسباب بازیهای که دست گرفتن نمیتونن هیچ غلطی بکنن

 21. ستار آوریل 7, 2018 در 10:54 ق.ظ.

  جنگ ایران و امریکا مثل کورس گذاشتن فورد یا استون مارتین یا شورلت یا بوگاتی با پیکان میمونه،با با پارسال تو جاده ساوه یه شورلت امریکایی دهه 50ایی شاخ بشاخ خورده بو به یک سمند ملی (تازه اونم فقط اسمش مال ایرانه) باور کنید 4نفر تو سمند فوری به درجه رفیع شهادت ناٸل شدند ولی راننده شورلت پرسوخته خراشم ور نداشته بود ،با با به پیر به پیغمبر پیشرفت یک کشور همه جانبس چرا خودتونو گول میزنید .ما بجای جنگ همزمان هم میتونیم با امریکا دوست باشیم هم دین و ایمان و کشورمونو ابادکنیم

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: