مشکوک بودن اتهامات اخیر مقام های آمریکایی در مورد دخالت ایران در انجام عملیات تروریستی در خاک آمریکا

ایران - آمریکا

اتهامات اخیر مقام های آمریکایی در متهم کردن جمهوری اسلامی به برنامه ریزی، تجهیز مالی و هدایت یک عملیات تروریستی در آمریکا جهت ترور سفیر عربستان در خاک آمریکا و همچنین منفجر کردن سفارتخانه های عربستان و اسرائیل در واشنگتن، از چند جهت مشکوک و پذیرش درستی آن بسیار دشوار میباشد.

چگونگی انجام عملیات با شیوه شناخته شده سپاه قدس متفاوت است. 

رابرت بائر، یکی از تحلیگران ارشد سابق سی آی ای با ۲۱ سال سابقه فعالیت در این سازمان در مورد مسائل خاورمیانه و دهها سال مطالعه در مورد ایران معتقد است که مقام های آمریکایی اشتباه کرده اند. او معتقد است که سابقه فعالیت های تروریستی سپاه قدس ایران نشان میدهد که «آنها بسیار بهتر از این عمل میکنند. آنها به هیچ وجه به حساب شخصی کسی در بانکی در نیویورک پول ارسال نمیکنند»، زیرا میدانند که فرد مورد نظر به راحتی لو خواهد رفت. او میگوید «معامله کردن با یک کارتل مکزیکی هم به هیچ وجه شیوه عمل آنها نیست. سپاه قدس هیچ گاه به طور مستقیم مرحله عملیاتی یک عملیات تروریستی را برعهده نمیگیرد، بلکه آنها همواره از یک پروکسی (یک عامل واسطه، مثل حزب الله لبنان) برای انجام عملیات استفاده میکند.» نمونه چنین عملیات هایی را در سال ۱۹۸۳ در بمبگذاری در سفارت آمریکا در بیروت لبنان یا حمله به برجهای خوبار در عربستان در ۱۹۹۶ هر دو توسط حزب الله لبنان شاهد بوده ایم. به عجیب بودن این عملیات منصوب به سپاه قدس همچنین در مقاله تحلیلی یکی از تحلیگران اطلاعاتی سایت استراتفور نیز اشاره شده است.

سوء پیشینه فرد دستگیر شده و سفرهای متعدد وی در سال گذشته به ایران از ناشیانه بودن انتخاب چنین فردی حکایت دارد. 

اتهاماتی که مقام های آمریکایی مطرح کرده اند همگی از اعتراف های منصور ارباب سیار فرد ایرانی- آمریکایی مقیم تگزاس آمریکا بدست آمده است. او اعتراف کرده که با سپاه قدس همکاری کرده و مقام های آمریکایی هم آن را تکرار میکنند! اطلاعات ثبت شده در اداره پلیس نوسس تگزاس نشان میدهد که منصور ارباب سیار در سال ۲۰۰۱ به اتهام سرقت محکوم و بازداشت شده بوده است. همچنین چندین مورد خلاف دیگر از جمله رانندگی بدون گواهینامه در پرونده اش دیده میشود. اثر چاقوی بر روی گونه سمت چپش هم در اثر درگیری بوده است. همچنین منصور ارباب سیار در سال۲۰۱۰ و پس از ۲۹ سال زندگی در آمریکا، جهت اقامت به ایران برمیگردد، به همین منظور در مدت مذکور سفرهای متعددی را بین دو کشور انجام میدهد. آیا سپاه قدس آنقدر احمق است که با یک محکوم و سابقه دار همکاری کند؟! یا مهره اصلی یک نقشه برنامه ریزی شده اندک زمانی پیش از اجرای عملیات مرتب به ایران سفر میکند تا خود را لو دهد؟! یا به حساب بانکی اش از خارج از کشور پول واریز میشود تا آمریکایی ها او را شناسایی کنند؟!

انجام چنین عملیاتی در خاک آمریکا به هیچ وجه به سود جمهوری اسلامی نیست. 

حتی اگر از نقطه نظر سود و زیان چنین حمله ای را مورد بررسی قرار دهیم، انجام چنین حمله ای جز تنش و فشار بیشتر بین المللی، هیچ سودی برای حاکمان جمهوری اسلامی ندارد، به ویژه در شرایطی که:

۱- جنگ داخلی قدرت در داخل خود رژیم در جریان است و دو جناح اصلی صاحب قدرت در ایران به سرکردگی خامنه ای و احمدی نژاد در حال آماده شدن برای انتخابات مجلس هستند.

۲- فشار بین المللی بر جمهوری اسلامی به شکل تحریم های همه جانبه به خاطر ادامه غنی سازی اورانیوم و عدم توجه به خواست جامعه جهانی بر لزوم توقف آنها و نیز به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در ایران به حداکثر خود رسیده است.

۳- نگرانی مقام های جمهوری اسلامی نسبت به سرنوشت دولت بشار اسد، شریک استراتژیکشان در منطقه، در اثر ادامه قیام مردمی در سوریه به شدت افزایش یافته است و نفوذ ترکیه در منطقه روز به روز افزایش میابد.

همانطور که محمد سهیمی در مقاله خود در تهران بیورئو مینویسد برخلاف سیاست سرکوبگرایانه داخلی، مقام های جمهوری اسلامی در سالهای زمامت خود بر ایران نشان داده اند که در سیاست خارجی خود از سیاستی واقع گرایانه پیروی کرده و سعی میکنند ابتدا از هرگونه مواجه نظامی با کشورهای دیگر اجتناب کرده و خود را مصون نگاه دارند و در مرحله بعد تا جایی که ممکن است به گسترش نفوذ خود بپردازند. مذاکره با آمریکا و دریافت اسلحه از اسرائیل در جریان ایران کنترا در میانه جنگ ایران و عراق، خودداری از کمک به صدام در جریان حمله نیروهای غربی به عراق در سال ۱۹۹۰ (برخلاف وجود درخواست های زیاد داخلی برای حمایت از عراق در مقابل حمله نیروهای غربی) و کمک قابل توجه جمهوری اسلامی به آمریکا در جریان حمله این کشور به طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱، نمونه هایی از این رفتار جمهوری اسلامی است.

تلاش جمهوری اسلامی برای ترور سفیر عربستان یا حمله به سفارت اسرائیل در خاک آمریکا بسیار غیر منطقی و نامحتمل به نظر میرسد.

محمد سهیمی در مقاله خود مینویسد: «چرا ایران باید به سفیر عربستان در خاک آمریکا حمله کند؟ اگر واقعا ایران میخواسته به دلیل رشد روزافزون نفوذ عربستان در منطقه به آن کشور ضربه بزند، چرا این کار را در مناطق ناآرام جهان مثل افغانستان، عراق یا یمن که سطح امنیتی سفارتخانه ها هم پایینتر است انجام ندهد؟ چرا عملیاتی تخریبی را در میدان های نفتی واقع در شرق عربستان که اکثر ساکنان آن هم شیعه هستند انجام ندهد؟» این کار نه تنها موجب افزایش قیمت نفت میشود و به اقتصاد کشورهای غربی صدمه میزند، بلکه میتواند آتش درگیری ها میان شیعیان منطقه با حکومت وهابی آل سعود را هم شعله ور کند، که هر دو به سود ایران است. «علاوه بر این ترور سفیر عربستان درست زمانی که به موعد حج نزدیک میشویم، منطقی به نظر نمیرسد.»

از سوی دیگر به دلیل وجود محافظت امنیتی شدید از سفارت اسرائیل در واشنگتن این عملیات منطقی به نظر نمیرسد. آیا آسانتر نبود اگر جمهوری اسلامی عده ای را در ترکیه، مصر یا اردن هماهنگ میکرد تا به سفارت اسرائیل در آن کشورها حمله کنند؟ چنین اتفاقی دقیقا چند هفته پیش در مصر به وقوع پیوست! پس سوالی که پیش می آید این است که چرا ایران باید علاقمند باشد چنین عملیاتی را در خاک آمریکا انجام دهد؟ چنین کاری در شرایطی که گزینه های جایگزین بسیار بهتر و کم هزینه تری وجود دارد، منطقی به نظر نمیرسد.

به دلایل فوق پذیرش داستان مطرح شده از سوی مقام های آمریکایی بسیار دشوار به نظر میرسد. چرا باید جمهوری اسلامی به چنین عملیات ناشیانه ای دست بزند در حالیکه هیچ سود و منفعتی برایش به همراه ندارد؟! ضمن اینکه همانطور که به تفصیل بیان شد، شیوه سپاه قدس به صورت انجام مستقیم عملیات نیست و همواره با استفاده از پروکسی هایی مثل حزب الله لبنان کارهای تروریستی و تخریبی خود را انجام میدهد. از سوی دیگر فرد دستگیر شده سابقه دار و به قول معروف پیشانی سفید بوده است.  به نظر من سپاه قدس آنقدر احمق نیست که از یک سابقه دار برای انجام عملیات تروریستی خود استفاده کند و یا مبلغ هنگفتی پول را به حسابی در نیویورک وایر کند! چنین رفتارهایی منطقی به نظر نمیرسد و تنها از عده ای ناشی و آماتور بر می آید و نه از سپاه قدس که همواره حساب شده عمل میکرده و پس از سالها آمریکا هنوز از اثبات دخالت عوامل آن در بمبگذاری در سفارت خود در بیروت در سال ۱۹۸۳ یا انفجار در برجهای خوبار عربستان در سال ۱۹۹۶، ناتوان است. 

ممکن است واقعا گروه کوچکی در سپاه قدس خودسرانه به این عملیات ناشیانه دست زده باشد، اما احتمال بزرگتر این است که این ماجرا سناریویی طراحی شده از سوی مقام های آمریکایی و جهت فراهم کردن بهانه لازم و نیز حمایت جامع بین المللی برای افزایش فشار بر ایران از طریق تحریم های فلج کننده مثل تحریم دریایی، هوایی و تحریم نفتی و یا شروع حمله نظامی احتمالی به ایران باشد؛ چیزی که متاسفانه به طور قطع در مرحله اول دودش نه به چشم مقام های جمهوری اسلامی که به چشم مردم ایران خواهد رفت.  

مطالب مرتبط:

دزدیدن موشکهای پیشرفته سطح به هوای ساخت روسیه در لیبی توسط سپاه پاسداران و انتقال آنها به پایگاهی در سودان

کمک تسلیحاتی سپاه قدس جمهوری اسلامی به معمر قذافی با دستور مستقیم خامنه ای

14 پاسخ به “مشکوک بودن اتهامات اخیر مقام های آمریکایی در مورد دخالت ایران در انجام عملیات تروریستی در خاک آمریکا

 1. samir rafiee اکتبر 13, 2011 در 8:04 ق.ظ.

  این تحیلیل بر یک پیشفرض نادرست بنا شده و آن هم فرض هوشمند و خطا ناپذیر بودن سپاه قدس است. در کشوری چون ایران که شایسته سالاری اینچنین از آنجا رخت بر بسته و بالاترین آمار فرار مغزها را از آن خود کرده، اصلا تعجب نباید کرد از اینکه نیروهای امنیتی در سطوح بالا از توان ذهنی بسیار پایینی برخوردار باشند. گذشته از آن یکی از چرندیاتی که در غالب نشانه های ظهور امام زمان ارایه میشد، ترور پادشاه عربستان بود که آغازگر یک جنگ بود و در وبلاگهای زنجیره ای بسیجی جماعت هزارن بار به آن اشاره شده است. حال اگر دستمان به پادشاه نمیرسد به سفیرش در آمریکا که میرسد. سفرای عربستان در کشورهایی نظیر یمن و … ارزش ترور ندارند.

  نتیجه گیری: متاسفانه رژیم خاطره بسیار خوبی از 8 سال جنگ دارد چرا که در آن دوران توانست بیـــــــــرحمانه مخالفان داخلی را سرکوب کند و خشونتی که در آن دوران تجربه شد هنوز هم نیروی محرک برای سرکوبگران است. رژیم میگوید: جنگ خیلی هم خوب است! چرا که نه!

  • آلفرد اکتبر 13, 2011 در 3:01 ب.ظ.

   دوست عزیز این طرح با شکل و شمایلی که آمریکا توصیفش میکند به هیچ وجه با عملیات های قبلی که سپاه قدس مظنون به دخالت در آنها بوده همخوانی و هماهنگی ندارد.

 2. joseph اکتبر 13, 2011 در 9:52 ق.ظ.

  کاملا» این فرضیه به فرضیات جمهوری اسلامی هنگام توجیه سرکوبها وجنایاتش هست! این آقا هم مثل نوام چامسکی و… نونشون در مخالفت با امریکاست ومقاماتشون و بیان این دیدگاه در مهد دموکراسی کاملاگ طبیعی هستش. به تعداد جمعیت ملت بزرگ امریکا، تحلیل راجع به این موضوع وجود داره که آلفرد خان هم که مواجبش رو از رفقای سپاهیش میتونه بگیره، گلچین میکنه! دوست من! سپاه ایران چنان از سقوط بشار جونش به تنگ اومده که برای عقب بردن زمان نابودیش ح اضره به هر قیمتی افکار عمومی وخاص امریکا ودنیا رو از اون منحرف کنه! مگه دیوانه است عربستان در موسم حج بخواد اینکار رو با امریکاییها بکنه وتهمت بزنه که مسائل سال 78 تکرار بشه؟ اینگونه کشفیات همیشه بوده وسپاه از طرقبسیار ساده تر هم میخواسته دست به انتحار وترور مقامات بزنه ولی اینبار به نفع امریکا بوده که دنیارو همراه کنه تا هم تلافی وتوی روسیه وچین رو بکنه وهم افکار دنیا رو متمرکز بر جنایات سپاه کنه! پس خیلی ساده است که سپاه کارهایی از این قبیل کنه. تازه مگه امریکا مثل ایرانه که هرکسی از دولت تا ملت تهمتی الکی به کسی بزنه؟ پدرش رو در میارن رسانه های آزاد ومردم وخود دولت!

  • آلفرد اکتبر 13, 2011 در 3:11 ب.ظ.

   اولا در زمان بوش هم دولت آمریکا ادعای واهی دستیابی صدام به سلاح های کشتار جمعی و شیمیایی را مطرح و از آن طریق افکار عمومی را تحریک کرد تا به عراق حمله کند، که مدتی بعد مشخص شد که همه حرفهای مقام های آمریکایی در مورد دستیابی صدام به سلاح کشتار جمعی دروغ بوده است. لذا گزاره آخر شما غلط است.
   ثانیا در مقاله هم اشاره شد، همین که موضع بشار اسد در سوریه مناسب نیست و جمهوری اسلامی از این موضوع نگران است خودش یکی از دلایل برای عدم منطقی بودن انجام چنین حمله ای است که نتیجه ای جز افزایش فشار بر ایران ندارد. ضمن اینکه در صورت تصمیم بر انجام این عملیات، میتوانستند آن را در کشورهای ناامن اطراف ایران که انجام عملیات آسانتر است مثل یمن، پاکستان یا افغانستان انجام دهند.
   با توجه به دلایل مطرح شده به نظر من این کار یا کار کشورهای دیگری مثل عربستان یا اسرائیل است تا آمریکا را به فشار بیشتر بر ایران یا حمله نظامی وادار کنند و یا اینکه عواملی در داخل سپاه قدس خودسرانه و بدون هماهنگی با بالا چنین کاری را کرده اند. البته احتمال اول منطقی تر و محتملتر است، چرا که نفس همین که پول را وایر کرده اند، یا پشت تلفن معمولی در مورد عملیات حرف زده اند، یا فرد دستگیر شده مرتبا در یک سال اخیر به ایران رفت و آمد داشته، همه اینها از ناشی گری حکایت دارد و اینکه احتمالا برنامه ریزی جوری صورت گرفته بوده که عملیات به راحتی لو برود!

 3. jj اکتبر 13, 2011 در 7:29 ب.ظ.

  بیشتر شبیه فیلم هندی میمونه!
  شبیه فیلم های هالیوودی هم نیست!
  کارتل مواد مخدر نیازی نداره واسه چندرغاز پول دست به چنین کار خطرناکی بزنه! با قاچاق مواد مخدر و پولشویی و هزار تا کار دیگه و کم خطرتر 100 برابر این پول رو درمیاره!
  مطمئن باشید کسی که عضو سپاه باشه توی 12 روز که هیچی توی 12 سال هم هیچ کس نمی تونه ازش اعتراف بگیره!
  این قضیه بیشتر شبیه به یک طنز سطح پایین میمونه!

  • شهروند اکتبر 20, 2011 در 7:24 ق.ظ.

   ببخشید چند تا نکته:
   چندرغاز؟ چرا چندرغاز؟ کل مبلغ مورد معاله بسیار بالاست. در ضمن کارتل مواد مخدر نیوده بلکه خودش نیروی پلیس بوده
   اولا که عضو سپاه نبوده و فقط یه عامل بوده ثانیا بر فرض هم که عضو سپاه بوده این اطمینان که درکمتر از 10 دقیقه هم اعتراف کنه وجود داره. بدنه سپاه از نیروهای اعتقادی به دلایل مختلف خالی شده والان اکثرا ادمهایی فرصب طلب و رانت خوار در سپاه مشغول هستند. لذا با یک پیشناد وسوسه انگیزه مالی هر کدوم از نیورهای سپاه رو به سادگی میشه خرید. حالا این سوال رو شما جواب بده ایا مسئولین امریکایی که خواهان ایجاد یک جریان بودند توان دعوت از یکی از کارگردانان هالیوود نداشتند تا فیلم نامه قوی تری تهیه کنه؟ یا هوششون از من و شما کمتر بوده؟ خوب این که شما انقدر بدیهی می دونی اونها هم میدونن. واقعیت گاهی به شکل طنز در میاد و این از اون موارده.

   • آلفرد اکتبر 20, 2011 در 4:18 ب.ظ.

    از این جهت ایشان میگویند چندر غاز که کل مبلغ مورد ادعا آمریکایی در صورت انجام عملیات، یک و نیم میلیون دلار است. حال آنکه کارتل مکزیکی مذکور سالانه ۴۰۰ میلیارد دلار از فروش مواد مخدر آمریکا درآمد دارد. در نتیجه واقعا مبلغ یک و نیم میلیون دلار چندر غاز به حساب می آید!

 4. افشين اکتبر 14, 2011 در 1:11 ق.ظ.

  آمريکايي ها اين بار حسابي گند زدند ! حداقل مثل يازده سپتامبر يکم سناريو بهتر مينوشتيد ,يه چند نفر هم ميکشتيد که مردم باورشون بشه ! مثل اينکه بحران اقتصادي کاملا تاثير خودش رو گذاشته و دولت آمريکا ديگر قادر به خرج مقادير زياد پول براي ساختن يک فيلم باور پذير مثل يازده سپتامبر رو نداره !

 5. rahafree اکتبر 14, 2011 در 5:00 ب.ظ.

  آلفردجان
  با من یه تماس می گیری
  سپاس

  rahafree88@gmail.com

 6. رضا پهلوی, هم میهنان عزیزم، جمهوری اسلامی از یکسو، با نقض مستمر حقوق بشر، اعدام های گسترده، سرکوب روزنامه نگاران، مدافعین حقوق بشر، حامیان ح اکتبر 15, 2011 در 8:30 ب.ظ.

  رضا پهلوی,

  هم میهنان عزیزم،

  جمهوری اسلامی از یکسو، با نقض مستمر حقوق بشر، اعدام های گسترده، سرکوب روزنامه نگاران، مدافعین حقوق بشر، حامیان حقوق زنان و کودکان و از سوی دیگر، با حمایت از گروه های تروریستی و ماجراجویی و بحران سازی در سطح منطقه ایی و بین المللی، برای سرپوش گذاشتن بر شکست های خود در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، کشورمان را با بحرانی عظیم و خطرناک روبرو ساخته است. بدون شک ادامه چنین روندی، می تواند کشورمان را بسوی جنگ دیگری سوق دهد که نتایج هولناک و هزینه های گزاف و جبران ناپذیری را برای کشور و منطقه در بر خواهد داشت.

  در این شرایط حساس و سرنوشت ساز، برای برون رفت از این بحران ملی، از همه کنشگران، فعالین سیاسی، مدنی و یکایک شهروندان ایرانی دعوت می کنم، ضمن تاکید بر حفظ منافع ملی کشورمان، با اتحاد حول یک هدف مشترک: «گذار بسوی دموکراسی و احترام به حقوق بشر»، دست در دست یکدیگر گذاشته و برای آزادی ایران و استقرار دموکراسی و حقوق بشر در کشورمان به پاخیزیم.

  سرنوشت ایران نمی بایست توسط دولت های خارجی بلکه تنها و تنها باید بدست مردم ایران تعیین شود. و این جز در سایه‎ی اتحاد نیروهای دموکراسی خواه و مبارزه بدور از خشونت به دست نخواهد آمد. به هوش باشیم که آیندگان درباره ما و عملکرد ما قضاوت خواهند کرد.

  رضا پهلوی

  http://sokhanibashoma.blogspot.com/2011/10/blog-post_15.html

 7. شهروند اکتبر 20, 2011 در 7:09 ق.ظ.

  سلام .. من برای اولین بار از مطلب وزیر علم به این وبلاگ امدم و کامنت گذاشتم و حالا هم این مطلب را خواندم با عرض معذرت یک نکته دیگر متذکر شوم. این مطلب ادعای امریکاییها در مورد برنامه ترور سفیر عربستان در امریکا را تایید یا رد نمی کند فقط می کوشد با ارائه یک نقطه نظر جالب نتیجه مقاله حاضر را غنی تر نماید.
  متاسفانه تحلیل گران امریکایی توان درک کاملی از نهادهای قدرت در ایران ندارند و ایران را مانند اکثر کشورهای جهان به صورت یک نظام یکپارچه می بینند که توان و قدرت به صورت «های رایکیکال» (ببخشید به خاطر اصطلاح) توزیع شده است و تصمیمات در سطوح بالا و اجرا در سطوح پایین انجام می گیرد. متاسفانه این نگاه اغلب تحلیل های آنان را به راه نادرستی برده است. علاوه بر این هوشمند فرض کردن نظام های تصمیم ساز ایران نیز اشتباه رایج اغلب تحلیل گران غربی است. نقش محافل دینی در ایران با دردست داشتن پول سرشار از رانتهای اقتصادی کشور و پتانسیل عده ای جوان پرشور و مذهبی که فاقد بینش سیاسی لازم برای انجام امور در سطح یک کشور هستند را ضربدر عدم وجود یک خط مشی مشخص برای نظام کنید تا به میزان قدرت عملیاتی و عمق حماقت این محافل پی ببرید. حتما جریاناتی مانند ترور سعید حجاریان و یا قتل های زنجیره ای را بررسی کرده اید و نتایجی شبیه فرایض من گرفته اید. حالا ماییم و یک عده تحلیل گر غربی که عمدتا باسواد و بسیار هوش هستندد اما که همانگونه که در ابتدا گفتم اصلا توان تصور چنین روندهایی رابه خاطر عدم لمس آن از نزدیک ندارند. به عبارت دیگر اصلا در دامنه چنین تابعی نیستند. لذا گمانه های انان نیز گاه می تواند بسیار بیراه باشد به عنوان مثال تغییر شیوه نیروی قدس سپاه پاسداران (بند اول مقاله) با توجه به بازنشسته شدن به علت سن بالا و جذب شدن آنان در نهادهای اقتصادی رانت خوار و همچنین تسویه عده ای از نیروهایی که در جریان انتخابات 88 گرایشاتی به سمت مهندس موسوی داشتند (که به نظر می رسد اتفاقا همان معدود نیروهای نسبتا اسمارت هم بوده اند) شاکله اصلی این نیرو را متحول نموده است و این نکته این امکان را که این تغییر شکل در نوع عملیات ماحصل این تغییرات باشد را افزایش می دهد. همچنین محدودیت های ناشی از تحریم های اقتصادی بر نظامهای پولی ایران نیز می تواند به نوعی مسائل مربوط و روند مالی این پروژه را توجیه نماید.همچنین با توجه به مشکلات درونی نظام حاکم بر سر قدرت و بی برنامگی مشهود در امور مختلف مملکتی حماس و سایر گروههای تروریستی را علی رغم فکر گرفتن ماهی ازاین آب گل آلوده، به یک نگرش محتاطانه از آنان در جریانات داخلی به چشم سوق داده است. مسئله فلسطین و کشور جدید فلسطینی نیز مزید بر علت است.
  بندهای دیگر مقاله نیز عمدتا می تواند با نگاههای مربوط به تغییر موازنه قدرت در کشور تحت الشعاع قرار گرفته و تحلیل های متفات از آنچه در متن مقاله آدمه است را محتمل نماید. با تشکر

 8. شهروند اکتبر 20, 2011 در 7:37 ق.ظ.

  http://wikileaks.vicepresidencia.gob.bo/MEXICO-S-RELATIONSHIP-WITH-IRAN-C
  در ضمن از همه دوستان می خواهم این اسناد در میکی لیکس را به دقت مطالعه کنند بسیار جالب است

 9. شهروند اکتبر 20, 2011 در 9:14 ق.ظ.

  وال استریت جورنال نیز مقاله ای دارد به قلم رویا حکاکیان با عنوان شیوه آدم کشی جمهوری اسلامی در خارج از کشور. مقاله اشاره ای دارد به ترور صادق شرفکندی در سپتامبر ۱۹۹۲ در برلین، که به ماجرای میکونوس معروف شد. دولت آلمان پنج سال وقت و سه میلیون دلار صرف تحقیقات در این باره کرد تا ثابت کند وزارت اطلاعات و چند مقام بلند پایه دولت ج. ا. در ترور شرفکندی دست داشته اند. خانم حکاکیان می نویسد کسانی که فکر می کنند توطئه ترور سفیر عربستان در رستورانی در واشنگتن به دستور دولت ایران نبوده؛ کافی است نقشه این دو ترور را با هم مقایسه کنند.
  http://www.voanews.com/persian/news/iran/world-press-2011-10-19-132176283.html

 10. بازتاب: متهم شدن ۵ تن از جمله یک ایرانی به انتقال غیر قانونی تجهیزات الکترونیکی امریکایی به ایران جهت ساخت بمب های ابداعی « گاه نوشته های آلفرد

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (لطفا فارسی بنویسید). توجه: کامنتهای اسپم یا حاوی دشنام و یا کلمات رکیک منتشر نخواهند شد.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: