درخواست اوباما از ایران برای برگرداندن هواپیمای جاسوسی آمریکا و چند نکته در این رابطه

هواپیمای جاسوسی فوق پیشرفته RQ-170 آمریکا که در تلویزیون ایران به نمایش درآمد.

خبرگزاری‌های مخلتف (+ ، +) گزارش کرده‌اند که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری با حضور نوری المالکی نخست وزیر عراق که در واشنگتن به سر میبرد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته است که آمریکا از ایران درخواست کرده که هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین این کشور را بازپس دهد. وی افزوده است که آمریکا هم اکنون منتظر دریافت پاسخ ایران است. از سوی دیگر بی‌ بی‌ سی گزارش میکند که  هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که آمریکا به طور رسمی از ایران تقاضا کرده است که هواپیمای مذکور را پس دهد. اما او ادامه داده است که خوش‌بین نیست که جمهوری اسلامی چنین کاری را انجام دهد.

صحبت‌های اوباما و کلینتون در این رابطه از چند جهت حائز اهمیت است:

 1. اذعان آمریکا به در اختیار ایران بودن هواپیمای جاسوسی این کشور. تا پیش از صحبتهای اخیر اوباما و کلینتون، گمانه‌‌ زنی‌ های بسیاری در مورد صحت و سقم زمین‌گیر شدن هواپیما در ایران و اینکه آیا واقعا تصاویر نشان داده شده در تلویزیون ایران مربوط به هواپیمای مذکور بوده است یا نه، مطرح شده بود. حتی بعضی از خبرگزاری ها به نقل از مقام‌های ناشناس آمریکایی عنوان کرده بودند که هواپیما نابود شده و چیزی از آن به دست ایران نیفتاده است (+). اما حالا با این صحبتهای اوباما و مطرح شدن درخواست آمریکا، عملا ثابت میشود که تشکیک‌ها و گمانه زنی ها در این مورد بی اعتبار است و واقعا هواپیمای پیشرفته آمریکایی در اختیار ایران است. اینکه چطور این هواپیما به شکل تقریبا سالم به دست ایران افتاده هنوز مشخص نیست. ایران مدعی است که به سیستم کنترل هواپیما نفوذ کرده و کنترل آن را بر عهده گرفته، اما آمریکایی‌ها میگویند هواپیما دچار نقص فنی شده است.
 2. اهمیت اطلاعاتی، تکنولوژیکی و امنیتی هواپیمای ساقط شده. نفس پرداختن عالی‌ترین مقام‌های آمریکایی به موضوع هواپیمای بدون سرنشین این کشور نشان دهنده اهمیت فوق‌العاده قضیه از نقطه نظر امنیت ملی، اطلاعاتی و تکنولوژیکی در نزد آمریکایی‌هاست. از آنجاییکه این هواپیما از پیشرفته‌ترین تکنولوژی رادارگریزی و کسب اطلاعات جاسوسی-‌نظامی از طریق سنسورهای ویژه تعبیه شده در بدنه آن برخوردار بوده است، آمریکایی‌ها به شدت نگران آن هستند که مبادا این تکنولوژی در اختیار رقبای آنها یعنی چین و روسیه که از قضا روابط خوبی هم با جمهوری اسلامی دارند، قرار داده شود. همچنین آنها نگران هستند که جمهوری اسلامی با نفوذ به سیستم سنسور و ذخیره اطلاعات این هواپیما، به چگونگی عمل آن پی برده و در آینده بهتر بتواند به مخفی‌کاری در برنامه هسته ای خود دست بزند؛ به گونه‌ای که شناسایی و جاسوسی از تاسیسات هسته‌ای ایران، سخت و سخت‌تر شود. اهمیت قضیه از نظر امنیت ملی و حیثیت سازمان جاسوسی آمریکا هم بسیار قابل ملاحظه به نظر میرسد. پیشتر برخی از خبرگزاری‌های معتبر (+) به نقل از مقام‌های آمریکایی خبر داده بودند که آمریکا ابتدا تصمیم گرفته بوده که با عملیاتی ضربتی در خاک ایران، این هواپیما را منهدم کند یا آنرا مجددا تصاحب کند. اما بعدا از انجام عملیات به دلیل دشوار و غیرعملی بودن، صرفنظر کرده‌اند. همچنین بی بی سی در مقاله ای به قلم فرانک گاردنر خبرنگار امنیتی خود نوشته است که این واقعه آبروریزی بزرگی برای سیا (سازمان جاسوسی آمریکا) است که آن را تکان خواهد داد.
 3. شکایت ایران به دادگاه، شورای امنیت و عواقب بین‌المللی. در پی زمین‌گیر شدن هواپیمای آمریکایی در ایران، جمهوری اسلامی سفیر افغانستان را فرا خوانده و به او شدیدا اعتراض کرده بود که چرا آمریکا توانسته است از آسمان آن کشور برای تجاوز به حریم هوایی ایران استفاده کند. این موضوع خوش‌آیندی برای آمریکا نیست چرا که تنش با دولت کرزای را افزایش خواهد داد و مشکلات آمریکا در افغانستان را بیشتر خواهد کرد. همچنین شکایتی رسمی از سوی جمهوری اسلامی به مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شده و از آنها خواسته شده است که آمریکا را به دلیل تجاوز به حریم ایران محکوم کنند. اگرچه آمریکا عضو دائم شورای امنیت است و از حق وتو سود میبرد، اما هیچ دوست ندارد که در رسانه‌ها به عنوان کشوری متجاوز که قطعنامه شورای امنیت بر ضد خود را وتو میکند شناخته شود. همچنین دوست ندارد قطعنامه‌ای بر علیه‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد، چیزی که در صورت ارائه مدارک کافی از سوی ایران بسیار محتمل به نظر میرسد. از سوی دیگر با توجه به تهدید جمهوری اسلامی به ارسال شکایت‌نامه حقوقی همراه با مدارک به دست آمده از هواپیمای آمریکایی به دادگاه بین‌المللی و تقاضای غرامت از آمریکا، شرایط به شدت به ضرر حیثیت و آبروی بین‌المللی آمریکا پیش میرود. فراموش نکنیم که ورود یک هواپیمای جاسوسی به حریم هوایی یک کشور دیگر در حقوق بین‌الملل، عملی غیر قانونی تلقی میشود و مصداق اعلام جنگ میباشد که میتواند عواقب وخیمی را برای کشور متجاوز به همراه داشته باشد.
 4. احتمال معامله پشت پرده میان ایران و آمریکا. با توجه به موارد ۲ و ۳، بازپس گیری هواپیما و تلاش برای مسکوت گذاشتن قضیه  در نظر آمریکا ضروری به نظر میرسد. اما از آنجاییکه این کشور به خوبی میداند که جمهوری اسلامی این هواپیما را پس نخواهد داد، سوالی که پیش می آید این است که پس چرا آمریکا به طور رسمی درخواست استرداد هواپیما را مطرح کرده و اوباما هم آن را به طور علنی بیان کرده است؟! پاسخ: به نظر میرسد همراه با تقاضای استرداد، آمریکا پیشنهادات دندان‌گیری را به ایران داده باشد. احتمالا مطرح کردن علنی قضیه توسط اوباما و کلینتون هم به این خاطر است که نظر مقام‌های جمهوری اسلامی را جلب کرده و خود را مصمم و متعهد به عملی‌کردن پیشنهادات داده شده در عالی‌ترین سطوح هیات حاکمه آمریکا نشان دهند.

در نهایت باید منتظر ماند و واکنش ایران را دید. باید دید آیا پیشنهادهای احتمالی آمریکایی‌ها آنقدر چرب بوده است که توجه ایرانی‌ها را جلب کند یا نه! اما به طور کلی و با توجه به سابقه طرفین، بسیار بعید به نظر میرسد که جمهوری اسلامی حاضر به باز‌ پس دادن هواپیما شود. سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه در مصاحبه تلویزیونی چند روز پیش خود، این هواپیما را مظهر تجاوز خوانده و به صراحت گفته بود که جمهوری اسلامی این هواپیما را پس نخواهد داد. آنچه بدیهی به نظر میرسد این است که جمهوری اسلامی این سند مهم آمریکایی را به راحتی از چنگ نخواهد داد.

——–

مطالب مرتبط:

ایران هواپیمای آمریکایی گرفته شده را به نمایش گذاشت

13 پاسخ به “درخواست اوباما از ایران برای برگرداندن هواپیمای جاسوسی آمریکا و چند نکته در این رابطه

 1. farhad دسامبر 13, 2011 در 4:33 ق.ظ.

  نکنه قطع برنامه پارازیت هم یکی از امتیازاتی است که آمریکا حاضر شده به ایران بدهد؟!! شاید

  • آلفرد دسامبر 13, 2011 در 4:41 ق.ظ.

   اون به نظر میرسد بیشتر مربوط به اختلافات در داخل خود بخش فارسی صدای آمریکا و نیز بعضی تغییر رویه ها پس از آمدن مدیریت جدید باشد. منظور من از امتیازها در این مطلب بیشتر موارد سیاسی بود، مثلا تعویق در اعمال تحریم های بیشتر یا خودداری از اعمال تحریم بانک مرکزی، یا تحریم نفتی، مواردی از این قبیل.

 2. ali ostoor دسامبر 13, 2011 در 3:17 ب.ظ.

  در پاسخ به آلفرد! شما یا خیلی ساده تشریف دارید یا خیلی … ! به عنوان یک ایرانی میگم در صورتی باید این هواپیما رو پس بدن که امریکا سریعا تمام دارایی ایران رو آزاد کنه و حتی سود اون رو تو این 30 سال بده! و ضرر و زیان ایران رو هم در این باره بده! و تمام تحریمها رو برداره . تعویق؟!!!! شما خیلی کودن تشریف دارید!!! به عنوان یک ایرانی به هر کجای دنیا که سفر کنید به دلیل همین امریکای عوضی به هواپیمای شما سوخت نمیدن!!! و کلی از کار و زندگیتون که میوفتید و مزحکه همه جا هم شدیم!!! بعد بیام راحت بهشون پس بدیم؟!!!!!!!

 3. lplndhkd دسامبر 13, 2011 در 4:38 ب.ظ.

  ازدست دادن هواپیما توسط امریکائی ها ،موجب بفکر فرورفتن آنها و ایجاد نوآوریهای جدید خواهد شد و ضعفهای هواپیمای قبلی هم کلی مرتفع میشود و زمان همه چیز ثابت خواهد کرد

 4. رضا دسامبر 13, 2011 در 6:12 ب.ظ.

  حتی اگر هم باعث این بشه که آمریکا بفکر ارتقاع سیستم هئاپیماهای خود بیفته و آنها رو ارتقاع بده باز چیزی از ارزش این نکته که این هواپیما باعث ارتقاع سیستم های ما نسبت سایر کشور هایی که این فناوری رو در اختیار ندارن نخواهد شد……آمریکا با رفع این عیوب یک پله پیشرفت خواهد کرد اما ایران نسبت به سایر رقبای خود دها پله پیشرفت میکنه…….
  درکل آمریکایی ها خیلی بی صفت تشریف دارن که وقتی هم کارشون گیره یه معذرت خواهی خشک و خالی (حداقل برای دلخوشی رسانه ها) از ایران نکردند…واقعا کهک

 5. محمد دسامبر 13, 2011 در 6:23 ب.ظ.

  من به عنوان یک ایرانی افتخار میکنم که تکنولوزی ایران تا حدی بالا رفته که هواپیمای جاسوسی امریکا رو به این راحتی تصرف کنیم خوشحالم وافتخار میکنم که تو کشورمون این قدر مغز متفکر داریم که پوزه اون امریکا رو به خاک میمالیم من به جای مسوولین بودم محال بود استرداد بدم مگر این که آمریکا از تمام مواضع خودش عقب نشینی کنه و رسما در سازمان ملل معذرتخواهی کنه البته تو این مدت سعی میکردم تکنولوژی ساختشم بدست میآوردم زنده باد ایران و ایران دوست

  • آلفرد دسامبر 13, 2011 در 6:41 ب.ظ.

   البته هنوز حقیقت ماجرا مشخص نشده است و احتمالا مشخص نخواهد شد چون طرفین تمایلی به پاسخگویی ندارند. معلوم نیست که ایران واقعا سیستم کنترل هواپیما را هک کرده باشد. زیرا بسیار دشوار به نظر میرسد. ضمن اینکه در تصاویر دیده میشود که گویی دو بال هواپیما کنده شده و سپس مجددا چسبانده شده بوده است. مشخص نیست آیا این کار برای تسهیل حمل و نقل هواپیما صورت گرفته یا در حین فرود این اتفاق افتاده است! به طور کلی سوالات زیادی در مورد چگونگی ماجرا و اینکه چطور این هواپیما به شکلی تقریبا سالم به دست ایران افتاده است وجود دارد. هنوز مشخص نیست چرا سیستم خودکار هواپیما برای بازگشت به پایگاه عمل نکرده و چرا سیستم خودانفجاری آن نیز فعال نشده است؟ سوالات زیاد است …! ضمن اینکه این درخواست اوباما هم بسیار تعجب برانگیز و عجیب است!

 6. رضا دسامبر 13, 2011 در 6:31 ب.ظ.

  دمشون گرم./……………………..حاااااااااااااااااااااااااااالللللل کردم

 7. Amir دسامبر 13, 2011 در 7:48 ب.ظ.

  هاهاها واقعا چه کامنت های باحالی میذارین. آخه یه کم فکر هم خوبه به خصوص اونایی که خوشحالن که ایران پیشرفت کرده. ایران ۳۰ ساله سد کرج رو نتونسته لایروبی کنه که مشکل کم آبی تهران رو حل کنه، ایران یه هواپیمای مسافر بری رو نمیتونه تعمیر کنه روزی ۱۰ نفر رو میگیرن که میخواستن قطعات هواپیما واسه ایران بخرن، ایران (رژیم ایران) عرضه نداره برداشت اعراب از حوزه های نفتی رو کنترل کنه، ایران نتونسته تو چاههای نفتش گاز تزریق کنه و تولید نفتش از نصف کمتر شده …….. بازم بگم؟
  این یه بازیه که آمریکا شروع کرده. چه غلطی میخواد بعدش بکنه هنوز معلوم نیست. یعنی اوباما نمیدونه اینا یه همچین مالی رو بگیرن پس نمیدن؟ بعد الکی میاد خودشو جلو همه خراب کنه؟
  این هواپیما تا امروز هزاران پرواز رو روسیه و چین (که ما هنوز تخم مرغ و گندم ازشون وارد میکنیم) انجام داده بعد فقط ایران به حول قوه ی الهی تونسته یکی از اینا رو گیر بندازه.
  اون چیزی که حدی نداره خریته خریت.

  • آلفرد دسامبر 13, 2011 در 10:30 ب.ظ.

   اینها درسته منتهی جمهوری اسلامی هزینه هنگفتی را صرف ارتقای سیستم های دفاعی، موشکی و به طور کلی پروژه های نظامی کرده. ضمن اینکه کمتر از ۲ ماه پیش ایران از روسیه سیستم پیشرفته سیار اختلال در امواج با نام «آوتوبازا» را دریافت کرد، ممکن هست از اون سیستم برای اختلال در ارتباط این هواپیما با مرکز استفاده شده باشد. حتی ممکن هست روسیه یا چین به طور مستقیم به ایران در به دست گرفته کنترل این هواپیما یاری رسانده باشد. وقتی جمهوری اسلامی حاضر است مقادیر هنگفتی از درآمد نفتی خود را برای مصارف نظامی به روسیه یا چین بدهد، هر چیزی ممکن است.
   به این لینکها در مورد این سیستم پیشرفته پارازیت انداز مراجعه کنید:
   http://www.flightglobal.com/blogs/the-dewline/2011/12/avtobaza-irans-weapon-in-rq-17.html
   http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/10/111025_ll_russia_iran_weapons.shtml

 8. Amir دسامبر 14, 2011 در 2:00 ب.ظ.

  حرف شما هم درست ولی سیستم دفاعی پیشرفته با سیستم اختلال رادار و امواج رادیویی خیلی فرق میکنه. من که فکر نمیکنم حتی روسیه حاضر باشه ایران بیش از حد مجهز باشه. این هواپیما به قول ایران ۲۵۰ کیلومتر تو خاک ایران بوده. اونم تو شرق. جایی که ایران هیچ چیز به درد بخوری واسه جاسوسی نداره. ۲۵۰ کیلومتر هم فاصله ی زیادی هست تا مرز افغانستان پس فرضیه ی کنترل مرز افغانستان هم که آمریکا ادعا میکنه منتفی هست چون میتونست به راحتی رو خود مرز حرکت کنه بدون هیچ تهدیدی از طرف افغانها. اینو از عمد این همه فرستادن جلو که بیفته دست ایران. (به نظر من). ضمنا تمام هواپیماهای رادار گریز به رنگ سیاه هستن که هیچ رفلکتی نداشته باشن. و ۱۰۰۰۰ دلیل دیگه. ایران فقط تکنولوژی انتحاریش از غرب جلو تره. بقیش ادعاست. خواهید دید که در صورت وقوع جنگ ایران دیوانه وار فقط موشک میزنه به اسراییل و سمت ناو ها وا پایگاه های امریکایی فشفشه هم نمیتونه بزنه. اینا با این حرفا فقط میخوان جو وحشت رو برای مردم ایران راه بندازن که ما ال هستیم و بل هستیم.

 9. بازتاب: چگونگی افتادن هواپیمای جاسوسی آمریکا به دست ایران فاش شد! « گاه نوشته های آلفرد

 10. mahdi ژانویه 17, 2012 در 11:47 ب.ظ.

  به نظر من هم امیر هم الفرد حرف مفت میزنن از حسودی نمیدونن چی کار کنن امریکا یواش یواش داره جواب بس میده فکر کردین جمهوری اسلامی چیز کوچیکیه به فضل الهی نصر من الله و فتح قریب

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: