مرگ مشکوک احمد رضایی در دوبی؛ یافته های یک جستجوگر مستقل

احمد رضایی میرقائد

کنث تیمرمن روزنامه نگار، نویسنده آمریکایی و مدیر اجرایی موسسه دموکراسی برای ایران مستقر در ایالات متحده که در زمان حضور احمد رضایی در آمریکا با او آشنا شده بوده است، یافته ها و مشاهدات خود از مرگ مشکوک به قتل احمد رضایی -فرزند ارشد محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران- را به شکل یک مقاله ویژه در سایت واشنگتن تایمز منتشر کرده است. او در این مقاله عملکرد پلیس دوبی و اعلام مرگ احمد رضایی به عنوان «خودکشی» را زیر سوال برده و تلویحا مرگ احمد رضایی را قتل معرفی میکند. او دریافته است که یک فرد روس تنها چند ساعت قبل از کشف جسد احمد توسط تمیزکارهای هتل، به اتاقی واقع در انتهای راهرو محل اقامت احمد وارد شده بوده است. فردی دقیقا با نام این فرد روسی به خاطر انجام یک ترور سیاسی در لیست سیاه پلیس بین الملل (اینترپل) قرار دارد. عجیب اینکه پلیس دوبی هیچ بازجویی از این فرد نکرده است. او همچنین دولت اوباما و کنسولگری آمریکا در دوبی را به کم کاری متهم میکند. او معتقد است که روال معمول مربوط به مرگ شهروندان آمریکایی در مورد مرگ احمد رضایی رعایت نشده است. او دلیل این امر را امیدواری دولت اوباما به حل دیپلماتیک مناقشه هسته ایران معرفی میکند و مینویسد که دولت آمریکا نمیخواسته با پیگیری موشکافانه موضوع این مرگ، فرصت بالقوه مذاکرات احتمالی آینده با جمهوری اسلامی را به کلی از بین ببرد.

فرازهایی از قسمتهای مهم مطلب منتشره توسط او در زیر آورده شده است:

 • من تام اندرسون (احمد رضایی)، ۳۵ ساله، را به خوبی میشناختم. او بیش از ۱۰ سال پیش زمانی که به آمریکا آمد، در زیرزمین خانه من با تماشای فیلم های جکی جان زبان انگلیسی یاد گرفت. لذا علاقه خاصی دارم که بدانم واقعا چه بر سر احمد آمده است. زن سابقش از من خواست که به عنوان وکیل او تحقیق کنم ببینم حقیقت پشت ماجرای مرگ احمد چیست. لذا من به عنوان وکیل او میتوانستم به نزد مقام های آمریکایی و اماراتی رفته و پرس و جو کنم.
 • صحنه مرگ  احمد در ظاهر همه نشانه های یک مرگ آرام به گونه ای که یک خودکشی در نتیجه استعمال بیش از حد دارو به نظر برسد را دارد، اما موضوع این است که همه چیز بیش از اندازه طبیعی به نظر میرسد.
 • هرچقدر که من بیشتر در مورد این مرگ به کنکاش پرداختم بیشتر به این نتیجه رسیدم که این مرگ مشکوک است. همچنین متقاعد شده ام که پلیس و مقام های دوبی تلاش کرده اند که هر سرنخی که به گونه ای به برنامه ریزی شده بودن این مرگ اشاره میکند را نادیده بگیرند. ایرانی ها همسایه ای خطرناک هستند که اماراتی ها دوست ندارند آنها را تحریک کنند!
 • برخلاف قوانین ایالات متحده، وزارت امور خارجه هیچ تلاشی نکرده بود که زن سابق و فرزند ۷ ساله احمد را از مرگ او مطلع کنند و هنگامی که من با آنها تماس گرفتم اصلا از موضوع مرگ احمد آگاه نبودند. همچنین برخلاف استاندارد موجود که پس از مرگ یک شهروند آمریکایی در خارج از آمریکا، اداره پلیس فدرال آمریکا مطلع میشود، در مورد این مرگ این کار صورت نگرفته بوده است.

یافته ها:

 1. دکتر اماراتی که بر روی احمد عمل کالبدشکافی را انجام داده است، علت مرگ را مصرف بیش از اندازه داروی ضد افسردگی معرفی کرده است که احمد زیر نظر پزشک و به دلیل مقابله با حملات عصبی خود مصرف میکرده است. اما هنگامی که من در آمریکا با پزشکان آمریکایی مشورت کردم، آنها میزان داروی موجود در خون احمد را کاملا در محدوده نرمال دانستند.
 2. پلیس قوطی قرص هایی که او مصرف میکرده را در اتاقش پیدا کرده است. قوطی خالی نبوده است. اما معمولا فردی که قصد خودکشی دارد همه قرص ها را مصرف میکند و اهمیتی به میزان دارویی که میخورد نمیدهد.
 3. سه بریدگی موازی موجود بر روی بازوی چپ احمد به نظر شبیه به یک امضا است. از میزان بسیار اندک خونی که از این بریدگی ها خارج و بر روی زمین ریخته است اینطور استنباط میشود که این بریدگی ها پس از مرگ احمد بر روی بدن او ایجاد شده اند. پلیس هنوز وسیله ای که با آن این بریدگی ها ایجاد شده است را کشف نکرده است.
 4. احمد به خانواده اش در ایران اطلاع داده بوده است که در دوبی احساس امنیت نمیکند و احساس میکند که همواره تحت تعقیب است. به دلیل همین احساس عدم امنیت او حدودا یک ماه پیش از مرگ محل اقامت خود را تغییر داده و به هتل گلوریا که از امنیت بالاتری برخوردار است نقل مکان کرده بود.
 5. او در تاریخ ۱۳ اکتبر به هتل گلوریا وارد و پیشاپیش اجاره یک سال اقامت خود را پرداخت کرده بوده است. قطعا این چیزی نیست که کسی که قصد خودکشی دارد انجام میدهد.
 6. در گزارش پلیس دوبی هیچ اثری از ویدئوهای گرفته شده توسط دوربین های مدار بسته هتل دیده نمیشود. این گزارش با این فرض بوده است که هیچ دوربینی در طبقه ۱۸محل اقامت احمد وجود ندارد، حال آنکه من ۲ دوربین در راهرو، یکی درست در کنار در ورودی آپارتمان او پیدا کردم. همچنین ۴ دوربین دیگر در کنار آسانسورها و کریدور کناری مشاهده کردم.
 7. مشکوک ترین چیزی که من دریافتم این بود که یک فرد روسی درست چند ساعت پیش از کشف جسد احمد توسط نظافتچی های هتل به اتاقی در انتهای راهرو آپارتمان احمد وارد شده بوده است. فردی روسی دقیقا با نام همین فرد در لیست افراد تحت تعقیب پلیس اینترپل وجود دارد. عجیبتر اینکه پلیس دوبی هیچ بازجویی از این فرد انجام نداده است.

من به پلیس دوبی گفتم که ممکن است فردی مخلوطی از داروهای قوی را به بدن احمد تزریق کرده باشد تا مرگ او خودکشی بر اثر استعمال بیش از اندازه دارو به نظر برسد. قاتل میتوانسته پس از ورود احمد به هتل به آنجا نقل مکان کرده باشد. دقیقا چیزی مشابه با مورد قتل سال گذشته یک دلال اسلحه حماس که توسط یک مامور موساد در هتل محل اقامت وی اتفاق افتاده بود. اما پلیس دوبی و اداره جرم شناسی آنها حرفهای من را رد کرده و به من گفتند که تحقیقات آنها با استانداردهای بین المللی و توسط افراد مجرب تحصیلکرده در آمریکا و بریتانیا انجام شده است. (اگرچه فردی که کالبدشکافی را انجام داده تحصیلکرده مصر بود)

مطلب مرتبط:

ویکیلیکس: همکار العقیلی [قاچاقچی و شریک محسن رضایی] می گوید قاچاق سیگار جی تی آی [وینستون] در ایران در اختیار مافیای لبنان [حزب الله] است

 

 

 

8 پاسخ به “مرگ مشکوک احمد رضایی در دوبی؛ یافته های یک جستجوگر مستقل

 1. ایرانی دسامبر 5, 2011 در 7:49 ب.ظ.

  کار کار خامنه ای است این را از قیافه سردار رضائی میتوان تشخیص داد .

  • آلفرد دسامبر 5, 2011 در 8:45 ب.ظ.

   نمیدونم، یکی از احتمال ها همین است. البته احتمال دیگر هم این است که درگیری جناحی داخل حکومت باشد یا احتمال دیگر این است که درگیری کارتل های سیگار باشد چون محسن رضایی در کار قاچاق سیگار فعال است و اکثر این سیگارها هم از دوبی می آید. احتمال دارد درگیری شده باشد بین این کارتل های سیگار سر سهم و رقابت و اینها و این بدبخت این وسط کشته شده باشد! از طرفی مشخص هم نیست این احمد رضایی اصلا دوبی چکار میکرده؟! شاید خودش هم تو باند پدرش دست داشته! در هر حال احتمالات زیاد است، خیلی سخت است به جواب رسیدن وقتی اطلاعات کافی وجود ندارد. اما عجیب این است که دولت امارات و پلیس دوبی سعی کرده اند سرنخ ها را دنبال نکنند تا سر و ته ماجرا هم بیاید!

 2. بهروز دسامبر 6, 2011 در 4:12 ق.ظ.

  خدا رحمتش کنه .اما این بنده خدا به سیاست ما ربطی نداره .

 3. شهروز دسامبر 6, 2011 در 2:18 ب.ظ.

  این جهان کوه است وفعل ما ندا
  سوی ما آید ندا ها را صدا
  فعل تو کان زاید ازجان وتنت
  همچو فرزندی بگیرد دامنت
  پس تورا هرغصه ماید زدرد
  برکسی تهمت منه برخویش گرد

 4. بازتاب: سعید امامی فقط یک مزدور بود و دستورات را اجرا میکرد، حکم قتل احمد خمینی از سوی خامنه‌ای و رفسنجانی صادر شده بود « گاه نوشته‌های آلفرد

 5. بازتاب: پروژه انتقال آب دریای خرز به مرکز ایران به نفع مردم یا سرداران سپاه؟ « گاه نوشته‌های آلفرد

 6. بازتاب: حقایقی که عباس فخرآور نمیخواهد شما بدانید + سند تصویری « گاه نوشته‌های آلفرد

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: