چگونگی افتادن هواپیمای جاسوسی آمریکا به دست ایران فاش شد!

هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا مدل RQ-170

کریستین ساینس مانیتور امروز در مقاله ویژه خود تلاش کرد پرده از راز چگونگی افتادن هواپیمای جاسوسی پیشرفته آمریکا به دست ایران بردارد. این خبرگزاری اقدام به مصاحبه با یک مهندس ایرانی فعال در نیروهای مسلح ایران کرده است که هم‌اکنون مشغول رمزگشایی از سیستم‌های هواپیمای جاسوسی آمریکایی است.

وی به این خبرگزاری گفته است که متخصصین جنگ الکترونیک نیروهای مسلح ایران موفق شده‌اند با دستکاری در سیستم مکان‌یاب جهانی (GPS)  هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا مدل RQ-170، آن را با کمترین آسیب در خاک ایران فرود بیاورند.

این متخصص ایرانی که نخواست نامش فاش شود گفته است که متخصصان نیروهای مسلح ایران با بهره‌گیری از تجارب حاصل از سقوط‌های قبلی هواپیماها ی جاسوسی آمریکایی و تکنیکی خاص موفق شدند مختصات سیستم مکان‌یاب جهانی هواپیمای جاسوسی آمریکایی را دستکاری کنند به گونه‌ای که هواپیما گول خورده و تصور کند که در حال فرود در پایگاه خود در افغانستان است، حال آنکه در حقیقت در خاک ایران فرود آمده است.

وی در تشریح چگونگی انجام این عمل به کریستین ساینس مانیتور میگوید: «ضعف این نوع از هواپیماها در سیستم مکان‌یاب آنهاست. ما ابتدا با ارسال پارازیت در سیستمهای ارتباطی آنها اختلال ایجاد میکنیم. پس از مختل شدن ارتباط هواپیما با مرکز کنترل خود در افغانستان و آمریکا، پرنده به طور خودکار بر روی سیستم خلبان خودکار (آتو پایلوت) میرود. در چنین حالتی پرنده هوشمندی خود را از دست میدهد. پس از آن با استفاده از تکنیکی ویژه مختصات سیستم مکان‌یاب جهانی پرنده دستکاری شده و مختصات طولی، عرضی و ارتفاع جدید به او داده میشود. در این حالت بدون آنکه نیاز باشد سیستم کنترل از راه دور و ارتباط پرنده با مرکز فرماندهی در آمریکا هک شود در نقطه مورد نظر فرود می آید. هواپیما تصور میکند که در پایگاه خود فرود می آید اما واقعیت این است که در ایران فرود آمده است.»

 وی میگوید که این تکنیک ویژه با استفاده از تجارب به دست آمده در نتیجه سرنگون کردن یا اسیر کردن چندین هواپیمای جاسوسی آمریکایی در گذشته با درجه پیشرفتگی به مراتب کمتر از مدل اخیر، به مرور زمان بهبود یافت. او میگوید در این روش ما اقدام به دستکاری در سیگنال‌های سیستم مکان‌یاب جهانی هواپیما که مختصات مکانی و سرعت آن را با استفاده از چندین ماهواره محاسبه میکند، مینماییم.

کریستین ساینس مانیتور مینویسد: متخصصان نظامی غربی و مقاله‌های منتشر شده در مورد حقه‌های مربوط به سیستم مکان‌یاب جهانی حاکی از آن است که سناریو بیان شده از سوی این مهندس جنگ الکترونیک ایرانی، قابل تامل است. رابرت دنسمور متخصص سابق جنگ الکترونیک نیروی دریایی ارتش آمریکا میگوید حتی سیستم‌های مدرن مکان‌یاب جهانی نصب شده بر روی هواپیماهای جنگی هم بسیار آسیب پذیر هستند.  وی می افزاید: «قطعا ممکن است که در سیستم مکان‌یاب جهانی هواپیما دستکاری و اختلال ایجاد کرد. من نمیگویم کاری آسان است، اما غیر ممکن نیست و تکنولوژی آن وجود دارد. «

 چند ماه پیش محرم قلی زاده معاون جنگ الکترونیک مرکز دفاع هوایی سپاه ایران در گفتگو با رسانه‌ها، چگونگی تغییر در سیستم مکان‌یاب جهانی موشک‌های هدایت شده را تشریح کرده بود؛ تکنیکی که قطعا خیلی آسانتر میتوان بر روی هواپیماهای بدون سرنشینی که با سرعت بسیار کمتری حرکت میکنند، اعمال کرد.

وی در مصاحبه خود با فارس نیوز گفته بود ما یک قدم از اختلال در سیستم های ارتباطی موشکها جلوتر هستیم. ما قادریم در مختصات حرکت آنها هم اختلال ایجاد کرده و هم مسیر حرکت آنها را تغییر دهیم. این اظهارات بعدا بدون هیچ توجیهی از صفحه این خبرگزاری حذف شد!

منابع اطلاعاتی اروپایی میگویند دو سال پیش در اتفاقی که گزارش نشد، ایران سازمانهای اطلاعاتی غربی را شوکه کرد. در آن زمان ایران توانسته بود با استفاده از اشعه لیزر و هدفگیری دقیق آن، ماهواره جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را کور کند.

همچنین چند ماه پیش متخصصان رژیم ایران موفق شده بودند گواهینامه‌های امنیتی سایت گوگل را هک کنند. گوگل در ماه سپتامبر گذشته گزارش کرده بود که اکانت های گوگل بیش از ۳۰۰ هزار کاربر ایرانی این شرکت هک شده است. شرکت صادرکننده گواهینامه‌ها گزارش کرده بود که «مدارک زیادی» وجود دارد که نشان دهنده دخالت حکومت ایران در هک حساب‌های کاربران اینترنت میباشد.

این مهندس ایرانی میگوید هک اکانت گوگل به هیچ وجه آسانتر از اختلال در سیستم مکان‌یاب هواپیماهای بدون سرنشین نیست. وی در خاتمه میگوید: «تا پیش از گم شدن هواپیمای جاسوسی آمریکایی، توانایی جنگ الکترونیک مهندسان ایران تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده بود. پس از گرفتن هواپیمای مذکور ما بسیار خودشحال بودیم. آیا تاکنون یک لپتاپ جدید داشته‌اید؟ خوشحالی ما چندین برابر چنین حالتی بود. اگرچه ما میدانستیم که ممکن است سیستم خودانفجاری هواپیمای مذکور فعال شود، اما ما نمیتوانستیم از فرط خوشحالی جلوی خود را بگیریم و به هواپیما نزدیک نشویم.»

لازم به ذکر است که رژیم ایران کمتر از دو ماه پیش یک دستگاه اختلال در امواج (پارازیت) جدید و سیار با نام «آوتوبازا» را از روسیه دریافت کرده بود (+).

مطالب مرتبط:

35 پاسخ به “چگونگی افتادن هواپیمای جاسوسی آمریکا به دست ایران فاش شد!

 1. مصطفا دسامبر 16, 2011 در 2:10 ق.ظ.

  بعید نیست و نباید از نظر دور داشت که دارند جمهوری اسلامی را خطرناک‌تر و قوی‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهند تا حمله‌ی نظامی به ایران را توجیه کنند. همان‌کاری که با صدام کردند.

  • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 2:53 ق.ظ.

   مصطفی جان من بسیار بعید میدانم که در شرایط فعلی حمله ای صورت بگیرد. به دلایل متعدد همچون موارد زیر:
   ۱) پرهزینه بودن، ۲) ناثباتی اقتصاد کشورهای غربی، ۳) عدم اطمینان از نابودی کامل برنامه اتمی ایران به دلیل پراکندگی و محافظت زیاد، ۴) عدم وجود اپوزیسیون یکپارچه یا اپوزیسیونی غالب که بتواند در صورت سقوط حکومت، جایگزین آن شود و در نهایت ۵) ترس از برانگیخته شدن احساسات ناسیونالیستی در میان ایرانیان و در نتیجه افزایش ناگهانی محبوبیت حاکمیت.
   مگر آنکه اتفاق خارق العاده ای بیفتد! اگر هم حمله ای صورت بگیرد، به منظور سقوط رژیم نخواهد بود بلکه تنها به تخریب تاسیسات هسته ای رژیم محدود خواهد بود.

 2. folad دسامبر 16, 2011 در 4:01 ق.ظ.

  یعنی شماها اینقدر ساده اید ؟؟ نمیدانید هیچ کس جرات انجام این مصاحبه را ندارد بخصوص کسی که مامور رمز گشاییست …….. شماها انگار خوابید ها….. داستان کامل این هواپیما در سایت مهدی خزعلی از زبان چوپانهایی که این هواپیما را پیدا کردند بیان شده است .. لطفا دیگه چرت و پرت ننویسید و به اون ساینس مانیتور هم بگید شماهاا زوده که بخواهید از لحاظ کلک کلاه سر ایرانی ها بزارید …از این خبرای دروغ هم جعل نکنید.

  • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 4:28 ق.ظ.

   نمیدانید هیچ کس جرات انجام این مصاحبه را ندارد بخصوص کسی که مامور رمز گشاییست
   ……………..

   خوب اسمش را که نگفته که! ناشناس مصاحبه کرده! من در سایت مهدی خزعلی چیزی راجع به این موضوع ندیدم. اگر لینکی دارید بگذارید برویم بخوانیم ببینیم او چه میگوید!

 3. پاسدار سابق دسامبر 16, 2011 در 5:03 ق.ظ.

  دو تا هندونه دم در مونده این و هم بزارید بغل ارگان بی دیسپیرین سپاه . حرف راست و برید از آخوندی بپرسید که اونقدر نعشه بود. گفت بعد از کشته شدن فرمانده ما خدا عنایت کرد با سقوط این هواپیما امداد غیب رساند و آبروی ما را خرید

 4. ali دسامبر 16, 2011 در 5:18 ق.ظ.

  عجب خیال پردازی جالبی. میشد لفطا از این متخصص خیالی بپرسید چرا این متخصیصین از این تکنولوژیهای پیشرفته شون واسه تعمیر و نگه داری هواپیماهای مسافر بری استفاده نمیکنند که هفته یکیشون اینور اونور نیفتن پایین…
  این اراجیف چیه مرد حسابی یعنی امریکاییها انقدر هالو هستند که یه مشت بسیجی لمپن که 2 کلام انگلیسی نمیتونن رو پلاکارتاشون بنویسند بتونن در مقابلشون از این غاطها بکنند. ایشون یه جوری حرف زده انگار ما توی این مملکت خراب شده نیستسم و نمیبینیم چه وضع فلاکت باری دارند. یه سر به توالتهای این مملکت تکنولوژیکتون بزنند . اونوقت اگه روتوشون شد حرف ازپیشرفت و تکنولوژی بزنید

  مرد حسابی روسیه که حد اقل 100 سال از لحاظ تکنولوژی نظامی از ایران بالا تره له له میزنه که بتونه یه همپین کاری بکنه نتونسته . اونوقت اینها که نمیتونین یه موتور ماشین سواری که تکنولوژیش مال 70 سال قبل هست طراحی بکنند چطوری روشون میشه این خالیها رو ببندن. هنوز که هنوزه ایران خودرو باید به پژو التماس کنه واسه 4 تا موتور . اونوقت با کمال پر رویی از چیزایی حرف میزنند که اینها که هیج 3 نسل بعد از اینها هم نمیتونه ازش سر در بیاره . خدا رو شکر هواپیما زبون نداره والا حالا دستک دمبک درست میکردن واسه اعترافات تکان دهنده هواپیمای استکبار جهانی .
  جوک خوبی بود امت یه خورده خندیدند.

  .

  اونی که فکر کردن مردم هسنتد خودشونن.

  • hossein دسامبر 16, 2011 در 6:57 ق.ظ.

   اما تو واقعا اوني.

  • Kouroshi دسامبر 16, 2011 در 7:02 ق.ظ.

   ….. آقای گودرزی هیچ خویشاوندی با آقای شقا یقی ندارند، اگر شما در یک کاری موفّق باشی‌ دلیل نداره در هر کار دیگه موفّق باشی‌. شما در همین اینترنت میتونی‌ اطلاعات زیادی در باره صنعت هواپیما سازی بیدا کنی‌ که متوجه بشی‌ که این کار تعمیر و نگهداری هواپیما‌ها به این اسانی‌ که شما فکر کردید نیست. هزار دلیل هست که در ایران نمیشود این مسئولیت به عهده گرفت، ولی‌ هیچ دلیلی‌ نداره که نتونسته باشند که RQ ۱۷۰ شکار کرده باشند. شما هم باید از اون دست افرادی باشید که فکر میکردند این رژیم ۲ ماه فرو میریزه، که فعلا ۳۳ساله باقی‌ هستند. این هم به همین دلیلی‌ که ما اونها را دست کم گرفتید. شما از کجا میدونید ، شاید پشت همین جریان یک متخصص آمریکایی نشست باشه که به خاطر پول این خدمت برای ایران انجام داده. چیزی که معلوم و مشهود هست این هواپیما در دست ایران هست.

   • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 7:13 ق.ظ.

    جالبی کار این است که این هواپیما برنامه ریزی شده بوده که در صورت از دست رفتن تماس با مرکز فرماندهی خود، به طور خودکار به پایگاه در افغانستان برگرده، اما برنگشته. همچنین دارای سیستم خودانفجاری بوده که در صورت افتادن دست دشمن خود به خود منفجر بشه اما نشده! همه اینها در کنار سالم بودن تقریبی هواپیما در عکس ها و فیلم نشان داده شده حکایت از این داره که در سیستم هواپیما دستکاری شده و مواردی که ذکر شد عملی نشده است. این نشون میده که کسی کنترل هواپیما را به دست گرفته و اون را به محل مورد نظر فرود آورده و هواپیما هم متوجه نشده که دزدیده شده!
    از طرفی من به شخصه معتقدم احتمال اینکه چین یا روسیه به حکومت کمک کرده باشند دور از ذهن نیست.

    • phoenix دسامبر 16, 2011 در 5:14 ب.ظ.

     ظاهرا تنهای جایی که گفته این هوانورد دارای سیستم انفجار خودکار بوده خبرگزاری فارس بوده
     در واقع هواپیماهای سری Sentinel اصلا همچین سیستمی ندارن
     البته این چیزی که در مورد فرود خوکار این هوانورد گفتین به نظر من منطقیه

     • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 5:21 ب.ظ.

      نه دوست عزیز، اکثر خبرگزاری های خارجی این را گفته اند. آنها خودشان هم برایشان سوال پیش آمده بوده که چرا سیستم خودانفجاری هواپیما عمل نکرده! برای مثال به این مقاله از خبرگزاری بلومبرگ توجه کنید:
      http://www.businessweek.com/news/2011-12-12/iran-shows-downed-spy-drone-as-u-s-assesses-technology-loss.html

      The official said the possibility that the Iranians, perhaps with help from China or Russia, hacked into the drone’s satellite communications is doubly alarming because it would mean that Iranian or other cyber-warfare officers were able to disable the Sentinel’s automatic self-destruct, holding pattern and return-to-base mechanisms.

      • phoenix دسامبر 16, 2011 در 6:55 ب.ظ.

       خیلی قبلتر از اینکه این هواپیما دست ایرانی ها بیفته همه میدونستن که سری سینتنل مکانیزم انفجار خودکار ندارن
       در واقع اگر داشتن مثل این بود که آمریکا موشک به سمت ایران پرتاب کرده و این نشانه ی جنگی بود…
       اینجا رو ببینین:

       http://www.dailymail.co.uk/news/article-2071741/Is-downed-U-S-stealth-drone-Iranian-TV-airs-footage-military-officials-inspecting-craft.html#ixzz1gG3YmrGb

       Experts and officials acknowledge that there is no self-destruct mechanism on the Sentinels, which are used both by the military and the CIA.
       This is bound to raise questions about why an aircraft would be developed that stays intact when it crashes and could get into anybody’s hands

       البته همونطور که خودتون بارها نوشتین اصل قضیه همیشه برای ما پوشیده باقی میمونه… فقط به استناد اخباری که در اومده میشه نظر داد

       • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 11:01 ب.ظ.

        مرسی از کامنت خوب شما. واقعیت این است که در بعضی از سایت ها آمده که این مدل مجهز به سیستم خودانفجاری بوده است. حال اینکه در این مقاله دیلی میل که شما گذاشتید نوشته که مجهز نبوده! والا من نمیدونم حرف کدوم یکی را قبول کنم! قضاوت با خوانندگان! البته در مورد تجاوز و اعلام جنگ که خود همین ورود این هواپیمای جاسوسی دشمن در خاک یک کشور دیگر، خودش اعلام جنگ محسوب میشود و در حقوق بین الملل مصداق تجاوز و جرم تلقی میشه! یک لینک دیگه اینجا میگذارم، این مقاله کلا راجع به سیستم خودانفجاری در وسایل نظامی است هست و نوشته به احتمال زیاد این هواپیما دارای این سیستم بوده منتهی اضافه میکنه که این سیستم خلل ناپذیر نیست و موقعی که تماس هواپیما با مرکز کنترل به هر دلیلی قطع بشه عمل نمیکنه!
        http://www.slate.com/articles/news_and_politics/explainer/2011/12/downed_cia_drone_was_it_rigged_to_self_destruct_.html
        The RQ-170 that went down in Iran last week probably had a self-destruct mechanism as well. The technology isn’t foolproof, though. If the plane lost contact with the ground, the self-destruct button wouldn’t work.

 5. هوشنگ دسامبر 16, 2011 در 5:30 ق.ظ.

  یعنی شماها اینقدر ساده اید ؟؟ نمیدانید هیچ کس جرات انجام این مصاحبه را ندارد بخصوص ……………….

  سلسله مراتب نظامی اینقدر بالاست و پیدا کردن این مصاحبه کننده اینقدر راحت هست که معمولاً هیچ کسی جرات حرف زدن نداره جانم زیاد سخت نگیرید …. اینها برای ترسوندن دیگران هست…… یا اینکه آمریکا فکر کنه دیگه از این هواپیما ها نفرسته اونجا .. جالب اینکه مراکز نظامی در شرق ایران آنچنان حیاتی و مهم نیست که این هواپیما بخواد در مورد ایران در آن موقعیت جاسوسی کنه …. درست است که هزینه های فوق العاده ای در تحقیقات این چنینی از طرف نظام میشه و معلوم نسیت که آیا بدرد مردم بدبخت میخوره یا نه … ( که ظاهراً نمیخوره …. چون وضع مردم هر روز بد تر از روز دیگه میشه … ) و اینها فقط برای حفظ نظام این تحقیقات سنگین رو انجام میدن نه برای مردم ….. فعلاً شانس آوردن که افتضاح انهدام سایت های موشکی و ویروسی کردن سیستم نیروگاه بوشهر را یک جوری با این اخبار لاپوشانی کنند همین . هر روز هم بیخودی کش میدن – راست میگن دو تا سیستم طراحی کنن جلوی دزدی ها و اختلاس ها رو بگیرن – ورود کالای قاچاق و جنس های چینی رو بگیرن …. بد بخت مردم که باید تاوان این هزینه های بیخودی را باید بدن – اقزایش بدبختی مردم – فشار اقتصادی – خودکشی ها – بیکاری – طلاق – و …… همه وهمه بخاطر حیف و میل های بیخودی برای نگهداری این نظام هست و بس.

 6. بهزاد دسامبر 16, 2011 در 6:14 ق.ظ.

  با این پیشرفتی که این برادران عرزشی کردند چه معلوم سایت کریستین سایز مانیتور هک نشده و این مقاله تو او چپونده نشده ..در ضمن خر خودتی ..هموم خارجی ها رو شما گول بزنیین تا ببینین چی میشه شماها که فقط از چماق سر در میارین

 7. ساسان دسامبر 16, 2011 در 6:20 ق.ظ.

  خیلی خندن دار بود
  1- این هوا پیمای رادار گریز چگونه دیده شده ؟
  —2اگر این هوا پیما اول دیده شئه بعئا عملیات فرود روی ان اجرا شده گه دیگر رادار گریز نیست
  3=اگر به این سادگی باند فرکانس این هوا پیماها قابل دسترسی است چرا دیگر کشورها که برای حل معمای این تکنولوجی له له میزنند قادر به تغییر فرکانس وفرود انها نیسنتد
  4- ما هرچه شیره تو ملایر بود تو این سی سال سر خود مان مالیدیم وهمش منم منم کردم واخر سر دنبال جام زهر دویدیم
  5- در ساترین بیان باید پزیرفت که این یک اسب تراواست

 8. یک ایرانی دسامبر 16, 2011 در 6:22 ق.ظ.

  **************** خبر کاملا موثق ******************

  یکی از دوستای من اهل شهر طبس و وقتی این هواپیما سقوط کرد (یا به قول سپاه فرود آورده شد !!!!!!! ) توی طبس بوده ، این هواپیما نزدیک به 2 روز بوده که در 20 کیلومتری شهر طیس توی یک محوطه نسبتا کوچک میچرخیده و توانایی برگشت به پایگاهشو نداشته ( احتمالا به دلیل ایراد در کامپیوتر مسیر یاب ) و بعد از تموم شدن سوخت سقوط کرده . جالب اینه که حتی با اینکه مردم به کلانتری خبر داده بودن باز هم تا زمان سقوط کسی نمیومده ببینه واقعا هواپیمایی اونجا هست یا نه !! تازه بعد از سقوط و شکسته شدن بال هواپیما برادران حفاظت اطلاعات سپاه ( همونا که میگن این هواپیمارو حک کردن ) میان و منطقه رو میگیرن.
  هر کس فکر میکنه این خبر دروغه میتونه از کسی که اهل طیس باشه یا اونجا آشنا داره بپرسه تا مطمئن بشه

  • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 7:33 ق.ظ.

   عزیز جان خوب شاید خود همین ها در سیستم مکان یاب هواپیما اختلال ایجاد کرده اند دیگر! مدتی هم بهش نزدیک نشده اند احتمالا به خاطر سیستم خودانفجاری هواپیما! همه اینها حدس و گمان است البته!

 9. مجيد دسامبر 16, 2011 در 6:59 ق.ظ.

  اي كاش اين موضوع حقيقت داشت وما ايراني ها (برادران عرزشي )ميتونستيم اين كارها رو بكنيم .كه امروز خوشحال بشم تو اين مملكت لجن كه همه اش رو فقر وبدبختب ونخوت گرفته وحالم از اين اراجيف به هم خورده

 10. talghan دسامبر 16, 2011 در 7:22 ق.ظ.

  واقعا اینقدر احمق فرض کردی مخاطب رو یا حقیقتا به این احمقانه های خودت اطمینان داری !؟

 11. kami lore دسامبر 16, 2011 در 7:57 ق.ظ.

  بهترین راهش پخش اعترافات خلبانه. اونموقعه همه چیز معلوم میشه.

 12. G.H.O دسامبر 16, 2011 در 8:09 ق.ظ.

  از صفر تا صد پروژه هواپیمای جاسوسی دام است!

  نمی دانم با این نوابغ سیاسی و نظامی کارمان به کجا خواهد کشید! بگذارید نگاهی اجمالی به مسئله هواپیمای جاسوسی بیاندازیم:
  آن ها که می گویند سیستم ناوبری را هک کرده و هواپیما را نشانده اند، اگر راست می گویند، آن را تا دم آشیانه روی زمین راه ببرند و فیلمش را نشان دهند!
  می گویند: هواپیمای آمریکایی در کویر مرکزی ایران به زمین نشست. بنا به اظهارات شاهدان عینی، این هواپیما در نیمه شب حدود 10 روز پیش در رملهای نرم کویر ایران فرود آمد. جایی که اگر حتی هواپیمای مسافربری نیز فرود بیاید، آسیب چندانی نمی بیند.
  هیچ کس، به زمین نشستن هواپیما جاسوسی آمریکایی را ندید. ولی چوپانهایی که فردای سقوط، گله خود را برای چرا در مسیر همیشگی می بردند، در دوردست کویر، درخشش این مهمان ناخوانده را دیده و به پاسگاه انتظامی گزارش کردند.
  با حضور نیروی انتظامی محلی بر سر لاشه به زمین نشسته، مشخص شد یکی از بالهای این هواپیما شکسته و برخی از مهمات آن از جمله موشکهای نصب شده در زیر بالها نیز مصرف نشده باقی مانده است (مهماتی که در پخش تصاویر تلویزیونی، برای امنیت بیشتر از لاشه هواپیما جدا شده بود)
  بلافاصله از سپاه پاسداران یزد، اکیپی برای شناسایی این پرنده اعزام شد و گزارش به تهران رسید و نیروهای امنیتی سپاه پاسداران در محل حاضر شدند. با تدابیر امنیتی شدید، از جمله گرفتن موبایلها و دوربینهای اهالی، سربازان نیروی انتظامی که مشغول نگهبانی بودند و سایر افرادی که دسترسی به محل فرود داشتند، لاشه هواپیما نزدیک به 4 روز پس از سقوط به تهران رسید و یکی دو روز بعد، گزارش تصویری آن از صدا و سیما، پخش شد.
  بلافاصله رایزنی درباره نحوه فرود این هواپیما آغاز شد. از نقص فنی گرفته تا هک شدن سیستمهای امنیتی و ناوبری این پرنده فوق سری توسط روس ها و چینی ها، توسط کارشناسان داخلی و خارجی مطرح شد، ولی چیزی که در این میان، نهان ماند، عمق عملیات موذیانه آمریکایی ها برای چالش جدید با جمهوری اسلامی بود.
  پرنده جاسوسی آمریکایی، چه در دام جنگال ایران (واحد جنگ الکترونیک نیروهای مسلح و امنیتی) گرفتار شده باشد، چه توسط کارشناسان روس و چینی از کار افتاده باشد و چه یک حادثه و اشتباه (همان امداد غیبی) باعث فرود تقریبا سالم آن در ایران شده باشد، یک نتیجه داشته است: سرمایه گذاری بیشتر ایران روی تسلیحات و رقابت نظامی! اما آمریکا به این نتیجه راضی نیست و سناریوی مهمتری را طراحی کرده است! ( در ادامه به آن می پردازیم)
  آمارهای رسمی ناتو می گوید یک سوم هواپیماهای کنترل از راه دور و بدون سرنشین عملیاتی، در جنگ عراق و افغانستان، سقوط کرده و منهدم شده اند. این منبع می گوید تاکنون هیچ هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین به این صورت، سالم در اختیار دشمن (اگر ایران را دشمن ناتو بتوان نامید) قرار نگرفته. اگر تمام این فرضها صحت داشته باشد، سرمایه گذاری بیشتر ایران برای شناخت این سلاح و همچنین احتمال تکثیر آن توسط ایران، قطعی خواهد بود و شبهات علت سقوط سالم تقویت می شود!
  کوثری، سردار سپاه پاسداران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز درباره تکثیر این هواپیما، سخنانی را بر زبان رانده است. رمزگشایی از توانایی جاسوسی، ترفندهای جمع آوری اطلاعات توسط این فناوری و همچنین توانایی انهدام و حمله به اهداف تعیین شده، زمان و سرمایه فراوانی را از ایران و متحدان نظامی اش، خواهد گرفت.
  همچنین سایه جنگ و جمع آوری اطلاعات از طریق نظامی و هواپیماهای جاسوسی، ایران را به موضع مقابله مضاعف خواهد کشاند. یعنی سرمایه گذاری بیشتر روی صنایع نظامی. آیا این، همان ترفندی نبود که آمریکا در طول جنگ سرد به کار برد تا روسیه شوروی، از درون فروبپاشد؟

  ترفند آمریکایی ها در مقایسه با شوروی بسیار ساده بود: درگیری در اوهام نظامی. رقابت بر سر ساخت سلاحهای استراتژیک، موشکهای بالستیک و زرادخانه های اتمی، توش و توان شوروی را به انتها برد. مردم عادی شوروی در انتهای دهه 80 از قرن میلادی گذشته، در حسرت نان مانده بودند و سران کرملین به کلاهکهای اتمی خود می بالیدند که بسیار بیشتر از سلاحهای اتمی آمریکایی و ناتو بود.
  سناریوی چند لایه آمریکاییها با فرود بی سابقه این هواپیما در خاک ایران، شکل و شمایلی تازه می یابد. آمریکایی ها بیشتر از هر کشور خارجی دیگری، در اوضاع اقتصادی ایران، دقت می کنند. اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، فساد مالی فوق العاده فراوان در دولت و نهادهای حکومتی که نماد بارز آن، اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی، بی ثباتی ارز و طلا در بازارهای داخلی، نارضایتی عمومی ناشی از افزایش هزینه زندگی و بی اعتمادی مردم به عملکرد اقتصادی دولت، ضربات متعددی را به پیکره اقتصادی مردم تحمیل کرده، در این میان، آمریکایی ها، سرمسئولین را به آهن قراضه جاسوسی، گرم می کنند و چاله عظیم دیگری، بر سر راه اقتصاد فرتوت و بیمار رو به موت ایران قرارمی دهند که بخش عظیمی از آن در اختیار سپاه پاسداران است. آمریکایی ها، هوشمندانه، در مقابل دسترسی ایران به لاشه این پرنده، ابتدا سکوت کرده اند و امیدوارند ایرانیها، کرمی را که به قلاب زده اند، قورت بدهند و بیشتر و بیشتر و بیشتر روی صنایع نظامی خود، سرمایه گذاری کنند. آنها انتظار دارند در آینده نزدیک، این سرمایه گذاری بدون بازگشت، منجر به فروپاشی اقتصادی در ایران شود، مسئله ای که از هم اکنون نیز نشانه های آشکار آن به چشم می خورد.

  این یک سوی ماجراست، اما روی دوم سکه دیدنی است!

  طراحانی که سالهاست ما را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای و تکنولوژی موشک های بالستیک برای حمل بمب اتمی می کنند، در مرحله نخست حمله وحشیانه به سفارت انگلیس را طراحی کردند که به جهان بفهمانند که ایران به تعهدات بین المللی خویش پایبند نیست!
  سپس سناریوی هواپیمای رادارگریز جاسوسی را پیاده می کنند و ابتدا، انکار می کنند تا طرف ایرانی در موضع اصرار بیافتد و قدرت نمایی کند، آمریکا این نمایش را بازی می کند که ایران پیروزی خود را بزرگ بنمایاند و از اهمیت این فتح الفتوح بگوید، سپس سخن ایران را تایید می کند و در واقع مهر تاییدی بر دستیابی به این تکنولوژی پیشرفته – توسط ایرانی که به تعهدات بین المللی پایبند نیست – می زند! حال راحتتر می تواند خطر ایرا ن را برای جامعه جهانی جا بیاندازد و مقدمات دخالت نظامی در ایران را فراهم سازد! فراموش نکنید که ابتدا یک سناتور نگرانی خود را از خطرحمله صدام به اسرائیل آشکار کرد، صدام گمان کرد که اسرائیل نقطه ضعف آنهاست و می تواند این تهدیدات اقدام پیشگیرانه باشد، پس صدام هم اسرائیل را به سلاح کشتار جمعی تهدید کرد! و همین شد بهانه ای برای حمله به عراق!
  امروز آنچه بازدارنده است، حجم سلاح و توان نظامی نیست، چه آنکه این توان در مقابل آمریکا عددی نیست! ما باید آنها را خلع سلاح کنیم، باید بهانه دستشان ندهیم، ما باید با سلاح مظلومیت از خود دفاع کنیم. نباید بگذاریم که اجماع بین المللی علیه ایران شکل گیرد و این با حماقت های سرداران عزیز شدنی نیست، هر جمله این سرداران ما را یک گام به سوی جنگ می برد!
  و آخر الکلام این که به دم این موش نخی بسته اند تا بدانند که به کجا می رود و …
  مراقب باشید، از صفر تا صد این پروژه دام است! یا اسب تروا است که با آن به اجماع بین المللی علیه ما رسند، یا کرم سر قلاب است که ما را در دام سرمایه گذاری در این مسیر بیاندازند (و صد البته عده ای از کنار این بودجه محرمانه به فیض برسند! ) و دست آخر هم نخی به دم این موش بسته اند تا به سوراخ های شما سرک بکشند!

  • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 8:19 ق.ظ.

   با حضور نیروی انتظامی محلی بر سر لاشه به زمین نشسته، مشخص شد یکی از بالهای این هواپیما شکسته و برخی از مهمات آن از جمله موشکهای نصب شده در زیر بالها نیز مصرف نشده باقی مانده است (مهماتی که در پخش تصاویر تلویزیونی، برای امنیت بیشتر از لاشه هواپیما جدا شده بود)
   —————–
   این نوع از هواپیماهای بدون سرنشین فقط شناسایی است و مواد منفجره شامل موشک یا بمب یا سلاح با خود حمل نمیکنند!

 13. رامین دسامبر 16, 2011 در 6:36 ب.ظ.

  از بالا تا پایین کامنتها را خوندم. ما ایرانیها چقدر داستان سراهای قهاری هستیم. هرکسی برای خودش برای این ماجرا بعد از حادثه یک داستان میسازه و بعدش یکسری دلایل میاره که داستانش راسته. یکی میگه تو طبس افتاده برید از آشناهایتان در آنجا بپرسید. اون یکی میگه تو یزد سقوط کرده چوپانها پیداش کردن. یکی میگه کار کار خود آمریکاییهاست. خود اصل خبر هم غیر قابل قبول تر از همه داستانهاست. چرا که این هواپیما در حال حاضر باید فقط عده بسیار محدودی به آن دسترسی داشته باشند و آن افراد قطعا تحت نظر هستند و براحتی چنین مصاحبه ای انجام نمی دهند (البته شرط عقل اینو میگه).

 14. حکومت دسامبر 16, 2011 در 9:08 ب.ظ.

  مسعله کاملا واضحه هست

  اینها با این نیروهای متخصص و منظمشون امدند 2 تا موشک رو جابجا کنند (دقت کنید فقط جابجایی)که احتمالا یک کارگر افغانی خیلی بهتر انجامش میداد . زدن کل پادگان رو بردند رو هوا. گند همه خالی بندیاشون در امد که هیچ عددی نیستند . طبق معمول رفتند نشستند فکر کردند که چیکار کنیم که این گند فجیع ماس مال بشه رفتند یه پولی دادند به گلبودین حکمیار یه هواپیما که تازه سقوط کرده بود خریدند و بعدش هم شروع کردند به هوچیگری . هنوز مهر این خشک نشده بود . کاشف به عمل اومد که باز نیروهای متخصصشون تو اصفهان یک مشت توپ و خمپاره رو بدون خنثی کردن ریختن تو کوره ذوب اهن باز حیثیت رهبرشون قهوه ای شده. خلاصه داستان داستان پت و مت حکایت ایناست هی زور میزنند یه غلطی بکنند هی گندش از جای دیگه در میاد .

  بابا خدایی یکی باید از وضع اینها فیلم بگیره تبدبل میشه به اولین فیلم مستند خنده دار تو دنیا .
  فقط باید خندید به ریش این عقب افتاده ها

  • آلفرد دسامبر 16, 2011 در 10:31 ب.ظ.

   این چه حرفی هست که میزنی؟! یعنی آمریکا عرضه نگهداری و محافظت از تجهیزات نظامی خودش را نداره و هرکسی بخواهد به راحتی میتواند آنها را برباید یا به دست بیاورد؟!

 15. شاهين دسامبر 19, 2011 در 8:58 ب.ظ.

  بابا چرا اينقدر داستان سر هم ميكنيد
  انچه كه از شواهد برمياد فعلا اين هواپيما دست ايران و از اون ميشه حتي به عنوان يه بلف هم استفاده كرد

 16. بازتاب: کارتون؛ داغ‌ترین سوژه بازار خودروهای دست دوم در ایران! « گاه نوشته‌های آلفرد

 17. sourosh مِی 15, 2012 در 11:17 ق.ظ.

  سلام .هواپیما تو خاک افغانستان نزدیکیه مرز ایران به دست افغانها زده شد و تا سقوط کنه به ایران رسیده همین

 18. بازتاب: یکسالگی وبلاگ و گزارش آماری از عملکرد یکسال گذشته « گاه نوشته‌های آلفرد

 19. Leora سپتامبر 12, 2013 در 6:06 ب.ظ.

  And here’s a good tip: if your bag’s cleaning instructions call for
  air drying in a tumble dryer, try throwing a few tennis balls in with the sleeping bag.
  Many times if you use our suggestion you will find that the quality backpacks are the same
  price as the cheaply made backpacks. To do this I still put a large plastic bag in my backpack and
  pack everything in this.

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: