خطاب به نویسنده وبلاگ تلخ نوشته ها: چطور به خود حق میدهید که به یک ملت ۷۰ میلیونی توهین کنید؟!

نمیدانم این ویدئو رفتار زننده بازیکنان چوكای تالش در بازی این تیم مقابل شهرداری دزفول در لیگ دسته دو فوتبال را دیده اید یا نه. در این بازی پس از اینکه داور کارت زردی را به یکی از بازیکنان چوکا نشان میدهد، برخی از بازیکنان، هواداران چوکا و نفرات حاضر بر روی نیمکت این تیم به سمت داور هجوم برده و وی را مورد ضرب و شتم قرار میدهند، تا اینکه نهایتا داور مجبور به ترک زمین بازی میشود. فکر میکنم هرکسی چنین رفتاری را محکوم میکند و بی شک هر عقل سلیمی چنین اعمالی را مذموم و ناپسند میداند. این گونه رفتارها بسیار ناپسند است اما کم و بیش در همه جای دنیا رخ میدهد. با جستجویی ساده در اینترنت میتوان نمونه های متعددی از حمله گروهی بازیکنان، مربیان و هواداران یک تیم ورزشی به داور مسابقه را یافت. برای نمونه به این ویدئوها مراجعه کنید (آمریکا، آرژانتین، برزیل).

اما چیزی که تعجب مرا به همراه داشت و مرا بر آن داشت تا این مطلب را بنویسم نظرات توهین آمیز عده ای از کاربران در بالاترین زیر لینک ویدئو مربوطه (نظراتی همچون «مردم پست«، «فرهنگ آریایی»، «کوروش پرستان کجایند؟») و نیز متن تند و عصبی یکی از وبلاگ نویسان قدیمی در این رابطه بود. این مطلب که ابتدا با عنوان «ما وحشي هاي نا آريايي» نوشته شده است، به طرزی سوال برانگیز رفتار غلط یک عده معدود را به کل جامعه نسبت میدهد و در نهایت ملت ایران را محکوم کرده و با الفاظ زننده ای همچون «وحشی«، «بيشعور«، «بی لياقت«، «نادان«، «بی فرهنگ» و «جاهل» مورد خطاب قرار میدهد! من اکثر مواقع از نوشته های این وبلاگ لذت میبرم اما این بار واقعا هرچه فکر کردم نتوانستم منطق نویسنده را درک کنم!

به نظر من اگر میخواهیم حرفمان اثر گذار باشد باید همیشه در حرفها و سخنانمان، در نوشته هایمان جانب انصاف را رعایت کنیم. ایشان در متن خود نوشته است که «ما وحشي هستيم…! مابيشعور هستيم! ما بی فرهنگ هستیم!». من نمیگویم که ایرانیان و جامعه ایرانی عاری از عیب و اشتباه است، نه! ما مشکلات فرهنگی متعددی داریم. اما این هم درست نیست که رفتار زشت و ناصواب عده ای را به یک جمعیت عظیم نسبت دهیم و به آن نیز بسنده نکرده، در مقام توهین و دشنام برآییم! به نظر من بزرگترین بی فرهنگی و جهالت این است که پشت یک هویت مجازی بنشینیم و از روی عصبانیت متنی احساسی بنویسیم، به یک ملت توهین کنیم و به زمین و زمان فحش دهیم! اصلاح فرهنگی یک جامعه از طریق نوشتن متنهای احساسی توهین آمیز و مملو از الفاظ تند حاصل نمیشود. متنی اثرگذار خواهد بود که در آن جانب انصاف رعایت شده باشد و با کلامی منطقی، انتقادی را مطرح کرده و در نهایت برای حل مشکل راهکار ارائه کند. مگر آنکه تنها به دنبال جلب نظر عده ای خاص یا تحریک احساسی خواننده برای لحظه ای کوتاه  باشیم!

۱- همانطور که احتمالا میدانید، آمار قتل در آمریکا و روسیه به مراتب بالاتر از ایران است (ایران ۳ از ۱۰ هزار نفر، آمریکا ۵ و روسیه ۱۵، منبع). آیا درست است بگوییم مردم آمریکا و روسیه جنایتکار هستند؟!

۲- اخیرا در اینترنت چند فیلم از بی توجهی عده ای از چینی ها به فردی که تصادف کرده و در گوشه خیابان افتاده منتشر شده (ویدئو ۱، ویدئو ۲). آیا تنها به واسطه رفتار این عده اندک درست است بگوییم کل مردم چین (یک میلیارد و خرده ای آدم) بی اخلاق، بی احساس و حیوان صفت هستند؟!

۳- حدودا ۵ ماه پیش وقتی تیم هاکی ونکوور کانادا از تیم بوستون آمریکا شکست خورد و جام معروف استنلی را واگذار کرد، عده زیادی از مردم ونکوور به خیابان ها ریختند و مغازه های بسیاری را به آتش کشیدند. در اثر این شورش که تا چندین روز ادامه داشت و دود آتش بر فراز شهر زیبای ونکوور از دوردستها قابل مشاهده بود، ۱۴۰ نفر زخمی شدند و بیش از ۵ میلیون دلار خسارت مالی به بار آمد. این اتفاق در شهری افتاد که تا پیش از آن نمونه یک شهر آرام با مردمی بافرهنگ و متمدن بود. آیا با دیدن تصاویر شورش و تخریبها، میتوانیم مردم ونکوور را وحشی، بی فرهنگ و تخریبگر بنامیم؟!

الان این عده بازیکن به هر دلیلی از دست داور ناراحت شده و در نتیجه یک رفتار عصبی و احساسی دست به این رفتار غلط زده اند، درست نیست که تنها بواسطه رفتار این عده اندک، یک ملت را بکوبیم و مورد هجمه کلامی قرار دهیم! مگر ما کیستیم یا در چه جایگاهی قرار داریم که به خودمان حق بدهیم این چنین به یک ملت ۷۰ میلیونی توهین کنیم؟!

5 پاسخ به “خطاب به نویسنده وبلاگ تلخ نوشته ها: چطور به خود حق میدهید که به یک ملت ۷۰ میلیونی توهین کنید؟!

 1. ... نوامبر 8, 2011 در 6:40 ق.ظ.

  آفرین آلفرد جان.متاسفانه گویا احساسات بر منطق ما چیره شده…وقتی که قضایای سال 88 بود عده زیادی به داشتن چنین مردمی افتخار می کردند حالا عده ی زیاد دیگری که قسمتی از آن ها در گروه اول نیز بوده اند مردم را نادان و احمق می دانند.قضیه اینه که در هر جامعه ای افراد مختلفی در کنار هم زندگی می کنند و نمیتوان با منطق 0 و 1 قضیه را بررسی کرد…جالب اینجاست که ما شاید به علت فشار موجود و ناکامی هایمان زود احساساتمان تحریک می شود و می گوییم: «ما همینیم دیگه اصلا لیاقت مردم همینه…!».اما جدا چقدر به یک راه حل عملی که باید با صبر و حوصله انجام شود فکر کرده ایم؟امیدوارم ما این عجول بودن خودمان را کنار بگذاریم و منطق خود را حفظ کنیم…:)ناگفته نماند که خود من هم در این اواخر بیشتر احساسی می شمو ومثلا می گم لعنت به این مردم نادون!شاید چون بعضی وقتا از نا امیدی دستم به جایی نمی رسه و این ساده ترین راه برای توجیه ناکلمی هاست…:)قبول مشکلات زیاده ولی هر مشکلی قابل حله هر چند حل بیشتر آن ها سال ها زمان ببره…

 2. Ali نوامبر 8, 2011 در 6:58 ق.ظ.

  آقاتون کدیور گفتند این پست رو بزنید یا اون یکی آقاتون تریتا پارسی؟

 3. kk نوامبر 9, 2011 در 9:03 ق.ظ.

  من به این حرفها کاری ندارم
  ولی چیزی که مسلمه اینکه ما فرهنگ بالایی نداریم، نداشتیم، و با همین رویه- انکار کردن- هم نخواهیم داشت
  اولین موضوع در حل یک مشکل کشف و قبول کردن مشکل است و نه اینکه بگوئیم ما خوبیم، تمدن 7 هزار ساله داریم ، نمی دونم کورش داریم، یک مقدار به تاریخ نگاه کنید و بدون تعصب قضاوت کنید،
  این سوالها را جواب دهید:
  1- کورش چه نفعی به عامه مردم ایران رساند؟
  2- چه دلیلی برای حمله و گشور گشایی بود؟
  توضیح در مورد این سوال: برخی می گویند برای نجات مردم سرزمینهای مختلف از دست حاکمان ستمکار
  من می گویم پس همین کاری که آمریکا امروزه با توجیه آن به همه جا حمله می کند را کورش می کرده ( یعنی صد درصد نفعی بسیار بالا در آن بوده و نه برای دلیلی که دوستان ادعا می کنند-تاراج- )
  3 چه دلیلی داشت که در آن زمان با وجود بودن این همه آدم فقیر در ایران سازه ای به عظمت تخت جمشید درست شود؟
  4- چرا این ساختمان سازی به نفع مردم و برای ساختن راه و منزل و … استفاده نشد
  همه شاهان ، بدون استثنا آدمهای زور گویی بوده اند و نه آدمهای خوب ، شما عوض پاک کردن صورت مساله و نفی وجود مشکل در تک تک ما بدنبال فرهنگ سازی باشید
  به هر ایرانی می گویی این چه رفتاری است که می کنی می گوید فلانی هم همین رفتار را دارد و او هم همین را می گوید و جامعه 70 ملیونی از همین افراد تشکیل شده است.
  به مسئولین می گویی چرا دروغ می گوئید می گویند در کانادا، آمریکا، انگلستان و همه جا هم دروغ می گویند شما بروید درغهای آنها را اعلام کنید
  نهایتاً دوست عزیز تمدن و فرهنگ گذشته اگر هم وجود داشته است (؟؟؟؟؟) مال همان مردم است و نه مال مردم امروز و من و تو
  الکی هم با هم بحث اشتباه و غلط نکنیم

  • حمید نوامبر 9, 2011 در 9:11 ق.ظ.

   مسلما تمام مردم کودن و پست فطرت نیستند. مهم تعداد پست فطرتان است که در ایران کم نیستند. در ضمن برزیل و بسیاری از کشورهای دیگر هم دست کمی از ما ندارند.

 4. فرهاد نوامبر 9, 2011 در 4:09 ب.ظ.

  دوست عزیز…نکته ی اول اینکه مقایسه این مساله که در فلان کشور و بیثار کشور آمار اینگونه است پس ما وحشی نیستسم شباهت زیادی به مقایسات آقای رییس دولت دارد و کلا از مساله خارج است. اینکه کشورهای دیگه اوضاشون از مابدتره دلیل بر این نیست که اوضاع ما خوبه و بالعکس…
  اما نوشته ای که بهش نقد داشتی و دست بر قضا شدیدا باهاش موافقم(البته قبول که نوشته ای کاملا احساسی و عصبی است اما خب نمایانگر واقعیتی تلخ.) چند نفر در زمین فوتبال به داور حمله میکنند. بله اینان نماد کل جامعه نیستند. پدری یه دخترش را در مقابل دوربین میکشد.بله این تنها یک نفر است. راننده یک ماشین در صف پمپ بنزین برای چند لحظه تاخیر راننده جلویی پایش را روی گاز میگذارد و ….این تنها یک راننده است و هزاران مثال دیگر… وقتی تمام این ماجراها را کنار هم میگذاری و آستانه تحمل مردم را در زندگی روزمره خود میبینی که با یک بوق پرخاش میکنند و این آستانه چیزی نزدیک به صفر شده است، آنوقت باید احساس خطر کرد از جامعه ای که در سراشیبی انحطاط قرار گرفته است.لزوما سیل و زلزله و گرم شدن زمین یم کلت را نابود نمیکند.بلکه این انحطاط فرهنگ است که فاجعه ی ملت ماست.و دست آخر اینکه تا روزی که ما مردم یک احمدی نژاد کوچک در درون خود داریم.تا اون روز بله، من هم موافقم که همین شرایط هم از سرمان زیاد است…

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: