عدم حضور دانشجویان مسلمان در کلاسهای زیست شناسی در انگلیس به دلیل تضاد نظریه تکامل با قرآن

از راست به چپ: چارلز داروین، هارون یحیی، ریچارد داوکینز

دانشجویان مسلمان، از جمله شماری از دکترهای تحت تعلیم در یکی از دانشگاههای پیشتاز انگلستان، از شرکت در کلاسهای زیست شناسی با مضمون «نظریه تکامل (فرگشت)» خودداری کرده اند و علت این امر را مغایرت مبحث مذکور با مفهوم «پیدایش جهان توسط خالق» که در قرآن به صراحت از آن سخن گفته شده است، اعلام میکنند. استادان «دانشگاه کالج لندن» در انگلیس نسبت به آمار رو به رشد دانشجویانی که در کلاسهای تدریس نظریه داروین شرکت نمیکنند یا این کلاس ها را به نشانه اعتراض ترک میکنند، ابراز نگرانی کرده اند. آنها میگویند تدریس نظریه مذکور، بخش مهمی از مطالب واحد درسی را تشکیل میدهد.

همچون مسیحیان بنیادگرا، مسلمانان بر خلاف نظریه داروین معتقدند که خدایی («الله») وجود دارد که جهان، انسان و همه موجودات عالم را به یکباره خلق کرده است. استیو جونز استاد بازنشسته ژنتیک انسان در دانشگاه مذکور میگوید: «اگر این عده از دانشجویان تدریس چنین مفاهیمی را متضاد با اعتقادات مذهبی خود میدانند، اصولا چرا میخواهند زیست شناسی یاد بگیرند؟!» او میگوید سالها پیش بحث داغی را با چند دانشجوی مسیحی بنیادگرا در این مورد داشته است، اما الان اکثریت مطلق این دانشجویان که با این مباحث مخالفند، مسلمان هستند. او میگوید: «اینها یا سر کلاس حاضر نمیشوند، یا اگر حاضر میشوند مرتب از موضوع درس انتقاد میکنند یا اینکه ایمیل میفرستند و میگویند نباید چنین چیزهایی را یاد بگیرند!» او ادامه میدهد: «من متوجه نمیشوم اینها با چه چیزی مخالفند، من مذهبی نیستم. به نظر من اینها با این ایده که فرایندی تصادفی در عالم هستی وجود دارد که تحت تسلط خدا نیست، مخالفند.»

مدتی پیش اسامه حسن، امام جماعت مسجد التوحید در لیتون، مورد تهدید جانی قرار گرفته بود تنها به این خاطر که پیشنهاد کرده بود که نظریه داروین و اسلام ممکن است با یکدیگر سازگار باشند. گروه «مسلمانان برای انگلیس» قسمتی از افزایش باور به وجود خالق در میان مسلمانان انگلیس را به دلیل نوشته های نویسنده ترک «هارون یحیی» میدانند که اخیرا تحت تاثیر افزایش محبوبیت ایده های مسیحیان معتقد به وجود خالق در آمریکا، کتاب های متعددی را در محکومیت نظریه داروین نگاشته است. این نویسنده ترک، باور داروینی را با «نازیسم» مرتبط دانسته و کتابها و ویدئوهای سخنرانی او در بسیاری از کتاب فروشی های انگلستان به وفور وجود دارد. همچنین شبکه های تلویزیونی اسلامی و سخنران های مسلمان زیادی اندیشه های او را به طور مرتب در انگلیس تبلیغ میکنند.

گفتنی است ریچارد داوکینز، زیست شناس مشهور و استاد سابق دانشگاه آکسفورد نیز نگرانی خود را نسبت به افزایش شمار داشجویانی- تقریبا همگی مسلمان- که در کلاسها شرکت نمیکنند یا به نشانه اعتراض کلاسها را ترک میکنند، ابراز داشته است.

ترجمه مقاله دیلی میل

42 پاسخ به “عدم حضور دانشجویان مسلمان در کلاسهای زیست شناسی در انگلیس به دلیل تضاد نظریه تکامل با قرآن

 1. ehsan نوامبر 28, 2011 در 10:49 ق.ظ.

  ینی خااااااک تو سر هر اهمقی که نرفت سر کلاس! خب بیشعور یه کم فکر کن! کجاش با قرآن کریم تضاد داره اهمق؟!!! خاک!

  • اصغر حسینی والا نوامبر 28, 2011 در 11:50 ق.ظ.

   احمق یا اهمق؟ در هرصورت نظریه تکامل با قران در تضاد است به این دلیل که براساس نص قرآن آدم توسط خداوند مستقیما خلق شد نه اینکه در نتیجه تکامل سایر موجودات تولید شده باشد. اما من هم با شما موافقم که نرفتن سرکلاس درس (=نشنیدن نظر مخالف) حماقت یا شاید حتی هماقت باشه.

 2. اهسان نوامبر 28, 2011 در 10:50 ق.ظ.

  ینی خااااااک تو سر هر اهمقی که نرفت سر کلاس! خب بیشعور یه کم فکر کن! کجاش با قرآن کریم تضاد داره اهمق؟!!! ینی خاک تو سرتون!

 3. دوست نوامبر 28, 2011 در 11:17 ق.ظ.

  کار خوبی کردند که نرفتند آنها به اعتقاداتشون احترام گذاشتند ما هم باید یاد بگیریم به هر دیدگاه و نظری احترام بگذاریم

  • اصغر حسینی والا نوامبر 28, 2011 در 12:00 ب.ظ.

   دوست عزیر این موضوع زیاد ربطی به احترام گذاشتن به اعتقاداتشون نداره. می تونستند سر کلاس برن و نظریه تکامل رو بشنوند و یاد بگیرند و اگر انتقاد علمی دارند بیان کنند. اما اینکه حاضر به شنیدن یک تئوری علمی نباشند فقط به خاطر اینکه در قرآن چیز دیگری گفته شده که درست نیست.

   اما اینکه گفتید باید ما هم یاد بگیریم به هر دیدگاه و نظری احترام بگذاریم قبول اما این به معنای پذیرفتن هر نظری نیست. در افغانستان خیلی از مردم معتقدند عدد 33 یک عدد بی آبروست و مثلا حاضر نیستند ماشینی بخرند که پلاکش 33 است. البته نباید به کسانی که چنین اعتقادی دارند توهین کرد اما چطور من می توانم به این اعتقاد احترام بگذارم؟

   • کیانوش نوامبر 28, 2011 در 2:12 ب.ظ.

    حرفتان در مورد احترام به عقاید یکدیگر کاملا درسته ولی باید بگم اینجا بحث احترام به عقیده در کار نیست نظریه داروین یک نظریه علمی با کلی شواهد علمی و آزمایشات تجربی در پشت آن است این یک عقیده نیست ، کسی که مخالف این نظریه است نیازی به احترام گذاشتن به آن ندارد باید شاهد و دلیل مدعا بیاورد ثابت کند خلاف آن را التبه مدعایی که مورد قبول همه باشد البته دلیلی که مورد قبول همه اعم از دین دار و بی دین باشد و این جز به کمک علوم تجربی میسر نمی باشد محیط دانشگاه اصلا برای همین ساخته شده تا با بحث وآزمایشات علمی نظریه های غلط را کنار بگذاریم و نتایج مورد تاید را بپذیرم اگر این دوستان علوم تجربی را قبول ندارند که باید به این پارادوکس بزرگ جواب دهند که پس در دانشگاه که محل تحصیل علوم تجربی است چه می کنند ؟؟؟؟؟

    • آرش نوامبر 28, 2011 در 2:20 ب.ظ.

     آقای کیانوش
     من با شما موافقم به جز این جمله که گفتید «این جز به کمک علوم تجربی میسر نمی باشد»
     به نظر من به جز علوم تجربی که بسیار ملموس هستند، علوم دیگری هم برای اثبات یک نظریه وجود دارند اما این به این معنی نیست که افسانه های مذهبی توانسته پا به پای علوم تجربی پیش برود ومتاسفانه به خرافات تغییر مسیر داده.

  • الهان مِی 19, 2013 در 10:37 ق.ظ.

   دشمنی با علم چه ربطی به احترام به عقاید دارد؟
   من دلم لک زده یه کلاس درس در این رابطه ببینم اونوقت اونا شکر نعمت نمی کنن….

 4. timwii نوامبر 28, 2011 در 11:18 ق.ظ.

  chera inaro nemifrestan iran va bejashon chand ta daneshjoo az Iran nemire onja?

 5. yadi نوامبر 28, 2011 در 11:21 ق.ظ.

  This has been the main issue to the people who superficially believe in qoran or obey a certain religion this kind of people are fighting against the fact of CHANGE they can;t imagine that even the evolution as a CHANGE can happen under the mighty GOD their short sight stays the same and no doubt they will pas away narrow sighted and they will take their imagination six feet under, with themselves

 6. mehrdad نوامبر 28, 2011 در 1:59 ب.ظ.

  یک زمانی کلیسا معتقد به نظریه بطلمیوس بود و هر مخالفتی با این نظریه را به شدت سرکوب می کرد ، مسلمانان امروز به دوران قرون وسطی بازگشته اند که محققین علمی را تهدید به مرگ می کنند اگر واقعا به قرآن اعتقاد دارید خب به صورت علمی نظریه داروین را رد کنید و نظر خودتان را اثبات کنید ایمیل تهدید آمیز فرستادن و کلاس نرفتن یعنی چه ؟ البته من می دانم یعنی چه یعنی از لحاظ علمی چیزی در چنته ندارید می خواهید با هوچی گری و تهدید و ربط داروین به نازیسم (بخوانید گودرزی به شقایقی ) حرفتان را به کرسی بنشانید واقعا تعجب می کنم با این طرز فکر چرا این ابلهان به دانشگاه رفته اند وقتی علم را قبول ندارید چرا به جایی می روید که هرچیزی باید به روش تجربی اثبات شود.

 7. Gamer نوامبر 28, 2011 در 1:59 ب.ظ.

  من که تضادی در نص قرآن و فرگشت ندیدم.
  به راحتی قابل پوشش هستند.
  گرچه چون فیلسوف درست و حسابی مسلمان نداریم، این جهالت ها دور از انتظار نیست.
  دوستان لطفا به دیگران احترام بگذارید!!!! انها شما را نیازرده اند، از عقاید خود پیروی میکنند.

 8. خردگرا نوامبر 28, 2011 در 2:05 ب.ظ.

  منو ياد اين حرف معروف ميندازه که ميگه «حماقت انسان پايان ندارد»
  اون بيشعوري که داره درس زيست شناسي ميخونه بخاطر يه کتاب قديمي
  که نبايد کلاس درس بهترين استادا و باشکوه ترين نظريه ها رو ترک کنه.
  اينا بايد برن آخوند بشن.

 9. آرش نوامبر 28, 2011 در 2:14 ب.ظ.

  عکس العمل تند و بی منطق فقط از یک مذهبی تندرو بر میاد.
  دلایل برای نظریه داروین خیلی بیشتر از افسانه های مذهبی هستند اما هنوز هیچ کدوم صد در صد اثبات نشدند.

 10. شهروند نوامبر 28, 2011 در 2:32 ب.ظ.

  قران به شکلی تدوین شده که می توان به هر شکل که بخواهی آنرا تفسیر کنی. مجموعه داستانهای قرانی که مربوط به آغاز خلقت و آفرینش انسانه به اگر از روی متن بدون تفسیر خونده بشه بدون شک با فراگشت در تضاده. اما چنانچه با تفسیر و شبیه سازی آیات و ارتباطات غیر معمول در نوشتارها بخواهیم اون رو تاویل کنیم ممکنه بتوان برای فراگشت در قران حتی دلیل هم پیدا کرد و متاسفانه این موضوع در مورد اغلب مطالب مندرج در قران هم صادقه. حالا کتابی که دامنه ای چنین وسیع رو پوشش میده چطور می توان ملاکی برای یک موضوع دونست؟ این سوال، سوالی است که باید از مسلمانان معتقد به قران پرسید.

 11. محسن نوامبر 28, 2011 در 4:13 ب.ظ.

  احمقیت که شاخ و دم نداره. این یک حکم بدیهی است که مذهب با علم و واقعیت مغایرت کامل دارد.

 12. Gamer نوامبر 28, 2011 در 4:21 ب.ظ.

  بحث قرآن و علوم تجربی بسیار گسترده هست.
  در مجموع هیچ جای دین قطعی (وحی) رو نمیشه پیدا کرد با علوم تجربی در تضاد باشند. ضمنا به یاد داشته باشیم علوم تجربی «قطعیت» ندارند! چرا که منطق اونها استقرایی و استنتاجی هست.
  گاهی تقابل یا تزاحم پیش میاد، در اون صورت باید بررسی کرد صحت علوم تجربی در زمینه تزاحم چقدر هست؟ فرگشت هنوز که هنوزه قطعی نیست و صرفا نظریه ای است همانند کوانتوم که تونسته طبیعت رو به خوبی توضیح بده. اون هم در حیطه خودش.
  حتی اگر فرگشت رو هم قطعی بدونیم، باز هم با دین قطعی یا وحی در تضاد نیست! در قرآن وجود موجوداتی قبل از انسان ذکر شده است که میتوان اون رو با فرگشت تشریح کرد.
  گرچه وحی دخالتی در علم نمیکنه و نخواهد کرد، چون دین ایدئولوژی برای زیستن هست، نه ابزار تشریح طبیعت.
  حال باید دید دین جلوی پیشرفت علم رو گرفته یا نه؟
  تاریخ اثبات کرده اسلام پشتیبان علم بوده و جز توسعه دهندگان اصلی اون به حساب اومده (فارغ از دنیای کنونی مسلمین که در خواب به سر میبرند!)

  • mehr iran نوامبر 28, 2011 در 9:05 ب.ظ.

   قران رو از روی کتب ادیان دیگه نوشتن.اینکه بخواین قران رو کتاب فوق بشری قلمداد کنین یعنی بیراهه رفتن.وقتی کتابهای ادیان ومذاهب دیگه رو بخونین میبینین که قران چیزی که شما فکر میکنین نیست.قرانی که نوشته اعراب 1400ساله پیشه

   • Gamer نوامبر 28, 2011 در 9:27 ب.ظ.

    صیر تکاملی دین رو نمیشه نادیده گرفت. منطقا تنها میتوان به وحدت ریشه ادیان آسمانی معتقد بود. پس لزوما کتب دینی (الهی) به یکدیگر باید شبیه باشند.

 13. ariyairani نوامبر 28, 2011 در 4:56 ب.ظ.

  اینها کسانی هستند که حاضر نیستند کمی راجع به اعتقادات خودشون فکر کنن و از این میترسند که روزی بفهمند هرآنچه که درتصور خود داشتند یا تحت عنوان دین قرآن مذهب یا هرچیزی ازاین دست به خوردشان داده شده داستانی بیش نباشد تصور کنید بیست سی سال با یک عقیده بزرگ شوید و ناگهان یک نظریه علمی بیاید و هرآنچه کاشته اید را همچون طوفانی باخود ببرد البته تغییر کردن و پذیرفتن حقیقت سخت است و انتظار نمیرود هرکسی از عهده آن برآید ولی ناخرسندی من از جوامع دموکراتی است که به این دسته ازآدمها میدان میدهد جمود فکری خودشون را بر جوامع آکادمیک ترجیح دهند غافل از اینکه روزی این آدمها درآنجا به قدرتی دست پیدا کنند قاعده بازی را برهم میزنند درحال حاضر که این مسلمانان هستند که سردمدار این تفکر واپسگرا و پوسیده هستند وگوشهای خود را به سختی میفشارند تا حرف دیگری رانشنوند نمونه اش همین دانشجویان هستند

 14. aryiabod نوامبر 28, 2011 در 6:18 ب.ظ.

  راه حلش دست محققان ایرانیه. همین دیروز سر کلاس اندیشه اسلامی استاد دوتا کتاب معجزات قرآن و طب نوین در قرآن نوشته دانشمندان ایرانی رو آورده بود. چه چیزهایی رو در قرآن کشف کرده بودن! بیگ بنگ، سیاه چاه ها، عمر زمین و … . من که مسلمون شدم. حالا اگر نگران کم شدن دانشجوها در کلاس زیست شناسی شدن بیان پولی بدن به دانشمندان ایرانی تا نظریه تکامل رو توی قرآن کشف کنند.

  • mehr iran نوامبر 28, 2011 در 8:59 ب.ظ.

   دوست عزیز،شما که با یک حرف استادت مسلمون شدی شک نداشته باش،خیلی زود از اسلام منصرف میشی.کاش استادتون اون طرف قران رو واست میخوند تا ضد ونقیض هاش وایه های ضد بشری قران رو میفهمیدی.ثانیا این تفسیرهایی که از قران میشه همش بازار یک عده متحجره که میخوان هر جوری شده قران رو به خورد انسانها بدن،که در قبل از انقلاب این روند شروع شده بود در بین روشنفکران اسلامی.مانند مهدی بازرگان،سروش،طالقانی.در حالی که قران خود به صراحت اعلام کرده ،که ما قران رو فصیح فرستادیم.یعنی نیازی به تفسیر نداره.مثلا قران میگه کوهان شتر اینا ربطش میدن به، انفجار بزرگ این تفسیر ها سرکار گذاشتن اشخاصه. مثلا مهدی بازرگان مساله طهارت رو ربط میده به قوانین ترمودینامیک.حالا این دو چه ربطی به هم دارن ،من که نمیدونم.دوست عزیز قران رو خودت به زبان فارسی بخون

 15. mehr iran نوامبر 28, 2011 در 8:38 ب.ظ.

  این اشخاص مذهبی یکی از دلایل این کارشون اینه که میترسن که اگه نظرهای مخالف رو بشنون ،در اعتقاداتشون خللی ایجاد بشه.و گرفتار عذاب خداوندشان بشن .اساسا مذهب انسان رو جوری میسازه که شنیدن وفکرکردن درباره نظرات غیر از مذهب وکتب ان ،بسیار سخته .به این طریق ذهن پیروانشون رو منجمد میکنن، .حال هر مذهبی باشه.انسان وقتی به حقیقت و اگاهی میرسه که نظرات مختلف رو بشنوه ومقایسه کنه.امیدوارم این اشخاص به این ظرفیت برسن که تحمل شنیدن افکار غیر از مذهبشون رو داشته باشن.یادمون نره که بزرگترین مخالفان ادیان روزی خود ،انسان مذهبی دو اتیشه ای بوده اند.[در ضمن، فیلم قلم پرها ،با بازیه جفری راش وکیت وینسلت رو ببینید]

  • Gamer نوامبر 28, 2011 در 9:31 ب.ظ.

   فیلم Quills را هم دیده ام و آن را تحسین میکنم.
   اما در تاریخ مباحثات کلامی مسلمین با پیروان دیگر ادیان و حتی خداناباوران بسیار بسیار بسیااااااااار زیاد است.
   حتی خود پیشوایان اسلام و خصوصا مذهب تشیع.

 16. Ario ژانویه 2, 2012 در 9:15 ق.ظ.

  اشکال از این انگلیسهاست. اگه همه این مسلمونها رو بگردونن همومجا که ازش اومدن یا نه همه رو به راست بفرستن قم مشکل حله. اون ابلهی که نمیره سره ملاس بدرد دانشگاه و درس نمیخوره باید بره حوزه علمیه درس خارج و فقه و اصول نشخوار کنه.

 17. Ario ژانویه 2, 2012 در 9:16 ق.ظ.

  بابت غلطهای املایی معذرت میخوام. کیبوردم فارسی نداره همین هم جونم رو گرفت تا تایپ کردم.

 18. بازتاب: انتشار تصویر نیمه برهنه گلشیفته فراهانی و شکست سیاست های فرهنگی رژیم « گاه نوشته های آلفرد

 19. بازتاب: انتشار تصویر نیمه برهنه گلشیفته فراهانی و شکست سیاست های فرهنگی رژیم « گاه نوشته های آلفرد

 20. کوروش ژانویه 19, 2012 در 10:49 ق.ظ.

  1. خود پیامبر هم به حرف مخالفانش گوش می داد.
  2. چه اصل بر خلقت ناگهانی باشد چه و چه تدریجی برای کسانی که به خدا معتقد خللی در قدرت خدا ایجاد نمیکند چون در هردوصورت قدرت عظیمی برای کنترل این موضوع لازمه.
  3. اگر به نظر در حال حاضر مسئله ای با دین مشکل داره، این مشکل به علت تفسیر ما باشه و شاید در آینده مشخص بشه مشکلی نداشته. مثل حرام بودن رادیو و تلوزیون در سالهای دور گذشته

 21. ستار ژانویه 19, 2012 در 12:36 ب.ظ.

  مگه گوسفند هم زیست شناسی می خونه.

 22. ستار ژانویه 19, 2012 در 12:37 ب.ظ.

  مگه گوسفند هم زیست شناسی می خونه.به عقاید گوسفندا باید احترام قایل شیم

 23. بازتاب: ننگ بر آیینی که در آن یک جوان تنها به خاطر ابراز عقیده بایستی کشته شود! « گاه نوشته‌های آلفرد

 24. بازتاب: مناظره اخیر گواهی است بر خردمندی داوکینز و پایبندی او به اصول منطقی و علمی « گاه نوشته‌های آلفرد

 25. بازتاب: سنگسار نوجوانان عراقی به خاطر داشتن ظاهری شبیه پیروان سبک غربی ایمو « گاه نوشته‌های آلفرد

 26. shakiba مارس 21, 2012 در 5:00 ق.ظ.

  ۱- قرآن خلقت انسان را پیوسته به سلسله تکامل موجودات زنده و سرشاخه شجره حیات و مرتبط با بدنه و ریشه‌ها ومواد آلی درون خاک در طول میلیاردها سال معرفی کرده است. نظریه قدیمی مستقل بودن آفرینش آدمی از سایر موجودات، که طی هزاره‌ها بر جوامع انسانی حاکم بوده است، با آیات آشکار قرآن در باره خلقت آدمی در تضاد می‌باشد.

  ۲- آدم، برخلاف تصورقدیمی، اولین بشر و به اصطلاح «ابوالبشر» (پدرآدمیان) نیست، بلکه برگزیده‌ای از انسان‌های اولیه بوده که برای نخستین بار جهشی درمسیر اختیار و اراده مستقل پیداکرده است. قرآن آدم را، همچون سایر پیامبران، برگزیده‌ای از نسل خود می‌داند:

  «خداوند آدم، نوح، آل ابراهیم و آل عمران را از میان مردم عالم برگزید…» إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَىٰ آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إِبْرَاهِيمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِينَ (آل عمران ۳۳)

  ۳- به تصریح قرآن انسان از اولین منشاء حیاتی (نفس واحد) نشئت یافته است. انشاء هرچیزی (برخلاف خلقت که از مواد موجود است) از عدم می‌باشد، وقتی سلول نیز خود از اجزاء دیگری تشکیل شده است، «نفس واحد» باید اولین اثر حیاتی در کره زمین باشد:

  «اوست که شما را از «نفس واحدی» از عدم پدید آورد…» وَهُوَ الَّذِي أَنْشَأَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ …(انعام ۹۸)

  ۴- خدا آفرینش آدمی را از خاک آغاز کرده (سجده ۷) و به انسانها توصیه کرده برای شناخت نخستین آثار پیدایش حیات در زمین سیر کنند:

  «بگو در زمین سیر کنید وبررسی کنید چگونه آفرینش را آغاز کرده است؛ سرانجام خدا آفرینش آخرت را به همین گونه پدید می‌آورد؛ البته خدا بر هر کاری تواناست»
  قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ۚ ثُمَّ اللَّهُ يُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (عنکبوت ۲۰)

  ۵- قرآن با تعابیر مختلف مبداء آفرینش انسان را از خاک معرفی کرده است، اما نه از خاک معمولی، بلکه طی میلیونها سال ازتحولات فیزیکی و شیمیائی گوناگونی که در دل خاک (در ۴ مرحله بارور شدن خاک زمين براى حيات بعدى) صورت گرفته است.

  خاک آمیخته با آب (گِل) را، هرچند خشک شده و آبش تبخیر شده باشد، «طین» می‌گویند. این کلمه ۱۲ بار در قرآن تکرار شده است. اشارات زیر به برخی مراحل آن است:

  او کسی است که شما را از گِل آفرید، سپس سرآمدی زمانی برای آن گذراند هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ طِينٍ ثُمَّ قَضَىٰ أَجَلًا ۖ وَأَجَلٌ مُسَمًّى عِنْدَهُ ۖ ثُمَّ أَنْتُمْ تَمْتَرُونَ (انعام ۲)
  ما انسان را از چکیده‌ای (عصاره‌ای) از گِل آفریدیم وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِينٍ (مؤمنون ۱۲)
  همان که هر چه آفرید، نیکو آفرید و آفرینش انسان را از خاک آغاز کرد الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ ۖ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسَانِ مِنْ طِينٍ (سجده ۷)
  …ما آنها را از گِل چسبنده‌ای آفریدیم … إِنَّا خَلَقْنَاهُمْ مِنْ طِينٍ لَازِبٍ (صافات ۱۱)

 27. بازتاب: وقتی رهبر انقلاب یک بیمار جنسی بوده است، از مزدوران حکومتی چه انتظاری میتوان داشت؟! « گاه نوشته‌های آلفرد

 28. بازتاب: یکسالگی وبلاگ و گزارش آماری از عملکرد یکسال گذشته « گاه نوشته‌های آلفرد

 29. بازتاب: درسی که ناشر مجله فرانسوی «شارلی هبدو» به مسلمانان افراطی داد! + تصاویر « گاه نوشته‌های آلفرد

 30. ارنستو نوامبر 11, 2013 در 8:13 ب.ظ.

  جالبه!!! اين مسلمونا تا يك نظريه جديد علمي اثبات ميشه كه راهي جز قبولش پيدا نميكنن ميگن كه اين موضوع قبلا تو قران اومده بود ما نميدونستيم!!! و يك تفسير تازه اي از قران ميارن و به زور ربطش ميدن به موضوع! يكي نيس به اينا بگه چرا يه بار نشد يك موضوع رو قبل از اينكه علم ثابتش كنه شما از قرآن استخراجش نكرديد؟! هرچند به نظر من كساني كه به قران اعتقاد دارند از اينكه انسانهاي غير منطقيي هستند هيچوقت نميشه باهاشون بحث منطق رو كرد و هرجور هم كه تفسيرات قران را براشون بگن قبولش ميكنند!!!

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: